Element Pack - en to fa_IR translation catalogue (5955 entries)

en: To activating %s, please insert your license key
fa_IR: برای فعالسازی %s، لطفاً کلید مجوز خود را وارد کنید

en: Active License
fa_IR: فعالسازی لایسنس

en: The PHP version of the website is lower than 7.0. Ask your host administrator to upgrade PHP version to activate %s.
fa_IR: نسخه PHP وب سایت کمتر از 7.0 است. از سرپرست میزبان خود بخواهید نسخه PHP را برای فعال کردن %s ارتقا دهد.

en: Something is wrong with your %s license. Please check it.
fa_IR: مشکلی در ثبت لایسنس %s پیش آمد لطفا کد لایسنس خود را بررسی کنید.

en: Check Now
fa_IR: بررسی لایسنس

en: Are you sure?
fa_IR: آیا مطمئنید؟

en: Something goes wrong, please try again.
fa_IR: مشکلی رخ داد. لطفا دوباره امتحان کنید.

en: Something is wrong, please check the console log for details
fa_IR: مشکلی وجود دارد، لطفاً گزارش کنسول را برای جزئیات بررسی کنید

en: License key is not valid, Please enter valid license key.
fa_IR: کلید مجوز معتبر نیست، لطفاً کلید مجوز معتبر را وارد کنید.

en: %s Activation
fa_IR: %s فعال سازی

en: Your activation key:
fa_IR: کلید فعالسازی:

en: Recheck license
fa_IR: لایسنس را دوباره بررسی کنید

en: Remove / Change key
fa_IR: حذف / تغییر کلید

en: Your license is active but need to revalidate. if has error on revalidate you can test after 24 hours.
fa_IR: مجوز شما فعال است اما نیاز به اعتبارسنجی مجدد دارد. در صورت بروز خطا در اعتبارسنجی مجدد، می‌توانید پس از ۲۴ ساعت آن را امتحان کنید.

en: Enter your activation key:
fa_IR: کلید فعال سازی خود را وارد کنید:

en: Activate
fa_IR: فعالسازی

en: Manual:
fa_IR: راهنما:

en: Your key is used on this website, and it is not possible to use on another website.
fa_IR: کلید شما در این وب سایت استفاده می شود و استفاده از آن در وب سایت دیگری امکان پذیر نیست.

en: If you want to transfer a license to another domain, click on the "Remove / Change key", after that login to your account of zhaket.com and go to the download section and click on change domain button. Enter your new domain name and use the license key on your desired domain.
fa_IR: اگر می خواهید مجوزی را به دامنه دیگری منتقل کنید، روی "حذف / تغییر کلید" کلیک کنید، سپس وارد حساب کاربری خود در zhaket.com شوید و به قسمت دانلود بروید و روی دکمه تغییر دامنه کلیک کنید. نام دامنه جدید خود را وارد کنید و از کلید مجوز در دامنه مورد نظر خود استفاده کنید.

en: To use the product, you should enter the license key, to find your license key, login to your account of zhaket.com and go to downloads section, after than select product and copy your license key or click on create license button and copy your license key.
fa_IR: برای استفاده از محصول باید کلید مجوز را وارد کنید، برای یافتن کلید مجوز خود وارد حساب کاربری خود در zhaket.com شوید و به بخش دانلودها بروید، سپس محصول را انتخاب کنید و کلید مجوز خود را کپی کنید یا بر روی دکمه ایجاد مجوز کلیک کنید و کلید مجوز خود را کپی کنید.

en: Each license can be activated only for one website
fa_IR: هر مجوز فقط برای یک وب سایت قابل فعال سازی است

en: If your license is activated on another domain, first click on the "Remove / Change key" on the old website, then login to your account of zhaket.com and go to the download section and click on the change domain button, enter your website domain name and use the license key to activate.
fa_IR: اگر مجوز شما در دامنه دیگری فعال شده است، ابتدا روی "حذف یا  تغییر کلید" در وب سایت قدیمی کلیک کنید، سپس وارد حساب کاربری خود در zhaket.com شوید و به قسمت دانلود بروید و روی دکمه تغییر دامنه کلیک کنید، وارد شوید. نام دامنه وب سایت خود و استفاده از کلید مجوز برای فعال سازی.

en: The %s constant is set to true. WP-Cron spawning is disabled.
fa_IR: ثابت %s روی true تنظیم شده است. سواپینگ WP-Cron غیرفعال است.

en: The %s constant is set to true.
fa_IR: ثابت %s روی true تنظیم شده است.

en: Learn more...
fa_IR: اطلاعات بیشتر

en: Items Not Found
fa_IR: مورد پیدا نشد

en: ago
fa_IR:  پیش

en: Security check failed
fa_IR: بررسی امنیت با خطا مواجه شد!

en: You do not have permission to manage white label settings
fa_IR: شما اجازه دسترسی به وایت لیبل را ندارید.

en: Your license does not support white label features
fa_IR: لایسنس شما از وایت لیبل پشتیبانی نمی کند

en: White label settings saved successfully
fa_IR: تنظیمات وایت لیبل با موفقیت ذخیره شد.

en: Dashboard
fa_IR: پیشخوان

en: Element Pack
fa_IR: المنت پک پرو

en: Core Widgets
fa_IR: ابزارک های هسته

en: 3rd Party Widgets
fa_IR: ابزارک های افزونه ها

en: Extensions
fa_IR: افزودنی ها

en: Special Features
fa_IR: ویژگی های مخصوص

en: API Settings
fa_IR: تنظیمات API

en: Extra Options
fa_IR: تنظیمات اضافی

en: System Status
fa_IR: وضعیت سیستم

en: License
fa_IR: لایسنس

en: 🔔 Pro Renew Now
fa_IR: 🔔 تمدید لایسنس

en: Welcome to Element Pack!
fa_IR: به المنت پک پرو خوش آمدید

en: Empower your web creation with powerful widgets, advanced extensions, and 2700+ ready templates and more.
fa_IR: با استفاده از ویجت‌های قدرتمند، افزونه‌های پیشرفته و بیش از ۲۷۰۰ قالب آماده و موارد دیگر، به طراحی وب خود قدرت ببخشید.

en: Setup Element Pack
fa_IR: نصب المنت پک پرو

en: Unlock %sPremium Features%s
fa_IR: طراحی با %sبهترین المان ها%s

en: Create Your Sleek Website with Element Pack Pro!
fa_IR: سایت خود را با المنت پک پرو بسازید!

en: Don't need more plugins. This pro addon helps you build complex or professional websites—visually stunning, functional and customizable.
fa_IR: به افزونه دیگری نیاز ندارید.این افزونه به شما کمک می کند تا سایت هایی حرفه ای و پیچیده ایجاد کنید.

en: Dynamic Content and Integrations
fa_IR: محتوای پویا و یکپارچه‌سازی‌ها

en: Enhanced Template Library
fa_IR: کتابخانه قالب پیشرفته

en: Theme Builder
fa_IR: الگوساز

en: Mega Menu Builder
fa_IR: سازنده مگامنو

en: Powerful Widgets and Advanced Extensions
fa_IR: ابزارک‌های قدرتمند و افزونه‌های پیشرفته

en: Compare Free Vs Pro
fa_IR: مقایسه نسخه رایگان و حرفه‌ای

en: Get Premium at 30% OFF
fa_IR: خرید افزونه با 30% تخفیف

en: Faster Web Creation with Sleek and Ready-to-Use Templates!
fa_IR: ساخت سریع سایت با الگوهای از پیش آماده!

en: Build your wordpress websites of any niche—not from scratch and in a single click.
fa_IR: نیازی نیست سایت وردپرسی خود را از صفر بسازید.

en: View Templates
fa_IR: مشاهده الگوها

en: Getting Started with Quick Access
fa_IR: هم اکنون شروع کنید

en: Contact Us
fa_IR: تماس با ما

en: Help Centre
fa_IR: مرکز راهنمایی

en: Request a Feature
fa_IR: درخواست یک ویژگی

en: 24/7 Support
fa_IR: پشتیبانی 24/7

en: Helping you get real-time solutions related to web creation with WordPress, Elementor, and Element Pack.
fa_IR: به شما کمک می کنیم تا بهترین راه حل ها را برای ساخت سایت وردپرسی با المنتور و المنت پک پیدا کنید.

en: Get Your Support
fa_IR: دریافت پشتیبانی

en: What's Stacking You?
fa_IR: از چه چیزی می خواهید استفاده کنید؟

en: We are always here to help you. If you have any feature request, please let us know.
fa_IR: ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم.برای درخواست ویژگی جدید ما را در اطلاع قرار دهید.

en: Request Your Features
fa_IR: درخواست ویژگی شما

en: Watch Video Tutorials
fa_IR: نمایش ویدئو آموزشی

en: An invaluable resource for mastering WordPress, Elementor, and Web Creation
fa_IR: یک منبع عالی برای حرفه ای شدن در وردپرس، المنتور و ساخت سایت

en: Read Easy Documentation
fa_IR: راهنما فارسی

en: A way to eliminate the challenges you might face
fa_IR: راهی برای حل چالش ها

en: Join Our Community
fa_IR: به انجمن ما بپیوندید

en: A platform for the opportunity to network, collaboration and innovation
fa_IR: بستری برای فرصت شبکه‌سازی، همکاری و نوآوری

en: Show Your Love
fa_IR: عشق خود را نشان دهید

en: A way of the assessment of code
fa_IR: روشی برای ارزیابی کد

en: 100k+ active users
fa_IR: بیش از ۱۰۰ هزار کاربر فعال

en: The revolutionary slider builder addon for Elementor with next-gen superb interface. It's Free! Download it.
fa_IR: افزونه‌ی انقلابی ساخت اسلایدر برای المنتور با رابط کاربری فوق‌العاده‌ی نسل بعدی. رایگان است! آن را دانلود کنید.

en: 4.5 out of 5 stars.
fa_IR: ۴.۵ از ۵ ستاره.

en: View Website
fa_IR: مشاهده وبسایت

en: 30k+ active users
fa_IR: 30000+ کاربر فعال

en: Best blogging addon for building quality blogging website with fine-tuned features and widgets. It's Free! Download it.
fa_IR: بهترین افزونه وبلاگ نویسی برای ساخت وب سایت وبلاگ نویسی با کیفیت با ویژگی ها و ابزارک های تنظیم شده. رایگان است! آن را دانلود کنید.

en: 4.8 out of 5 stars.
fa_IR: ۴.۵ از ۵ ستاره.

en: Ultimate Store Kit
fa_IR: استور کیت پیشرفته

en: 1000+ active users
fa_IR: بیش از 1000 کاربر فعال

en: The only eCommmerce addon for answering all your online store design problems in one package. It's Free! Download it.
fa_IR: تنها افزونه تجارت الکترونیک برای پاسخ به تمام مشکلات طراحی فروشگاه آنلاین شما در یک بسته. رایگان است! آن را دانلود کنید.

en: 4.4 out of 5 stars.
fa_IR: ۴.۵ از ۵ ستاره.

en: Pixel Gallery
fa_IR: گالری پیکسل

en: 3000+ active users
fa_IR: ۳۰۰۰+ کاربر فعال

en: Pixel Gallery provides more than 30+ essential elements for everyday applications to simplify the whole web building process. It's Free! Download it.
fa_IR: گالری پیکسل بیش از 30+ عنصر ضروری برای برنامه‌های کاربردی روزمره را برای ساده‌سازی کل فرآیند ساخت وب ارائه می‌دهد. رایگان است! آن را دانلود کنید.

en: Live Copy Paste
fa_IR: کپی / پیست زنده

en: Superfast cross-domain copy-paste mechanism for WordPress websites with true UI copy experience. It's Free! Download it.
fa_IR: مکانیزم کپی-پیست بین دامنه‌ای فوق‌العاده سریع برای وب‌سایت‌های وردپرس با تجربه واقعی کپی رابط کاربری. رایگان است! آن را دانلود کنید.

en: 4.3 out of 5 stars.
fa_IR: ۴.۳ از ۵ ستاره.

en: Video Tutorial
fa_IR: آموزش ها المنت پک

en: 300+ active users
fa_IR: 30000+ کاربر فعال

en: ZoloBlocks is a collection of blocks for the new WordPress block editor (Gutenberg). It's Free! Download it.
fa_IR: ZoloBlocks مجموعه‌ای از بلوک‌ها برای ویرایشگر بلوک جدید وردپرس (گوتنبرگ) است. رایگان است! آن را دانلود کنید.

en: 100+ active users
fa_IR: 100+ کاربر فعال

en: Add a fun, interactive spin wheel to offer instant coupons, boost engagement, and grow your email list. It's free!.
fa_IR: یک چرخ گردان تعاملی و سرگرم‌کننده اضافه کنید تا کوپن‌های فوری ارائه دهید، تعامل را افزایش دهید و فهرست ایمیل خود را گسترش دهید. رایگان است!

en: Instant Image Generator
fa_IR: تصویر ساز سریع

en: Instant Image Generator (One Click Image Uploads from Pixabay, Pexels and OpenAI). It's Free! Download it.
fa_IR: تولیدکننده‌ی فوری تصویر (آپلود تصویر با یک کلیک از Pixabay، Pexels و OpenAI). رایگان است! آن را دانلود کنید.

en: Dark Reader
fa_IR: خوانش تیره

en: New
fa_IR: جدید

en: Add beautiful dark mode to your WordPress site with customizable settings. Reduce eye strain and improve accessibility. It's Free! Download it.
fa_IR: حالت تاریک زیبایی را به سایت وردپرس خود اضافه کنید. خستگی چشم را کاهش داده و دسترسی را بهبود بخشید. رایگان است! آن را دانلود کنید.

en: AR Viewer
fa_IR: نمایشگر AR

en: 60+ active users
fa_IR: 60+ کاربر فعال

en: Augmented Reality Viewer – 3D Model Viewer. It's Free! Download it.
fa_IR: نمایشگر واقعیت افزوده - نمایشگر مدل سه‌بعدی. رایگان است! آن را دانلود کنید.

en: This feature is not working because the Elementor Usage Data Sharing feature is Not Enabled.
fa_IR: این ویژگی کار نمی کند زیرا ویژگی اشتراک گذاری داده استفاده از عنصر فعال نیست.

en: All Widgets
fa_IR: همه المان ها

en: Used:
fa_IR: استفاده شده:

en: Unused:
fa_IR: بدون استفاده:

en: Total:
fa_IR: مجموع:

en: Core
fa_IR: هسته

en: 3rd Party
fa_IR: المان افزونه ها

en: Active
fa_IR: فعال

en: Core:
fa_IR: هسته:

en: 3rd Party:
fa_IR: المان های افزونه ها:

en: To view widgets analytics, Elementor %1$sUsage Data Sharing%2$s feature by Elementor needs to be activated. Please activate the feature to get widget analytics instantly
fa_IR: برای مشاهده تحلیل‌های ابزارک‌ها، باید ویژگی المنتور %1$sUsage Data Sharing%2$s در تنظیمات المنتور فعال شود. لطفاً این ویژگی را فعال کنید تا فوراً تحلیل‌های ابزارک را دریافت کنید.

en: from here.
fa_IR: از اینجا

en: PHP Version:
fa_IR: نسخه PHP:

en: Min: 7.4 Recommended
fa_IR: کمترین: 7.4 توصیه می شود

en: Currently:
fa_IR: فعلی:

en: Max execution time:
fa_IR: حداکثر زمان اجرا :

en: Memory Limit:
fa_IR: محدوديت حافظه:

en: Uploads folder writable:
fa_IR: پوشه آپلود قابل نوشتن است:

en: MultiSite:
fa_IR: شبکه وردپرس:

en: MultiSite Enabled
fa_IR: فعال بودن شبکه وردپرس

en: Single Site
fa_IR: سایت تکی

en: GZip Enabled:
fa_IR: GZip فعال است:

en: Debug Mode:
fa_IR: حالت اشکال زدایی:

en: Currently Turned On
fa_IR: در حال حاضر فعال

en: Currently Turned Off
fa_IR: در حال حاضر غیرفعال

en: If you have multiple addons like %s so you may need to allocate additional memory for other addons as well.
fa_IR: اگر چندین افزونه مانند %s دارید، ممکن است لازم باشد حافظه اضافی را برای سایر افزونه‌ها نیز اختصاص دهید.

en: Save Settings
fa_IR: ذخیره تغییرات

en: Save Custom Code
fa_IR: ذخیره سازی کد سفارشی

en: Reset Code
fa_IR: ریست کد

en: Save White Label Settings
fa_IR: ذخیره تنظیمات وایت لیبل

en: Create New Page
fa_IR: ایجاد صفحه جدید

en: Element Pack License Information
fa_IR: اطلاعات لایسنس المنت پک

en: Status
fa_IR: وضعیت

en: Valid License
fa_IR: لایسنس معتبر

en: Invalid License
fa_IR: کلید مجوز نامعتبر

en: Multisite detected
fa_IR: شبکه وردپرس تشخیص داده شد

en: Yes
fa_IR: بله

en: Activation Method
fa_IR: روش فعال‌سازی

en: Network
fa_IR: شبکه

en: Manual
fa_IR: راهنما

en: License Type
fa_IR: نوع لایسنس

en: License Expired on
fa_IR: لایسنس منقضی می شود در

en: Support Expired on
fa_IR: پشتیبانی منقضی می شود در

en: License Email
fa_IR: ایمیل لایسنس

en: Your License Key
fa_IR: کلید لایسنس شما

en: Deactivate License
fa_IR: غیر فعال کردن لایسنس

en: Enter your license key here, to activate Element Pack Pro, and get full feature updates and premium support.
fa_IR: کلید مجوز خود را اینجا وارد کنید تا نسخه حرفه ای المنت پک فعال شود و بروزرسانی های کامل و پشتیبانی حقوقی را دریافت کنید.

en: License Code
fa_IR: کد لایسنس

en: License Error:
fa_IR: ارور لایسنس:

en: Activate License
fa_IR: فعالسازی لایسنس

en: Subsites License Management
fa_IR: مدیریت لایسنس زیر سایت ها

en: No subsites found.
fa_IR: هیچ زیرسایتی یافت نشد.

en: Select All
fa_IR: انتخاب همه

en: Activate All Selected
fa_IR: نصب و فعالسازی همه

en: Deactivate All Selected
fa_IR: غیرفعالسازی همه

en: Domain
fa_IR: دامنه

en: Actions
fa_IR: فعالیت ها

en: Valid
fa_IR: معتبر

en: Invalid
fa_IR: نامعتبر

en: Not Set
fa_IR: تنظیم نشده

en: Deactivate
fa_IR: غیر فعالسازی

en: Manage
fa_IR: مدیریت

en: No sites selected for activation or all selected sites are already activated
fa_IR: هیچ سایتی برای فعال‌سازی انتخاب نشده است یا همه سایت‌های انتخاب‌شده از قبل فعال شده‌اند

en: Main site license key not found. Please activate the main site license first.
fa_IR: کلید مجوز سایت اصلی یافت نشد. لطفاً ابتدا مجوز سایت اصلی را فعال کنید.

en: Are you sure you want to activate licenses for all selected sites?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می‌خواهید مجوزها را برای همه سایت‌های انتخاب‌شده فعال کنید؟

en: Activating...
fa_IR: فعالسازی ...

en: Bulk activation completed. Success:
fa_IR: فعال‌سازی انبوه تکمیل شد. موفقیت:

en: Errors:
fa_IR: خطا ها

en: Manually activated sites will be skipped:
fa_IR: سایت‌های فعال‌شده دستی نادیده گرفته می‌شوند:

en: Sites to deactivate:
fa_IR: سایت‌هایی که باید غیرفعال شوند:

en: All selected sites are manually activated and cannot be deactivated from here!
fa_IR: همه سایت‌های انتخاب شده به صورت دستی فعال می‌شوند و از اینجا قابل غیرفعال شدن نیستند!

en: Are you sure you want to proceed?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید ادامه دهید؟

en: Deactivating...
fa_IR: غیرفعال سازی...

en: Bulk deactivation completed.
fa_IR: غیر فعال سازی چندتایی انجام شد.

en: Skipped (manually activated):
fa_IR: رد شدن

en: Success:
fa_IR: موفقیت:

en: License activated successfully!
fa_IR: با تشکر! لایسنس گارد ژاکت شما با موفقیت فعال شد.

en: Error activating license
fa_IR: ارور لایسنس

en: Are you sure you want to deactivate this license?
fa_IR: آیا از غیرفعال کردن این مجوز مطمئن هستید؟

en: License deactivated successfully!
fa_IR: با تشکر! لایسنس گارد ژاکت شما با موفقیت غیرفعال شد.

en: Error deactivating license
fa_IR: ارور لایسنس

en: Settings Saved Successfully.
fa_IR: تنظیمات با موفقیت ذخیره شد.

en: Unknown error, make sure access is correct!
fa_IR: خطای ناشناخته، مطمئن شوید دسترسی درست است!

en: No settings form found to save.
fa_IR: هیچ تنظیم فرمی برای ذخیره پیدا نشد.

en: Installing...
fa_IR: در حال نصب...

en: Installed!
fa_IR: نصب شده

en: Installation failed. Please try again.
fa_IR: نصب انجام نشد. لطفا دوباره امتحان کنید.

en: Element Pack Pro plugin made with love by <a target="_blank" href="%1$s">BdThemes</a> Team.<br>All rights reserved by <a target="_blank" href="%1$s">BdThemes.com</a>.
fa_IR: افزونه المنت پک پرو با عشق توسط <a target="_blank" href="https://www.zhaket.com/store/web/m-ghodrati1">گروه میم</a> بومی سازی شده است.
    تمامی حقوق متعلق به <a target="_blank" href="https://www.zhaket.com/store/web/m-ghodrati1">گروه میم</a> می باشد.

en: Sorry, Element Pack is not activated!
fa_IR: با عرض پوزش، المنت پک فعال نیست!

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: Element Pack Pro
fa_IR: المنت پک پرو

en: Thank you for purchase Element Pack. Please activate your license to get feature updates, premium support. Don't have Element Pack license? Purchase and download your license copy from here.
fa_IR: لطفا لایسنس خود را برای دریافت به روز رسانی ویژگی ها، پشتیبانی و دسترسی نامحدود به کتابخانه قالب فعال کنید.

en: Get License
fa_IR: دریافت لایسنس

en: Best Savings On Black Friday Deals - ⚡Up To 85% Off🔥
fa_IR: بهترین پس انداز در معاملات جمعه سیاه - ⚡تا 85٪ تخفیف🔥

en: Get Deals Now
fa_IR: دریافت پیشنهاد ویژه

en: Oops, Possibilities to get errors
fa_IR: اوه، امکان دریافت خطا

en: We can see you activated the <strong>Mini-Cart</strong> of Elementor Pro and also Element Pack Pro. We will recommend you to choose one of them, otherwise you will get conflict. Thank you.
fa_IR: اگر سبد خرید کوچک المنتور پرو  و المنت پک را باهم فعال دارید. ما به شما توصیه می کنیم یکی از آنها را انتخاب کنید، در غیر این صورت دچار تداخل خواهید شد. متشکرم.

en: Earn %s as an Affiliate
fa_IR: %s به عنوان افلیت دریافت کنید

en: Join our affiliate program and earn a 50% commission on every sale you refer. It's a great way to earn passive income while promoting high-quality WordPress plugins.
fa_IR: به برنامه همکاری در فروش ما بپیوندید و از هر فروشی که معرفی می‌کنید، 50 ...

en: Benefits of joining our affiliate program:
fa_IR: به برنامه فروش ما بپیوندید

en: 50% commission on all sales
fa_IR: 50% کمیسیون برروی همه فروش ها

en: Real-time tracking of referrals and sales
fa_IR: ردیابی لحظه‌ای ارجاعات و فروش‌ها

en: Dedicated affiliate support
fa_IR: پشتیبانی اختصاصی وابسته

en: Marketing materials provided
fa_IR: مواد بازاریابی ارائه شده

en: Monthly payments via PayPal
fa_IR: پرداخت ماهانه با پی پال

en: Join Our Affiliate Program
fa_IR: به برنامه فروش ما بپیوندید

en: System Requirement
fa_IR: پیشنیاز سیستم

en: Custom CSS & JS
fa_IR: CSS / JS سفارشی

en: White Label
fa_IR: وایت لیبل

en: Header Code Injection
fa_IR: تزریق کد سربرگ

en: Code added here will be injected into the &lt;head&gt; section of your website.
fa_IR: کدهای افزوده شده در اینجا به&lt;سربرگ&gt; تزریق می شوند.

en: Enter raw CSS code without &lt;style&gt; tags.
fa_IR: کد CSS خام را بدون برچسب‌های &lt;style&gt; وارد کنید.

en: Enter raw JavaScript code without &lt;script&gt; tags.
fa_IR: کد جاوا اسکریپت خام را بدون تگ‌های &lt;script&gt; وارد کنید.

en: Footer Code Injection
fa_IR: تزریق کد فوتر

en: Code added here will be injected before the closing &lt;/body&gt; tag of your website.
fa_IR: کدی که اینجا اضافه می‌شود، قبل از تگ پایانی &lt;/body&gt; وب‌سایت شما تزریق خواهد شد.

en: Page & Post Exclusion Settings
fa_IR: تنظیمات مستثنی کردن صفحات و نوشته ها

en: Select pages and posts where you don't want any custom code to be injected. This applies to all sections above.
fa_IR: صفحات و پست‌هایی را انتخاب کنید که نمی‌خواهید هیچ کد سفارشی به آنها تزریق شود. این موضوع در مورد همه بخش‌های بالا صدق می‌کند.

en: Exclude Pages & Posts:
fa_IR: استثنا کردن نوشته ها و برگه ها:

en: -- Select pages/posts to exclude --
fa_IR: -- صفحات/پست‌ها را برای حذف انتخاب کنید --

en: Pages
fa_IR: صفحه ها

en: Hold Ctrl (or Cmd on Mac) to select multiple items. Selected pages and posts will not load any custom CSS or JavaScript code. The list shows all pages and the 50 most recent posts.
fa_IR: برای انتخاب چندین مورد، Ctrl (یا Cmd در مک) را نگه دارید. صفحات و پست‌های انتخاب‌شده هیچ کد CSS یا جاوا اسکریپت سفارشی را بارگذاری نمی‌کنند. این لیست تمام صفحات و ۵۰ پست اخیر را نشان می‌دهد.

en: Custom code saved successfully!
fa_IR: کدسفارشی با موفقیت ذخیره شد.

en: White Label Settings
fa_IR: تنظیمات وایت لیبل

en: Enable white label mode to hide Element Pack branding from the admin interface and widgets.
fa_IR: حالت وایت لیبل را فعال کنید تا برند المنت پک از رابط مدیریت و ابزارک‌ها پنهان شود.

en: License Not Activated
fa_IR: لایسنس فعال نشده است.

en: You need to activate your Element Pack license to access White Label functionality. Please activate your license first.
fa_IR: برای دسترسی به قابلیت وایت لیبل، باید مجوز المنت پک خود را فعال کنید. لطفاً ابتدا مجوز خود را فعال کنید.

en: Eligible License Required
fa_IR: مجوز واجد شرایط مورد نیاز است

en: White Label functionality is available for Agency, Extended, Developer, AppSumo Lifetime, and other eligible license holders. Some licenses may include special white label permissions.
fa_IR: قابلیت وایت لیبل برای دارندگان مجوز Agency، Extended، Developer، AppSumo Lifetime و سایر دارندگان مجوز واجد شرایط در دسترس است. برخی از مجوزها ممکن است شامل مجوزهای ویژه White Label باشند.

en: Upgrade License
fa_IR: بروزرسانی لایسنس

en: Enable White Label Mode
fa_IR: فعالسازی حالت وایت لیبل

en: When enabled, Element Pack branding will be hidden from the admin interface and widgets.
fa_IR: وقتی فعال کنید برندینگ المنت پک پرو از بخش ادمین و المان ها حذف خواهد شد.

en: This feature requires an active Element Pack license. Please activate your license first.
fa_IR: این ویژگی نیاز به لایسنس فعال المنت پک دارد. لطفاً ابتدا لایسنس خود را فعال کنید.

en: This feature requires an eligible license (Agency, Extended, Developer, AppSumo Lifetime, etc.). Upgrade your license to access white label functionality.
fa_IR: این ویژگی نیاز به یک مجوز واجد شرایط (Agency، Extended، Developer، AppSumo Lifetime و غیره) دارد. برای دسترسی به قابلیت وایت لیبل، مجوز خود را ارتقا دهید.

en: White Label Title
fa_IR: عنوان وایت لیبل

en: Enter a custom title to replace "Element Pack" branding throughout the plugin.
fa_IR: یک عنوان دلخواه برای جایگزینی برند «المنت پک» در سراسر افزونه وارد کنید.

en: Enter your custom title...
fa_IR: عنوان سفارشی خود را وارد کنید

en: Leave empty to use default "Element Pack" title. This will replace the plugin name in admin menus, widget names, and other branding areas.
fa_IR: برای استفاده از عنوان پیش‌فرض «بسته عناصر»، این قسمت را خالی بگذارید. این نام جایگزین نام افزونه در منوهای مدیریت، نام ابزارک‌ها و سایر قسمت‌های برندسازی خواهد شد.

en: White Label Title Icon
fa_IR: آیکون عنوان وایت لیبل

en: Upload a custom icon to replace the Element Pack menu icon. Supports JPG, PNG, and SVG formats.
fa_IR: یک آیکون سفارشی برای جایگزینی آیکون منوی المنت پک آپلود کنید. از فرمت‌های JPG، PNG و SVG پشتیبانی می‌کند.

en: Remove
fa_IR: حذف

en: Upload Icon
fa_IR: بارگذاری آیکون

en: Recommended size: 20x20 pixels. The icon will be automatically resized to fit the WordPress admin menu. Supported formats: JPG, PNG, SVG.
fa_IR: اندازه پیشنهادی: ۲۰x۲۰ پیکسل. اندازه آیکون به طور خودکار تغییر می‌کند تا با منوی مدیریت وردپرس متناسب شود. فرمت‌های پشتیبانی شده: JPG، PNG، SVG.

en: Hide License Menu
fa_IR: مخفی کردن منوی لایسنس

en: Hide the license menu from the admin sidebar when white label mode is enabled.
fa_IR: وقتی حالت برچسب سفید فعال است، منوی مجوز را از نوار کناری مدیریت پنهان کنید.

en: Enable BDTEP_HIDE Constant
fa_IR: فعالسازی متغیر BDTEP_HIDE

en: Define the BDTEP_HIDE constant to hide additional Element Pack branding and features throughout the plugin.
fa_IR: برای مخفی کردن برند و ویژگی‌های اضافی المنت پک در سراسر افزونه، ثابت BDTEP_HIDE را تعریف کنید.

en: White label settings saved successfully!
fa_IR: تنظیمات وایت لیبل با موفقیت ذخیره شد.

en: Install
fa_IR: نصب

en: You do not have permission to install plugins
fa_IR: شما اجازه انجام نصب افزونه را ندارید

en: Plugin slug is required
fa_IR: نامک (slug) افزونه مورد نیاز است

en: Plugin not found:
fa_IR: افزونه یافت نشد

en: Installation failed:
fa_IR: نصب %1$s  با مشکل مواجه شد .

en: Installation failed: Unable to connect to filesystem
fa_IR: نصب انجام نشد: اتصال به فایل سیستم امکان پذیر نیست.

en: Plugin installed successfully!
fa_IR: افزونه با موفقیت نصب شد

en: White label access token has been revoked successfully
fa_IR: توکن دسترسی برچسب سفید با موفقیت لغو شد

en: No active access token found to revoke
fa_IR: هیچ توکن دسترسی فعالی برای لغو یافت نشد

en: Go for Get Support
fa_IR: دریافت پشتیبانی

en: Get Support
fa_IR: دریافت پشتیبانی

en: View Element Pack Video Tutorials
fa_IR: دیدن ویدیوهای آموزشی

en: Video Tutorials
fa_IR: آموزش های ویدئویی

en: Settings
fa_IR: تنظیمات

en: Go to settings
fa_IR: رفتن به تنظیمات

en: Current Version:
fa_IR: نسخه فعلی

en: Warning:
fa_IR: هشدار:

en: Please backup your database before making the rollback.
fa_IR: اخطار: لطفاً قبل از بازگشت از پایگاه داده خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

en: Previous Version:
fa_IR: نسخه قبلی

en: Backup Date:
fa_IR: تاریخ پشتیبان گیری

en: Backup Type:
fa_IR: نوع بکاپ:

en: Files:
fa_IR: فایل ها:

en: Size:
fa_IR: سایز:

en: Rollback to v
fa_IR: بازگشت به نسخه

en: Rolling back...
fa_IR: در حال بازگشت...

en: Are you sure you want to rollback to version
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید به نسخه قبلی برگردید؟

en: This action cannot be undone.
fa_IR: این کار قابل بازگشت نیست.

en: An error occurred during rollback. Please try again.
fa_IR: خطای غیرمنتظره ای رخ داد! لطفا دوباره تلاش کنید.

en: Ops! Your Searched widget not found! Do you have any idea? If yes,
fa_IR: المان جستجو شده شما پیدا نشد!

en: Submit here
fa_IR: ثبت

en: View
fa_IR: نمایش

en: Demo
fa_IR: پیش نمایش

en: Activate the plugin first then you can activate this widget.
fa_IR: ابتدا افزونه را فعال کنید سپس می توانید این المان را فعال کنید.

en: Download and install plugin first then you can activate this widget.
fa_IR: ابتدا افزونه را دانلود و نصب کنید سپس می توانید این المان را فعال کنید.

en: Install the plugin first then you can activate this widget.
fa_IR: ابتدا افزونه را نصب کنید سپس می توانید این المان را فعال کنید.

en: Choose File
fa_IR: انتخاب فایل

en: Other Plugins
fa_IR: افزودنی های دیگر

en: Rollback Version
fa_IR: نسخه بازگشتی

en: All
fa_IR: همه

en: Free
fa_IR: رایگان

en: Pro
fa_IR: حرفه‌ای

en: Used
fa_IR: استفاده شده

en: Don't need unused widget? Click on the Deactivate All button.
fa_IR: آیا به المان های استفاده نشده نیاز ندارید؟ بر روی دکمه غیرفعال کردن همه کلیک کنید.

en: Unused
fa_IR: بدون استفاده

en: Search widget...
fa_IR: جستجو المان ها ...

en: Activate All
fa_IR: فعال کردن همه

en: Deactivate All
fa_IR: غیرفعالسازی همه

en: Filter By:
fa_IR: فیلتر براساس:

en: Post
fa_IR: پست

en: Custom
fa_IR: سفارشی

en: Gallery
fa_IR: گالری

en: Slider
fa_IR: اسلایدر

en: Carousel
fa_IR: گردونه

en: ACF
fa_IR: زمینه های دلخواه پیشرفته

en: Forms
fa_IR: فرم ها

en: eCommerce
fa_IR: فروشگاهی

en: Template Builder
fa_IR: الگو ساز

en: Others
fa_IR: سایر

en: Accordion
fa_IR: آکاردئون

en: Advanced Button
fa_IR: دکمه پیشرفته

en: Advanced Calculator
fa_IR: ماشین حساب پیشرفته

en: Advanced Counter
fa_IR: شمارنده پیشرفته

en: Advanced Divider
fa_IR: جدا کننده پیشرفته

en: Advanced Google Map
fa_IR: نقشه گوگل پیشرفته

en: Advanced Heading
fa_IR: عنوان پیشرفته

en: Advanced Icon Box
fa_IR: جعبه پیشرفته آیکون

en: Advanced Image Gallery
fa_IR: گالری عکس پیشرفته

en: Advanced Progress Bar
fa_IR: نوار پیشرفت پیشرفته

en: Age Gate
fa_IR: محدودیت سنی

en: Air Pollution
fa_IR: آلودگی هوا

en: Animated Card
fa_IR: کارت متحرک

en: Animated Heading
fa_IR: عنوان متحرک

en: Animated Link
fa_IR: لینک متحرک

en: Audio Player
fa_IR: پخش کننده صوت

en: Barcode
fa_IR: بارکد

en: Brand Grid
fa_IR: شبکه برند

en: Brand Carousel
fa_IR: اسلایدر برند

en: Breadcrumbs
fa_IR: مسیریاب ها

en: Business Hours
fa_IR: ساعات کاری

en: Dual Button
fa_IR: دکمه دوگانه

en: Chart
fa_IR: نمودار

en: Call Out
fa_IR: بنر فراخوانی

en: Changelog
fa_IR: تغییرات

en: Circle Menu
fa_IR: منوی دایره ای

en: Comparison List
fa_IR: لیست مقایسه

en: Circle Info
fa_IR: اطلاعات دایره

en: Content Switcher
fa_IR: سوییچر محتوا

en: Cookie Consent
fa_IR: موافقت کوکی

en: Countdown
fa_IR: تایمر معکوس

en: Simple Contact Form
fa_IR: فرم تماس ساده

en: Comment
fa_IR: دیدگاه

en: Custom Gallery
fa_IR: گالری سفارشی

en: Custom Carousel
fa_IR: گردونه سفارشی

en: Creative Button
fa_IR: دکمه خلاقانه

en: Crypto Currency Card
fa_IR: کارت ارز دیجیتال

en: Crypto Currency Table
fa_IR: جدول ارز دیجیتال

en: Crypto Currency Grid
fa_IR: شبکه ارز دیجیتال

en: Crypto Currency Carousel
fa_IR: گردونه ارز دیجیتال

en: Crypto Currency Ticker
fa_IR: تیکر ارز دیجیتال

en: Crypto Currency Chart
fa_IR: چارت ارز دیجیتال

en: Crypto Currency Chart Carousel
fa_IR: گردونه چارت ارز دیجیتال

en: Crypto Currency list
fa_IR: لیست ارز دیجیتال

en: Coupon Code
fa_IR: کد تخفیف

en: Dark Mode
fa_IR: حالت تیره

en: Document Viewer
fa_IR: نمایشگر سند

en: Device Slider
fa_IR: اسلایدر دستگاه

en: Dropbar
fa_IR: دراپ بار

en: Dynamic Grid
fa_IR: شبکه داینامیک

en: Dynamic Carousel
fa_IR: اسلایدر داینامیک

en: Facebook Feed
fa_IR: فید فیس بوک

en: Facebook Feed Carousel
fa_IR: اسلایدر فید فیس بوک

en: Fancy Card
fa_IR: کارت فانتزی

en: Fancy List
fa_IR: لیست فانتزی

en: Fancy Icons
fa_IR: آیکون‌های فانتزی

en: Fancy Slider
fa_IR: اسلایدر فانتری

en: Fancy Tabs
fa_IR: تب های فانتزی

en: Flip Box
fa_IR: فلیپ باکس

en: Floating Knowledgebase
fa_IR: پایگاه دانش شناور

en: Featured Box
fa_IR: باکس ویژه

en: Google Reviews
fa_IR: نقد‌های گوگل

en: Help Desk
fa_IR: پشتیبانی

en: Hover Box
fa_IR: باکس هاور

en: Hover Video
fa_IR: هاور ویدیو

en: Horizontal Scroller
fa_IR: اسکرولر افقی

en: Icon Mobile Menu
fa_IR: آیکون منوی موبایل

en: Icon Nav
fa_IR: آیکون ناوبری

en: Instagram
fa_IR: اینستاگرام

en: Image Accordion
fa_IR: آکاردئون تصویر

en: Image Compare
fa_IR: مقایسه تصویر

en: Image Expand
fa_IR: باز کردن تصویر

en: Image Stack
fa_IR: پشته تصاویر

en: Image Magnifier
fa_IR: بزرگ کننده تصویر

en: Interactive Card
fa_IR: کارت تعاملی

en: Interactive Tabs
fa_IR: تب تعاملی

en: Lightbox
fa_IR: لایت باکس

en: Lottie Image
fa_IR: تصاویر متحرک

en: Lottie Icon Box
fa_IR: باکس آیکون Lottie

en: Logo Grid
fa_IR: شبکه لوگو

en: Logo Carousel
fa_IR: اسلایدر لوگو

en: Mega Menu
fa_IR: مگا منو

en: Marquee
fa_IR: مارکیو

en: Modal
fa_IR: مودال

en: Mailchimp
fa_IR: میلچیمپ (Mailchimp)

en: Marker
fa_IR: نشان تصویر

en: Member
fa_IR: اعضاء

en: Navbar
fa_IR: نوار منو

en: News Ticker
fa_IR: پخش اخبار

en: Notification
fa_IR: اعلان

en: Offcanvas
fa_IR: نوارکناری

en: Open Street Map
fa_IR: نقشه خیابان باز

en: Price List
fa_IR: لیست قیمت

en: Price Table
fa_IR: جدول قیمت

en: Product Grid
fa_IR: شبکه محصول

en: Product Carousel
fa_IR: اسلایدر محصول

en: Panel Slider
fa_IR: پنل اسلایدر

en: Post Slider
fa_IR: اسلایدر نوشته

en: Post Card
fa_IR: کارت نوشته

en: Post Block
fa_IR: بلوک نوشته

en: Post Block Modern
fa_IR: بلوک مدرن نوشته

en: Progress Pie
fa_IR: نمودار پیشرفت دایره ای

en: Post Gallery
fa_IR: گالری نوشته

en: Post Grid
fa_IR: شبکه نوشته ها

en: Post Grid Tab
fa_IR: تب نوشته شبکه ای

en: Post List
fa_IR: لیست نوشته

en: Post Title
fa_IR: عنوان پست

en: Post Comments
fa_IR: دیدگاه نوشته

en: Post Content
fa_IR: محتوای نوشته

en: Post Featured Image
fa_IR: تصویر شاخص نوشته

en: Post Info
fa_IR: اطلاعات نوشته

en: Profile Card
fa_IR: کارت پروفایل

en: Protected Content
fa_IR: محتوای محافظت شده

en: QR Code
fa_IR: کد QR

en: Reading Progress
fa_IR: نوار پیشرفت خواندن

en: Reading Timer
fa_IR: تایمر خواندن

en: Remote Arrows
fa_IR: نشانگر ریموت

en: Remote Fraction
fa_IR: فرکشن ریموت

en: Remote Pagination
fa_IR: صفحه بندی ریموت

en: Remote Thumbs
fa_IR: تامب ریموت

en: Review Card
fa_IR: کارت بررسی

en: Review Card Grid
fa_IR: شبکه کارت بررسی

en: Review Card Carousel
fa_IR: اسلایدر کارت بررسی

en: Slideshow
fa_IR: اسلایدشو

en: Slinky Vertical Menu
fa_IR: منوی عمودی باریک

en: Scrollnav
fa_IR: ناوبری اسکرول

en: Search
fa_IR: جستجو

en: Scroll Button
fa_IR: دکمه پیمایش

en: Scroll Image
fa_IR: پیمایش تصویر

en: Source Code
fa_IR: کد سورس

en: Stacker
fa_IR: انباره‌ساز

en: Static Carousel
fa_IR: گردونه استاتیک

en: Static Grid Tab
fa_IR: تب شبکه ای استاتیک

en: Single Post
fa_IR: نوشته تک

en: Social Share
fa_IR: اشتراک در شبکه اجتماعی

en: Social Proof
fa_IR: اثبات اجتماعی

en: Step Flow
fa_IR: روند مرحله ای

en: Sub Menu
fa_IR: زیر منو

en: Switcher
fa_IR: سوییچر

en: SVG Image
fa_IR: تصویر Svg

en: SVG Maps
fa_IR: نقشه های SVG

en: Tabs
fa_IR: تب ها

en: Table
fa_IR: جدول

en: Table Of Content
fa_IR: فهرست

en: Tags Cloud
fa_IR: ابر برچسب‌ها

en: Timeline
fa_IR: تایم لاین

en: Time Zone
fa_IR: منطقه زمانی

en: Total Count
fa_IR: شمارشگر مجموع

en: Trailer Box
fa_IR: جعبه تریلر

en: Thumb Gallery
fa_IR: گالری تامب

en: Read More Toggle
fa_IR: تاگل ادامه مطلب

en: Twitter Carousel
fa_IR: اسلایدر توییتر

en: Twitter Grid
fa_IR: توییتر شبکه‌ای

en: Twitter Slider
fa_IR: اسلایدر توییتر

en: 360 Product Viewer
fa_IR: نمایش 360 درجه محصول

en: User Login
fa_IR: ورود کاربر

en: User Register
fa_IR: ثبت نام کاربر

en: Vertical Menu
fa_IR: منو عمودی

en: Video Gallery
fa_IR: گالری ویدیو

en: Video Player
fa_IR: پخش ویدئو

en: Weather
fa_IR: آب و هوا

en: Webhook Form
fa_IR: فرم وب هوک

en: AdBlock Detector
fa_IR: تشخیص دهنده AdBlock

en: Animated Gradient BG
fa_IR: گرادیانت متحرک پس زمینه

en: Backdrop Filter
fa_IR: فیلتر پس زمینه

en: Background Expand
fa_IR: گسترش پس زمینه

en: Background Overlay
fa_IR: پوشش پس زمینه

en: BG Parallax Effects
fa_IR: افکت‌های پارالاکس پس زمینه

en: Confetti Effects
fa_IR: افکت های کانفتی

en: Cursor Effects
fa_IR: افکت اشاره گر

en: Custom CSS / JS
fa_IR: CSS / JS سفارشی

en: Widget Equal Height
fa_IR: ارتفاع برابر ابزارک

en: Floating Effects
fa_IR: افکت های شناور

en: Hash Link
fa_IR: لینک هش

en: Grid Line
fa_IR: خط شبکه

en: Content Protector
fa_IR: محافظ محتوا

en: Image Hover Effects
fa_IR: افکت هاور تصویر

en: Background Image Parallax
fa_IR: پس زمینه پارالاکس

en: Image Masking
fa_IR: ماسک تصویر

en: Section Image Parallax
fa_IR: پارالاکس تصویر بخش

en: Notation
fa_IR: نشانه گذاری

en: Parallax/Scrolling Effects
fa_IR: افکت پارالاکس / اسکرول

en: Section Particles
fa_IR: ذرات بخش

en: Reveal Effects
fa_IR: جلوه های آشکار

en: Ripple Effects
fa_IR: افکت ریپل

en: Scroll Box
fa_IR: جعبه اسکرول

en: Scroll Fill Effect
fa_IR: اسکرول افکت

en: Section Sticky
fa_IR: بخش چسبنده

en: Sound Effects
fa_IR: جلوه های صوتی

en: 3D Text
fa_IR: متن سه بعدی

en: Tile Scroll
fa_IR: اسکرول تایل

en: Realistic Image Shadow
fa_IR: سایه واقعی تصویر

en: Widget Tooltip
fa_IR: راهنمای ابزارک

en: Transform Effects
fa_IR: افکت‌های تبدیل

en: Visibility Controls
fa_IR: کنترل های نمایش

en: Wrapper Link
fa_IR: لینک Wrapper

en: Google Map API Key
fa_IR: کلید API نقشه گوگل

en: Go to <a href="https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/get-api-key" target="_blank">https://developers.google.com</a> and <a href="https://console.cloud.google.com/google/maps-apis/overview">generate the API key</a> and insert here. This API key needs for show Advanced Google Map widget correctly. API Key also works for Google Review widget so you must enabled Places API too.
fa_IR: به <a href="https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/get-api-key" target="_blank">https://developers.google.com بروید</a> و <a href="https://console.cloud.google.com/google/maps-apis/overview">کلید API را تولید کنید</a> و در اینجا وارد کنید. این کلید API برای نمایش صحیح المان نقشه گوگل استفاده می شود. کلید API همچنین برای المان نقد و بررسی گوگل کار می کند ، بنابراین شما باید Places API را نیز فعال کنید.

en: Disqus User Name
fa_IR: نام کاربری Disqus

en: MapBox Access Token (for Open Street Map)
fa_IR: Token Access MapBox (برای نقشه خیابان باز)

en: <a href="https://www.mapbox.com/account/access-tokens" target="_blank">Click Here</a> to get access token. This Access Token needs for show Open Street Map widget correctly.
fa_IR: برای دریافت کد دسترسی <a href="https://www.mapbox.com/account/access-tokens" target="_blank">اینجا کلیک کنید</a> . این Token دسترسی برای نشان دادن المان Open Street Map است.

en: Social Login Access
fa_IR: ورود از طریق شبکه های اجتماعی

en: Please fill up below fields for enbled your social login feature in user login widget.
fa_IR: لطفاً برای فعال کردن ویژگی ورود از طریق شبکه اجتماعی در المان ورود کاربر ، قسمت‌های زیر را پر کنید.

en: Facebook APP ID
fa_IR: شناسه برنامه فیس بوک

en: Instagram Access
fa_IR: دسترسی اینستاگرام

en: Go to <a href="https://developers.facebook.com/docs/instagram-basic-display-api/getting-started" target="_blank">https://developers.facebook.com/docs/instagram-basic-display-api/getting-started</a> for create your Consumer key and Access Token.
fa_IR: برای ایجاد کلید Consumer و Access Token خود به <a href="https://developers.facebook.com/docs/instagram-basic-display-api/getting-started" target="_blank">https://developers.facebook.com/docs/instagram-basic-display-api/getting-started بروید</a> .

en: Instagram App ID
fa_IR: شناسه اپ اینستاگرام

en: Instagram App Secret
fa_IR: سیکرت اپ اینستاگرام

en: Instagram Access Token
fa_IR: کد توکن اینستاگرام

en: Go to <a href="https://developers.facebook.com/docs/instagram-basic-display-api/getting-started" target="_blank">This Link</a> and Generate the access token then copy and paste here.
fa_IR: به <a href="https://developers.facebook.com/docs/instagram-basic-display-api/getting-started" target="_blank">اینجا</a>رفته و توکن دسترسی را ایجاد کنید.

en: Twitter Access
fa_IR: دسترسی توییتر

en: Access Token
fa_IR: توکن دسترسی

en: Access Token Secret
fa_IR: رمز توکن دسترسی

en: reCAPTCHA Access
fa_IR: دسترسی ریکپچا

en: Go to your Google <a href="https://www.google.com/recaptcha/" target="_blank">reCAPTCHA</a> > Account > Generate Keys (reCAPTCHA V2 > Invisible) and Copy and Paste here.
fa_IR: به حساب <a href="https://www.google.com/recaptcha/" target="_blank">reCAPTCHA</a> گوگل رفته و یک کلید برای آن ایجاد نمایید.

en: Secret key
fa_IR: کلید امنیتی

en: Mailchimp Access
fa_IR: دسترسی میل چیمپ

en: Mailchimp API Key
fa_IR: کلید API Mailchimp

en: Audience ID
fa_IR: شناسه مخاطب

en: Yelp Access
fa_IR: دسترسی Yelp

en: Go to your <a href="https://www.yelp.com/developers/v3/manage_app" target="_blank">Yelp Developer Account</a> to get access client ID and Key. This credential need for Social Proof widget.
fa_IR: برای دریافت شناسه مشتری و کلید دسترسی به <a href="https://www.yelp.com/developers/v3/manage_app" target="_blank">حساب توسعه دهنده Yelp</a> خود بروید.

en: Yelp Client ID
fa_IR: شناسه مشتری Yelp

en: Yelp API Key
fa_IR: کلید Yelp API

en: Weather API Access
fa_IR: کلید API آب و هوا

en: Please choose your Weather provider, both provider has the free and paid package.
fa_IR: لطفاً ارائه دهنده هواشناسی خود را انتخاب کنید ، هر دو ارائه دهنده بسته رایگان و پولی دارند.

en: WeatherStack Key
fa_IR: کلید WeatherStack

en: Go to <a href="https://weatherstack.com/quickstart" target="_blank">https://weatherstack.com/quickstart</a> > Copy Key and Paste here.
fa_IR: به <a href="https://weatherstack.com/quickstart" target="_blank">https://weatherstack.com/quickstart</a> &gt; برای کپی کردن کلید  بروید.

en: Open Weather Map Key
fa_IR: کلید API نقشه آب و هوا را باز کنید

en: Simple Contact Form
fa_IR: فرم تماس ساده

en: Set your simple contact form settings from here.
fa_IR: تنظیمات فرم تماس ساده خود را از اینجا تنظیم کنید.

en: Contact Form Email
fa_IR: ایمیل فرم تماس

en: You can set alternative email for simple contact form
fa_IR: شما می توانید ایمیلی جایگزین برای فرم تماس ساده تنظیم کنید

en: Spam Email List
fa_IR: لیست ایمیل های هرزنامه

en: add spam email here for block spamming from your contact form. multiple email separated by comma (,).
fa_IR: برای جلوگیری از ارسال هرزنامه از فرم تماس خود ، ایمیل اسپم را در اینجا اضافه کنید. چندین ایمیل با کاما (،) جدا شوند.

en: Facebook Social Access
fa_IR: دسترسی اجتماعی فیسبوک

en: Go to your <a href="https://developers.facebook.com/apps/" target="_blank">Facebook Developer Account</a> to get access Page ID and Access Token. This credential need for Social Feeds widget.
fa_IR: برای دسترسی به شناسه صفحه و رمز دسترسی به <a href="https://developers.facebook.com/apps/" target="_blank">حساب توسعه دهنده فیس بوک</a> خود بروید.المان های فید فیسبوک به این مورد نیاز دارد.

en: Facebook Page ID
fa_IR: شناسه صفحه فیسبوک

en: Facebook Access Token
fa_IR: توکن دسترسی فیسبوک

en: Asset Manager
fa_IR: مدیریت بارگذاری

en: If you want to combine your JS and css and load in a single file so enable it. When you enable it all widgets css and JS will combine in a single file.
fa_IR: اگر می خواهید JS و css خود را ترکیب کنید و در یک فایل بارگذاری کنید، آن را فعال کنید. هنگامی که آن را فعال می کنید، همه المان های Css و JS در یک فایل واحد ترکیب می شوند.

en: The Mega Menu by Element Pack Pro allows the users to create organized and oversized menus with full custom layouts having images, columns, sliders, icons, forms, buttons, and lots of links. This is one of the most demanding feature and now it is in your hands.
fa_IR: مگامنو به کاربران اجازه می دهد تا منوهای سازماندهی شده و بزرگ را با طرح بندی های سفارشی کامل با تصاویر، ستون ها، اسلایدر ها، آیکون ها، فرم ها، دکمه ها و تعداد زیادی لینک ایجاد کنند. این یکی از پرطرفدارترین ویژگی ها است و اکنون در دستان شماست.

en: Dynamic Content
fa_IR: محتوای پویا

en: The Dynamic Content feature allows users to automatically populate Elementor widgets with real-time data from WordPress.
fa_IR: ویژگی محتوای پویا به کاربران این امکان را می‌دهد که به طور خودکار ابزارک‌های المنتور را با داده‌های بلادرنگ از وردپرس پر کنند.

en: Smooth Scroller
fa_IR: اسکرول آرام

en: Turn on this switcher to enable the Smooth Scroller Features, The Smooth Scroller feature enhances user experience by providing seamless, visually pleasing content navigation through animated transitions.
fa_IR: برای فعال کردن ویژگی‌های اسکرول آرام، این سوئیچر را روشن کنید، ویژگی اسکرول آرام با ارائه ناوبری بی‌نظیر محتوا از طریق انتقال‌های متحرک، تجربه کاربر را افزایش می‌دهد و از یک رابط کاربری ساده و کاربرپسند استفاده می کند.

en: Live Copy/Paste
fa_IR: کپی / پیست زنده

en: Live copy is a copy feature that allow you to copy and paste content from one domain to another. For example you can copy demo content directly from our demo website.
fa_IR: کپی زنده ویژگی است که به شما امکان می دهد محتوا را از یک دامنه به دامنه دیگر کپی کنید. به عنوان مثال می توانید محتوای نسخه ی نمایشی را مستقیماً از وب سایت آزمایشی ما کپی کنید.

en: Essential Shortcodes
fa_IR: کدهای کوتاه ویژه

en: If you need element pack essential shortcodes feature so you can do that from here. it's included some basic content feature that not possible by element pack.
fa_IR: اگر به ویژگی کد کوتاه ضروری بسته عناصر نیاز دارید، بنابراین می توانید از اینجا این کار را انجام دهید. این شامل برخی از ویژگی های محتوای اساسی است که توسط بسته عنصر امکان پذیر نیست.

en: Template Library (in Editor)
fa_IR: کتابخانه الگو (در ویرایشگر)

en: If you need to show element pack template library in your editor so please enable this option. It's amazing feature for elementor.
fa_IR: اگر نیاز به نمایش کتابخانه الگوی المان ها در ویرایشگر خود دارید، لطفاً این گزینه را فعال کنید. این ویژگی شگفت انگیز برای المنتور است.

en: Context Menu
fa_IR: فهرست زمینه

en: Turn on this switcher to enable the Context Menu inside "Site Settings" of Elementor Editor Page to use the right-click menu.
fa_IR: این سوئیچر را روشن کنید تا منوی زمینه در داخل "تنظیمات سایت" صفحه ویرایشگر المنتور فعال شود تا از منوی کلیک راست استفاده کنید.

en: Duplicator
fa_IR: تکثیرکننده

en: Just hit the button below to enable the duplicator. It can duplicate anything like posts,pages and elementor templates. A masterclass duplication with just one click.
fa_IR: با استفاده از این ویژگی می تواند هر چیزی مانند پست ها، صفحات و الگوهای عنصر را کپی کند. یک نسخه کپی تنها با یک کلیک.

en: SVG Support
fa_IR: پشتیبانی از SVG

en: Turn on this option to enable SVG support in your widgets & Upload Media Library.
fa_IR: این گزینه را روشن کنید تا پشتیبانی SVG را در المان ها و کتابخانه رسانه آپلود کنید.

en: Replace dropdowns with color swatches, image swatches or text/button swatches
fa_IR: نمونه‌های رنگی، نمونه‌های تصویر یا نمونه‌های متنی/دکمه‌ای را جایگزین فهرست‌های بازشو کنید.

en: Variation Swatches
fa_IR: متغیر سواچ

en: Shape
fa_IR: شکل

en: Default
fa_IR: پیش‌فرض

en: Square
fa_IR: مربع

en: Rounded
fa_IR: گرد

en: Tooltip
fa_IR: راهنمای ابزار

en: No
fa_IR: خیر

en: Size
fa_IR: سایز

en: ACF Accordion
fa_IR: آکاردئون ACF

en: ACF Gallery
fa_IR: گالری ACF

en: ACF Slider
fa_IR: اسلایدر ACF

en: ACF Tabs
fa_IR: تب ACF

en: ACF List
fa_IR: لیست ACF

en: bbPress Forum Form
fa_IR: فرم انجمن بی بی پرس

en: bbPress Forum Index
fa_IR: ایندکس انجمن بی بی پرس

en: bbPress Single Forum
fa_IR: انجمن ساده بی بی پرس

en: bbPress Topic Index
fa_IR: ایندکس موضوع بی بی پرس

en: bbPress Topic Form
fa_IR: فرم تاپیک بی بی پرس

en: bbPress Single Topic
fa_IR: تاپیک تک بی بی پرس

en: bbPress Reply Form
fa_IR: فرم پاسخ بی بی پرس

en: bbPress Single Reply
fa_IR: پاسخ تک بی بی پرس

en: bbPress Topic Tags
fa_IR: برچسب تاپیک بی بی پرس

en: bbPress Single Tag
fa_IR: برچسب تکی بی بی پرس

en: bbPress Single View
fa_IR: نمایش تکی بی بی پرس

en: bbPress Stats
fa_IR: آمار بی بی پرس

en: BuddyPress Friends
fa_IR: دوستان بادی‌پرس

en: BuddyPress Group
fa_IR: گروه بادی‌پرس

en: BuddyPress Member
fa_IR: اعضا بادی پرس

en: Contact Form 7
fa_IR: فرم تماس 7

en: Charitable Campaigns
fa_IR: کمپین های کمک مالی

en: Charitable Donations
fa_IR: کمک های مالی خیریه

en: Charitable Donors
fa_IR: حمایت کنندگان کمک مالی

en: Charitable Donation Form
fa_IR: فرم کمک مالی

en: Charitable Stat
fa_IR: وضعیت کمک مالی

en: Charitable Login
fa_IR: ورود کمک مالی

en: Charitable Registration
fa_IR: ثبت نام کمک مالی

en: Charitable Profile
fa_IR: پروفایل کمک مالی

en: Download Monitor
fa_IR: دانلود مانیتور

en: EDD Cart
fa_IR: سبد خرید EDD

en: EDD Category Grid
fa_IR: دسته بندی شبکه EDD

en: EDD Category Carousel
fa_IR: اسلایدر شبکه EDD

en: EDD Checkout
fa_IR: پرداخت EDD

en: EDD Login
fa_IR: ورود EDD

en: EDD Mini Cart
fa_IR: سبد خرید کوچک  EDD

en: EDD Product
fa_IR: محصول EDD

en: EDD Product Carousel
fa_IR: اسلایدر محصولات EDD

en: EDD Product Reviews
fa_IR: بررسی محصول EDD

en: EDD Product Review Carousel
fa_IR: اسلایدر بررسی محصول EDD

en: EDD Profile Editor
fa_IR: ویرایشگر پروفایل EDD

en: EDD Purchase History
fa_IR: تاریخچه خرید EDD

en: EDD Register
fa_IR: ثبت نام EDD

en: EDD Tabs
fa_IR: تب های EDD

en: Easy Digital Download
fa_IR: ایزی دیجیتال دانلود

en: EDD History
fa_IR: تاریخچه EDD

en: Everest Forms
fa_IR: فرم های اورست

en: Events Calendar Grid
fa_IR: شبکه تقویم رویدادها

en: Events Calendar Carousel
fa_IR: اسلایدر تقویم رویدادها

en: Events Calendar List
fa_IR: لیست تقویم رویدادها

en: FAQ
fa_IR: سوالات متداول

en: Forminator Forms
fa_IR: فرم‌های فرمیناتور

en: Give Donation History
fa_IR: تاریخچه کمک های مالی Give

en: Give Donor Wall
fa_IR: دیوار حمایت کنندگان Give

en: Give Form Grid
fa_IR: شبکه فرم Give

en: Give Form
fa_IR: فرم Give

en: Give Goal
fa_IR: هدف Give

en: Give Login
fa_IR: ورود Give

en: Give Profile Editor
fa_IR: ویرایشگر پروفایل Give

en: Give Receipt
fa_IR: رسید Give

en: Give Register
fa_IR: ثبت‌نام Give

en: Give Totals
fa_IR: جمع کل Give

en: Gravity Forms
fa_IR: گراویتی فرم

en: Instagram Feed
fa_IR: فید اینستاگرام

en: LearnPress Grid
fa_IR: شبکه LearnPress

en: LearnPress Carousel
fa_IR: اسلایدر LearnPress

en: Mailchimp For WP
fa_IR: میل چیپ برای وردپرس

en: Ninja Forms
fa_IR: فرم‌های نینجا

en: Portfolio Gallery
fa_IR: گالری نمونه کار

en: Portfolio Carousel
fa_IR: اسلایدر نمونه کار

en: Portfolio List
fa_IR: لیست نمونه کار

en: Revolution Slider
fa_IR: رولوشن اسلایدر

en: TablePress
fa_IR: جدول مطبوعات

en: Testimonial Carousel
fa_IR: گردونه نظرات مشتریان

en: Testimonial Grid
fa_IR: نظرات مشتریان شبکه ای

en: Testimonial Slider
fa_IR: اسلایدر نظر مشتریان

en: The Newsletter
fa_IR: دریافت آخرین اخبار

en: Tutor LMS Grid
fa_IR: شبکه دوره های آموزشی

en: Tutor LMS Carousel
fa_IR: اسلایدر دوره های آموزشی

en: Woocommerce Products
fa_IR: محصولات ووکامرس

en: WooCommerce Add To Cart
fa_IR: افزودن به سبد خرید ووکامرس

en: WooCommerce Elements
fa_IR: المان‌های ووکامرس

en: WooCommerce Categories
fa_IR: دسته بندی ووکامرس

en: WooCommerce Carousel
fa_IR: گردونه ووکامرس

en: WooCommerce Slider
fa_IR: اسلایدر ووکامرس

en: WooCommerce Mini Cart
fa_IR: سبد خرید کوچک ووکامرس

en: Use %s widget and dozens more pro features to extend your toolbox and build sites faster and better.
fa_IR: از ویجت %s و ده ها ویژگی حرفه ای دیگر برای گسترش جعبه ابزار خود و ساخت سایت های سریع تر و بهتر استفاده کنید.

en: Update Checking..
fa_IR: بررسی بروزرسانی...

en: Ops! Element Pack not working because you need to activate the Elementor plugin first.
fa_IR: المنت پک کار نمی کند زیرا شما ابتدا باید افزونه المنتور را فعال کنید.

en: Activate Elementor Now
fa_IR: اكنون المنتور را فعال كنيد

en: Ops! Element Pack not working because you need to install the Elementor plugin
fa_IR: المنت پک کار نمی کند زیرا شما نیاز به نصب افزونه المنتور دارید

en: Install Elementor Now
fa_IR: اکنون المنتور را نصب کنید

en: Give feedback
fa_IR: بازخورد

en: Goodbyes are never easy. If you have a moment, please share your feedback on how we can improve.
fa_IR: خداحافظی هرگز آسان نیست. اگر وقت دارید، لطفاً نظرات خود را در مورد اینکه چگونه می توانیم پیشرفت کنیم، به اشتراک بگذارید.

en: Switching Domain
fa_IR: تغییر دامنه

en: Couldn't understand
fa_IR: ارتباط برقرار نکردم

en: Found a better plugin
fa_IR: یک پلاگین بهتر پیدا شد

en: Missing a specific feature
fa_IR: ویژگی خاصی مدنظر شماست

en: Not working
fa_IR: کار نمی کند

en: What is the main reason for deactivating?
fa_IR: دلیل اصلی غیر فعال کردن چیست؟

en: Skip & Deactivate
fa_IR: رد شدن و غیرفعال کردن

en: Cancel
fa_IR: لغو

en: Submit & Deactivate
fa_IR: ارسال و غیرفعال کردن

en: Learn More
fa_IR: بیشتر بدانید

en: Yes, I'd Love To Contribute
fa_IR: بله، دوست دارم مشارکت کنم

en: Skip For Now
fa_IR: رد شدن

en: No Thanks
fa_IR: نه ممنون

en: What we
fa_IR: آنچه ما

en: collect
fa_IR: جمع آوری

en: Allow
fa_IR: اجازه دادن

en: I'll Skip For Now
fa_IR: فعلاً ازش میگذرم

en: Don't Allow
fa_IR: اجازه ندهید

en: Never miss an important update.
fa_IR: هرگز یک به روز رسانی مهم را از دست ندهید.

en: Get notified when there are new updates available for your plugins and themes. In the current version of this message it is clear that you are being sent a confirmation email to confirm your opt-in.
fa_IR: هنگامی که به‌روزرسانی‌های جدیدی برای پلاگین‌ها و تم‌های شما در دسترس است، مطلع شوید. در نسخه فعلی این پیام مشخص است که یک ایمیل تأیید برای تأیید انتخاب خود برای شما ارسال می شود.

en: Allow & Continue
fa_IR: اجازه و ادامه

en: Skip
fa_IR: رد کردن

en: Which permission are being granted?
fa_IR: کدام مجوز اعطا می شود ؟

en: View Basic Profile Info.
fa_IR: حساب کاربری پایه.

en: Your WordPress user's first & last name, and email address.
fa_IR: نام و تخلص کاربر وردپرس شما و آدرس ایمیل.

en: View Basic Website Info.
fa_IR: مشاهده اطلاعات وبسایت شما.

en: Homepage URL & title, WP & PHP versions, and site language.
fa_IR: URL و عنوان صفحه اصلی، نسخه های WP & PHP و زبان سایت.

en: View Basic Plugin Info.
fa_IR: مشاهده اطلاعات افزونه اساسی.

en: Current Plugin & SDK versions, and if active or uninstalled.
fa_IR: نسخه های فعلی پلاگین و SDK، و در صورت فعال یا غیر نصب.

en: Edit with Gutenberg
fa_IR: ویرایش با گوتنبرگ

en: Edit with Elementor
fa_IR: ویرایش با المنتور

en: Edit
fa_IR: ویرایش

en: Template Type
fa_IR: حالت الگو

[ctx: post type general name]
en: Template Items
fa_IR: آیتم های الگو

[ctx: post type singular name]
en: Template Item
fa_IR: آیتم الگو

[ctx: admin menu]
en: Template Manager
fa_IR: مدیریت الگو

[ctx: add new on admin bar]
en: Template Manager
fa_IR: مدیریت الگو

[ctx: template_manager]
en: Add New
fa_IR: افزودن

en: Add New Template
fa_IR: افزودن الگو جدید

en: New Template
fa_IR: الگو جدید

en: Edit Template
fa_IR: ویرایش الگو

en: View Template
fa_IR: مشاهده الگو

en: All Templates
fa_IR: همه الگو ها

en: Search Templates
fa_IR: جستجو الگو ها

en: Parent Template:
fa_IR: الگوی والد:

en: No Template found.
fa_IR: هیچ الگویی یافت نشد.

en: No Template found in Trash.
fa_IR: هیچ الگویی در سطل زباله یافت نشد.

en: Description.
fa_IR: توضیحات.

en: Builder Settings
fa_IR: تنظیمات سازنده

en: Builder Post
fa_IR: پست سازنده

en: Apply & Preview
fa_IR: تایید و پیش نمایش

en: Header
fa_IR: سربرگ

en: Footer
fa_IR: فوتر

en: Single
fa_IR: تک

en: Archive
fa_IR: آرشیو

en: Category
fa_IR: دسته بندی

en: Tag
fa_IR: برچسب

en: Author
fa_IR: نویسنده

en: Date
fa_IR: تاریخ

en: Error 404
fa_IR: خطای 404

en: Templates Help You Work Efficiently
fa_IR: الگوها به شما کمک می کنند <span>کارآمد کار کنید</span>

en: Use templates to create the different pieces of your site, and reuse them with one click whenever needed.
fa_IR: از قالب ها برای ایجاد بخش های پرکاربرد سایت خود استفاده کنید. قالب ها را می توانید در آینده برای سایت خود دوباره استفاده کنید.

en: Choose Template Type
fa_IR: انتخاب نوع قالب

en: Select the type of template you want to work on
fa_IR: نوع قالب را مشخص کنید

en: select
fa_IR: انتخاب

en: Name your template
fa_IR: نام طرح بندی خود را وارد کنید

en: Conditions:
fa_IR: شرایط:

en: Entire Site
fa_IR: کل سایت

en: Singular
fa_IR: تکی

en: All Singulars
fa_IR: همه تکی ها

en: Front Page
fa_IR: برگه نخست

en: All Posts
fa_IR: همه نوشته ها

en: All Pages
fa_IR: همه برگه ها

en: Selective Singular
fa_IR: انتخاب تک

en: 404 Page
fa_IR: صفحه 404

en: Inactive
fa_IR: غیرفعال

note: translators: %1$s: Original post title
en: %1$s - [Duplicated]
fa_IR: %1$s - [کپی شده]

[ctx: Admin String]
en: Duplicate Post
fa_IR: کپی پست

[ctx: Admin String]
en: Duplicate Page
fa_IR: کپی برگه

[ctx: Admin String]
en: Duplicate Template
fa_IR: کپی الگو

en: Button Text
fa_IR: متن دکمه

en: Badge Text
fa_IR: متن نشان

en: Link URL
fa_IR: آدرس لینک

en: Counter Text
fa_IR: متن شمارنده

en: Prefix
fa_IR: پیشوند

en: Suffix
fa_IR: پسوند

en: Placeholder Text
fa_IR: متن نگهدارنده

en: Style Json Code
fa_IR: سبک Json

en: Sub Heading
fa_IR: زیر عنوان

en: Main Heading
fa_IR: عنوان اصلی

en: Splilt Heading
fa_IR: جداسازی هدینگ

en: Form Placeholder
fa_IR: نگهدارنده فرم

en: Button Text (Yes)
fa_IR: متن دکمه (بله)

en: Button Text (No)
fa_IR: متن دکمه (خیر)

en: Age Invalid Message
fa_IR: پيام سن نامعتبر

en: Header Text
fa_IR: متن سربرگ

en: ModalContent
fa_IR: محتوا مودال

en: Footer Text
fa_IR: متن فوتر

en: Redirect URL
fa_IR: لینک ریدایرکت

en: Title
fa_IR: عنوان

en: Sub Title
fa_IR: عنوان فرعی

en: Readmore Text
fa_IR: متن ادامه مطلب

en: Description
fa_IR: توضیحات

en: Link Text
fa_IR: متن لینک

en: Prefix Heading
fa_IR: عنوان پیشوند

en: Post Heading
fa_IR: عنوان پسوند

en: Audio Title
fa_IR: عنوان صوت

en: Author Name
fa_IR: نام نویسنده

en: Open Status
fa_IR: وضعیت بازگشایی

en: Close Status
fa_IR: وضعیت تعطیلی

en: Read More Text
fa_IR: متن ادامه مطلب

en: Label Values
fa_IR: مقادیر برچسب

en: Label
fa_IR: برچسب

en: Data
fa_IR: داده

en: Tooltip Text
fa_IR: متن راهنمای ابزار

en: Text
fa_IR: متن

en: Placeholder
fa_IR: برچسب (Placeholder)

en: Message
fa_IR: پیام

en: Learn More Text
fa_IR: متن اطلاعات بیشتر

en: Learn More Link
fa_IR: لینک اطلاعات بیشتر

en: Title Link URL
fa_IR: عنوان لینک

en: Read More Link
fa_IR: لینک ادامه مطلب

en: Result Text
fa_IR: متن نتیجه

en: Error Text
fa_IR: متن خطا

en: Content
fa_IR: محتوا

en: Label Text
fa_IR: متن برچسب

en: Separator
fa_IR: جداکننده

en: Home Page
fa_IR: صفحه اصلی

en: Coupon Text
fa_IR: متن کوپن

en: Coupon Placeholder
fa_IR: متن نگهدارنده کوپن

en: Days
fa_IR: روز

en: Hours
fa_IR: ساعت‌

en: Minutes
fa_IR: دقیقه

en: Seconds
fa_IR: ثانیه

en: End Message
fa_IR: پیام پایان

en: Alternative Title
fa_IR: عنوان جایگزین

en: File Source Link
fa_IR: منبع لینک

en: Middle Text
fa_IR: متن میانی

en: Button A Text
fa_IR: متن دکمه اول

en: Button A OnClick Event
fa_IR: رویداد دکمه هنگام کلیک

en: Button B Text
fa_IR: متن دکمه دوم

en: OnClick Event
fa_IR: رویداد هنگام کلیک

en: Button A Link
fa_IR: لینک دکمه اول

en: Button B Link
fa_IR: لینک دکمه دوم

en: Global Link URL
fa_IR: URL (لینک)

en: Custom Caption
fa_IR: توضیح سفارشی

en: Badge
fa_IR: نشان

en: Profile Name
fa_IR: نام پروفایل

en: Counter Text One
fa_IR: متن شمارنده 1

en: Counter Number One
fa_IR: عدد شمارنده 1

en: Counter Text Two
fa_IR: متن شمارنده 2

en: Counter Number Two
fa_IR: عدد شمارنده 2

en: Counter Text Three
fa_IR: متن شمارنده 3

en: Counter Number Three
fa_IR: عدد شمارنده 3

en: Follow Button Text
fa_IR: متن دکمه دنبال کردن

en: Instagram Posts
fa_IR: پست های اینستاگرام

en: Instagram Followers
fa_IR: فالورهای اینتساگرام

en: Instagram Following
fa_IR: فالوینگ های اینستاگرام

en: Instagram Button Text
fa_IR: متن دکمه اینستاگرام

en: Blog Posts
fa_IR: نوشته های بلاگ

en: Blog Posts Comments
fa_IR: نظرات نوشته های بلاگ

en: Blog Button Text
fa_IR: متن دکمه بلاگ

en: Follow Link
fa_IR: لینک دنبال کردن

en: Main Icon Title
fa_IR: عنوان آیکون اصلی

en: Subject
fa_IR: موضوع

en: Body Text
fa_IR: متن بدنه

en: Messenger Link
fa_IR: لینک پیام رسان

en: Skype Link
fa_IR: لینک اسکایپ

en: Viber Link
fa_IR: لینک وایبر

en: WhatsApp Link
fa_IR: لینک واتس اپ

en: Telegram Link
fa_IR: لینک تلگرام

en: Custom Link
fa_IR: لینک سفارشی

en: Mailto Link
fa_IR: لینک Mailto

en: Before Label
fa_IR: برچسب قبل

en: After Label
fa_IR: برچسب بعد

en: Username
fa_IR: نام کاربری

en: Follow Me Text
fa_IR: متن من را دنبال کنید

en: Follow Text
fa_IR: متن ما را دنبال کنید

en: Content Caption
fa_IR: محتوا کپشن

en: Icon Text
fa_IR: متن آیکون

en: Video Source Link
fa_IR: لینک منبع ویدیو

en: YouTube Source Link
fa_IR: منبع YouTube

en: Vimeo Source Link
fa_IR: منبع Vimeo

en: Google Map Source Link
fa_IR: لینک منبع نقشه گوگل

en: Before Text
fa_IR: متن قبل

en: Email Field Placeholder
fa_IR: متن نگهدارنده فیلد ایمیل

en: After Text
fa_IR: بعد از متن

en: Caption
fa_IR: توضیحات

en: Member Name
fa_IR: نام عضو

en: Member Description
fa_IR: توضیحات اعضا

en: Member Role
fa_IR: نقش اعضا

en: Modal Selector
fa_IR: انتخابگر مودال

en: Offcanvas Selector
fa_IR: انتخاب‌گر نوار کناری Offcanvas

en: Custom Content Before
fa_IR: محتوا سفارشی قبل

en: Custom Content After
fa_IR: محتوا سفارشی بعد

en: Tags String
fa_IR: رشته برچسب ها

en: Custom Text (All)
fa_IR: متن سفارشی (همه)

en: Custom Text (Filter)
fa_IR: متن سفارشی (فیلتر)

en: Custom Post Name
fa_IR: نام پست سفارشی

en: Subtitle
fa_IR: زیرعنوان

en: Custom Symbol
fa_IR: نماد سفارشی

en: Price
fa_IR: قیمت

en: Period
fa_IR: دوره زمانی

en: Additional Info
fa_IR: اطلاعات تکمیلی

en: Percent
fa_IR: درصد

en: Progress Pie Title
fa_IR: عنوان نمودار پیشرفت دایره ای

en: Set Password
fa_IR: تنظیم رمز عبور

en: Custom Content
fa_IR: محتوای سفارشی

en: Enter Template ID
fa_IR: شناسه الگو را وارد کنید

en: Custom Message
fa_IR: پیام سفارشی

en: Section ID
fa_IR: شناسه بخش

en: Search Button Text
fa_IR: متن دکمه جستجو

en: CSV File URL
fa_IR: نشانی اینترنتی فایل CSV را وارد کنید

en: Index Area (any class/id selector)
fa_IR: ناحیه ایندکس (هر کلاس/شناسه انتخابگر)

en: Index Header Text
fa_IR: متن سربرگ صفحه

en: Scroll Until
fa_IR: اسکرول تا

en: Button Link
fa_IR: لینک دکمه

en: Normal Title
fa_IR: عنوان ساده

en: Opened Title
fa_IR: عنوان باز

en: Pre Title
fa_IR: پیش عنوان

en: Username Label
fa_IR: برچسب نام کاربری

en: Username Placeholder
fa_IR: نگهدارنده(متن درونی) نام کاربری

en: Password Label
fa_IR: برچسب کلمه عبور

en: Password Placeholder
fa_IR: نگهدارنده(متن درونی) کلمه عبور

en: Custom Nav Link
fa_IR: لینک ناوبری سفارشی

en: Redirect Logout URL
fa_IR: تغییر مسیر خروج

en: Custom Lost Password URL
fa_IR: آدرس URL فراموشی رمز عبور دلخواه

en: Custom Register URL
fa_IR: آدرس ثبت نام سفارشی

en: First Name Label
fa_IR: برچسب نام

en: First Name Placeholder
fa_IR: نگهدارنده نام

en: Last Name Label
fa_IR: برچسب نام‌خانوادگی

en: Last Name Placeholder
fa_IR: نگهدارنده نام خانوادگی

en: Email Label
fa_IR: برچسب ایمیل

en: Email Placeholder
fa_IR: متن نمایشی ایمیل

en: Additional Message
fa_IR: پیام های اضافی

en: Terms Link
fa_IR: لینک قوانین

en: Video Source
fa_IR: منبع ویدیو

en: Location
fa_IR: موقعیت

en: Country (optional)
fa_IR: کشور (اختیاری)

en: Add to Cart Button Text
fa_IR: متن دکمه افزودن به سبدخرید

en: Add to Cart Button Link
fa_IR: لینک دکمه افزودن به سبد خرید

en: Ignore Elements
fa_IR: نادیده گرفتن المان ها

en: Feature Title
fa_IR: عنوان ویژگی

en: Text Label
fa_IR: برچسب متن

en: Cart Title
fa_IR: عنوان سبد خرید

en: Heading Label
fa_IR: برچسب سرتیتر

en: Support Link Label
fa_IR: برچسب پیوند پشتیبانی

en: No Search Result Text
fa_IR: بدون متن نتیجه جستجو

en: Support Link URL
fa_IR: لینک پشتیبانی

en: Error Message
fa_IR: پیام خطا

en: Success Message
fa_IR: پیام‌ موفق آمیز

en: Goal Amount
fa_IR: مقدار هدف

en: External Website URL
fa_IR: لینک وب سایت خارجی

en: Details Link Text
fa_IR: متن لینک جزئیات

en: Lightbox Link Text
fa_IR: متن لینک لایت باکس

en: Filter Bar Title
fa_IR: عنوان نوار فیلتر

en: Reviewer Name
fa_IR: نام بررسی کننده

en: Reviewer Job Title
fa_IR: عنوان شغل بررسی کننده را وارد کنید

en: Review Text
fa_IR: متن بررسی

en: Count Text
fa_IR: متن شمارش

en: Country Name
fa_IR: نام کشور

en: Submenu Header Title
fa_IR: عنوان سربرگ زیرمنو

en: Next Text
fa_IR: متن بعدی

en: Previous Text
fa_IR: متن قبلی

en: Minute Text
fa_IR: متن دقیقه

en: Seconds Text
fa_IR: متن ثانیه

en: Custom Language
fa_IR: زبان سفارشی

en: Load More Text
fa_IR: متن بارگذاری بیشتر

en: Logged In Message
fa_IR: پیام ورود به سایت

en: Registration Link Text
fa_IR: متن لینک ثبت نام

en: Redirect Link
fa_IR: لینک ریدایرکت

en: Calendly Username
fa_IR: نام کاربری calendly

en: Generate Access Token
fa_IR: ساخت توکن دسترسی

en: Upload JSON File
fa_IR: آپلود فایل JSON

en: See it in Action
fa_IR: مشاهده در عمل

en: Rooten Custom Template
fa_IR: قالب سفارشی Rooten

en: Add New
fa_IR: افزودن

en: Add New Custom Template
fa_IR: افزودن قالب سفارشی جدید

en: New Custom Template
fa_IR: قالب سفارشی جدید

en: Edit Custom Template
fa_IR: ویرایش قالب سفارشی

en: View Custom Template
fa_IR: مشاهده قالب سفارشی

en: All Rooten Custom Templates
fa_IR: همه قالب های سفارشی Rooten

en: Search Custom Templates
fa_IR: جستجوی قالب های سفارشی

en: Parent Custom Templates:
fa_IR: الگوهای سفارشی والد:

en: No Custom Templates found.
fa_IR: هیچ قالب سفارشی یافت نشد.

en: No Custom Templates found in Trash.
fa_IR: هیچ قالبی در سطل زباله یافت نشد.

en: Template Settings
fa_IR: تنظیمات الگو

en: Other
fa_IR: سایر

en: Shortcode
fa_IR: کدکوتاه

en: Accordion: Title
fa_IR: آکاردئون: عنوان

en: Accordion: Content
fa_IR: آکاردئون: محتوا

en: Field Label
fa_IR: برچسب فیلد

en: Options
fa_IR: گزینه ها

en: Default Value
fa_IR: مقدار پیش فرض

en: Progress Name
fa_IR: نام پیشرفت

en: Brand Name
fa_IR: نام برند

en: Brand Link
fa_IR: لینک برند

en: Enter Day
fa_IR: روز را وارد کنید

en: Enter Time
fa_IR: زمان را وارد کنید

en: Day Level
fa_IR: نام روز

en: Close Level
fa_IR: برچسب تعطیل می باشد

en: Details
fa_IR: جزئیات

en: Title Link
fa_IR: لینک عنوان

en: Menu Title
fa_IR: عنوان منو

en: Menu Link
fa_IR: لینک منو

en: Header Title
fa_IR: عنوان سربرگ

en: Header Additional Text
fa_IR: متن اضافی سربرگ

en: Header Button Text
fa_IR: متن دکمه سربرگ

en: Feature Description
fa_IR: توضیحات شاخص

en: Header Link
fa_IR: لینک سربرگ

en: Content Switcher: Title
fa_IR: سوییچر محتوا:عنوان

en: Content Switcher: Content
fa_IR: سوییچر محتوا: محتوا

en: Slides
fa_IR: اسلایدها

en: Social Name
fa_IR: نام اجتماعی

en: Social Link
fa_IR: لینک شبکه اجتماعی

en: Link
fa_IR: لینک

en: Slide Title
fa_IR: عنوان اسلاید

en: Slide Description
fa_IR: توضیحات اسلاید

en: Tab Title
fa_IR: عنوان تب

en: Tab Sub Title
fa_IR: عنوان تب

en: Tab Content
fa_IR: محتوای تب

en: Latitude
fa_IR: عرض جغرافیایی

en: Longitude
fa_IR: طول جغرافیایی

en: Marker Title
fa_IR: عنوان نشان

en: Marker Content
fa_IR: محتوای نشانگر

en: URL Link
fa_IR: لینک

en: Video Source URL
fa_IR: لینک منبع ویدیو

en: Icon Mobile Menu: Menu Text
fa_IR: آیکون منوی موبایل: متن منو

en: Iconnav Title
fa_IR: عنوان ناوبری

en: Iconnav Link
fa_IR: لینک ناوبری آیکون

en: Image Stack: Tooltip Text
fa_IR: استک تصویر: متن راهنما

en: Image Stack: Link URL
fa_IR: پشته تصاویر: لینک

en: Text Content
fa_IR: محتویات متن

en: Video Link
fa_IR: لینک ویدئو

en: YouTube Link
fa_IR: لینک یوتیوب

en: Image Link
fa_IR: لینک تصویر

en: Marker Text
fa_IR: متن نشانگر

en: Marker Link
fa_IR: لینک نشان تصویر

en: Marquee Content
fa_IR: محتوا مارکیو

en: Marquee Link
fa_IR: لینک مارکیو

en: Marquee Image Link
fa_IR: لینک تصاویر مارکیو

en: Social Label
fa_IR: برچسب اجتماعی

en: Social URL
fa_IR: آدرس شبکه اجتماعی

en: Custom Text
fa_IR: متن سفارشی

en: Custom URL
fa_IR: لینک دلخواه

en: Time
fa_IR: زمان

en: Rating Count
fa_IR: تعداد امتیاز

en: Nav Title
fa_IR: عنوان ناوبری

en: Navigation Link
fa_IR: لینک ناوبری

en: Job Title
fa_IR: عنوان شغل

en: Nav Link
fa_IR: لینک ناوبری

en: Custom Label
fa_IR: برچسب سفارشی

en: Menu: Title
fa_IR: عنوان منو

en: Menu: Sub Title
fa_IR: منو: زیر عنوان

en: Menu: Link
fa_IR: منو: لینک

en: Women typing keyboard
fa_IR: کلیدبورد تایپ بانوان

en: Video URL
fa_IR: لینک ویدئو

en: Layout
fa_IR: طرح بندی

en: Enable context Menu
fa_IR: فعال کردن منوی زمینه

en: DISPLAY CONDITION
fa_IR: شرایط نمایش

en: Display only for logged in Users?
fa_IR: نمایش فقط برای کاربران وارد شده؟

en: Display only for Specific Page
fa_IR: فقط در صفحه خاص نمایش دهید

en: Page Ids
fa_IR: شناسه های صفحه

en: Enter Page ids separated by comma. for example 1, 2, 3, 4
fa_IR: شناسه های صفحه را که با کاما از هم جدا شده اند وارد کنید. به عنوان مثال 1، 2، 3، 4

en: Select Item Type
fa_IR: نوع آیتم را انتخاب کنید

en: Icon
fa_IR: آیکون

en: Menu Items
fa_IR: آیتم های منو

en: About
fa_IR: درباره

en: Gallery 01
fa_IR: گالری 01

en: Gallery 02
fa_IR: گالری 02

en: Gallery 03
fa_IR: گالری 03

en: Contacts
fa_IR: تماس

en: Style
fa_IR: استایل

en: MENU CONTAINER
fa_IR: کانتینر منو

en: Background
fa_IR: پس زمینه

en: Border Radius
fa_IR: حاشیه گرد

en: Padding
fa_IR: پدینگ

en: MENU ITEMS
fa_IR: آیتم های منو

en: Normal
fa_IR: عادی

en: Color
fa_IR: رنگ

en: Icon Color
fa_IR: رنگ آیکون

en: Indicator Color
fa_IR: رنگ اندیکاتور

en: Item Gap
fa_IR: فاصله آیتم ها

en: Icon Spacing
fa_IR: فاصله ایکون

en: Hover
fa_IR: هاور

en: Border Color
fa_IR: رنگ حاشیه

en: Source
fa_IR: منبع

en: This current query may not be display posts in the editor. Please save and refresh the page to see the posts.
fa_IR: این کوئری فعلی ممکن است پست‌های نمایش داده شده در ویرایشگر را نداشته باشد. لطفاً صفحه را ذخیره و رفرش کنید تا پست‌ها را ببینید.

en: Limit
fa_IR: حدود

en: Search & Select
fa_IR: جستجو و انتخاب

en: Include
fa_IR: شامل

en: Include By
fa_IR: شامل شدن براساس

en: Authors
fa_IR: نویسنده ها

en: Terms
fa_IR: شرایط

en: Terms are items in a taxonomy. The available taxonomies are: Categories, Tags, Formats and custom taxonomies.
fa_IR: شرایط موارد در یک طبقه بندی هستند. طبقه بندی‌های موجود عبارتند از: دسته‌بندی‌ها، برچسب‌ها، فرمت‌ها و طبقه‌بندی‌های سفارشی.

en: Type and select terms
fa_IR: شرابط را تایپ و انتخاب کنید

en: Exclude
fa_IR: محروم سازی

en: Exclude By
fa_IR: محروم سازی براساس

en: Current Post
fa_IR: پست فعلی

en: Manual Selection
fa_IR: انتخاب دستی

en: Offset
fa_IR: آفست

en: Past Day
fa_IR: روز گذشته

en: Past Week
fa_IR: هفته گذشته

en: Past Month
fa_IR: ماه گذشته

en: Past Quarter
fa_IR: سه ماه گذشته

en: Past Year
fa_IR: سال گذشته

en: Before
fa_IR: قبل

en: Setting a ‘Before’ date will show all the posts published until the chosen date (inclusive).
fa_IR: تنظیم تاریخ "قبل"، تمام پستهای منتشر شده تا تاریخ انتخاب شده (شامل) را نشان می دهد.

en: After
fa_IR: بعد

en: Setting an ‘After’ date will show all the posts published since the chosen date (inclusive).
fa_IR: تنظیم تاریخ "بعد"، تمام پستهای منتشر شده از تاریخ انتخاب شده (شامل) را نشان می دهد.

en: Order By
fa_IR: مرتب سازی بر اساس

en: ID
fa_IR: شناسه

en: Comment Count
fa_IR: تعداد نظرات

en: Menu Order
fa_IR: ترتیب فهرست

en: Last Modified
fa_IR: آخرین ویرایش

en: Random
fa_IR: تصادفی

en: Order
fa_IR: ترتیب

en: ASC
fa_IR: صعودی

en: DESC
fa_IR: نزولی

en: Ignore Sticky Posts
fa_IR: نادیده گرفتن پست های چسبنده

en: Only Featured Image Post
fa_IR: فقط نمایش پست های دارای تصویر شاخص

en: Enable to display posts only when featured image is present.
fa_IR: فعال کردن نمایش پست ها فقط در صورت وجود تصویر شاخص.

en: Query ID
fa_IR: شناسه کوئری

en: Give your Query a custom unique id to allow server side filtering
fa_IR: به کوئری خود یک شناسه منحصر به فرد بدهید تا فیلتر سمت سرور انجام شود

en: Current Query
fa_IR: کوئری فعلی

en: Related
fa_IR: مرتبط

en: Sales
fa_IR: حراج ها

en: Show Product
fa_IR: نمایش محصول

en: All Products
fa_IR: همه محصولات

en: On Sale
fa_IR: حراج

en: Featured
fa_IR: ویژه

en: Hide Free Product
fa_IR: پنهان کردن محصولات رایگان

en: Hide Out of Stock
fa_IR: پنهان کردن محصولات بدون موجودی

en: Template Not Found!
fa_IR: الگو یافت نشد!

en: AE Plugin Not Installed
fa_IR: پلاگین AE نصب نشده است

en: Element Pack - Post
fa_IR: المنت پک - نوشته

en: Element Pack - Site
fa_IR: المنت پک - سایت

en: Element Pack - Archive
fa_IR: المنت پک - آرشیو

en: Element Pack - Term
fa_IR: المنت پک - شرایط

en: Element Pack - User
fa_IR: المنت پک - کاربر

en: Element Pack - Search
fa_IR: المنت پک - جستجو

en: Element Pack - Media
fa_IR: المنت پک - رسانه

en: Element Pack - WooCommerce
fa_IR: المنت پک - ووکامرس

en: Archive Meta Image
fa_IR: تصویر متا آرشیو

en: Meta Key
fa_IR: کلید متا

en: Enter meta key
fa_IR: لطفا کلید متا را وارد کنید

en: Enter the meta key that stores the image ID, URL, or array
fa_IR: کلید متا که شناسه تصویر، URL یا آرایه را ذخیره می‌کند، وارد کنید

en: Fallback
fa_IR: بازگشت

en: Author Avatar
fa_IR: آواتار نویسنده

en: Custom Field
fa_IR: فیلد سفارشی

en: Select a meta key
fa_IR: انتخاب کلید متا

en: Custom Key
fa_IR: کلید سفارشی

en: Enter a custom key
fa_IR: وارد کردن کلید سفارشی:

en: Select...
fa_IR: انتخاب...

en: Featured Image
fa_IR: تصویر شاخص

en: Site Icon
fa_IR: آیکون سایت

en: Site Logo
fa_IR: لوگو سایت

en: User Avatar
fa_IR: آواتار کاربر

en: Avatar Source
fa_IR: منبع آواتار

en: Gravatar
fa_IR: گراوتار

en: User Meta
fa_IR: متا کاربر

en: User
fa_IR: کاربران

en: Leave empty to use current user
fa_IR: برای استفاده از کاربر فعلی، خالی بگذارید

en: Gravatar Size
fa_IR: سایز گراواتار

en: Archive Description
fa_IR: توضیحات آرشیو

en: Archive Meta
fa_IR: متا آرشیو

en: Enter the meta key to retrieve the value
fa_IR: کلید متا را برای دریافت مقدار وارد کنید

en: Archive Title
fa_IR: عنوان آرشیو

en: Include Context
fa_IR: شامل زمینه

en: Include archive context (Category:, Tag:, Author:, etc.)
fa_IR: شامل زمینه بایگانی (رده:، برچسب:، نویسنده: و غیره)

en: Current Date Time
fa_IR: تاریخ / زمان کنونی

en: Format
fa_IR: فرمت

en: Custom Format
fa_IR: فرمت دلخواه

en: Documentation on date and time formatting
fa_IR: مستندات فرمت تاریخ و زمان

en: Post Author
fa_IR: نویسنده پست

en: Data Type
fa_IR: نوع داده

en: Display Name
fa_IR: نام نمایشی

en: Bio
fa_IR: بیوگرافی

en: Email
fa_IR: ایمیل

en: First Name
fa_IR: نام

en: Last Name
fa_IR: نام خانوادگی

en: Comments Count
fa_IR: تعداد نظرات

en: Comments Number
fa_IR: تعداد دیدگاه ها

en: No Comments Text
fa_IR: بدون متن ديدگاه

en: No Comments
fa_IR: بدون ديدگاه

en: Single Comment Text
fa_IR: متن دیدگاه ساده

en: 1 Comment
fa_IR: 1 دیدگاه

en: Multiple Comments Text
fa_IR: متن دیدگاه های متعدد

en: {{number}} Comments
fa_IR: {{number}} دیدگاه

en: Use {{number}} as a placeholder for the comments count.
fa_IR: از {{number}} به عنوان یک متغیر برای تعداد نظرات استفاده کنید.

en: Field Key
fa_IR: کلید فیلد

en: Custom Field Key
fa_IR: کلید فیلد سفارشی

en: Post Date
fa_IR: تاریخ پست

en: Date Type
fa_IR: نوع تاریخ

en: Post Modified Date
fa_IR: تاریخ آخرین تغییرات نوشته

en: Human Readable
fa_IR: قابل خواندن توسط انسان

en: Post Excerpt
fa_IR: خلاصه نوشته

en: Excerpt Length
fa_IR: طول خلاصه

en: End Text
fa_IR: متن پایان

en: Link End Text
fa_IR: لینک متن پایان

en: Alt
fa_IR: متن جایگزین

en: Post ID
fa_IR: شناسه پست

en: Post Slug
fa_IR: نامک نوشته

en: Post Status
fa_IR: وضعیت پست

en: Post Terms
fa_IR: شرایط نوشته

en: Taxonomy
fa_IR: طبقه بندی

en: 0 means no limit
fa_IR: ۰ یعنی بدون محدودیت

en: Post Time
fa_IR: زمان نوشته

en: Time Type
fa_IR: نوع زمان

en: Post Modified Time
fa_IR: زمان اصلاح پست

en: Time Format
fa_IR: قالب زمان

en: Documentation on time formatting
fa_IR: مستندات مربوط به قالب‌بندی زمان

en: Post Type
fa_IR: نوع پست

en: Request Parameter
fa_IR: درخواست پارامتر

en: Request Type
fa_IR: نوع درخواست

en: GET
fa_IR: دریافت

en: POST
fa_IR: نوشته

en: Query Var
fa_IR: متغیر پرس و جو

en: Parameter Name
fa_IR: نام پارامتر

en: Enter the parameter name to get its value
fa_IR: هر پارامتر URL را در یک خط جدید به عنوان جفت param=value وارد کنید

en: Search Query
fa_IR: جستجو کوئری

en: Search Results Count
fa_IR: شمارش نتایج جستجو

en: Site Tagline
fa_IR: نام سایت

en: Site Title
fa_IR: عنوان سایت

en: Term Count
fa_IR: شمارنده شرایط

en: Term Description
fa_IR: توضیحات شرایط

en: Term ID
fa_IR: شناسه شرایط

en: Term Meta
fa_IR: متا شرایط

en: Term Slug
fa_IR: نامک شرایط

en: Term Title
fa_IR: عنوان شرایط

en: User Info
fa_IR: اطلاعات کاربر

en: User Info Type
fa_IR: نوع اطلاعات کاربر

en: Name
fa_IR: نام

en: Website
fa_IR: وب سایت

en: Nickname
fa_IR: نام مستعار

en: Role
fa_IR: نقش

en: Archive URL
fa_IR: لینک آرشیو

en: Attachment URL
fa_IR: لینک ضمیمه

en: Attachment
fa_IR: ضمیمه

en: Select Attachment
fa_IR: انتخاب پیوست

en: Image Size
fa_IR: اندازه تصویر

en: This option is only available for images.
fa_IR: این گزینه فقط برای تصاویر در دسترس است.

en: Full
fa_IR: کامل

en: Login/Logout URL
fa_IR: آدرس ورود/خروج

en: URL Type
fa_IR: نوع لینک

en: Login
fa_IR: ورود

en: Logout
fa_IR: خروج

en: Register
fa_IR: ثبت نام

en: Lost Password
fa_IR: فراموشی رمزعبور

en: Enter redirect URL
fa_IR: لینک ریدایرکت را وارد کنید

en: Where to redirect after login/logout. Leave empty for default behavior.
fa_IR: پس از ورود/خروج به کجا هدایت شوید. برای رفتار پیش‌فرض، خالی بگذارید.

en: Post Author URL
fa_IR: آدرس URL نویسنده نوشته

en: Author Archive
fa_IR: آرشیو نویسنده

en: Author Website
fa_IR: وب سایت نویسنده

en: Post Comments URL
fa_IR: لینک دیدگاه نوشته

en: Comments
fa_IR: دیدگاه

en: Respond
fa_IR: پاسخ

en: Featured Image URL
fa_IR: لینک تصویر شاخص

en: Post Navigation URL
fa_IR: لینک ناوبری نوشته

en: Navigation Type
fa_IR: نوع ناوبری

en: Previous Post
fa_IR: نوشته قبلی

en: Next Post
fa_IR: نوشته بعدی

en: Parent Post
fa_IR: پست والد

en: Child Post
fa_IR: پست فرزند

en: Same Term
fa_IR: همان شرایط

en: Whether to navigate within the same term.
fa_IR: اینکه آیا در همان اصطلاح پیمایش شود یا خیر.

en: Child Order
fa_IR: ترتیب فرزند

en: Post Terms URL
fa_IR: لینک شرایط نوشته

en: Term Index
fa_IR: ایندکس شرایط

en: 0 for first term, 1 for second term, etc.
fa_IR: ۰ برای ترم اول، ۱ برای ترم دوم و غیره.

en: Post URL
fa_IR: لینک نوشته

en: Site URL
fa_IR: آدرس سایت

en: Home URL
fa_IR: آدرس صفحه اصلی

en: Admin URL
fa_IR: آدرس ادمین

en: Term URL
fa_IR: آدرس URL شرایط

en: Term Archive
fa_IR: آرشیو شرایط

en: Term Feed
fa_IR: فید شرایط

en: User URL
fa_IR: لینک کاربر

en: Author Feed
fa_IR: فید نویسنده

en: Product Featured Image
fa_IR: تصویر شاخص محصول

en: This image will be used if the product has no featured image
fa_IR: این تصویر در صورتی استفاده می‌شود که محصول تصویر شاخص نداشته باشد.

en: Product Gallery Image
fa_IR: تصویر گالری محصول

en: Gallery Image Index
fa_IR: ایندکس گالری تصاویر

en: 0 for first gallery image, 1 for second image, etc.
fa_IR: ۰ برای تصویر اول گالری، ۱ برای تصویر دوم و غیره.

en: This image will be used if the gallery image is not found
fa_IR: اگر تصویر گالری پیدا نشد، از این تصویر استفاده خواهد شد.

en: Product Term Image
fa_IR: تصویر شناسه محصول

en: Brand
fa_IR: برند

en: This image will be used if the term has no image
fa_IR: این تصویر در صورتی استفاده خواهد شد که عبارت مورد نظر فاقد تصویر باشد.

en: Product Attribute
fa_IR: ویژگی محصول

en: Attribute
fa_IR: ویژگی

en: Slug
fa_IR: نامک

en: Value
fa_IR: مقدار

en: Product Description
fa_IR: توضیحات محصول

en: Description Type
fa_IR: نوع توضیحات

en: Short Description
fa_IR: توضیح کوتاه

en: Full Description
fa_IR: توضیحات کامل

en: Description Prefix
fa_IR: پیشوند توضیحات

en: Strip HTML Tags
fa_IR: تگ HTML استریپ

en: Limit Words
fa_IR: محدودیت کلمه ها

en: Ellipsis
fa_IR: بیضی

en: Product Price
fa_IR: قیمت محصول

en: Price Type
fa_IR: نوع قیمت

en: Regular Price
fa_IR: قیمت اصلی

en: Sale Price
fa_IR: قیمت فروش ویژه

en: Both Prices
fa_IR: قیمت هردو

en: Discount Amount
fa_IR: مقدار تخفیف

en: Discount Percentage
fa_IR: درصد تخفیف

en: Regular Price HTML Format
fa_IR: فرمت HTML قیمت ساده

en: None
fa_IR: انتخاب

en: Strikethrough
fa_IR: متن خط خورده

en: Underline
fa_IR: زیرخط

en: Sale Price HTML Format
fa_IR: فرمت HTML قیمت فروش ویژه

en: Regular Price Prefix
fa_IR: پیشوند قیمت ساده

en: Sale Price Prefix
fa_IR: پیشوند قیمت فروش

en: Discount Prefix
fa_IR: پیشوند تخفیف

en: Discount Suffix
fa_IR: پسوند تخفیف

en: Product Purchase Note
fa_IR: متن خرید محصول

en: Plain Text
fa_IR: متن ساده

en: Product Rating
fa_IR: امتیاز محصول

en: Rating Type
fa_IR: نوع امتیاز

en: Rating
fa_IR: رتبه بندی

en: Review Count
fa_IR: شمارنده نقد و بررسی

en: Rating Text
fa_IR: متن امتیاز

en: Rating Format
fa_IR: فرمت امتیاز

en: Decimal (4.5)
fa_IR: اعشاری (4.5)

en: Percentage (90%)
fa_IR: درصد

en: Fraction (4.5/5)
fa_IR: کسر (4.5/5)

en: Text Format
fa_IR: فرمت متن

en: Rating & Count
fa_IR: امتیار و شمارنده

en: Rating Only
fa_IR: فقط امتیاز

en: Count Only
fa_IR: فقط شمارش

en: Rated
fa_IR: امتیاز

en: out of 5
fa_IR: از 5

en: Count Prefix
fa_IR: پیشوند شمارنده

en: based on
fa_IR: بر اساس

en: Count Suffix
fa_IR: پسوند شماره

en: ratings
fa_IR: رتبه بندی

en: Available tags: {prefix}, {rating}, {suffix}, {count_prefix}, {count}, {count_suffix}
fa_IR: برچسب‌های موجود: {prefix}، {rating}، {suffix}، {count_prefix}، {count}، {count_suffix}

en: Excellent
fa_IR: عالی

en: Very Good
fa_IR: خیلی خوب

en: Good
fa_IR: خوب

en: Fair
fa_IR: متوسط

en: Poor
fa_IR: خیلی ضعیف

en: Product Sale
fa_IR: حراج محصول

en: Sale Type
fa_IR: نوع فروش

en: Sale Text
fa_IR: متن حراج

en: Sale!
fa_IR: حراج!

en: Show Discount
fa_IR: نمایش تخفیف

en: Discount Position
fa_IR: موقعیت تخفیف

en: Product Shipping
fa_IR: ارسال محصول

en: Shipping Type
fa_IR: نوع حمل و نقل

en: Weight
fa_IR: وزن

en: Dimensions
fa_IR: ابعاد

en: Shipping Class
fa_IR: کلاس حمل و نقل

en: Dimension Type
fa_IR: اندازه تصویر

en: All Dimensions
fa_IR: تمام جهت ها

en: Length
fa_IR: طول

en: Width
fa_IR: عرض

en: Height
fa_IR: ارتفاع

en: Product SKU
fa_IR: شناسه محصول

en: Product Stock
fa_IR: انبار محصول

en: Stock Type
fa_IR: نوع انبار

en: Quantity
fa_IR: تعداد

en: Low Stock
fa_IR: کمبود انبار

en: Stock Status Text
fa_IR: متن وضعیت انبار

en: Stock Text
fa_IR: متن انبار

en: In Stock
fa_IR: در انبار

en: Backorder Text
fa_IR: متن بکدور

en: Available on Backorder
fa_IR: موجود برای پیش فروش

en: Product Terms
fa_IR: شرایط محصول

en: Product Title
fa_IR: عنوان محصول

en: Product Type
fa_IR: نوع محصول

en: Type Format
fa_IR: نوع فرمت

en: Properties
fa_IR: مشخصات

en: Property Separator
fa_IR: جدا کننده ویژگی ها

en: Simple Product
fa_IR: محصول ساده

en: Grouped Product
fa_IR: محصولات گروهی

en: External/Affiliate Product
fa_IR: محصول خارجی / وابسته

en: Variable Product
fa_IR: محصول متغیر

en: Simple
fa_IR: ساده

en: Grouped
fa_IR: محصولات گروهی

en: External
fa_IR: خارجی

en: Variable
fa_IR: متغیر

en: Virtual
fa_IR: مجازی

en: Product Add to Cart URL
fa_IR: لینک اضافه به سبد خرید

en: Number of items to add to cart
fa_IR: تعداد محصولات برای افزودن به سبد خرید

en: Back to Shop URL
fa_IR: بازگشت به فروشگاه

en: Shop Page
fa_IR: صفحه فروشگاه

en: Default Shop Page
fa_IR: صفحه پیشفرض فروشگاه

en: Custom Page
fa_IR: صفحه سفارشی

en: Choose which page to link to
fa_IR: انتخاب کنید کدام صفحه نمایش داده شود.

en: Custom Shop URL
fa_IR: لینک دلخواه فروشگاه

en: Enter a custom URL to return to
fa_IR: لینک بازگشت به

en: Product Checkout URL
fa_IR: لینک پرداخت محصول

en: Checkout Type
fa_IR: نوع پرداخت

en: Direct to Checkout
fa_IR: رفتن مستقیم به پرداخت

en: Add to Cart & Checkout
fa_IR: افزودن به سبد خرید و پرداخت

en: Choose whether to go directly to checkout or add product to cart first
fa_IR: انتخاب کنید که مستقیم به پرداخت بروید یا محصول را به سید خرید اضافه کنید

en: Product Review URL
fa_IR: لینک نقد و بررسی محصول

en: Review ID
fa_IR: شناسه نقد و بررسی

en: Leave empty to link to the review section. Enter a specific review ID to link to that review.
fa_IR: برای پیوند به بخش نقد، این قسمت را خالی بگذارید. برای پیوند به آن نقد، شناسه نقد خاصی را وارد کنید.

en: Terms Archive URL
fa_IR: آدرس آرشیو شرایط

en: Term
fa_IR: شرایط

en: Select the term to link to
fa_IR: انتخاب شرایط برای لینک دهی به

en: Product Term URL
fa_IR: لینک شرایط محصول

en: Product URL
fa_IR: لینک محصول

en: Advanced
fa_IR: پیشرفته

en: Word Limit
fa_IR: محدویت کلمات

en: Search & Select Product
fa_IR: جستجو و انتخاب محصول

en: Leave blank to use current product
fa_IR: برای استفاده از محصول فعلی خالی بگذارید

en: Selected Post
fa_IR: نوشته انتخاب شده

en: Search & Select Post
fa_IR: جستجو و انتخاب نوشته

en: Search & Select Term
fa_IR: جستجو و انتخاب شرایط

en: Search & Select User
fa_IR: جستجو و انتخاب کاربر

en: Select Type
fa_IR: انتخاب نوع

en: Select Menu
fa_IR: منو را انتخاب کنید

en: Select Template
fa_IR: الگو را انتخاب کنید

en: No sidebars were found
fa_IR: هیچ نوار کناری پیدا نشد

en: Select Sidebar
fa_IR: انتخاب سایدبار

en: Fade
fa_IR: محو

en: Overlay
fa_IR: پوشش

en: Saturation
fa_IR: اشباع

en: Luminosity
fa_IR: روشنایی

en: Top Left
fa_IR: بالا چپ

en: Top Center
fa_IR: بالا وسط

en: Top Right
fa_IR: بالا راست

en: Center
fa_IR: وسط

en: Center Left
fa_IR: مرکز چپ

en: Center Right
fa_IR: مرکز راست

en: Bottom Left
fa_IR: پایین چپ

en: Bottom Center
fa_IR: پایین وسط

en: Bottom Right
fa_IR: پایین راست

en: Bottom Justify
fa_IR: تراز کردن پایین

en: Top Justify
fa_IR: بالا

en: Left Top
fa_IR: بالا چپ

en: Left Center
fa_IR: چپ وسط

en: Left Bottom
fa_IR: چپ پایین

en: Right Top
fa_IR: راست بالا

en: Right Center
fa_IR: راست وسط

en: Right Bottom
fa_IR: راست پایین

en: Extra Small
fa_IR: بسیار کوچک

en: Small
fa_IR: کوچک

en: Medium
fa_IR: متوسط

en: Large
fa_IR: بزرگ

en: Extra Large
fa_IR: بسیار بزرگ

en: Select Product
fa_IR: انتخاب محصول

en: Untitled Product
fa_IR: محصولات بی نام

[ctx: Weather String]
en: Clear/Sunny
fa_IR: آفتابی/صاف

[ctx: Weather String]
en: Partly cloudy
fa_IR: کمی تا‌ قسمتی ابری

[ctx: Weather String]
en: Cloudy
fa_IR: ابری

[ctx: Weather String]
en: Overcast
fa_IR: ابری

[ctx: Weather String]
en: Mist
fa_IR: غبار

[ctx: Weather String]
en: Patchy rain nearby
fa_IR: باران نم نم

[ctx: Weather String]
en: Patchy snow nearby
fa_IR: برف سبک بصورت پراکنده

[ctx: Weather String]
en: Patchy sleet nearby
fa_IR: نیمه ابری

[ctx: Weather String]
en: Patchy freezing drizzle nearby
fa_IR: یخ زدگی

[ctx: Weather String]
en: Thundery outbreaks nearby
fa_IR: احتمال رعد و برق

[ctx: Weather String]
en: Blowing snow
fa_IR: بارش برف

[ctx: Weather String]
en: Blizzard
fa_IR: کولاک

[ctx: Weather String]
en: Fog
fa_IR: مه آلود

[ctx: Weather String]
en: Freezing fog
fa_IR: مه و سرما

[ctx: Weather String]
en: Patchy light drizzle
fa_IR: یخبندان سبک

[ctx: Weather String]
en: Light drizzle
fa_IR: یخبندان سبک

[ctx: Weather String]
en: Freezing drizzle
fa_IR: یخبندان سنگین

[ctx: Weather String]
en: Heavy freezing drizzle
fa_IR: یخبندان سنگین

[ctx: Weather String]
en: Patchy light rain
fa_IR: نم نم باران

[ctx: Weather String]
en: Light rain
fa_IR: کمی بارانی

[ctx: Weather String]
en: Moderate rain at times
fa_IR: باران ملایم

[ctx: Weather String]
en: Moderate rain
fa_IR: باران متوسط

[ctx: Weather String]
en: Heavy rain at times
fa_IR: باران سنگین مقطعی

[ctx: Weather String]
en: Heavy rain
fa_IR: باران سنگین

[ctx: Weather String]
en: Light freezing rain
fa_IR: باران و یخبندان سبک

[ctx: Weather String]
en: Moderate or heavy freezing rain
fa_IR: باران و یخبندان

[ctx: Weather String]
en: Light sleet
fa_IR: بوران سبک

[ctx: Weather String]
en: Moderate or heavy sleet
fa_IR: بوران سنگین

[ctx: Weather String]
en: Patchy light snow
fa_IR: برف سبک بصورت پراکنده

[ctx: Weather String]
en: Light snow
fa_IR: برف سبک

[ctx: Weather String]
en: Patchy moderate snow
fa_IR: بارش برف متوسط

[ctx: Weather String]
en: Moderate snow
fa_IR: برف متوسط

[ctx: Weather String]
en: Patchy heavy snow
fa_IR: برف سنگین پراکنده

[ctx: Weather String]
en: Heavy snow
fa_IR: برف سنگین

[ctx: Weather String]
en: Ice pellets
fa_IR: تگرگ

[ctx: Weather String]
en: Light rain shower
fa_IR: بارش بارن سبک

[ctx: Weather String]
en: Moderate or heavy rain shower
fa_IR: بارش باران متوسط یا سنگین

[ctx: Weather String]
en: Torrential rain shower
fa_IR: بارش باران سیل‌آسا

[ctx: Weather String]
en: Light sleet showers
fa_IR: بارش سبک تگرگ

[ctx: Weather String]
en: Moderate or heavy sleet showers
fa_IR: بارش متوسط یا سنگین تگرگ

[ctx: Weather String]
en: Light snow showers
fa_IR: برف سبک

[ctx: Weather String]
en: Moderate or heavy snow showers
fa_IR: بارش برف متوسط یا سنگین

[ctx: Weather String]
en: Light showers of ice pellets
fa_IR: بارش سبک تگرگ

[ctx: Weather String]
en: Moderate or heavy showers of ice pellets
fa_IR: بارش تگرگ متوسط یا سنگین

[ctx: Weather String]
en: Patchy light rain with thunder
fa_IR: باران سبک همراه با رعدوبرق

[ctx: Weather String]
en: Moderate or heavy rain with thunder
fa_IR: باران متوسط یا سنگین با رعد و برق

[ctx: Weather String]
en: Patchy light snow with thunder
fa_IR: برف سبک با رعد و برق

[ctx: Weather String]
en: Moderate or heavy snow with thunder
fa_IR: برف متوسط یا سنگین در منطقه با رعد و برق

[ctx: Weather String]
en: north
fa_IR: شمال

[ctx: Weather String]
en: north-east
fa_IR: شمال شرق

[ctx: Weather String]
en: east
fa_IR: شرق

[ctx: Weather String]
en: south-east
fa_IR: جنوب شرقی

[ctx: Weather String]
en: south
fa_IR: جنوب

[ctx: Weather String]
en: south-west
fa_IR: جنوب غربی

[ctx: Weather String]
en: west
fa_IR: غرب

[ctx: Weather String]
en: north-west
fa_IR: شمال غربی

en: Select Form
fa_IR: انتخاب فرم

en: Form Not Found!
fa_IR: فرم یافت نشد!

en: Select Slider
fa_IR: اسلاید را انتخاب کنید

en: No Slider Found!
fa_IR: هیچ اسلایدری پیدا نشد!

[ctx: leading space is required]
en: ago
fa_IR:  پیش

en: Remove this item
fa_IR: حذف این مورد

en: Mega Menu Items
fa_IR: آیتم های مگامنو

en: Mega Menu Item
fa_IR: آیتم مگامنو

en: Permission denied
fa_IR: دسترسی غیرمجاز

en: Successfully Saved
fa_IR: با موفقیت دخیره شد

en: No content found
fa_IR: محتوا پیدا نشد

en: Enable Dropdown
fa_IR: منو کشویی را فعال کنید

en: Edit Dropdown Content
fa_IR: ویرایش محتوای کشویی

en: Dropdown Width
fa_IR: عرض منوی کشویی

en: Custom Width (px, em, rem)
fa_IR: عرض سفارشی (px، em، rem)

en: Menu Position
fa_IR: موقعیت منو

en: Background Color
fa_IR: رنگ پس زمینه

en: Choose Icon
fa_IR: انتخاب آیکون

en: Reset Icon
fa_IR: تنظیم مجدد آیکون

en: Select Icon
fa_IR: انتخاب آیکون

en: Choose Icon Color
fa_IR: انتخاب رنگ آیکون

en: Save Options
fa_IR: ذخیره تنظیمات

en: There have made some changes. Do you want to save changes?
fa_IR: تغییراتی ایجاد کرده اید. آیا می خواهید تغییرات را ذخیره کنید؟

en: Don't Save
fa_IR: انصراف

en: Save
fa_IR: ذخیره

en: Setup Wizard
fa_IR: نصب

en: Failed to fetch template from URL.
fa_IR: نمی توان الگوها را از لینک مورد نظر واکشی کرد.

en: Elementor is not installed or activated!
fa_IR: با عرض پوزش، المنتور نصب و یا فعال نیست!

en: Failed to import template!
fa_IR: خطا در وارد کردن قالب

en: No Title
fa_IR: بدون عنوان

en: Elementor data not found in template.
fa_IR: داده المنتور در قالب یافت نشد!

en: Failed to create page!
fa_IR: ایجاد صفحه جدید با مشکل روبرو است!

en: The template was imported successfully.
fa_IR: الگو با موفقیت درون ریزی شد!

en: Invalid import URL
fa_IR: آدرس اینترنتی واردات نامعتبر است

en: Elementor app not available
fa_IR: اپ المنتور موجود نیست

en: Import failed:
fa_IR: درونریزی شکست خورد

en: Required Param Is Missing.
fa_IR: پارامترهای مورد نیاز گم شدند.

en: Elementor app not available.
fa_IR: اپ المنتور موجود نیست

en: Filter by:
fa_IR: فیلتر براساس:

en: Search widgets...
fa_IR: جستجو المان ها ...

en: Save and Continue
fa_IR: ذخیره و ادامه

en: Previous Step
fa_IR: گام قبلی

en: Ready-to-Use Templates
fa_IR: الگوهای آماده

en: Get a head start with these professional templates. Just click on Import to add them to your site.
fa_IR: با این قالب‌های حرفه‌ای شروع کنید. فقط کافیست روی «درون ریزی» کلیک کنید تا آنها را به سایت خود اضافه کنید.

en: Preview
fa_IR: پیش نمایش

en: Import
fa_IR: درون ریزی

en: Helpful Resources
fa_IR: منابع راهنما

en: Documentation
fa_IR: مستندات

en: Find detailed guides and documentation
fa_IR: مستندات و راهنمای المان های افزونه

en: Contact our customer support team
fa_IR: تماس با تیم پشتیبان ما

en: Watch tutorials on our YouTube channel
fa_IR: مشاهده ویدیو ها در کانال یوتیوب ما

en: Go to Element Pack Dashboard
fa_IR: رفتن به پیشخوان المنت پک

en: Edit Your Pages
fa_IR: ویرایش صفحه ها

en: Create eye-catching sliders for your website quickly and easily.
fa_IR: اسلایدر های زیبا و چشم نواز برای سایت وردپرسی خود ایجاد کنید.

en: Build amazing WordPress pages with helpful and flexible Gutenberg blocks.
fa_IR: صفحات وردپرسی زیبا با بلوگ های گوتنبرگ ایجاد نمایید.

en: Design beautiful post layouts with simple, ready-made blocks.
fa_IR: پست های زیبا با طرح بندی های مختلف و بلوک های آماده طراحی کنید.

en: Improve your online store with tools to display products better.
fa_IR: فروشگاه آنلاین خود را با برترین المان ها طراحی کنید.

en: Show off your photos in a stylish, responsive gallery.
fa_IR: تصاویر خود را بصورت زیبا و گالری ریسپانسیو نمایش دهید.

en: Copy and paste website elements between WordPress sites instantly.
fa_IR: المان های وبسایت های خود را بین یکدیگر کپی و پیست نمایید.

en: Generate unique images using AI directly in WordPress.
fa_IR: تصاویر یکتا با استفاده از هوش مصنوعی تولید کنید.

en: Let users view your products in 3D with augmented reality.
fa_IR: اجازه دهید تا کاربران محصولات شما را در قالب تصاویر سه بعدی ببینند.

en: Engage your visitors with a fun and interactive spin wheel.
fa_IR: کاربران سایت خود را با استفاده از گردونه شانس سرگرم کنید.

en: Add More Firepower
fa_IR: اضافه کردن قدرت آتش بیشتر

en: You can onboard additional powerful plugins to extend your web design capabilities.
fa_IR: شما می‌توانید افزونه‌های قدرتمند دیگری را برای گسترش قابلیت‌های طراحی وب خود نصب کنید.

en: Recommended
fa_IR: پیشنهادی

en: ACTIVE
fa_IR: فعال

en: Install and Continue
fa_IR: نصب و ادامه

en: Welcome
fa_IR: خوش آمدید

en: Choose Features
fa_IR: انتخاب المان ها

en: Integration
fa_IR: سایر افزونه ها

en: Good to Go
fa_IR: آماده به کار

en: Welcome to Element Pack
fa_IR: به المنت پک پرو خوش آمدید

en: Thank you for choosing Element Pack, a leading addon that provides a total web design solution for you. This quick setup wizard will help you configure the basic settings and get you started.
fa_IR: از انتخاب المنت پک، افزونه‌ای پیشرو که یک راه‌حل جامع برای طراحی وب برای شما ارائه می‌دهد، متشکریم. این راهنمای راه‌اندازی سریع به شما کمک می‌کند تا تنظیمات اولیه را پیکربندی کرده و شروع به کار کنید.

en: 300+ Widgets
fa_IR: 300 المان

en: Powerful elements for unlimited design possibilities
fa_IR: عناصر قدرتمند برای طراحی نامحدود

en: Ready Templates
fa_IR: الگوهای آماده

en: Professional templates to jumpstart your projects
fa_IR: قالب‌های حرفه‌ای برای شروع پروژه‌های شما

en: Fast & Optimized
fa_IR: سریع و بهینه

en: Built with performance in mind for lightning-fast websites
fa_IR: ساخته شده با در نظر گرفتن عملکرد برای وب‌سایت‌های بسیار سریع

en: Get Started
fa_IR: شروع کنید

en: Alert
fa_IR: هشدار

en: Extra CSS class
fa_IR: کلاس CSS اضافی

en: Additional CSS class name(s) separated by space(s)
fa_IR: نام (های) اضافی کلاس CSS با فاصله (ها) از هم جدا شده

en: Show Alert
fa_IR: نمایش هشدار

en: Show Animated Link
fa_IR: نمایش لینک متحرک

en: Show Author Avatar
fa_IR: نمایش آواتار نویسنده

en: Show Author Name
fa_IR: نمایش نام نویسنده

en: Show Badge
fa_IR: نمایش نشان

en: Show Breadcrumbs
fa_IR: نمایش مسیریاب

en: Articles by
fa_IR: نوشته شده توسط

en: Page
fa_IR: صفحه

en: Button
fa_IR: دکمه

en: Show Button
fa_IR: نمایش دکمه

en: Clipboard
fa_IR: کلیپ بورد

en: Show Clipboard
fa_IR: نمایش کلیپ بورد

en: Show Countdown
fa_IR: نمایش شمارش معکوس

en: Current Date
fa_IR: تاریخ فعلی

en: Show Current Date
fa_IR: نمایش تاریخ فعلی

en: Current User
fa_IR: کاربر فعلی

en: Show Current User
fa_IR: نمایش کاربر فعلی

en: Show Label
fa_IR: نمایش برچسب

en: Show Lightbox
fa_IR: نمایش لایت باکس

en: Show Notification
fa_IR: نمایش اعلان

en: Page Title
fa_IR: عنوان برگه

en: Show Page Title
fa_IR: نمایش عنوان صفحه

en: Show Site URL
fa_IR: نمایش آدرس سایت

en: Show Post Date
fa_IR: نمایش تاریخ پست

en: Show Rating
fa_IR: نمایش امتیاز

en: Show Site Title
fa_IR: نمایش عنوان سایت

en: Tag List
fa_IR: لیست برچسب ها

en: Show Tag List
fa_IR: نمایش لیست برچسب ها

en: Show Tooltip
fa_IR: نمایش  پیام راهنما

en: Select values
fa_IR: مقادیر را انتخاب کنید

en: Select all
fa_IR: انتخاب همه

en: Select none
fa_IR: هیچکدام

en: Add new
fa_IR: افزودن

en: Swatches
fa_IR: سواج

en: Click to toggle
fa_IR: برای باز و بسته شدن کلیک کنید

en: Type
fa_IR: نوع

note: translators: %s is attribute default type
en: The default type is: %s
fa_IR: نوع پیش فرض: %s

note: translators: %s is the default swatch shape
en: The default shape is: %s
fa_IR: شکل پیش فرض این است: %s

en: Wrong request
fa_IR: درخواست اشتباه

en: Not enough data
fa_IR: اطلاعات کافی نیست

en: Taxonomy is not exists
fa_IR: طبقه بندی وجود ندارد

en: This term is already exists
fa_IR: این مورد از قبل وجود دارد

en: Added successfully
fa_IR: با موفقیت اضافه شد

en: Close dialog
fa_IR: بستن گفتگو

en: Add New Term
fa_IR: افزودن شرط جدید

en: Image
fa_IR: تصویر

en: Circle
fa_IR: دایره

en: Rounded corners
fa_IR: گوشه های گرد

en: Theme Default
fa_IR: قالب پیش فرض

en: This data will be used for variation swatches of variable products.
fa_IR: این داده ها برای نمونه متغیرهای محصولات متغیر استفاده خواهد شد.

en: Swatches Color
fa_IR: رنگ سواچ ها

en: Swatches Image
fa_IR: تصویر سواچ ها

en: Swatches Label
fa_IR: برچسب سواچ

en: Use image
fa_IR: استفاده از تصویر

en: Upload
fa_IR: بارگذاری

en: Post not found
fa_IR: مطلب یافت نشد

en: Template id missing
fa_IR: شناسه الگو گم شده است

en: required_activated_license
fa_IR: مجوز شما فعال است

en: Element Pack Library
fa_IR: کتابخانه المنت پک

en: Template does not have any content
fa_IR: الگو هیچ محتوایی ندارد

en: ElementPack Library
fa_IR: کتابخانه المنت پک

en: Insert
fa_IR: درج

en: Live Preview
fa_IR: پیش‌نمایش زنده

en: Template couldn't be loaded. Please activate you license key before.
fa_IR: الگوها قابل بارگذاری نیستند.

en: Back to Library
fa_IR: بازگشت به کتابخانه

en: Close
fa_IR: بستن

en: Get Pro
fa_IR: نسخه پرو

en: Any Topic
fa_IR: همه

en: Go Pro
fa_IR: نسخه پرو

en: Template Library
fa_IR: کتابخانه قالب

en: Fail to upload. Try again.
fa_IR: آپلود نشد. دوباره امتحان کنید.

en: Edit Page
fa_IR: ویرایش صفحه

en: Fail to upload. Try again
fa_IR: آپلود نشد. دوباره امتحان کنید

en: This template library will be deprecated soon so please use our brand new template library in your editor (Make sure you activated it from <a href="admin.php?page=element_pack_options#element_pack_other_settings">element pack settings</a>).
fa_IR: قسمت کتابخانه الگوها از منو المنت پک به زودی حذف خواهد شد و این مورد به قسمت ویرایشگر المنتور تغییر مکان خواهد داد.

en: This template need this plugin install and active
fa_IR: این قالب به نصب و فعال شدن این افزونه احتیاج دارد

en: Elementor Template
fa_IR: الگو المنتور

en: Select
fa_IR: انتخاب

en: Cheatin&#8217; huh?
fa_IR: کلک میزنی؟

[ctx: DataTable String]
note: translators: 1: Start item number, 2: End item number, 3: Total items
en: Show %1s Entries
fa_IR: نمایش %1s ورودی

[ctx: DataTable String]
note: translators: 1: Start item number, 2: End item number, 3: Total items
en: Showing %1s to %2s of %3s entries
fa_IR: نمایش %1s به %2s از %3s ورودی

[ctx: DataTable String]
en: Search :
fa_IR: جستجو:

[ctx: DataTable String]
en: No matching records found
fa_IR: هیچ رکود مطابقی یافت نشد

[ctx: DataTable String]
en: Previous
fa_IR: قبلی

[ctx: DataTable String]
en: Next
fa_IR: بعدی

[ctx: Contact Form String]
en: Sending message please wait...
fa_IR: ارسال اطلاعات کاربر، لطفاً صبر کنید ...

[ctx: Contact Form String]
en: Invisible captcha not defined!
fa_IR: کپچا نامرئی تعریف نشده است!

[ctx: Contact Form String]
en: Could not get invisible captcha response!
fa_IR: نمی توان پاسخی از کپچا نامرئی دریافت کرد!

[ctx: Mailchimp String]
en: Subscribing you please wait...
fa_IR: در حال انجام عضویت شما...

[ctx: Search Widget String]
en: More Results
fa_IR: نتایج بیشتر

[ctx: Search Widget String]
en: SEARCH RESULT
fa_IR: نتیجه جستجو

[ctx: Search Widget String]
en: not found
fa_IR: یافت نشد

[ctx: Read More String]
en: [read more]
fa_IR: [ادامه مطلب]

[ctx: Read Less String]
en: [read less]
fa_IR: [کمتر]

[ctx: User Login and Register]
en: Sending user info, please wait...
fa_IR: ارسال اطلاعات کاربر، لطفاً صبر کنید ...

[ctx: User Login and Register]
en: Unknown error, make sure access is correct!
fa_IR: خطای ناشناخته ، مطمئن شوید که دسترسی صحیح است!

[ctx: User Login and Register]
en: Login successful, Redirecting...
fa_IR: ورود با موفقیت انجام شد, در حال تغییر مسیر..

[ctx: User Login and Register]
en: Oops! Wrong username or password!
fa_IR: نام کاربری یا رمز عبور اشتباه است!

en: Element Pack (Single)
fa_IR: المنت پک

en: Title & Content
fa_IR: عنوان و محتوا

en: Accordion Title
fa_IR: متن عنوان آکاردئون

en: Select Source
fa_IR: انتخاب منبع

en: AE Template
fa_IR: الگو AE

en: Accordion Content
fa_IR: محتوای آکاردئون

en: Type and select template
fa_IR: الگو تایپ و انتخاب

en: Title Icon
fa_IR: آیکون عنوان

en: Items
fa_IR: آیتم ها

en: Accordion #1
fa_IR: آکاردئون 1

en: I am item content. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
fa_IR: من یک آیتم محتوا هستم.برای ویرایش برروی دکمه کلیک کنید.لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.

en: Accordion #2
fa_IR: آکاردئون 2

en: Accordion #3
fa_IR: آکاردئون 3

en: View
fa_IR: نمایش

en: Title HTML Tag
fa_IR: تگ HTML برای عنوان

en: Active Icon
fa_IR: آیکون فعال

en: Show Title Icon
fa_IR: نمایش آیکون عنوان

en: Repeater Field
fa_IR: فیلد تکرار کننده

en: Type and select the repeater field...
fa_IR: فیلد تکرار کننده را تایپ کرده و انتخاب کنید...

note: translators: %1$s is field type translators: %1$s: Field type name
en: Supported field type: <b>%1$s</b>
fa_IR: نوع فیلد پشتیبان: <b>%1s</b>

en: Type repeater sub field for accordion title
fa_IR: فیلد فرعی تکرار کننده را برای عنوان آکاردئون تایپ کنید

note: translators: %1$s, %2$s and %3$s are field types translators: %1$s, %2$s, %3$s: Field type names
en: Supported field type: <b>%1$s</b>, <b>%2$s</b>, <b>%3$s</b>
fa_IR: نوع فیلد پشتیبان: <b>%1s</b>, <b>%2s</b>, <b>%3s</b>

en: Type repeater sub field for accordion content
fa_IR: فیلد فرعی تکرار کننده را برای محتوای آکاردئون تایپ کنید

en: Hidden
fa_IR: مخفی

en: Image Gallery
fa_IR: گالری تصاویر

en: Gallery Field
fa_IR: فیلد گالری

en: Type and select the gallery field...
fa_IR: فیلد گالری را تایپ و انتخاب کنید...

en: Image Mask
fa_IR: ماسک تصویر

en: ACF Field
fa_IR: فیلد ACF

note: translators: %1s is the name of the supported field type, e.g., "Repeater" translators: %1s is the name of the supported field type, e.g., "Image" translators: %1s is the name of the supported field type, e.g., "URL"
en: Supported field type: <b>%1s</b>
fa_IR: نوع فیلد پشتیبان: <b>%1s</b>

en: Type repeater sub field for list title
fa_IR: فیلد فرعی تکرار کننده را برای عنوان لیست تایپ کنید

note: translators: %1s, %2s, and %3s are the names of the supported field types, e.g., "Text", "Textarea", "WYSIWYG"
en: Supported field type: <b>%1s</b>, <b>%2s</b>, <b>%3s</b>
fa_IR: نوع فیلد پشتیبان: <b>%1s</b>, <b>%2s</b>, <b>%3s</b>

en: Type repeater sub field for list text
fa_IR: فیلد فرعی تکرار کننده را برای متن لیست تایپ کنید

en: Type repeater sub field for list image
fa_IR: فیلد فرعی تکرار کننده را برای تصویر لیست تایپ کنید

en: Type repeater sub field for list link
fa_IR: برای لینک لیست، بخش فرعی تکرار کننده را تایپ کنید

en: Layout Style
fa_IR: استایل طرح‌بندی

en: Sliders
fa_IR: اسلایدرها

note: translators: %1s is the name of the supported field type, e.g., "Repeater" translators: %1s is the name of the supported field type, e.g., "Image" translators: %1s is the name of the supported field type, e.g., "URL"
en: Supported field type: <strong>%1s</strong>
fa_IR: نوع فیلد پشتیبان: <b>%1s</b>

en: Type repeater sub field for slider title
fa_IR: فیلد فرعی تکرار کننده را برای عنوان اسلایدر تایپ کنید

note: translators: %1s is the name of the supported fields type, e.g., "Text", "Textarea", "WYSIWYG"
en: Supported field type: <strong>%1s</strong>, <strong>%2s</strong>, <strong>%3s</strong>
fa_IR: نوع فیلد پشتیبان: <b>%1s</b>, <b>%2s</b>, <b>%3s</b>

en: Type repeater sub field for slider image
fa_IR: فیلد فرعی تکرار کننده را برای تصویر اسلایدر تایپ کنید

en: Type repeater sub field for slider content
fa_IR: فیلد فرعی تکرار کننده را برای محتوای اسلایدر تایپ کنید

note: translators: %1s is the name of the supported field type, e.g., "Text", "Textarea", "WYSIWYG"
en: Supported field type: <strong>%1$1s</strong>, <strong>%2s</strong>, <strong>%3s</strong>
fa_IR: نوع فیلد پشتیبان: <b>%1s</b>, <b>%2s</b>, <b>%3s</b>

en: Type repeater sub field for slider link
fa_IR: برای لینک اسلایدر، بخش فرعی تکرار کننده را تایپ کنید

en: Top (Default)
fa_IR: بالا (پیش فرض)

en: Bottom
fa_IR: پایین

en: Left
fa_IR: چپ

en: Right
fa_IR: راست

en: Type repeater sub field for accordion sub title
fa_IR: فیلد فرعی تکرار کننده را برای عنوان آکاردئون تایپ کنید

en: AdBlock Detector?
fa_IR: تشخیص دهنده AdBlock؟

en: Click me
fa_IR: کلیک کنید

en: Button Size
fa_IR: اندازه دکمه

en: Alignment
fa_IR: تراز بندی

en: Justified
fa_IR: تراز شده

en: Icon & Text Align
fa_IR: تراز آیکون و متن

en: Both Center
fa_IR: هر دو مرکز

en: Space Between
fa_IR: فاصله میانی

en: Icon Left/Right
fa_IR: آیکون چپ/راست

en: Icon Position
fa_IR: موقعیت آیکون

en: Top
fa_IR: بالا

en: Badge Position
fa_IR: موقعیت نشان

en: Badge Spacing
fa_IR: فاصله نشان

en: Button ID
fa_IR: شناسه دکمه

en: Add your custom id WITHOUT the Pound key. e.g: my-id
fa_IR: شناسه سفارشی خود را بدون کلید پوند اضافه کنید. به عنوان مثال: my-id

en: Please make sure the ID is unique and not used elsewhere on the page this form is displayed. This field allows <code>A-z 0-9</code> & underscore chars without spaces.
fa_IR: لطفاً اطمینان حاصل کنید که شناسه منحصر به فرد است و در جای دیگری در صفحه مورد استفاده قرار نمی گیرد. این قسمت به <code> A-z 0-9 </code> اجازه می دهد و نمادهای بدون فاصله را تأکید کنید.

en: Effect
fa_IR: افکت

en: Effect A
fa_IR: افکت A

en: Effect B
fa_IR: افکت B

en: Effect C
fa_IR: افکت C

en: Effect D
fa_IR: افکت D

en: Effect E
fa_IR: افکت E

en: Effect F
fa_IR: افکت F

en: Effect G
fa_IR: افکت G

en: Effect H
fa_IR: افکت H

en: Effect I
fa_IR: افکت I

en: Attention
fa_IR: جلب توجه

en: Text Color
fa_IR: رنگ متن

en: Border Style
fa_IR: استایل حاشیه

en: Solid
fa_IR: خط

en: Dotted
fa_IR: نقطه

en: Dashed
fa_IR: خط چین

en: Groove
fa_IR: شیار

en: Border Width
fa_IR: عرض حاشیه

en: Button Max Width
fa_IR: حداکثر عرض دکمه

en: Set button max width in px or %, default width is 100% and alignment justify value also same max width.
fa_IR: حداکثر عرض دکمه را بر حسب px یا % تنظیم کنید، عرض پیش‌فرض 100 درصد است و هم‌ترازی مقدار را توجیه می‌کند همچنین همان حداکثر عرض را.

en: Hover Animation
fa_IR: انیمیشن هاور

en: Icon Size
fa_IR: اندازه آیکون

en: Form Fields
fa_IR: فیلدهای فرم

en: Number
fa_IR: اعداد

en: Disabled
fa_IR: غیرفعال

en: Radio
fa_IR: دکمه رادیویی

en: Enter each option in a separate line. To differentiate between label and value, separate them with a pipe char ("|"). For example: First Name|f_name
fa_IR: هر گزینه را در یک خط جداگانه وارد کنید. برای تمایز بین برچسب و مقدار ، آنها را با یک کاراکتر پایپ ("|") جدا کنید. به عنوان مثال: نام و نام خانوادگی | f_name

en: Inline List
fa_IR: لیست درون خطی

en: Column Width
fa_IR: عرض ستون

en: First Value
fa_IR: مقدار اولیه

en: Enter your value
fa_IR: مقدار خود را وارد کنید

en: Second Value
fa_IR: مقدار دوم

en: Form Layout
fa_IR: چیدمان فرم

en: Input Size
fa_IR: اندازه ورودی ها (Input)

en: Text Align
fa_IR: تراز بندی متن

en: Submit Button
fa_IR: دکمه ثبت

en: Submit
fa_IR: ثبت

en: Full Width
fa_IR: عرض کامل

en: Formula
fa_IR: فرمول

en: It's one of the most amazing features of this widget. There are lots of math formulas available for you. The fields will automatically detect their own indexing. If you insert 2 fields and want to add them then the formula would be <b>SUM(f1+f2)</b>.
    				<br/>If you want to know details about formulas, please visit <a href="https://formulajs.info/functions/" target="_blank">Here</a>.
fa_IR: این یکی از شگفت انگیزترین ویژگی های این ویجت است. فرمول های ریاضی زیادی برای شما وجود دارد. فیلدها به طور خودکار نمایه سازی خود را شناسایی می کنند. اگر 2 فیلد را وارد کنید و بخواهید آنها را اضافه کنید، فرمول <b>SUM(f1+f2) خواهد بود</b> .
    				<br/> اگر می خواهید جزئیات مربوط به فرمول ها را بدانید، لطفاً به <a href="https://formulajs.info/functions/" target="_blank">اینجا</a> مراجعه کنید.

en: Result
fa_IR: نتیجه

en: Result Show
fa_IR: نمایش نتیجه

en: On Submit
fa_IR: در هنگام ارسال

en: On Change
fa_IR: هنگام تغییر

en: Result Position
fa_IR: موقعیت نتیجه

en: Justify
fa_IR: توجیه

en: HTML also allowed.
fa_IR: HTML نیز مجاز است.

en: Result is:
fa_IR: نتیجه:

en: This message will appear when user will do something wrong.
fa_IR: این پیام زمانی ظاهر می شود که کاربر کار اشتباهی انجام دهد.

en: Error, invalid data format. please fix the data format and send again. thanks!
fa_IR: خطا، قالب داده نامعتبر است. لطفا فرمت داده را اصلاح کنید و دوباره ارسال کنید. با تشکر!

en: Form Style
fa_IR: سبک فرم

en: Field Space
fa_IR: فضای فیلد

en: Column Space
fa_IR: فاصله‌ی ستون

en: Spacing
fa_IR: فاصله

en: Fields
fa_IR: فیلدها

en: Placeholder Color
fa_IR: رنگ نگهدارنده

en: Border
fa_IR: حاشیه

en: Typography
fa_IR: تایپوگرافی

en: Focus
fa_IR: تمرکز

en: Animation
fa_IR: انیمیشن

en: Error
fa_IR: خطا

[ctx: Frontend]
en: Something wrong!
fa_IR: چیزی اشتباه است!

en: Counter Layout
fa_IR: طرح شمارنده

en: Show Icon / Image
fa_IR: نمایش آیکون / تصویر

en: Icon Type
fa_IR: نوع آیکون

en: Image Icon
fa_IR: آیکون تصویر

en: Counter Start Number
fa_IR: شماره شروع شمارنده

en: Enter your Counter Number
fa_IR: شماره شمارنده خود را وارد کنید

en: Counter End Number
fa_IR: شماره پایان شمارنده

en: Cool Number
fa_IR: عدد جالب

en: Enter your content text
fa_IR: متن محتوای خود را وارد کنید

en: Text HTML Tag
fa_IR: برچسب متن HTML

en: Text Inline
fa_IR: متن درون خطی

en: Icon Inline
fa_IR: آیکون درون خطی

en: Icon Vertical Alignment
fa_IR: ترازبندی عمودی آیکون

en: Middle
fa_IR: وسط

en: Vertical Offset
fa_IR: افست عمودی

en: Horizontal Offset
fa_IR: افست افقی

en: Additional Options
fa_IR: تنظیمات اضافی

en: Language
fa_IR: زبان

en: Enter your language number
fa_IR: شماره زبانه خود را وارد کنید

en: Decimal Symbol
fa_IR: نماد اعشاری

en: Enter your Decimal Symbol
fa_IR: نماد اعشار خود را وارد کنید

en: Decimal places
fa_IR: مکان‌های اعشاری

en: Enter your Decimal places
fa_IR: مکان‌های اعشاری خود را وارد کنید

en: Duration
fa_IR: زمان کل

en: Enter your Duration
fa_IR: مدت زمان خود را وارد کنید

en: Use Grouping
fa_IR: استفاده از گروه بندی

en: Separator Symbol
fa_IR: نشان جداکننده

en: Enter your Prefix
fa_IR: پیشوند را وارد کنید

en: Enter your Suffix
fa_IR: پسوند خود را وارد کنید

en: Indicator
fa_IR: شاخص

en: Rotate
fa_IR: چرخش

en: Icon/Image
fa_IR: آیکون/تصویر

en: Radius
fa_IR: شعاع

en: Advanced Radius
fa_IR: شعاع پیشرفته

note: translators: %1s is an example radius value in bold, %2s is a link to a border-radius generator site. translators: %1s is an example string in bold, %2s is the URL for the external link translators: %1s is an example radius value in bold, %2s is an anchor tag with a link to the border-radius generat
en: For example: <b>%1s</b> or Go <a href="%2s" target="_blank">this link</a> and copy and paste the radius value.
fa_IR: به عنوان مثال: <b>%1s</b> یا برو به <a href="%2s" target="_blank">این لینک</a> و مقدار شعاع را کپی و جای گذاری کنید.

en: Image Fullwidth
fa_IR: تصویر تمام عرض

en: Background Rotate
fa_IR: چرخش پس زمینه

en: Image Effect
fa_IR: افکت تصویر

en: Opacity
fa_IR: شفافیت

en: Transition Duration
fa_IR: مدت انتقال

en: Counter Number
fa_IR: شماره شمارنده

en: Margin
fa_IR: فاصله خارجی

en: Separator Type
fa_IR: نوع جداکننده

en: Line
fa_IR: خط

en: Separator Style
fa_IR: استایل جداکننده

en: Fill Color
fa_IR: رنگ

en: Stroke Color
fa_IR: رنگ حاشیه

en: Separator Spacing
fa_IR: فاصله جداکننده

en: Indicator Style
fa_IR: شاخص سبک

en: Style 1
fa_IR: سبک 1

en: Style 2
fa_IR: سبک 2

en: Style 3
fa_IR: سبک 3

en: Style 4
fa_IR: سبک 4

en: Style 5
fa_IR: سبک ۵

en: Additional
fa_IR: تنظیمات بیشتر

en: Content Inner Padding
fa_IR: پدینگ داخلی محتوا

en: Icon Inline Spacing
fa_IR: فاصله درون خطی آیکون

en: Divider Type
fa_IR: نوع جداکننده

en: Choose
fa_IR: انتخاب

en: Select Divider
fa_IR: جداکننده را انتخاب کنید

en: Choose Divider
fa_IR: انتخاب جدا کننده

en: Max Width
fa_IR: حداکثر عرض

en: Top Gap
fa_IR: فاصله بالا

en: Bottom Gap
fa_IR: فاصله پایین

en: Loop
fa_IR: حلقه

en: Additional Settings
fa_IR: تنظیمات اضافی

en: Stroke Width
fa_IR: عرض خط حاشیه

en: Divider Crop
fa_IR: برش جدا کننده

en: Match Height
fa_IR: ارتفاع یکسان آیتم ها

en: Line Cap
fa_IR: نوع خط داخلی

en: Butt
fa_IR: لبه

en: Horizontal
fa_IR: افقی

en: Vertical
fa_IR: عمودی

en: Google Map
fa_IR: گوگل مپ

en: Zoom Control
fa_IR: کنترل بزرگنمایی

en: Default Zoom
fa_IR: بزرگنمایی پیش فرض

en: Street View Control
fa_IR: کنترل نمایش خیابان

en: Map Type Control
fa_IR: کنترل نوع نقشه

en: Map Height
fa_IR: ارتفاع نقشه

en: Show List
fa_IR: نمایش لیست

en: List Position
fa_IR: موقعیت لیست

en: Search Address
fa_IR: جستجوی آدرس

en: Search...
fa_IR: جستجو...

en: Search for a location by address and select it to automatically fill the latitude and longitude fields.
fa_IR: بر اساس آدرس، یک مکان را جستجو کنید و آن را انتخاب کنید تا فیلدهای طول و عرض جغرافیایی به طور خودکار پر شوند.

en: Search Location
fa_IR: موقعیت جستجو

en: Enter address to search
fa_IR: ورود آدرس برای جستجو

en: Select Location
fa_IR: انتخاب موقعیت

en: Place
fa_IR: جایگاه

en: Bangladesh
fa_IR: بنگلادش

en: Your Business Address Here
fa_IR: آدرس کسب و کار شما در اینجا

en: Phone
fa_IR: تلفن

en: https://bdthemes.com
fa_IR: https://zhaket.com

en: Custom marker
fa_IR: نشانگر سفارشی

en: Use max 32x32 px size icon for better result.
fa_IR: برای نتایج بهتر از آیکون با سایز 32x32 استفاده کنید.

note: Author of the plugin/theme
en: BdThemes
fa_IR: ژاکت

en: Bogura
fa_IR: بوگرا

en: <strong>BdThemes Limited</strong>,<br>Latifpur, Bogra - 5800,<br>Bangladesh
fa_IR: <strong>ژاکت</strong>,<br>تهران,<br>ایران

en: GMap Style
fa_IR: سبک GMap

en: Go to this link: %1s snazzymaps.com %2s and pick a style, copy the json code from first with [ to last with ] then come back and paste here
fa_IR: به این پیوند بروید: %1s snazzymaps.com %2s و سبکی را انتخاب کنید ، کد json را کپی کنید سپس برگردید و اینجا جایگذاری کنید

en: Map List
fa_IR: لیست نقشه

en: Backgrund
fa_IR: پس زمینه

en: Separator Color
fa_IR: رنگ جداکننده

en: Separator Height
fa_IR: ارتفاع جداکننده

en: Tooltip Width
fa_IR: عرض راهنما

en: Image Width
fa_IR: عرض تصویر

en: Please add your Google Map API key in Element Pack settings. %1$sClick here%2$s to add your Google Map API key.
fa_IR: لطفا api نقشه گوگل را در %1$sتنظیمات المنت 4پک%2$s وارد کنید.

en: Heading
fa_IR: عنوان

en: Enter your prefix title
fa_IR: عنوان پیشوند خود را وارد کنید

en: SUB HEADING HERE
fa_IR: زیر عنوان را وارد کنید

en: Enter your main heading here
fa_IR: عنوان اصلی خود را اینجا وارد کنید

en: I am Advanced Heading
fa_IR: من عنوان پیشرفته هستم

en: Split Main Heading
fa_IR: عنوان اصلی مجزا

en: Split Text
fa_IR: تقسیم متن

en: Enter your split text
fa_IR: متن تقسیم شده خود را وارد کنید

en: HTML Tag
fa_IR: تگ HTML

en: Show Advanced Heading
fa_IR: نمایش عنوان پیشرفته

en: Enter your advanced heading
fa_IR: عنوان پیشرفته خود را وارد کنید

en: This heading will show as style as background and you can move and style many way.
fa_IR: این عنوان به عنوان یک سبک در پس زمینه نمایش داده می شود.

en: X Offset
fa_IR: افست X

en: Y Offset
fa_IR: افست Y

en: Rotate Origin
fa_IR: مبدا چرخش

en: Origin work when you set rotate value
fa_IR: مبدا چرخش زمانی عمل می کند که مقداری برای چرخش انتخاب نمایید

en: Hide at
fa_IR: پنهان کردن در

en: Some cases you need to hide it because when you set heading at outer position mobile device can show wrong width in that case you can hide it at mobile or tablet device. if you set overflow hidden on section or body so you don't need it.
fa_IR: بعضی مواقع لازم است که آن را پنهان کنید، زیرا هنگامی که شما عنوان را در موقعیت بیرونی قرار می دهید، دستگاه تلفن همراه می تواند عرض اشتباه را در این مورد نشان دهد، شما می توانید آن را در دستگاه تلفن همراه یا تبلت پنهان کنید. اگر سرریز پنهان را تنظیم کنید، بنابراین به آن نیاز ندارید.

en: Nothing
fa_IR: هیچ

en: Tablet and Mobile
fa_IR: تبلت و موبایل

en: Mobile
fa_IR: موبایل

en: Title Multi Color
fa_IR: عنوان چند رنگ

en: Text Stroke
fa_IR: ضخامت متن

en: Style Color
fa_IR: سبک رنگ

en: Style Position
fa_IR: موقعیت استایل

en: After and Before
fa_IR: قبل و بعد

en: Style Spacing
fa_IR: سبک فاصله

en: Sub Heading Icon
fa_IR: آیکون زیر عنوان

en: Both
fa_IR: هر دو

en: Advanced Style
fa_IR: طرح پیشرفته

en: Link Hover Color
fa_IR: رنگ هاور لینک

en: Split Space
fa_IR: فضای تقسیم

en: Text Shadow
fa_IR: سایه متن

en: Icon Box
fa_IR: جعبه آیکون

en: Icon Box Heading
fa_IR: عنوان جعبه آیکون

en: Enter your title
fa_IR: عنوان خود را وارد کنید

en: Show Sub Title
fa_IR: نمایش زیر عنوان

en: Icon Box Sub Heading
fa_IR: زیرعنوان جعبه آیکون

en: Enter your sub title
fa_IR: زیرعنوان را وارد کنید

en: Title Separator
fa_IR: جداکننده عنوان

en: Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
fa_IR: برای تغییر این متن روی دکمه ویرایش کلیک کنید.

en: Enter your description
fa_IR: توضیحات خود را وارد کنید

en: Read More
fa_IR: ادامه مطلب

en: Global Link
fa_IR: لینک سراسری

en: Be aware! When Global Link activated then title link and read more link will not work
fa_IR: آگاه باشید هنگامی که لینک سراسری فعال می شود، لینک عنوان  و لینک ادامه مطلب غیرفعال می شود

en: Link to
fa_IR: پیوند به

en: Show on Hover
fa_IR: نمایش در حالت هاور

en: Position
fa_IR: موقعیت قرارگیری

en: Icon / Image
fa_IR: تصویر | آیكون

en: Svg Icon Color ?
fa_IR: رنگ آیکون SVG ؟

note: translators: %1$s and %2$s are HTML tags for a link translators: %1$s and %2$s are HTML tags that form a link
en: This feature will not work in the Firefox browser untill you enable browser compatibility so please %1$s look here %2$s
fa_IR: این ویژگی در مرورگر فایرفاکس تا زمانی که سازگاری مرورگر را فعال نکنید، کار نمی کند  بنابراین لطفا %1s به اینجا نگاهی بیندازید %2s

en: Blur Level
fa_IR: سطح تاری

note: translators: %1$s is example value, %2$s and %3$s are HTML tags for a link
en: For example: %1$s or Go %2$s this link %3$s and copy and paste the radius value.
fa_IR: به عنوان مثال: <b>%1s</b> یا برو به %2s <a href="%3s" target="_blank">این لینک</a> و مقدار شعاع را کپی و جای گذاری کنید.

en: Select Separator Type
fa_IR: انتخاب نوع جداکننده

en: Full Width Button
fa_IR: دکمه تمام عرض

en: Add Images
fa_IR: اضافه کردن تصاویر

en: Progress Bars
fa_IR: نوار پیشرفت

en: Design
fa_IR: طراحی

en: Type a skill name
fa_IR: نام مهارت

en: Max Value
fa_IR: حداکثر مقدار

en: Level (Out Of Max Value)
fa_IR: سطح (از حداکثر ارزش)

en: Base Color
fa_IR: رنگ پایه

en: UX
fa_IR: تحربه کاربری

en: Coding
fa_IR: کدنویسی

en: Speed
fa_IR: سرعت

en: Passion
fa_IR: اشتیاق

en: Animation Speed (s)
fa_IR: سرعت انیمیشن (ها)

en: Animation Delay (s)
fa_IR: تاخیر انیمیشن (برحسب ثانیه)

en: Progress Style
fa_IR: استایل پیشرفت

en: Percentage With Progress
fa_IR: درصد با پیشرفت

en: Inner Content
fa_IR: محتوای داخلی

en: Inner Content Between
fa_IR: محتوای داخلی بین

en: Text Position
fa_IR: موقعیت متن

en: Text Outside Top
fa_IR: بیرون بالا

en: Text Outside Bottom
fa_IR: بیرون پایین

en: Additional Style
fa_IR: استایل نوار

en: Striped
fa_IR: راه راه

en: Striped With Animation
fa_IR: راه راه با انیمیشن

en: Rainbow Animation
fa_IR: انیمیشن رنگین کمان

en: Rainbow Animation Speed (s)
fa_IR: سرعت انیمیشن رنگین کمان

en: Show Percentage
fa_IR: نمایش درصد

en: Show Max Value
fa_IR: نمایش مقدار حداکثر

en: Spacing Between
fa_IR: فاصله بین

en: Border Radius Level
fa_IR: سطح گردی کادر

en: Border Radius Fill
fa_IR: رنگ گردی حاشیه

en: Rainbow Color
fa_IR: رنگ رنگین کمان

en: Percentage
fa_IR: درصد

en: Vertical Position
fa_IR: موقعیت عمودی

en: Horizontal Position
fa_IR: موقعیت افقی

en: Modal Form
fa_IR: فرم مودال

en: Layout Type
fa_IR: نوع طرح بندی

en: Input Age
fa_IR: سن ورودی

en: Yes/No Buttons
fa_IR: نمایش دکمه های بله/خیر

en: Required Minimum Age
fa_IR: حداقل سن مورد نیاز

en: Minimum Age
fa_IR: حداقل سن

en: Note: example - 18. That means the user can view this webpage only if he is at least 18 years old.
fa_IR: توجه: مثال - 18. یعنی کاربر فقط در صورتی می تواند این صفحه وب را مشاهده کند که حداقل 18 سال سن داشته باشد.

en: Your Age
fa_IR: سن شما

en: Yes, I'm 18+ older
fa_IR: من 18 سال یا بیشتر دارم

en: Note: If the condition not match with user age, then it will redirect them to this link.
fa_IR: توجه: اگر شرایط با سن کاربر مطابقت نداشته باشد، آنها را به این لینک هدایت می کند.

en: Sorry, your entered age is not suitable for our condition.
fa_IR: متاسفیم، سن وارد شده شما برای وضعیت ما مناسب نیست.

en: Enter your message
fa_IR: پیام خود را وارد کنید

en: Modal Width
fa_IR: عرض مودال

en: Times Expiry (Hour)
fa_IR: انقضای زمان (ساعت)

en: Default 72 hours.
fa_IR: 72 ساعت پیش فرض.

en: Show Modal Header
fa_IR: نمایش سربرگ مودال

en: Show Modal Footer
fa_IR: نمایش فوتر مودال

en: Modal Header
fa_IR: محتوای مودال

en: This is your modal header title
fa_IR: این عنوان هدر مدال شماست

en: Modal header title
fa_IR: عنوان هدر مودال

en: Modal Content
fa_IR: محتوا مودال

en: You can view this webpage only if you are at least 18 years old.
fa_IR: فقط در صورتی می توانید این صفحه وب را مشاهده کنید که حداقل 18 سال سن داشته باشید.

en: Modal content goes here
fa_IR: محتوای مودال در این قسمت قرار می گیرد

en: Modal Footer
fa_IR: مدال فوتر

en: Modal footer goes here
fa_IR: محتوای فوتر مودال در این قسمت قرار می گیرد

en: Modal Close Button
fa_IR: دکمه بستن مدال

en: When you set modal full screen make sure you don't set colse button outside
fa_IR: توجه داشته باشید زمانیکه مودال تمام صفحه را انتخاب می کنید دکمه بستن را در حالت خارج قرار ندهید

en: Outside
fa_IR: خارج

en: No Close Button
fa_IR: بدون دکمه بستن

en: Close Button Delay Show
fa_IR: تاخیر نمایش دکمه بستن

en: Close Button Delay Time(sec)
fa_IR: زمان تاخیر دکمه بستن (ثانیه)

en: Center Position
fa_IR: محتوا مرکزی

en: Button (Yes)
fa_IR: دکمه (بله)

en: Button (No)
fa_IR: دکمه (خیر)

en: Invalid Message
fa_IR: پيام نامعتبر

en: Overlay Background
fa_IR: روکش پس زمینه

en: Background Blur
fa_IR: تاری پس زمینه

en: Cache Weather
fa_IR: کش آب و هوای

en: Note:- If are you using Free Plan of Open Weather, please use this cache option to reduce your request of API Calls.
fa_IR: توجه: - اگر از پلن رایگاه  Open Weather استفاده می کنید ، لطفاً از این گزینه کش، برای کاهش درخواست ها استفاده کنید.

en: Reload Cache after
fa_IR: بارگیری مجدد حافظه کش پس از

en: 15 Minutes
fa_IR: 15 دقیقه

en: 30 Minutes
fa_IR: 30 دقیقه

en: 1 Hour
fa_IR: 1 ساعت

en: 3 Hour
fa_IR: 3 ساعت

en: 6 Hour
fa_IR: 6 ساعت

en: 12 Hour
fa_IR: 12 ساعت

en: 24 Hour
fa_IR: 24 ساعت

en: Latitude of place required, for example: 24.844955182035367
fa_IR: عرض جغرافیایی مکان مورد نیاز است ، به عنوان مثال: 24.844955182035367

en: Longitude of place required, for example: 89.37432773212058
fa_IR: طول جغرافیایی مکان مورد نیاز است، به عنوان مثال: 89.37432773212058

en: Show Date
fa_IR: نمایش تاریخ

en: List Stripe
fa_IR: راه راه لیست

en: List Divider
fa_IR: تقسیم کننده لیست

en: List
fa_IR: لیست

en: Title Color
fa_IR: رنگ عنوان

en: Value Color
fa_IR: رنگ مقدار

en: Divider
fa_IR: جدا کننده

en: Ops! I think you forget to set API key in Element Pack API settings. Please set your API key on Open Weather Map access box
fa_IR: وای! فکر می کنیم کلید تنظیم API را در تنظیمات API المنت پک فراموش کردید. لطفاً کلید API خود را در جعبه دسترسی Open Weather Map تنظیم کنید

en: Carbon monoxide
fa_IR: کربن مونوکسید

en: Nitrogen monoxide
fa_IR: مونوکسید نیتروژن

en: Nitrogen dioxide
fa_IR: نیتروژن دی‌اکسید

en: Ozone
fa_IR: ازون

en: Sulphur dioxide
fa_IR: سولفور دی‌اکسید

en: Fine particles matter
fa_IR: گرد و غبار

en: Coarse particulate matter
fa_IR: ریزگردها

en: Ammonia
fa_IR: آمونيوم

en: Weather data of this location not found.
fa_IR: اطلاعات آب و هوایی این مکان یافت نشد.

en: Animated Card Title
fa_IR: عنوان کارت متحرک

en: This is a Label
fa_IR: این یک برچسب است

en: Item Height
fa_IR: ارتفاع آیتم

en: Content Max Width
fa_IR: حداکثر عرض محتوا

en: Image Position
fa_IR: موقعیت تصویر

en: Show Title
fa_IR: نمایش عنوان

en: Sub Title HTML Tag
fa_IR: تگ HTML زیرعنوان

en: Show Text
fa_IR: نمایش متن

en: Show Read More
fa_IR: نمایش ادامه مطلب

en: Animated Gradient Background
fa_IR: پس زمینه گرادیانت متحرک

en: Use Animated Gradient BG
fa_IR: از پس زمینه متحرک گرادیانت استفاده کنید

en: Start Color
fa_IR: رنگ شروع

en: End Color
fa_IR: رنگ پایان

en: Color List
fa_IR: لیست رنگ

en: Blend Mode
fa_IR: حالت ترکیبی

en: Color Dodge
fa_IR: روشنایی رنگ

en: Color Burn
fa_IR: تیرگی رنگ

en: Hard Light
fa_IR: نور سخت

en: Soft Light
fa_IR: نور نرم

en: Direction
fa_IR: جهت

en: Diagonal
fa_IR: مورب

en: Left Right
fa_IR: چپ  راست

en: Top Bottom
fa_IR: بالا به پایین

en: Radial
fa_IR: شعاعی

en: Transition Speed
fa_IR: سرعت انتقال

en: Animated
fa_IR: متحرک

en: Typed
fa_IR: تایپی

en: Hello I am
fa_IR: سلام

en: Write animated heading here with comma separated. Such as Animated, Morphing, Awesome
fa_IR: عنوان متحرک را در این قسمت وارد کنید.برای وارد کردن چند عنوان آنها را با کاما از هم جدا کنید

en: Animated,Morphing,Awesome
fa_IR: سامان,سینا,سارا

en: Enter your suffix title
fa_IR: عنوان پسوند را وارد کنید

en: Spilt Text
fa_IR: متن جدا

en: Animation On
fa_IR: انیمیشن روشن است

en: Animation Options
fa_IR: تنظیمات انیمیشن

en: Perspective
fa_IR: پرسپکتیو

en: Scale
fa_IR: تغییر اندازه

en: Transform Origin
fa_IR: مبدا تبدیل

en: Animation Repeat
fa_IR: تکرار انیمیشن

en: Animation Duration
fa_IR: مدت زمان انیمیشن

en: Slow
fa_IR: آهسته

en: Fast
fa_IR: سریع

en: Animation Delay
fa_IR: تاخیر انیمیشن

en: Type Speed
fa_IR: نوع سرعت

en: Start Delay
fa_IR: تاخیر شروع

en: Back Speed
fa_IR: سرعت برگشت

en: Back Delay
fa_IR: تاخیر برگشت

en: Loop Count
fa_IR: شمارشگر حلقه

en: Text Gradient Color
fa_IR: رنگ گرادیانت متن

en: Pre Heading
fa_IR: پیش عنوان

en: Hover Color
fa_IR: رنگ هاور

en: Poster
fa_IR: همراه با پوستر

en: By:
fa_IR: توسط:

en: Audio
fa_IR: صوت

en: Choose Poster
fa_IR: انتخاب پوستر

en: Style 01
fa_IR: سبک 01

en: Style 02
fa_IR: سبک 02

en: Style 03
fa_IR: سبک 03

en: Style 04
fa_IR: سبک 04

en: Style 05
fa_IR: سبک 05

en: Player Height
fa_IR: ارتقاع پلیر

en: Source Type
fa_IR: نوع منبع

en: Local Audio
fa_IR: فایل صوتی محلی

en: Remote Audio
fa_IR: فایل صوتی از راه دور

en: Remote URL
fa_IR: آدرس پایه فایل ها

en: Inline
fa_IR: درون خطی

en: Player Width
fa_IR: عرض پخش کننده

en: Fixed Player
fa_IR: پخش کننده ثابت

en: Seek Bar
fa_IR: نوار پیشرفت صوت

en: Time/Duration(s)
fa_IR: زمان / زمان کل

en: Restrict Time
fa_IR: محدود کردن زمان

en: After some second player will stop
fa_IR: بعد از چند ثانبه دیگر پخش کننده متوقف خواهد شد

en: Restrict Duration(s)
fa_IR: محدود کردن  زمان کل

en: Volume Mute/Unmute
fa_IR: تنظیمات صدا

en: Volume Bar
fa_IR: میزان صدا

en: Smoothly Enter
fa_IR: شروع نرم

en: Keyboard Enable
fa_IR: فعال کردن صفحه کلید

en: for example: when you press p=Play, m=Mute, >=Volume + <=Volume -, l=Loop etc
fa_IR: به طور مثال با فشردن کلید P صوت پخش می شود.با فشردن کلید M حالت بی صدا فعال می شود و ...

en: Auto Play
fa_IR: پخش خودکار

en: Some latest browser does not support this feature for not annoying user.
fa_IR: برخی از مرورگرها از این ویژگی برای راحتی کاربر استفاده نمی کنند.

en: If you set yes so your music will automatically repeat again and again.
fa_IR: اگر بله را تنظیم کنید، صوت شما به طور خودکار دوباره و دوباره تکرار خواهد شد.

en: Default Volume
fa_IR: میزان صدای پیشفرض

en: Skin Poster
fa_IR: پوستر پوسته

en: Thumb Style
fa_IR: استایل بندانگشتی

en: Thumbnail
fa_IR: بند انگشتی

en: Width (px)
fa_IR: عرض (px)

en: Transition Duration (s)
fa_IR: مدت زمان انتقال (ثانیه)

en: Play/Pause Button
fa_IR: دکمه پخش و توقف

en: Border Type
fa_IR: نوع حاشیه

en: Time/Duration
fa_IR: زمان رفته / زمان کل

en: Bar Height
fa_IR: ارتفاع نوار

en: Bar Color
fa_IR: رنگ نوار

en: Active Color
fa_IR: رنگ فعال

en: Volume Button
fa_IR: دکمه میزان صدا

en: Play
fa_IR: شروع

en: Pause
fa_IR: مکث

en: Mute
fa_IR: ساکت

en: Unmute
fa_IR: خاموش کردن

en: Brightness
fa_IR: روشنایی

en: Contrast
fa_IR: کنتراست

en: Grayscale
fa_IR: سیاه سفید

en: Invert
fa_IR: معکوس

en: Saturate
fa_IR: اشباع رنگ

en: Hue Rotate
fa_IR: چرخش رنگ

en: Enable
fa_IR: فعالسازی

en: Container Width (px)
fa_IR: حداکثر عرض کانتینر (px)

en: Transition Speed (ms)
fa_IR: سرعت انتقال (ms)

en: Parallax Effects?
fa_IR: افکت‌های پارالاکس

en: Orientation
fa_IR: جهت

en: Up
fa_IR: بالا

en: Down
fa_IR: پایین

en: Up Left
fa_IR: بالا چپ

en: Up Right
fa_IR: بالا راست

en: Down Left
fa_IR: پایین چپ

en: Down Right
fa_IR: پایین راست

en: Delay
fa_IR: تاخیر

en: Overflow
fa_IR: سرریز

en: This option will help you to show the image overflow.
fa_IR: این مورد برای نمایش سرریز تصویر کمک می کند.

en: Background Over/Underlay
fa_IR: پس زمینه بالا / زیر لایه

en: Background Parallax
fa_IR: پس زمینه پارالاکس

en: Set parallax or scrolling background effects by enable this option.
fa_IR: با فعالسازی این گزینه افکت های پس زمینه پارالاکس یا اسکرول را تنظیم کنید.

en: Parallax X
fa_IR: پارالاکس X

en: How much x parallax move happen on scroll.
fa_IR: چه مقدار حرکت پارالاکس x روی اسکرول اتفاق افتد.

en: Parallax Y
fa_IR: پارالاکس Y

en: How much y parallax move happen on scroll.
fa_IR: چه مقدار حرکت پارالاکس y روی اسکرول اتفاق افتد.

en: Colors
fa_IR: رنگ ها

en: Border Color (Start)
fa_IR: رنگ حاشیه (شروع)

en: Border Color (End)
fa_IR: رنگ حاشیه (پایان)

en: Background Color (Start)
fa_IR: رنگ پس زمینه (شروع)

en: Background Color (End)
fa_IR: رنگ پس زمینه (پایان)

en: BarCode
fa_IR: بارکد

en: AUTO
fa_IR: خودکار

en: This feature will not work if you're not given the correct value of selected barcode format. so please make sure you're given correct value, For more information please check this <a href="%s" target="_blank">Documentation</a>
fa_IR: اگر مقدار صحیح قالب بارکد انتخاب شده به شما داده نشود ، این ویژگی کار نخواهد کرد. بنابراین لطفاً مطمئن شوید که مقدار درستی به شما داده شده است ، برای اطلاعات بیشتر لطفاً این <a href="%s" target="_blank">سند را بررسی کنید</a>

en: Show
fa_IR: نمایش

en: Hide
fa_IR: مخفی

en: Override Label
fa_IR: بازنویسی برچسب

en: Overide the text that is diplayed
fa_IR: روی متنی که دارای اشکال مختلف است بازنویسی کنید

en: Line Color
fa_IR: رنگ خط

en: The width option is the width of a single bar.
fa_IR: گزینه عرض عرض یک نوار است.

en: The height of the barcode.
fa_IR: ارتفاع بارکد.

en: Font Width
fa_IR: عرض فونت

en: Bold
fa_IR: برجسته

en: Italic
fa_IR: حروف کج

en: Bold & Italic
fa_IR: کج با حروف برجسته

en: Bbpress Forum Form
fa_IR: فرم انجمن بی بی پرس

en: Forum Form
fa_IR: فرم انجمن

en: Title Typography
fa_IR: تایپوگرافی عنوان

en: Input
fa_IR: ورودی

en: Input Height
fa_IR: ارتفاع ورودی

en: Textarea Height
fa_IR: ارتفاع محوطه متن

en: Input/Textarea Width(%)
fa_IR: عرض ورودی/فیلد متن(%)

en: Notice
fa_IR: اعلان

en: Now Editing &ldquo;%s&rdquo;
fa_IR: در حال ویرایش &ldquo;%s&rdquo;

en: Create New Forum in &ldquo;%s&rdquo;
fa_IR: ایجاد انجمن جدید در &ldquo;%s&rdquo;

en: Create New Forum
fa_IR: ایجاد انجمن جدید

en: This forum is closed to new content, however your posting capabilities still allow you to post.
fa_IR: این انجمن به محتوای جدید بسته شده است ، با این وجود قابلیت ارسال شما هنوز به شما امکان ارسال می دهد.

en: Your account has the ability to post unrestricted HTML content.
fa_IR: حساب شما توانایی ارسال پست HTML را به صورت نامحدود دارد.

en: Forum Name (Maximum Length: %d):
fa_IR: نام انجمن (حداکثر طول: %d):

en: You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes:
fa_IR: می توانید از این تگ ها و ویژگی های <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> استفاده کنید:

en: Forum Moderators:
fa_IR: مدیران انجمن:

en: Forum Type:
fa_IR: نوع انجمن:

en: Status:
fa_IR: وضعیت:

en: Visibility:
fa_IR: قابلیت نمایش:

en: Parent Forum:
fa_IR: انجمن های والد:

en: &mdash; No parent &mdash;
fa_IR: &mdash; بدون والد &mdash;

en: The forum &#8216;%s&#8217; is closed to new content.
fa_IR: انجمن &#8216;%s&#8217; به محتوای جدید بسته است.

en: You cannot create new forums.
fa_IR: شما نمی توانید انجمن جدید ایجاد کنید.

en: You must be logged in to create new forums.
fa_IR: برای ایجاد انجمن های جدید باید وارد سیستم شوید.

en: Show Search Form
fa_IR: نمایش فرم جستجو

en: Show Breadcrumb
fa_IR: نمایش مسیریاب

en: Show List Forums
fa_IR: نمایش لیست انجمن ها

en: Breadcrumb
fa_IR: مسیریاب

en: NORMAL
fa_IR: معمولی

en: HOVER
fa_IR: هاور

en: Body
fa_IR: بدنه

en: Odd Color
fa_IR: رنگ راه راه سطرهای فرد

en: Even Color
fa_IR: رنگ راه راه سطرهای زوج

en: Odd/Even Border Color
fa_IR: رنگ حاشیه زوج و فرد

en: Odd/Even Padding
fa_IR: پدینگ زوج و فرد

en: Forum Title
fa_IR: عنوان انجمن

en: Forum Text
fa_IR: متن انجمن

en: Forums List
fa_IR: لیست انجمن ها

en: Divider Color
fa_IR: رنگ جدا کننده

en: Topics/Posts Count
fa_IR: تعداد موضوعات/پست ها

en: Forum Meta
fa_IR: متای انجمن

en: Search for:
fa_IR: جستجو برای :

en: Forum
fa_IR: انجمن

en: Topics
fa_IR: تاپیک ها

en: Replies
fa_IR: پاسخ ها

en: Posts
fa_IR: نوشته ها

en: Last Post
fa_IR: آخرین پست

en: Oh, bother! No forums were found here.
fa_IR: هیچ انجمنی یافت نشد.

en: Reply To: %s
fa_IR: پاسخ به: %s

en: Reply #%1$s in %2$s
fa_IR: پاسخ #%1$s در %2$s

en: This topic is marked as closed to new replies, however your posting capabilities still allow you to reply.
fa_IR: این موضوع به عنوان پاسخ های جدید بسته شده است ، با این حال قابلیت ارسال شما هنوز هم به شما امکان می دهد این کار را انجام دهید.

en: Author Information
fa_IR: اطلاعات نویسنده

en: Your information:
fa_IR: اطلاعات شما:

en: Name (required):
fa_IR: نام (الزامی):

en: Mail (will not be published) (required):
fa_IR: ایمیل (منتشر نخواهد شد) (الزامی):

en: Website:
fa_IR: وبسایت:

en: Tags:
fa_IR: برچسب:

en: Notify the author of follow-up replies via email
fa_IR: نویسنده را از پیگیری های این پاسخ از طریق ایمیل مطلع کن

en: Notify me of follow-up replies via email
fa_IR: من را از پیگیری های این پاسخ از طریق ایمیل مطلع کن

en: Reply To:
fa_IR: پاسخ به :

en: Reply Status:
fa_IR: وضعیت پاسخ:

en: Keep a log of this edit:
fa_IR: گزارش این ویرایش را نگه دارید:

en: Optional reason for editing:
fa_IR: دلیل اختیاری برای ویرایش:

en: The topic &#8216;%s&#8217; is closed to new replies.
fa_IR: موضوع  &#8216;%s&#8217;  به پاسخ های جدید بسته شده است.

en: The forum &#8216;%s&#8217; is closed to new topics and replies.
fa_IR: انجمن  &#8216;%s&#8217;  به تاپیک و پاسخ بسته شده است.

en: You cannot reply to this topic.
fa_IR: شما نمی توانید موضوع جدید ایجاد کنید.

en: You must be logged in to reply to this topic.
fa_IR: شما باید برای  پاسخ به این تاپیک  وارد سایت شوید.

en: Log In
fa_IR: ورود

en: Password
fa_IR: کلمه عبور

en: Keep me signed in
fa_IR: مرا به خاطر بسپار

en: Single Forums
fa_IR: انجمن های تک

en: Type and select Single Forum
fa_IR: تایپ کنید و یک انجمن تک انتخاب کنید

en: Pagination
fa_IR: صفحه بندی

en: Text Typography
fa_IR: تایپوگرافی متن

en: Protected
fa_IR: محفاظت شده

en: Leave
fa_IR: ترک کردن

en: Stay
fa_IR: ماندن

en: Create New Topic in &ldquo;%s&rdquo;
fa_IR: ایجاد تاپیک جدید در &ldquo;%s&rdquo;

en: Create New Topic
fa_IR: ایجاد تاپیک جدید

en: This forum is marked as closed to new topics, however your posting capabilities still allow you to create a topic.
fa_IR: این موضوع به عنوان بسته شده برای پاسخ‌های جدید علامت گذاری شده است، هر چند قابلیت‌های ارسال کردن شما هنوز به شما اجازه می‌دهد که این کار را بکنید.

en: Topic Title (Maximum Length: %d):
fa_IR: عنوان تاپیک (حداکثر طول: %d):

en: You may use these %s tags and attributes:
fa_IR: شاید تگ های %s به شما کمک کند:

en: Topic Tags:
fa_IR: تگ تاپیک :

en: Forum:
fa_IR: انجمن:

en: &mdash; No forum &mdash;
fa_IR: &mdash; بدون انجمن &mdash;

en: Topic Type:
fa_IR: نوع تاپیک:

en: Topic Status:
fa_IR: وضعیت تاپیک:

en: You cannot create new topics.
fa_IR: شما نمی توانید تاپیک جدید ایجاد کنید.

en: You must be logged in to create new topics.
fa_IR: شما باید برای  ایجاد تاپیک وارد سایت شوید.

note: translators: %s: author link translators: %1$s: Topic author link
en: Started by: %1$s
fa_IR: آغاز شده توسط: %1$s

note: translators: %1$s: Forum link
en: in: %1$s
fa_IR: در: %1$s

en: Topic
fa_IR: تاپیک

en: Voices
fa_IR: صداها

en: Oh, bother! No topics were found here.
fa_IR: هیچ موضوعی یافت نشد.

en: Private
fa_IR: خصوصی

en: You do not have permission to view this forum.
fa_IR: شما اجازه مشاهده این انجمن را ندارید.

en: Single Replies
fa_IR: پاسخ های تکی

en: Type and select Single Reply
fa_IR: پاسخ را تایپ و انتخاب کنید

en: Avatar Size
fa_IR: اندازه آواتار

en: in reply to:
fa_IR: در پاسخ به:

en: Topics Tags
fa_IR: برچسب های تایپیک ها

en: Type and select tag
fa_IR: برچسب را تایپ و انتخاب کنید

en: Voices/Posts Count
fa_IR: تعداد صداها/پست ها

en: Single Topics
fa_IR: تاپیک های تک

en: Type and select Single Topic
fa_IR: تاپیک را تایپ و انتخاب کنید

en: Creator
fa_IR: خالق

en: Single View
fa_IR: نمایش تکی

en: Popular
fa_IR: محبوب

en: No Replies
fa_IR: بدون پاسخ

en: Item
fa_IR: آیتم

en: Count
fa_IR: تعداد

en: Registered Users
fa_IR: کاربران ثبت نام شده

en: Forums
fa_IR: انجمن ها

en: Topic Tags
fa_IR: برچسب های موضوع

en: Empty Topic Tags
fa_IR: برچسب های تاپیک خالی

en: Hidden Topics
fa_IR: تاپیک های پنهان

en: Hidden Replies
fa_IR: پاسخهای پنهان

en: Enter your forum ID here, to get this id go to dashboard then go into the forum and open a specific post
fa_IR: شناسه انجمن خود را وارد کنید.برای بدست آوردن شناسه به پیشخوان رفته و به انجمن رفته و یک پست خاص را باز کنید.

en: Topic Form
fa_IR: فرم موضوع

en: Count Color
fa_IR: رنگ شمارنده

en: Font Family
fa_IR: نوع فونت

en: Font Size
fa_IR: اندازه فونت

en: Brand Items
fa_IR: آیتم های برند

en: Brand Image
fa_IR: تصویر برند

en: Website Url
fa_IR: آدرس وبسایت

en: Website Url Text
fa_IR: آدرس URL سایت

en: Paste URL Text or Type
fa_IR: URL را جایگذاری کنید یا تایپ کنید

en: Columns
fa_IR: ستون ها

en: Item Match Height
fa_IR: ارتفاع یکسان آیتم ها

en: Show Brand Name
fa_IR: نمایش نام برند

en: Name HTML Tag
fa_IR: نام برچسب HTML

en: Show Link Text
fa_IR: نمایش متن پیوند

en: Select Event
fa_IR: انتخاب رویداد

en: Click
fa_IR: کلیک

en: Icon Hover
fa_IR: آیکون هاور

en: Item Hover
fa_IR: هاور مورد

en: Center Center
fa_IR: مرکز مرکز

en: Navigation
fa_IR: ناوبری

en: Match Padding
fa_IR: پدینگ یکسان

en: You have to add padding for matching overlaping normal/hover box shadow when you used Box Shadow option.
fa_IR: هنگام استفاده از گزینه سایه جعبه ، باید از پدینگ برای هم پوشانی حالت معمولی و هاور استفاده نمایید.

en: Column Gap
fa_IR: فاصله ستون

en: Row Gap
fa_IR: خط فاصله

en: Use any special character for separator, for example / -
fa_IR: برای جداکننده از هر کاراکتر خاص استفاده کنید ، به عنوان مثال / -

en: Home Icon
fa_IR: آیکون خانه

en: Change Text
fa_IR: متن تغییر

en: Home
fa_IR: خانه

en: Home Icon Color
fa_IR: رنگ آیکون خانه

en: Active Item
fa_IR: آيتم فعال

en: Buddypress Friends
fa_IR: دوستان بادی پرس

en: Friends Type
fa_IR: نوع دوستان

en: Newest
fa_IR: جدیدترین

en: Max Friends
fa_IR: حداکثر دوستان

en: Show Avatar
fa_IR: نمایش آواتار

en: Show Meta as Tooltip
fa_IR: نمایش متا بعنوان ابزار راهنما

en: Avatar
fa_IR: آواتار

en: Opacity (%)
fa_IR: شفافیت

en: There were no members found, please try another filter.
fa_IR: هیچ عضوی وجود ندارد. لطفا از فیلتر دیگری استفاده نمائید.

en: Buddypress Group
fa_IR: گروه بادی پرس

en: Groups Type
fa_IR: نوع گروه ها

en: Max Groups
fa_IR: حداکثر گروه ها

en: Buddypress Member
fa_IR: اعضا بادی پرس

en: Members Type
fa_IR: نوع عضو

en: Max Members
fa_IR: حداکثر اعضا

en: Static
fa_IR: استاتیک

en: Dynamic
fa_IR: دینامیک

en: Timezone
fa_IR: منطقه زمانی

en: Custom Timezone
fa_IR: منطقه زمانی دلخواه

en: Show Header
fa_IR: نمایش هدر

en: Business Days & Times
fa_IR: روزهای کاری

en: Styling
fa_IR: سبک ها

en: Style This Day
fa_IR: سبک این روز

en: Day Color
fa_IR: رنگ روز

en: Time Color
fa_IR: رنگ زمان

en: Monday
fa_IR: دوشنبه

en: Tuesday
fa_IR: سه شنبه

en: Wednesday
fa_IR: چهارشنبه

en: Thursday
fa_IR: پنج شنبه

en: Friday
fa_IR: جمعه

en: Saturday
fa_IR: شنبه

en: Sunday
fa_IR: یکشنبه

en: Closed
fa_IR: بسته

en: Show Current Time
fa_IR: نمایش زمان فعلی

en: Dynamic Days & Times
fa_IR: روز و زمان داینامیک

en: Select Day
fa_IR: انتخاب روز

en: Start Time
fa_IR: زمان شروع به کار

en: End Time
fa_IR: زمان پایان کار

en: Close This Day
fa_IR: این روز را تعطیل کن

en: Office Open. Right now we are available for service.
fa_IR: دفتر باز است. در حال حاضر ما برای خدمات رسانی در دسترس هستیم.

en: Office Closed. Right now we are not available.
fa_IR: دفتر تعطیل است. در حال حاضر ما در دسترس نیستیم.

en: Current Time
fa_IR: زمان فعلی

en: General
fa_IR: عمومی

en: Row Spacing
fa_IR: فاصله سطرها

en: Day and Time
fa_IR: روز و زمان

en: Note: By default, the color & typography options will inherit from parent styling. If you wish you can override that styling from here.
fa_IR: توجه: به طور پیش فرض، گزینه های رنگ و تایپوگرافی از استاندارد والدین ارث بری خواهند کرد.می توانید این ظاهر را از اینجا تغییر دهید.

en: Days Area Width(%)
fa_IR: عرض ناحیه روز (%)

en: Day Alignment
fa_IR: ترازبندی روز

en: Time Alignment
fa_IR: ترازبندی زمان

en: Day Typography
fa_IR: تایپوگرافی روز

en: Time Typography
fa_IR: تایپوگرافی زمان

en: Striped Effect
fa_IR: افکت راه راه

en: Striped Odd Rows Color
fa_IR: رنگ راه راه سطرهای فرد

en: Striped Even Rows Color
fa_IR: رنگ راه راه سطرهای زوج

en: Top Spacing
fa_IR: فاصله بالا

en: Type calendly username here
fa_IR: نام کاربری calendly را اینجا وارد کنید

en: Select Time
fa_IR: زمان را انتخاب کنید

en: 60 Minutes
fa_IR: 60 دقیقه

en: Hide Event Type Details
fa_IR: مخفی کردن جزئیات نوع رویداد

en: Style option only works with %s. Basic plan user can't change the color style. For more details please %s.
fa_IR: گزینه سبک فقط با %s کار می کند. کاربر پلن پایه نمی تواند سبک رنگ را تغییر دهد. برای جزئیات بیشتر لطفا به %s سر بزنید.

en: Button & Link Color
fa_IR: رنگ دکمه و لینک

en: This is your call to action title
fa_IR: این یک عنوان فراخوانی برای اقدام است

en: Call to action title
fa_IR: عنوان فراخوانی برای اقدام

en: A wonderful serenity has taken possession of my entire soul, like these sweet mornings of spring which I enjoy with my whole heart.
fa_IR: لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است .

en: Call to action description
fa_IR: توضیحات فراخوانی برای اقدام

en: Click Here
fa_IR: کلیک کنید

en: Alice
fa_IR: آلیس

en: Ramble
fa_IR: رامبل

en: Content Show
fa_IR: نمایش محتوا

en: On Hover
fa_IR: هنگام هاور

en: Always Open
fa_IR: همیشه باز باشد

en: Thumbnail Show
fa_IR: نمایش بندانگشتی

en: Thumbnail Size
fa_IR: اندازه تصویر بند انگشتی

en: Thumbnail Show Link?
fa_IR: لینک نمایش بندانگشتی؟

en: Show Caption
fa_IR: نمایش کپشن

en: Height(px)
fa_IR: ارتفاع (px)

en: Image Ratio
fa_IR: نسبت تصویر

en: Meta
fa_IR: متا

en: Meta Data
fa_IR: داده های متا

en: Text Limit
fa_IR: محدودیت متن

en: It's just work for main content, but not working with excerpt. If you set 0 so you will get full main content.
fa_IR: این فقط برای محتوای اصلی کار می کند ، اما با خلاصه کار نمی کند. اگر 0 را تنظیم کنید ، محتوای اصلی کامل را دریافت خواهید کرد.

en: Show Ellipse
fa_IR: نمایش بیضی

en: Strip Shortcode
fa_IR: کد کوتاه Strip

en: Readmore
fa_IR: ادامه مطلب

en: Button Icon
fa_IR: ایکون دکمه

en: Query
fa_IR: پرس‌وجو

en: Shadow Mode
fa_IR: حالت سایه

en: Shadow Color
fa_IR: رنگ سایه

en: Blur Effect
fa_IR: افکت تاری

en: Overlay Color
fa_IR: رنگ پوشش

en: Item Color
fa_IR: رنگ آیتم

en: Content Background
fa_IR: پس زمینه محتوا

en: Content Border Color
fa_IR: رنگ حاشیه محتوا

en: Content Border Radius
fa_IR: شعاع مرز محتوا

en: Content Overlay Spacing
fa_IR: تراز پوشش محتوا

en: Hover Opacity (%)
fa_IR: شفافیت هاور

en: Categories
fa_IR: دسته‌بندی‌ها

en: Changelog File
fa_IR: فایل تغییرات

en: Cache the File
fa_IR: این فایل را کش کن

en: Cache Time
fa_IR: زمان کش

en: How much hour(s) you want to cache.
fa_IR: چه مدت ساعت می خواهید حافظه پنهان نگه دارید.

en: Link Color
fa_IR: رنگ لینک

en: List Spacing
fa_IR: فاصله بین لیست

en: Added
fa_IR: افزوده شد

en: Fixed
fa_IR: ثابت

en: Updated
fa_IR: بروزرسانی شد

en: Note
fa_IR: پیام

en: Removed
fa_IR: حذف شد

en: Changed
fa_IR: تغییر

en: Response error file not found!
fa_IR: خطا پاسخ. فایل یافت نشد!

en: Campaigns
fa_IR: کمپین ها

en: Items Gap
fa_IR: فاصله آیتم ها

en: Button Type
fa_IR: نوع دکمه

en: Donate
fa_IR: کمک مالی

en: Ending
fa_IR: زمان پایان

en: Amount
fa_IR: مقدار

en: Progress Bar
fa_IR: نوار پیشرفت

en: Please select Charitable Campaigns From Setting!
fa_IR: لطفاً کمپین های کمک مالی را از تنظیمات انتخاب کنید!

en: Donation Form
fa_IR: فرم کمک مالی

en: Form ID
fa_IR: شناسه فرم

en: Details Text Color
fa_IR: رنگ متن جزئیات

en: Update Text Color
fa_IR: رنگ متن بروزرسانی

en: Prement Text Color
fa_IR: رنگ متن موقت

en: Donation Fields
fa_IR: فیلدهای کمک مالی

en: Input Field
fa_IR: فیلد ورودی

en: Input Fields
fa_IR: فیلد ورودی

en: Placeholder Text Color
fa_IR: رنگ متن  نگهدارنده

en: Inner Padding
fa_IR: فاصله داخلی درونی

en: Checked
fa_IR: انتخاب شده

en: Normal Color
fa_IR: رنگ معمولی

en: Please select a Charitable Forms From Setting!
fa_IR: لطفا یک فرم کمک مالی از تنظیمات انتخاب کنید!

en: Double
fa_IR: دو خط

en: Cell Padding
fa_IR: حاشیه درونی ستون

en: Stripe
fa_IR: درگاه استرایپ

en: Campaign
fa_IR: کمپین

en: Show Name
fa_IR: نمایش نام

en: Show Location
fa_IR: نمایش موقعیت

en: Show Amount
fa_IR: نمایش مقدار

en: Name Color
fa_IR: رنگ نام

en: Location Color
fa_IR: رنگ موقعیت

en: Amount Color
fa_IR: رنگ مبلغ

en: amount
fa_IR: مقدار

en: You are already logged in!
fa_IR: شما وارد شده اید!

en: Redirect
fa_IR: ریدایرکت

en: Login Button
fa_IR: دکمه ورود

en: Register/Reset Text
fa_IR: متن ثبت نام / فراموشی رمز عبور

en: Username or Email Address
fa_IR: نام کاربری یا ایمیل

en:  Remember Me
fa_IR:  مرا به خاطر بسپار

en: Forgot Password
fa_IR: رمز عبور خود را فراموش کرده اید

en: User Name Color
fa_IR: رنگ نام کاربری

en: Update Button
fa_IR: دکمه بروزرسانی

en: Charitable Ragistration
fa_IR: ثبت نام کمک مالی

en: Register Button
fa_IR: دکمه ثبت نام

en: Signed Up Text
fa_IR: متن ثبت نام شده

en: Display Type
fa_IR: نوع نمایش

en: Total
fa_IR: مجموع

en: Progress
fa_IR: نوار پیشرفت

en: Donors
fa_IR: حمایت کنندگان

en: Donations
fa_IR: کمک های مالی

en: Goal
fa_IR: هدف

en: Bar (Vertical)
fa_IR: میله ای (عمودی)

en: Bar (Horozontal)
fa_IR: میله ای (افقی)

en: Radar
fa_IR: رادار

en: Doughnut
fa_IR: حلقوی

en: Pie
fa_IR: دایره ای

en: Polar Area
fa_IR: قطبی (پلار)

en: Bubble
fa_IR: حبابی

en: January; February; March; April; May
fa_IR: ژانویه; فوریه; مارس; اپریل; می

en: Write multiple label by semicolon separated(;). Example: January; February; March etc
fa_IR: برچسب‌های چندگانه را با استفاده از(;) بنویسید. مثال: ژانویه; فوریه; مارس و غیره

en: Datasets
fa_IR: دیتاست ها

en: Dataset Label
fa_IR: برچسب دیتاست

en: Enter data values by semicolon separated(;). Example: 2; 4; 8; 16; 32 etc
fa_IR: مقادیر داده‌ها را با استفاده از جدا کننده(;) وارد کنید. مثال: 2; 4; 8; 16; 32 غیره

en: Advanced Background Color
fa_IR: رنگ پس زمینه پیشرفته

en: Write multiple color values by semicolon separated(;). Example: #dddddd; #ff8844; #232323 etc<br><strong>N.B: it will not work for line, radar charts</strong>
fa_IR: نوشتن مقادیر رنگ‌های مختلف با استفاده از(;). مثال: #dddddd; #ff8844; #232323 و غیره<br><strong>N.B: برای خطوط، نمودارهای رادار کار نمی‌کند</strong>

en: Advanced Color
fa_IR: رنگ پیشرفته

en: Dataset Label #1
fa_IR: برچسب دیتاست 1

en: Dataset Label #2
fa_IR: برچسب دیتاست 2

en: Dataset Label #3
fa_IR: برچسب دیتاست 3

en: Dataset Label #4
fa_IR: برچسب دیتاست 4

en: Dataset Label #5
fa_IR: برچسب دیتاست 5

en: Polar Dataset Label
fa_IR: برچسب دیتاست Polar

en: Enter data values by semicolon separated(;). Example: 10; 20; 30; 40; 50 etc
fa_IR: مقادیر داده‌ها را با استفاده از جدا کننده(;) وارد کنید. مثال: 10; 20; 30; 40; 50 و غیره

en: Bubble Dataset Label
fa_IR: برچسب دیتاست حبابی

en: Write multiple color values by semicolon separated(,). Example: #dddddd, #ff8844, #232323 etc<br><strong>N.B: it will not work for line, radar charts</strong>
fa_IR: نوشتن مقادیر رنگ‌های مختلف با استفاده از(;). مثال: #dddddd; #ff8844; #232323 و غیره<br><strong>N.B: برای خطوط، نمودارهای رادار کار نمی‌کند</strong>

en: Advanced Border Color
fa_IR: رنگ کادر پیشرفته

en: Bubble Datasets
fa_IR: دیتاست حبابی

en: Bubble Dataset Label #1
fa_IR: دیتاست حبابی 1

en: Bubble Dataset Label #2
fa_IR: دیتاست حبابی 2

en: Bubble Dataset Label #3
fa_IR: دیتاست حبابی 3

en: Grid Lines
fa_IR: خطوط شبکه

en: Labels
fa_IR: برچسب ها

en: Legends
fa_IR: علائم و اختصار نمودار

en: Squire Size
fa_IR: مربعی

en: Maintain Aspect Ratio
fa_IR: حفظ ضریب نسبت

en: Show Prefix
fa_IR: نمایش پیشوند

en: Custom Prefix yAxes
fa_IR: پیشوند محور y دلخواه

en: Type your prefix here
fa_IR: نوع پیشوند خود را در اینجا تایپ کنید

en: Show Suffix
fa_IR: نمایش پسوند

en: Custom Suffix yAxes
fa_IR: پسوند محور y دلخواه

en: Type your suffix here
fa_IR: نوع پسوند خود را در اینجا تایپ کنید

en: Thousand Separator
fa_IR: جداکننده هزارگان

en: Show Separator
fa_IR: نمایش جدا کننده

en: Type your symbol here
fa_IR: نماد خود را در اینجا تایپ کنید

en: xAxes Separator
fa_IR: جدا کننده محور x

en: yAxes Separator
fa_IR: جدا کننده محور y

en: Legend Color
fa_IR: رنگ علائم و اختصار

en: xAxes Color
fa_IR: رنگ محور x

en: yAxes Color
fa_IR: رنگ محور y

en: Grid Color
fa_IR: رنگ شبکه

en:  Title Color
fa_IR:  رنگ عنوان

en: Body Color
fa_IR: رنگ بدنه

en: Title Item
fa_IR: عنوان آیتم

en: Default description. Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
fa_IR: لورم ایپسوم یک متن ساختگی و نامفهوم برای طراحان وب است این افزونه تهیه شده از سایت ژ-ا-ک-ت می باشد.

en: Type your description here
fa_IR: توضیحات خود را اینجا بنویسید

en: List Item #1
fa_IR: آیتم لیست 1#

en: List Item #2
fa_IR: آیتم لیست 2#

en: List Item #3
fa_IR: آیتم لیست 3#

en: List Item #4
fa_IR: آیتم لیست 4#

en: List Item #5
fa_IR: آیتم لیست 5#

en: List Item #6
fa_IR: آیتم لیست 6#

en: Layout (Mobile Mode)
fa_IR: طرح بندی (حالت موبایل)

en: Circle Size
fa_IR: اندازه دایره

en: Hide Content
fa_IR: مخفی کردن محتوا

en: Custom Margin
fa_IR: حاشیه سفارشی

en: Icon Area Size
fa_IR: اندازه ناحیه آیکون

en: Link On Icon
fa_IR: لینک آیکون

en: Auto Mode
fa_IR: حالت اتوماتیک

en: Time (ms)
fa_IR: زمان (میلی ثانیه)

en: Normal
fa_IR: معمولی

note: translators: %1s: Opening anchor tag with link to MDN backdrop-filter documentation, %2s: Closing anchor tag translators: %1s and %2s are the opening and closing anchor tags for the Firefox browser compatibility documentation link. translators: %1s and %2s are opening and closing anchor tags linking
en: This feature will not work in the Firefox browser untill you enable browser compatibility so please %1s look here %2s
fa_IR: این ویژگی در مرورگر فایرفاکس تا زمانی که سازگاری مرورگر را فعال نکنید، کار نمی کند  بنابراین لطفا %1s به اینجا نگاهی بیندازید %2s

en: Hover
fa_IR: هاور

en: Shadow
fa_IR: سایه

en: Active
fa_IR: فعال

en: Border 1
fa_IR: حاشیه 1

en: Border 2
fa_IR: حاشیه 2

en: Choose Toggle Icon
fa_IR: آیکون جعبه بازشو

en: Plus
fa_IR: پلاس

en: Plus Circle
fa_IR: دایره پلاس

en: Custom Icon
fa_IR: آیکون سفارشی

en: Custom Style
fa_IR: استایل سفارشی

en: Hover Background
fa_IR: پس زمینه هاور

en: Circle Menu Items
fa_IR: آیتم های منوی دایره ای

en: Products
fa_IR: محصولات

en: Toggle Icon Position
fa_IR: موقعیت آیکون جعبه بازشو

en: Trigger
fa_IR: تریگر

en: Circle Menu Settings
fa_IR: تنظیمات منوی دایره

en: Menu Direction
fa_IR: جهت منو

en: Top-Left
fa_IR: چپ بالا

en: Top-Right
fa_IR: بالا راست

en: Top-Half
fa_IR: نیمه بالا

en: Bottom-Left
fa_IR: پایین چپ

en: Bottom-Right
fa_IR: پایین راست

en: Bottom-Half
fa_IR: نیمه پایین

en: Left-Half
fa_IR: نیمه چپ

en: Right-Half
fa_IR: نیمه راست

en: Circle Menu Size
fa_IR: اندازه منوی دایره

en: Circle Menu Distance
fa_IR: فاصله منو دایره ای

en: Step Out
fa_IR: گام خروج

en: Step In
fa_IR: گام ورود

en: Tooltip Settings
fa_IR: تنظیمات راهنمای ابزار

en: Click me to show menus
fa_IR: برای نشان دادن منوها روی من کلیک کنید

en: Arrow
fa_IR: پیکان

en: Trigger on Click
fa_IR: همراه با کلیک

en: Don't set yes when you set lightbox image with marker.
fa_IR: زمانیکه لایت باکس با نشانه را تنظیم میکنید این آیتم را برروی بله قرار ندهید.

en: Toggle Icon
fa_IR: آیکون جعبه بازشو

en: Transition
fa_IR: انتقال

en: Box Shadow
fa_IR: سایه کادر

en: Circle Icon
fa_IR: آیکون دایره ای

en: Text Alignment
fa_IR: چیدمان متن

en: Arrow Color
fa_IR: رنگ پیکان

en: Comment Type
fa_IR: نوع دیدگاه

en: Facebook
fa_IR: فیس بوک

en: Minimum number of comments: 5
fa_IR: حداقل تعداد کامنت ها : 5

en: Social
fa_IR: اجتماعی

en: Reverse Time
fa_IR: زمان معکوس

en: Comparison Heading
fa_IR: عنوان مقایسه

en: Feature list
fa_IR: لیست ویژگی ها

en: Additional Text
fa_IR: متن اضافی

en: Enter your text here
fa_IR: متن خود را در اینجا وارد کنید

en: Enter your button text
fa_IR: متن دکمه خود را وارد کنید

en: Feature List
fa_IR: لیست ویژگی

en: Note: You should take maximum 5 Columns (Repeater) for Responsive view.
fa_IR: توجه: برای نمای ریسپانسیو باید حداکثر 5 ستون (تکرار کننده) بگیرید.

en: Feature Ability
fa_IR: قابلیت ویژگی

en: Separate with "|" pipe character. 0 for disable and 1 for enable.
fa_IR: با کاراکتر پایپ "|" جدا کنید. 0 برای غیرفعال کردن و 1 برای فعال کردن.

en: Feature Title #1
fa_IR: عنوان ویژگی #1

en: Feature Title #2
fa_IR: عنوان ویژگی #2

en: Feature Title #3
fa_IR: عنوان ویژگی #3

en: Advanced Options
fa_IR: تنظیمات پیشرفته

en: Hide List Content
fa_IR: مخفی کردن محتوای لیست

en: First Column Width
fa_IR: عرض ستون اول

en: Hide First Column on Mobile
fa_IR: مخفی کردن اولین ستون در موبایل

en: Wrapper Width (Mobile)
fa_IR: عرض لفاف (موبایل)

en: Note: If you need mobile responsive view with more content, please set the width according to your design.
fa_IR: توجه: اگر به نمای واکنشگرا موبایل با محتوای بیشتر نیاز دارید، لطفاً عرض را مطابق طرح خود تنظیم کنید.

en: Header Wrap
fa_IR: محدوده سربرگ

en: Active Column
fa_IR: ستون فعال

en: Featured Title
fa_IR: عنوان ویژه

en: Header Button
fa_IR: دکمه سربرگ

en: List item
fa_IR: آیتم لیست

en: Stripe Background
fa_IR: پس زمینه راه راه

[ctx: Border Control]
en: Solid
fa_IR: خط

[ctx: Border Control]
en: Double
fa_IR: دو خط

[ctx: Border Control]
en: Dotted
fa_IR: نقطه چین

[ctx: Border Control]
en: Dashed
fa_IR: خط‌ چین

[ctx: Border Control]
en: Groove
fa_IR: شیار

en: List item Title
fa_IR: عنوان آیتم لیست

en: CHECKED ICON
fa_IR: آیکن علامت گذاری شده

en: CLOSE ICON
fa_IR: آیکون بستن

en: TEXT
fa_IR: متن

en: CHECK ICON
fa_IR: آیکون تیک

en: Use Confetti Effects?
fa_IR: از جلوه های کانفتی استفاده کنید؟

en: Confetti Type
fa_IR: نوع کانفتی

en: Basic
fa_IR: پایه

en: Random Direction
fa_IR: جهت تصادفی

en: Fireworks
fa_IR: آتش‌بازی

en: Snow
fa_IR: برف

en: School Pride
fa_IR: مدرسه

en: Animation End Time (ms)
fa_IR: سرعت انیمشن پایان (ms)

en: Infinite End Time
fa_IR: زمان پایان بی نهایت

en: The result will be shown in Preview.
fa_IR: نتیجه در پیش نمایش نشان داده خواهد شد.

en: Particle Count
fa_IR: تعداد ذرات

en: The number of confetti to launch. More is always fun... but be cool, there's a lot of math involved. (default: 50)
fa_IR: تعداد کانفتی برای راه اندازی. تعداد بیشتر همیشه سرگرم کننده است... اما خونسرد باشید، ریاضیات زیادی دخیل است. (پیش‌فرض: 50)

en: Start Velocity
fa_IR: سرعت شروع

en: How fast the confetti will start going, in pixels. (default: 45)
fa_IR: کانفتی با چه سرعتی در پیکسل شروع به حرکت می کند. (پیش فرض: 45)

en: Spread
fa_IR: گسترش

en: How far off center the confetti can go, in degrees. 45 means the confetti will launch at the defined angle plus or minus 22.5 degrees.
fa_IR: کانفتی چقدر از مرکز می تواند برحسب درجه برود. 45 به این معنی است که کانفتی در زاویه تعریف شده مثبت یا منفی 22.5 درجه پرتاب می شود.

en: Angle
fa_IR: زاویه

en: The angle in which to launch the confetti, in degrees. 90 is straight up
fa_IR: زاویه ای که برای پرتاب کنفتی است، بر حسب درجه می باشد. 90 مستقیم است

en: Shape Type
fa_IR: نوع شکل

en: Emoji
fa_IR: ایموجی

en: SVG Path
fa_IR: مسیر SVG

en: Shapes
fa_IR: شکل ها

en: The possible values are square and circle. The default is to use both shapes in an even mix. You can even change the mix by providing a value such as (circle, circle, square) to use two third circles and one third squares.
fa_IR: مقادیر ممکن مربع و دایره هستند. پیش فرض استفاده از هر دو شکل در یک ترکیب یکنواخت است. حتی می توانید ترکیب را با ارائه مقادیری مانند (دایره، دایره، مربع) تغییر دهید تا از دو دایره سوم و یک سوم مربع استفاده کنید.

en: Place Emoji.
fa_IR: ایموجی را قرار دهید.

en: Place SVG paths.
fa_IR: مسیرهای SVG را قرار دهید.

en: Scalar
fa_IR: اسکالر

en: Scale factor for each confetti particle. Use decimals to make the confetti smaller. Go on, try teeny tiny confetti, they are adorable!
fa_IR: ضریب مقیاس برای هر ذره کانفتی. از اعشار برای کوچکتر کردن کانفتی استفاده کنید. ادامه دهید، کانفتی های کوچک را امتحان کنید، آنها شایان ستایش هستند!

en: Origin
fa_IR: مبدا

en: Trigger Action
fa_IR: ماشه اقدام

en: On Load
fa_IR: در زمان لود

en: On View
fa_IR: در بازدید

en: On Click
fa_IR: هنگام کلیک

en: Ajax Success
fa_IR: موفقیت آژاکس

en: Trigger Selector
fa_IR: انتخابگر ماشه

en: Place your selector. example:- #test-id, .test-class
fa_IR: انتخابگر خود را قرار دهید مثال: - #test-id، .test-class

en: Delay Time (ms)
fa_IR: زمان تاخیر (ms)

en: Z-index
fa_IR: شاخص Z

en: No contact forms found
fa_IR: فرم تماسی یافت نشد

en: Others Type Input Text Color
fa_IR: رنگ متن ورودی های دیگر

en: Element Space
fa_IR: فضای آیتم

en: Additional Option
fa_IR: گزینه اضافی

en: Fullwidth Input
fa_IR: ورودی تمام عرض

en: On
fa_IR: روشن

en: Off
fa_IR: خاموش

en: Fullwidth Texarea
fa_IR: ورودی متن تمام عرض

en: Fullwidth Button
fa_IR: دکمه تمام عرض

en: Please select a Contact Form From Setting!
fa_IR: فرم تماس با ما را از تنظیمات را انتخاب کنید!

en: Please fill in all the required fields.
fa_IR: لطفا فیلدهای ضروری را پر کنید.

en: Please enter a valid e-mail.
fa_IR: لطفا ایمیل معتبر وارد نمایید.

en: You can not use this e-mail due to security issues.
fa_IR: به دلیل مسائل امنیتی نمی توانید از این ایمیل استفاده کنید.

en: You are trying to send e-mail by banned e-mail. Multiple tries can ban you permanently!
fa_IR: شما در حال تلاش برای ارسال ایمیل با ایمیل ممنوع هستید. تلاش های متعدد می تواند شما را برای همیشه ممنوع کند!

en: Unknown error! Please check your settings.
fa_IR: خطای نامشخص! لطفا تنظیمات خود را بررسی کنید.

en: Security check failed!
fa_IR: بررسی امنیت با خطا مواجه شد!

en: Invalid length of custom success message.
fa_IR: طول پیام موفقیت سفارشی نامعتبر است.

en: Hi, %s. We got your e-mail. We'll reply to you very soon. Thanks for being with us...
fa_IR: سلام، %s. ایمیل شما را دریافت کردیم. ما خیلی زود به شما پاسخ خواهیم داد. ممنون که همراه ما هستید...

en: reCAPTCHA is invalid!
fa_IR: reCAPTCHA نامعتبر است!

en: Forms Layout
fa_IR: طرح فرم

en: Contact Number Field
fa_IR: فیلد شماره تماس

en: Subject Field
fa_IR: فیلد موضوعی

en: Message Field
fa_IR: فیلد پیام

en: Two Columns
fa_IR: دو ستونه

en: Name/Email Field Inline
fa_IR: فیلد نام / ایمیل تک خطی

en: All Field Inline
fa_IR: تمام زمینه بصورت درون خطی

en: Send Message
fa_IR: ارسال پیام

en: Name Field
fa_IR: نام فیلد

en: Name*
fa_IR: نام*

en: Your Name
fa_IR: نام شما

en: Contact Number
fa_IR: شماره تماس

en: Your contact number
fa_IR: شماره تماس شما

en: Subject*
fa_IR: موضوع*

en: Your message subject
fa_IR: موضوع پیام

en: Email Field
fa_IR: فیلد ایمیل

en: Email*
fa_IR: ایمیل*

en: Your Message*
fa_IR: پیام شما*

en: Your Message Here
fa_IR: پیام شما

en: Additional Bottom Message
fa_IR: پیام اضافی پایین

en: Note: You have to fill-up above all respective field, then click below button for send your message
fa_IR: توجه: شما باید همه فیلدهای مربوطه پر کنید و سپس دکمه زیر را فشار دهید تا پیام خود را ارسال کنید

en: reCAPTCHA Enable
fa_IR: فعال‌سازی reCAPTCHA

en: Make sure you set the invisible reCAPTCHA key in settings.
fa_IR: مطمئن شوید که کلید reCAPTCHA نامرئی را در تنظیمات وارد کرده باشید.

en: Hide reCAPTCHA Bagde
fa_IR: مخفی کردن نشان کپچا

en: Message Rows
fa_IR: ردیف های پیام

en: Redirect After Submit
fa_IR: تغییر مسیر سایت (ریدایرکت) بعد از ارسال

en: Note: Because of security reasons, you can ONLY use your current domain here.
fa_IR: توجه: به دلایل امنیتی، شما می توانید تنها از دامنه فعلی خود در اینجا استفاده کنید.

en: Reset After Submit
fa_IR: بازنشانی پس از ارسال

en: Custom Success Message
fa_IR: پیام‌ موفق آمیز شخصی سازی شده

en: Hi [name], We got your e-mail. We will reply to [email] very soon. Thanks for being with us...
fa_IR: سلام [name]، ایمیل شما را دریافت کردیم. ما به زودی به [email] پاسخ خواهیم داد. ممنون که همراه ما هستید...

en: Note: you can use form submitted name and email. Just wrap with square brackets. Ex- [name], [email]
fa_IR: توجه: می توانید از نام و ایمیل فرم ارسال شده استفاده کنید. فقط با براکت های مربع بپیچید. سابق [نام]، [ایمیل]

en: Your Contact Number
fa_IR: شماره تماس شما

en: Your Message Subject
fa_IR: موضوع پیام

en: Contact Number*
fa_IR: شماره تماس

en: Content Protector?
fa_IR: محافظ محتوا؟

en: Classic Toggle
fa_IR: تاگل کلاسیک

en: Round Slide
fa_IR: اسلاید گرد

en: Sleek Slider
fa_IR: اسلایداسلیک

en: Diamond Toggle
fa_IR: تاگل الماس

en: Soft Curve
fa_IR: انحنا نرم

en: Square Rotate
fa_IR: چرخش مربع

en: Button Style
fa_IR: استایل دکمه

en: Switcher Title
fa_IR: عنوان سوئیچر

en: Content Type
fa_IR: نوع محتوا

en: Saved Templates
fa_IR: الگوهای ذخیره شده

en: Link Section
fa_IR: بخش پیوند

en: Link Widget
fa_IR: لینک المان

en: Switcher Content
fa_IR: محتوا سوییچر

en: Choose Template
fa_IR: الگو را انتخاب کنید

en: Paste your section ID here. Don't need to add # before ID
fa_IR: شناسه بخش خود را در اینجا جایگذاری کنید. نیازی به افزودن # قبل از شناسه نیست

en: Link Widget ID
fa_IR: شناسه لینک المان

en: Note: Add widget ID here without # prefix. This widget will be shown when this item is active. Make sure to add Link Widget option for other items too.
fa_IR: نکته: شناسه ابزارک را اینجا بدون پیشوند # اضافه کنید. این ابزارک زمانی نمایش داده می‌شود که این آیتم فعال باشد. حتماً گزینه ابزارک پیوند را برای سایر آیتم‌ها نیز اضافه کنید.

en: Switcher Items
fa_IR: آیتم های سوییچر

en: Primary
fa_IR: اصلی

en: Switcher Content Primary
fa_IR: محتوا سوئیچر اصلی

en: Secondary
fa_IR: ثانویه

en: Switcher Content Secondary
fa_IR: محتوا سوئیچر ثانویه

en: Switcher Content Others
fa_IR: سایر محتوا سوئیچر

en: Content Position Unchanged
fa_IR: موقعیت محتوا بدون تغییر است

en: Keep content in its original position in the page.
fa_IR: محتوا را در موقعیت اصلی در صفحه نگه دارید.

en: Badge Align
fa_IR: ترازبندی نشان

en: Arrow Style
fa_IR: استایل پیکان

en: Badge Horizontal Offset
fa_IR: نشان افست افقی

en: Badge Vertical Offset
fa_IR: نشان افست عمودی

en: Badge Rotate
fa_IR: چرخش نشان

en: Arrow Horizontal Offset
fa_IR: افست افقی پیکان

en: Arrow Vertical Offset
fa_IR: افست عمودی پیکان

en: Arrow Rotate
fa_IR: چرخش پیکان

en: Switch
fa_IR: سوئیچ

en: Knob Color
fa_IR: رنگ دستگیره

en: Switcher Bar
fa_IR: نوار سوئیچر

en: Arrow Size
fa_IR: اندازه پیکان

en: Learn more
fa_IR: اطلاعات بیشتر

en: Push Down
fa_IR: پایین کشیدن

en: Expiry Days
fa_IR: انقضای دانلود (روز)

en: Google Consent Mode
fa_IR: حالت رضایت گوگل

en: Google Consent Mode for cookie consent. Must make sure, you have installed GTAG on your website. If you disabled any features then they will be sent as denied
fa_IR: حالت رضایت گوگل برای رضایت کوکی. باید مطمئن شوید که GTAG را در وب سایت خود نصب کرده اید. اگر ویژگی را غیرفعال کردید، آنها به عنوان رد شده ارسال می شوند

en: Ad User Data
fa_IR: اطلاعات تبلیغات کاربر

en: Ad Storage
fa_IR: تبلیغات ذخیره

en: Ad Personalization
fa_IR: شخصی سازی تبلیغات

en: Analytics Storage
fa_IR: ذخیره سازی تجزیه و تحلیل

en: Close Button
fa_IR: دکمۀ بستن

en: Dialog
fa_IR: دیالوگ

en: Start
fa_IR: شروع

en: End
fa_IR: پایان

en: Stretch
fa_IR: کشیده

en: Event Countdown
fa_IR: شمارش معکوس رویداد

en: Show Event Title
fa_IR: نمایش عنوان رویداد

en: Show Event Button
fa_IR: دکمه نمایش رویداد

en: Select Event
fa_IR: انتخاب رویداد

en: Event Calendar Not Installed
fa_IR: تقویم رویداد نصب نشده

en: Event List
fa_IR: لیست رویداد

en: Select your event from this list
fa_IR: رویداد خود را از لیست انتخاب کنید

en: Event Button
fa_IR: دکمه رویداد

en: VIEW DETAILS
fa_IR: مشاهده جزئیات

en: Event Title
fa_IR: عنوان رویداد

en: Space
fa_IR: فضا

en: You couldn't select any event, please select a event from event list.
fa_IR: شما نتوانستید هیچ رویدادی را انتخاب کنید، لطفاً یک رویداد را از لیست رویدادها انتخاب کنید.

en: Tiny Countdown
fa_IR: شمارش معکوس کوچک

en: Due Date
fa_IR: تاریخ سررسید

note: translators: %s is the current timezone string like 'UTC', 'Europe/London', etc.
en: Date set according to your timezone: %s.
fa_IR: تاریخ تعیین شده با توجه به منطقه زمانی شما:%s.

en: Loop Time
fa_IR: مدت زمان تکرار

en: Input Loop Time (Hours)
fa_IR: زمان تکرار ورودی (ساعت)

en: This Loop time option will only work on client side. If you logged in, this will not work. You can test it on incognito mode of your browser. The Last 15 minutes will work randomly.
fa_IR: این گزینه زمان حلقه فقط در سمت مشتری کار می کند. اگر وارد سیستم شده اید ، این مورد کار نمی کند. می توانید آن را در حالت ناشناس مرورگر خود آزمایش کنید. 15 دقیقه آخر به طور تصادفی کار می کند.

en: Count Layout
fa_IR: طرح شمارنده

en: Gap
fa_IR: فاصله

en: Number & Label Gap
fa_IR: فاصله برچسب و اعداد

en: Container Width
fa_IR: عرض کانتینر

en: Content Align
fa_IR: تراز محتوا

en: Block
fa_IR: بلاک

en: Symbol
fa_IR: نماد

en: End Action
fa_IR: اقدام پایان

en: Choose which action you want to at the end of countdown.
fa_IR: کدام عمل را میخواهید در انتهای شمارشگر انجام دهید.

en: Redirection Link
fa_IR: لینک تغییر مسیر

en: On trigger
fa_IR: در زمان تریگر

en: ID for Coupon Code
fa_IR: شناسه کد کوپن

en: Trigger ID
fa_IR: شناسه تریگر

en: Countdown End!
fa_IR: شمارشگر به پایان رسید!

en: Type your message here
fa_IR: پیام خود را اینجا وارد کنید

note: Plugin URI of the plugin/theme
en: https://elementpack.pro/
fa_IR: https://zhaket.com

en: Redirection Delay (s)
fa_IR: تاخیر (های) تغییر مسیر

en: Items Style
fa_IR: سبک آیتم ها

en: Individual Style
fa_IR: سبک معمولی

en: Days Style
fa_IR: استایل روز

en: N u m b e r
fa_IR: عدد

en: L a b e l
fa_IR: برچسب

en: Hours Style
fa_IR: استایل ساعت

en: Minutes Style
fa_IR: استایل دقیقه

en: Seconds Style
fa_IR: استایل ثانیه

en: Months
fa_IR: ماه

en: Weeks
fa_IR: هفته‌

en: Coupon Reveal
fa_IR: آشکار سازی کوپن

en: Coupon Layout
fa_IR: طرح کوپن

en: Get 20% discount
fa_IR: 20% تخفیف بگیرید

en: Trigger Link
fa_IR: لینک تریگر

en: This link will be open a new tab when users will click over the coupon.
fa_IR: وقتی کاربران روی کوپن کلیک می کنند ، این پیوند یک برگه جدید باز می شود.

en: Trigger By Action
fa_IR: اقدام بر اساس عمل

en: Your coupon code will show up when got a trigger from any valid action.
fa_IR: کد کوپن شما زمانی ظاهر می شود که هرگونه اقدام معتبری دریافت کنید.

en: Form Selector
fa_IR: انتخابگر فرم

en: If you will place a selector (without #) here. Then it's will work on Advanced mode.
fa_IR: اگر انتخاب کننده (بدون #) را در اینجا قرار دهید. سپس روی حالت پیشرفته کار می کند.

en: Trigger Attention
fa_IR: تریگر جلب توجه

en: Coupon Message
fa_IR: پیام کوپن

en: COPIED
fa_IR: کپی شد

en: Reveal
fa_IR: آشکار ساختن

en: Glitch
fa_IR: گلیچ

en: Type Button Text
fa_IR: تایپ کردن متن دکمه

en: Shape Align
fa_IR: چیدمان شکل

en: Fill Direction
fa_IR: جهت پرشدن

en: To Top
fa_IR: بالا

en: To Bottom
fa_IR: پایین

en: Reveal Direction
fa_IR: جهت آشکارسازی

en: To Left
fa_IR: چپ

en: To Right
fa_IR: راست

en: Secondary Background Color
fa_IR: رنگ پس‌زمینه ثانویه

en: Icon Style
fa_IR: استایل آیکون

en: Crypto Currency
fa_IR: ارز دیجیتال

en: If you want to show any selected crypto currency in your table so type those currency name here. For example: bitcoin,ethereum,litecoin
fa_IR: اگر می خواهید ارزهای دیجیتال را در جدول خود نمایش دهید، نام آن را در اینجا وارد کنید.به طور مثال: bitcoin , ethereum , litecoin , ripple

en: bitcoin,ethereum
fa_IR: بیتکوین، اتروم

en: Currency
fa_IR: واحد پول

en: Show Currency Image
fa_IR: نمایش تصویر ارز

en: Show Currency Name
fa_IR: نمایش نام ارز

en: Show Currency Short Name
fa_IR: نمایش نام کوتاه ارز

en: Name & Short Name Inline
fa_IR: نام و نام کوتاه درون خطی

en: Show Current Price
fa_IR: نمایش قیمت فعلی

en: Show Change Price (%)
fa_IR: نمایش تغییر قیمت (%)

en: Show Marketing Rank
fa_IR: نمایش رتبه بازار

en: Show Market Cap
fa_IR: نمایش حجم بازار

en: Show Total Volume
fa_IR: نمایش مجموع حجم

en: Show 24h Change(%)
fa_IR: نمایش تغییرات 24 ساعته (%)

en: Logo
fa_IR: لوگو

en: Currency Name
fa_IR: نام ارز

en: Short Name
fa_IR: نام کوتاه

en: Currency Price
fa_IR: قیمت ارز

en: Percentage (Hourly Change Price)
fa_IR: درصد (تغییر قیمت ساعتی)

en: Currency List
fa_IR: لیست ارز

en: Atribute Name Color
fa_IR: رنگ نام ویژگی

en: Atribute Value Color
fa_IR: رنگ مقدار ویژگی

en: Show Price Label
fa_IR: نمایش برچسب قیمت

en: Currency Logo
fa_IR: واحد پول

en: Price Label
fa_IR: برچسب قیمت

en: Show Price Change(%)
fa_IR: نمایش تغییر قیمت(%)

en: Change Price
fa_IR: تغییر قیمت

en: Pointer Color
fa_IR: رنگ اشاره گر

en: Crypto Currency List
fa_IR: لیست ارز دیجیتال

en: Data Table Settings
fa_IR: تنظیمات جدول داده

en: Ordering
fa_IR: مرتب سازی

en: Info
fa_IR: اطلاعات

en: Responsive
fa_IR: ریسپانسیو

en: No Responsive
fa_IR: غیر واکنش گرا

en: Responsive 1
fa_IR: واکنش گرا 1

en: Responsive 2
fa_IR: واکنش گرا 2

en: Row Stripe
fa_IR: خط ردیف

en: Row Hover
fa_IR: هاور ردیف

en: Table Header
fa_IR: سربرگ جدول

en: Table Body
fa_IR: بدنه جدول

en: Currency Image
fa_IR: تصویر ارز

en: Short Name Color
fa_IR: رنگ نام کوتاه

en: Currency Text
fa_IR: متن ارز

en: Input Color
fa_IR: رنگ ورودی

en: coin
fa_IR: کوین

en: price
fa_IR: قیمت

en: Change
fa_IR: تغییر

en: marketcap
fa_IR: حجم بازار

en: Volume (24h)
fa_IR: میزان صدا

en: Supply
fa_IR: عرضه

en: LAST 24H
fa_IR: 24 ساعت گذشته

en: Animations
fa_IR: انیمیشن

en: Scroll
fa_IR: اسکرول

en: Autoplay
fa_IR: پخش خودکار

en: Autoplay Interval
fa_IR: فاصله ایست خودکار

en: Pause on Hover
fa_IR: در هنگام وورد موس متوقف شود

en: Animation Speed
fa_IR: سرعت انیمیشن

en: Scroll Speed
fa_IR: سرعت اسکرول

en: Side Shadow Color
fa_IR: رنگ سایه جانبی

en: Currency Percentage
fa_IR: درصد ارز

en: Show Cursor Effects
fa_IR: نمایش جلوه های مکان نما

en: Icons
fa_IR: آیکون ها

en: Disable Default Cursor
fa_IR: مکان نما پیش فرض را غیرفعال کنید

en: Disable on Mobile
fa_IR: غیر فعال کردن در تلفن همراه

en: Video
fa_IR: ویدئو

en: Media File
fa_IR: فایل رسانه ای

en: Enter your video link
fa_IR: لطفا لینک ویدئوی خود را وارد کنید

en: Insert YouTube or Vimeo link
fa_IR: لینک یوتیوب یا Vimeo را وارد کنید

en: Editor
fa_IR: ویرایشگر

en: Template
fa_IR: قالب

en: Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.
fa_IR: لورم ایپسوم یک متن بی مفهوم استاندارد است که طراح برای پرکردن صفحات وب از آن استفاده می کند. لورم ایپسوم یک متن بی مفهوم استاندارد است که طراح برای پرکردن صفحات وب از آن استفاده می کند.

en: Image Fit
fa_IR: تناسب تصویر

en: Cover
fa_IR: پوشش

en: Contain
fa_IR: شامل

en: Auto
fa_IR: خودکار

en: Carousel Settings
fa_IR: تنظیمات چرخان

en: Coverflow Effect
fa_IR: افکت کاور

en: Modifier
fa_IR: اصلاح کننده

en: Depth
fa_IR: عمق

en: Autoplay Speed
fa_IR: سرعت اجرا

en: Infinite Loop
fa_IR: حلقه بی نهایت

en: Centered Slides
fa_IR: اسلایدهای مرکزی

en: Use even slides for get better look
fa_IR: از اسلاید زوج برای نمایش بهتر استفاده کنید

en: Grab Cursor
fa_IR: نشانگر دست

en: Mousewheel
fa_IR: چرخش موس

en: Drag Free Mode
fa_IR: حالت آزاد کشیدن

en: Observer
fa_IR: مشاهده کننده

en: When you use carousel in any hidden place (in tabs, accordion etc) keep it yes.
fa_IR: هنگامیکه از گردونه در یک قسمت مخفی مانند تب ها یا آکاردئون استفاده می کنید این مورد را فعال کنید.

en: Slides to Scroll
fa_IR: اسلاید برای اسکرول

en: Slides Per Column
fa_IR: اسلایدها در هر ستون

en: Border Size
fa_IR: اندازه‌ی حاشیه

en: Active Item Style
fa_IR: سبک مورد فعال

en: Others Item Opacity
fa_IR: شفافیت سایر موارد

en: Video Width
fa_IR: عرض ویدئو

en: Abetis Style
fa_IR: سبک Abetis

en: Fedara Style
fa_IR: سبک Fedara

en: Slide Content
fa_IR: محتوای اسلاید

en: Lightbox/Link
fa_IR: لینک / لایت باکس

en: Selected Image
fa_IR: تصویر انتخاب شده

en: YouTube
fa_IR: یوتیوب

en: Vimeo
fa_IR: ویمئو

en: YouTube Source
fa_IR: منبع YouTube

en: Vimeo Source
fa_IR: منبع Vimeo

en: Goggle Map Embed URL
fa_IR: آدرس نقشه گوگل

en: Gallery Items
fa_IR: آیتم های گالری

en: Image #1
fa_IR: تصویر #1

en: I am item content. Click edit button to change this text.
fa_IR: من آیتم محتوا هستم برای تغییر این متن روی دکمه ویرایش کلیک کنید.

en: Image #2
fa_IR: تصویر #2

en: Image #3
fa_IR: تصویر #3

en: Image #4
fa_IR: تصویر #4

en: Image #5
fa_IR: تصویر #5

en: Image #6
fa_IR: تصویر #6

en: Masonry
fa_IR: ماسونری

en: Overlay Animation
fa_IR: انیمیشن پوشش

en: Lightbox Link as Image Link
fa_IR: لینک لایت باکس به عنوان لینک تصویر

en: Show in new Tab
fa_IR: نمایش در تب جدید

en: Link Type
fa_IR: نوع لینک

en: ZOOM
fa_IR: بزرگنمایی

en: Tilt Effect
fa_IR: افکت عنوان

en: Tilt Scale
fa_IR: مقیاس شیب

en: Lightbox Animation
fa_IR: انیمیشن لایت باکس

en: Slide
fa_IR: اسلاید

en: Lightbox Autoplay
fa_IR: پخش خودکار لایت باکس

en: Lightbox Pause on Hover
fa_IR: مکث هنگام هاور لایت باکس

en: Grid Entrance Animation
fa_IR: انیمیشن ورودی شبکه ای

en: Animation delay
fa_IR: تاخیر انیمیشن

en: Content Padding
fa_IR: پدینگ محتوا

en: Content Alignment
fa_IR: تراز محتوا

en: Content Vertical Position
fa_IR: موقعیت عمودی محتوا

en: Link Style
fa_IR: استایل لینک

en: Custom Js
fa_IR: جاوا اسکریپت سفارشی

en: Custom CSS/JavaScript
fa_IR: کدهای CSS / Javascript سفارشی

note: translators: %1s is the <script> tag, %2s is the <style> tag, both written as HTML entities for display.
en: Please write down your custom js script or CSS style on appropriate field as per your need. add %1s tag for javascript or %2s tag for CSS here.
fa_IR: لطفا متناسب با نیاز خود اسکریپت js یا سبک CSS سفارشی خود را در قسمت مناسب بنویسید. برچسب %1s برای javascript یا برچسب %2s را برای CSS در اینجا اضافه کنید.

en: Default Mode
fa_IR: حالت پیش فرض

en: Light
fa_IR: روشن

en: Dark
fa_IR: تیره

en: Toggle Position
fa_IR: موقعیت تاگل

en: Animation Time (ms)
fa_IR: سرعت انیمشن (ms)

en: Note: add Class ID of elements to exempt them from dark mode effect, i.e. images, special background, etc.
fa_IR: توجه: شناسه کلاس عناصر را اضافه کنید تا آنها را از جلوه حالت تاریک، یعنی تصاویر، پس زمینه خاص و غیره معاف کنید.

en: Save User Action
fa_IR: ذخیره عملکرد کاربر

en: Note: saves the last user action on the browser, i.e. loads the last browser condition whether dark mode was on/off. Cookie is exempted on Elementor Editor.
fa_IR: توجه: آخرین اقدام کاربر را در مرورگر ذخیره می کند، یعنی آخرین وضعیت مرورگر را بارگذاری می کند که آیا حالت تاریک روشن یا خاموش بود. کوکی در حالت ویرایشگر مستثنی است.

en: Auto Match On Theme
fa_IR: مطابقت خودکار با قالب

en: Day Mode
fa_IR: حالت روز

en: Content Mix Color
fa_IR: رنگ ترکیبی محتوا

en: Toggle Button
fa_IR: دکمه تغییر وضعیت

en: Toggle Size
fa_IR: سایز تاگل

en: Icon Background
fa_IR: پس زمینه آیکون

en: Select Device
fa_IR: دستگاه را انتخاب کن

en: Chrome
fa_IR: کروم

en: Chrome Dark
fa_IR: کروم تیره

en: Desktop
fa_IR: کامپیوتر شخصی

en: Edge
fa_IR: مایکروسافت اج

en: Edge Dark
fa_IR: مایکروسافت اج تیره

en: Firefox
fa_IR: فایرفاکس

en: iPhone X
fa_IR: آیفون X

en: iMac
fa_IR: آی‌مک

en: Macbook Pro
fa_IR: مک بوک پرو

en: Macbook Air
fa_IR: مک بوک ایر

en: Safari
fa_IR: سافاری

en: Tablet
fa_IR: تبلت

en: Horizontal Rotation State
fa_IR: حالت چرخش افقی

en: Youtube
fa_IR: یوتیوب

en: Youtube Link
fa_IR: لینک یوتیوب

en: Slider Items
fa_IR: آیتم های اسلایدر

en: Slide Item 1
fa_IR: آیتم اسلاید 1

en: Slide Item 2
fa_IR: آیتم اسلاید 2

en: Slide Item 3
fa_IR: آیتم اسلاید 3

en: Slide Item 4
fa_IR: آیتم اسلاید 4

en: Slider Size
fa_IR: سایز اسلایدر

en: Show Notch
fa_IR: نمایش ناچ

en: Show Buttons
fa_IR: نمایش دکمه ها

en: Arrows
fa_IR: نشانگرها

en: Dots
fa_IR: نقطه ها

en: Arrows and Dots
fa_IR: نشانگر ها و نقاط

en: Arrows Icon
fa_IR: نماد پیکان ها

en: Style 6
fa_IR: استایل 6

en: Style 7
fa_IR: استایل 7

en: Style 8
fa_IR: استایل 8

en: Style 9
fa_IR: استایل 9

en: Style 10
fa_IR: استایل 10

en: Style 11
fa_IR: استایل 11

en: Style 12
fa_IR: استایل 12

en: Style 13
fa_IR: استایل 13

en: Style 14
fa_IR: استایل 14

en: Style 15
fa_IR: استایل 15

en: Style 16
fa_IR: استایل 16

en: Style 17
fa_IR: استایل 17

en: Style 18
fa_IR: استایل 18

en: Style 19
fa_IR: استایل 19

en: Style 20
fa_IR: استایل 20

en: Style 21
fa_IR: استایل 21

en: Style 22
fa_IR: استایل 22

en: Style 23
fa_IR: استایل 23

en: Item Link
fa_IR: لینک

en: Custom Device
fa_IR: دستگاه سفارشی

en: Size Ratio
fa_IR: نسبت اندازه

en: B U T T O N S
fa_IR: دکمه ها

en: Show Left Button 1
fa_IR: نمایش دکمه چپ 1

en: Show Left Button 2
fa_IR: نمایش دکمه چپ 2

en: Show Left Button 3
fa_IR: نمایش دکمه چپ 3

en: Show Right Button 1
fa_IR: نمایش دکمه راست 1

en: Show Right Button 2
fa_IR: نمایش دکمه راست 2

en: N O T C H
fa_IR: ناچ

en: Show notch
fa_IR: نمایش ناچ

en: Large Notch
fa_IR: ناچ بزرگ

en: Small Notch
fa_IR: ناچ کوچک

en: Drop Notch
fa_IR: ناچ قطره ای

en: Show Lens
fa_IR: نمایش لنز

en: Title Layout
fa_IR: ساختار عنوان

en: Slider Animations
fa_IR: انیمیشن های اسلایدر

en: Push
fa_IR: هل دادن

en: Kenburns Animation
fa_IR: انیمیشن Kenburns

en: Device
fa_IR: دستگاه

en: Color 1
fa_IR: رنگ1

en: Color 2
fa_IR: رنگ 2

en: Buttons Color
fa_IR: رنگ دکمه ها

en: Buttons Width
fa_IR: عرض دکمه ها

en: Right Button Y Offset
fa_IR: دکمه سمت راست افست Y

en: Left Button Y Offset
fa_IR: دکمه سمت چپ افست Y

en: Blend
fa_IR: آمیزه‌سازی

en: Blend Type
fa_IR: نوع آمیزه‌سازی

en: Arrows Color
fa_IR: رنگ نشانگر

en: Arrows Hover Color
fa_IR: رنگ هاور فلش ها

en: Arrows Spacing
fa_IR: فاصله پیکان ها

en: Dots Color
fa_IR: رنگ نقطه

en: Active Dot Color
fa_IR: رنگ نقطه فعال

en: Dots Size
fa_IR: اندازه نقطه

en: Dots Spacing
fa_IR: فاصله نقاط

en: File Source
fa_IR: منبع فایل

en: any type of document file: pdf, xls, docx, ppt etc
fa_IR: هر نوع فایل: pdf، xls، docx، ppt و غیره

en: Document Height
fa_IR: ارتفاع سند

en: Please enter correct URL of your document.
fa_IR: لطفا لینک صحیح سند خود را وارد کنید.

en: Select File
fa_IR: انتخاب فایل

en: Show File Type
fa_IR: نمایش نوع فایل

en: Show File Size
fa_IR: نمایش اندازه فایل

en: Show Download Count
fa_IR: نمایش تعداد دانلود

en: Open in New Tab
fa_IR: باز کردن در تب جدید

en: Text Padding
fa_IR: حاشیه درونی متن

en: Meta Typography
fa_IR: تایپوگرافی متا

en: Downloaded
fa_IR: دانلود شده

en: Dropbar Content
fa_IR: محتوا دراپ بار

en: Dropbar content goes here
fa_IR: محتوا دراپ بار اینجا قرار می گیرد

en: Open Dropbar
fa_IR: بازکردن دراپ بار

en: Fixed Position
fa_IR: موقعیت ثابت

en: Dropbar Options
fa_IR: تنظیمات دراپ بار

en: Mode
fa_IR: حالت

en: X - Horizontal
fa_IR: X - افقی

en: Y - Vertical
fa_IR: Y - عمودی

en: Flip Dropbar
fa_IR: فلیپ دراپ بار

en: Dropbar Offset
fa_IR: افست دراپ بار

en: Target
fa_IR: هدف

en: Add your custom class WITHOUT the dot. e.g: my-class
fa_IR: کلاس سفارشی خود را بدون نقطه اضافه کنید. به عنوان مثال: my-class

en: Boundary
fa_IR: حد و حدود

en: Reveal Top
fa_IR: آشکار شدن بالا

en: Reveal Bottom
fa_IR: آشکار شدن پایین

en: Reveal Left
fa_IR: آشکار شدن چپ

en: Reveal Right
fa_IR: آشکار شدن راست

en: Animate Out
fa_IR: انیمیشن خروج

en: Show Delay
fa_IR: تاخیر نمایش

en: Hide Delay
fa_IR: تاخیر پنهان سازی

en: Button Width Auto
fa_IR: عرض خودکار دکمه

en: Button Width
fa_IR: عرض دکمه

en: or
fa_IR: یا

en: Button Gap
fa_IR: فاصله دکمه

en: Button A
fa_IR: دکمه یک

en: Click Me
fa_IR: کلیک کنید

en: OnClick
fa_IR: رویداد کلیک

en: For details please look <a href="%s" target="_blank">here</a>
fa_IR: برای جزئیات به <a href="%s" target="_blank">این قسمت</a> مراجعه کنید.

en: Button B
fa_IR: دکمه دو

en: Button A Icon
fa_IR: ایکون دکمه یک

en: Button B Icon
fa_IR: ایکون دکمه دو

[ctx: frontend]
en: Oops! There is no post found.
fa_IR: مطلبی یافت نشد.

[ctx: Frontend]
en: Oops!! There is no template selected, please select a template first.
fa_IR: اوه!! هیچ قالبی انتخاب نشده است، لطفا ابتدا یک الگو را انتخاب کنید.

[ctx: Frontend]
en: posts not found
fa_IR: نوشته ای یافت نشد.

en: Cart Header
fa_IR: سربرگ سبد خرید

en: Cart Items
fa_IR: آیتم های سبد خرید

en: Action Button Color
fa_IR: رنگ دکمه اقدام

en: Cart Total
fa_IR: مجموع سبد خرید

en: Action Button Type
fa_IR: نوع دکمه اکشن

en: Form Submit Button
fa_IR: دکمه ثبت فرم

en: Number of items in cart
fa_IR: تعداد محصولات در سبد خرید

en: Subtotal:
fa_IR: مجموع:

en: Estimated Tax:
fa_IR: مالیات:

en: Checkout
fa_IR: پرداخت

en: Skin
fa_IR: پوسته

en: Item Height(px)
fa_IR: ارتفاع آیتم(px)

en: Use Static Image
fa_IR: استفاده از تصویر ثابت

en: Select Image
fa_IR: انتخاب تصویر

en: Show Count
fa_IR: نمایش تعداد

en: Backgorund
fa_IR: پس زمینه

en: Opps, Nothing found to display
fa_IR: موردی برای نمایش یافت نشد

en: Table Footer
fa_IR: فوتر جدول

en: Purchase Total
fa_IR: پرداخت کل

en: Label Color
fa_IR: رنگ برچسب

en: Price Color
fa_IR: رنگ قیمت

en: Form Label
fa_IR: برچسب فرم

en: P R O F I L E    I N F O
fa_IR: اطلاعات پروفایل

en: L A B E L
fa_IR: برچسب

en: S U B   L A B E L
fa_IR: زیر برچسب

en: Item Name
fa_IR: نام آیتم

en: Item Price
fa_IR: قیمت آیتم

en: Subtotal
fa_IR: مبلغ نهایی

en: Tax
fa_IR: مالیات

en: EDD Download History
fa_IR: تاریخچه دانلود EDD

en: Header Alignment
fa_IR: جهت چینش هدر

en: Body Alignment
fa_IR: ترازبندی اصلی

en: Links
fa_IR: لینک ها

en: Log into Your Account
fa_IR: ورود به حساب کاربری

en: Username or Email
fa_IR: نام کاربری یا ایمیل

en: Remember Me
fa_IR: مرا به خاطر بسپار

en: Lost Password?
fa_IR: رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

en: Mini Cart
fa_IR: سبد خرید کوچک

en: Cart
fa_IR: سبد خرید

en: Icon Size(px)
fa_IR: اندازه آیکون(px)

en: Badge Size(px)
fa_IR: اندازه نشان (px)

en: Badge font Size(px)
fa_IR: اندازه فونت نشان (px)

en: Shopping Cart
fa_IR: سبد خرید

en: Flip
fa_IR: فلیپ

en: Close on Click Background
fa_IR: بستن با کلیک در قسمت پس زمینه

en: Close on Press ESC
fa_IR: بستن با زدن دکمه ESC

en: This is your custom content for before of your offcanvas.
fa_IR: این متن سفارشی قبل از نوار کناری است.

en: This is your custom content for after of your offcanvas.
fa_IR: این متن سفارشی بعد از نوار کناری است.

en: Cart Icon
fa_IR: آیکون سبد خرید

en: Cart Badge
fa_IR: نشان سبد

en: Product List
fa_IR: لیست محصولات

en: Cart Title Color
fa_IR: رنگ عنوان سبد خرید

en: Cart Border Color
fa_IR: رنگ حاشیه سبد خرید

en: Total Item/ Empty Cart
fa_IR: مجموع آیتم ها / سبد خالی

en: Product Cart
fa_IR: سبد خرید محصول

en: Title Hover Color
fa_IR: رنگ هاور عنوان

en: Item Border Color
fa_IR: رنگ حاشیه آیتم

en: Product Remove Button
fa_IR: دکمه حذف محصول

en: Checkout Button
fa_IR: دکمه تسویه حساب

en: Hover Background Color
fa_IR: رنگ پس زمینه هاور

en: Hover Border Color
fa_IR: رنگ حاشیه در هاور

en: Offcanvas Close Button
fa_IR: دکمه بستن نوارکناری

en: Item Padding
fa_IR: فاصله داخلی آیتم

en: Action Button
fa_IR: دکمه اکشن

en: View Details
fa_IR: مشاهده جزئیات

en: Purchase
fa_IR: خرید

en: Starting at:
fa_IR: شروع از:

en:  The number of comments to pass over in the query.
fa_IR:  تعداد المان هایی که باید جاگذاشته شوند یا نادیده گرفته شوند.

en: Approved
fa_IR: تایید شده

en: Ascending
fa_IR: صعودی

en: Descending
fa_IR: نزولی

en: Approve
fa_IR: تایید

en: Hold
fa_IR: معلق

en: Image Border
fa_IR: حاشیه تصویر

en: purchase by
fa_IR: خریداری شده توسط

en: EDD Product Reveiws
fa_IR: نقد محصول EDD

en: Columns Gap
fa_IR: فاصله ستون ها

en: Filter Bar
fa_IR: نوار فیلتر

en: Show Filter
fa_IR: نمایش فیلتر

en: Hash Location
fa_IR: مکان هش

en: Top Offset
fa_IR: افست بالا

en: Scrollspy Time
fa_IR: زمان Scrollspy

en: If you active this option. You can change (All) text without translator plugin. If you wish you can use translator plugin also.
fa_IR: اگر این گزینه را فعال می کنید. می توانید متن (همه) را بدون افزونه مترجم تغییر دهید. در صورت تمایل می توانید از افزونه مترجم نیز استفاده کنید.

en: Filter
fa_IR: فیلتر

en: Caption Color
fa_IR: رنگ عنوان

en: Caption Border
fa_IR: حاشیه کپشن

en: Caption Radius
fa_IR: شعاع کپشن

en: Caption Padding
fa_IR: پدینگ کپشن

en: AFTER REGISTER
fa_IR: پس از ثبت نام

en: Register New Account
fa_IR: ثبت نام

en: Confirm Password
fa_IR: تایید رمز عبور

en: Edd Tabs
fa_IR: تب های EDD

en: Download History
fa_IR: تاریخچه دانلود

en: Download Discounts
fa_IR: تخفیف های دانلود

en: Purchase History
fa_IR: تاریخچه‌ی خرید

en: Profile Editor
fa_IR: ویرایشگر پروفایل

en: Subscriptions
fa_IR: اشتراک ها

en: Wishlist Items
fa_IR: آیتم های لیست علاقه مندی

en: Edit Wishlist Items
fa_IR: ویرایش آیتم های علاقه مندی

en: Deposits
fa_IR: پیش پرداخت ها

en: License Keys
fa_IR: کلید لایسنس

en: Tabs Items
fa_IR: آیتم های تب ها

en: Nav Spacing
fa_IR: فاصله ناوبری

en: Nav Width
fa_IR: عرض ناوبری

en: Content Spacing
fa_IR: فاصله محتوا

en: Active Item No
fa_IR: شماره آیتم فعال

en: Turn On Horizontal mode
fa_IR: حالت افقی را روشن کن

en: It means that tabs nav will switch vertical to horizontal on mobile mode
fa_IR: این به این معنی است که تب ناوبری از حالت عمودی به حالت افقی در وضعیت تلفن همراه تغییر می کنند

en: On Tablet
fa_IR: روی تبلت

en: On Mobile
fa_IR: روی موبایل

en: Tabs Nav Sticky
fa_IR: ناوبری چسبان تب

en: Sticky on Scroll Up
fa_IR: چسبیده در اسکرول به بالا

en: Set sticky options when you scroll up your mouse.
fa_IR: تنظیم گزینه های چسبان زمانیکه اسکرول می کنید.

en: Fullwidth Nav on Mobile
fa_IR: ناوبری تمام عرض در موبایل

en: If you have long test tab so this can help design issue.
fa_IR: اگر تب تست طولانی باشد، این گزینه می تواند کمک کند.

en: Swiping Tab on Mobile
fa_IR: کشیدن زبانه روی موبایل

en: If you set yes so tab will swiping on mobile device by touch.
fa_IR: اگر بله تنظیم کنید ، این برگه با لمس روی دستگاه تلفن همراه می چرخد.

en: Equal Tab Height
fa_IR: ارتفاع برابر تب

en: You can on/off tab item equal height feature.
fa_IR: شما می توانید ویژگی برگه را برابر یا غیرفعال کنید.

en: Tab
fa_IR: تب

en: Sticky
fa_IR: چسبان

en: Profile Editor Additional
fa_IR: ویرایشگر پروفایل پیشرفته

en: Fieldset Color
fa_IR: رنگ مجموعه فیلد

en: Fieldset Width
fa_IR: عرض مجموعه فیلد

en: Elementor
fa_IR: المنتور

en: Lightbox Global Style
fa_IR: سبک کلی لایت باکس

en: Lightbox Background
fa_IR: پس‌زمینه لایت‌باکس

en: Close Button Color
fa_IR: رنگ دکمه بستن

en: Close Button Background
fa_IR: پس زمینه دکمه بستن

en: Close Button Border
fa_IR: حاشیه دکمه بستن

en: Toolbar Color
fa_IR: رنگ نوار ابزار

en: Toolbar Background
fa_IR: پس زمینه نوار ابزار

en: Max Height (vh)
fa_IR: حداکثر ارتفاع (vh)

en: N a v i g a t i o n
fa_IR: ناوبری

en: Tooltip Global Style
fa_IR: سبک کلی راهنما ابزار

en: Equal Height
fa_IR: ارتفاع برابر

en: Enable Equal Height
fa_IR: ارتفاع برابر را فعال کنید

en: You can equal your column/widgets height equal by enable this option.
fa_IR: با فعال کردن این گزینه می توانید ارتفاع ستون / ابزارک های خود را مساوی کنید.

en: Equal Height For
fa_IR: ارتفاع برابر برای

en: Custom Selector
fa_IR: انتخابگر سفارشی

en: Start Date:
fa_IR: تاریخ شروع:

en: End Date:
fa_IR: تاریخ پایان:

en: Cost:
fa_IR: هزینه:

en: Find out more
fa_IR: اطلاعات بیشتر

en: Show Image
fa_IR: نمایش تصویر

en: Show Excerpt
fa_IR: نمایش خلاصه

en: Show Meta
fa_IR: نمایش متا

en: Show Cost
fa_IR: نمایش هزینه

en: Show Website
fa_IR: نمایش وب سایت

en: Show More Button
fa_IR: نمایش دکمه بیشتر

en: Anchor Link
fa_IR: انکر لینک

[ctx: Posts Query Control]
en: Source
fa_IR: منبع

en: Show All
fa_IR: نمایش همه

en: Start Date
fa_IR: تاریخ شروع

en: Any Time
fa_IR: هر زمان

en: Now
fa_IR: الان

en: Today
fa_IR: امروز

en: Last Month
fa_IR: ماه گذشته

en: Custom Start Date
fa_IR: تاریخ شروع سفارشی

en: End Date
fa_IR: تاریخ پایان

en: Custom End Date
fa_IR: تاریخ پایان سفارشی

en: Order by
fa_IR: مرتب سازی بر اساس

en: Event Date
fa_IR: تاریخ رویداد

en: Hover Style
fa_IR: استایل هاور

en: You have to add padding for matching overlaping hover shadow
fa_IR: برای همپوشانی سایه هاور نیاز است پدینگ اضافه کنید.

en: Image Radius
fa_IR: شعاع تصویر

en: Month Color
fa_IR: رنگ ماه

en: Excerpt
fa_IR: خلاصه توضیحات

en: Icon Border Color
fa_IR: رنگ حاشیه آیکون

en: Meta Padding
fa_IR: پدینگ متا

en: Meta Price
fa_IR: قیمت متا

en: Address
fa_IR: آدرس

en: Icon Hover Color
fa_IR: رنگ هاور آیکون

en: No events!
fa_IR: هیچ رویدادی وجود ندارد!

en: Collapse
fa_IR: جمع کردن

en: Upcoming Events
fa_IR: رویدادهای آینده

en: Horizontal Layout
fa_IR: چیدمان افقی

en: Column
fa_IR: ستون

en: Two
fa_IR: دو

en: Three
fa_IR: سه

en: Four
fa_IR: چهار

en: Inline/Description Text
fa_IR: متن داخل / توضیحات

en: Required Symbol
fa_IR: نماد ضروری

en: Border Options
fa_IR: تنظیمات حاشیه

en: Box Border
fa_IR: حاشیه جعبه

en: Box Shadow Options
fa_IR: گزینه‌های سایه جعبه

en: Textarea Fields
fa_IR: زمینه‌های ناحیه متن

en: CheckBox/Radio Field
fa_IR: فیلد چک باکس / رادیویی

en: Check Box
fa_IR: چک باکس

en: UnChecked Color
fa_IR: رنگ چک باکس انتخاب نشده

en: Checked Color
fa_IR: رنگ چک باکس انتخاب شده

en: UnChecked Bg Color
fa_IR: رنگ پس زمینه چک باکس انتخاب نشده

en: Checked Bg Color
fa_IR: رنگ پس زمینه چک باکس انتخاب شده

en: Radio Button
fa_IR: دکمه رادیویی

en: Submit/Send Button
fa_IR: دکمه ثبت/ارسال

en: Outer Field
fa_IR: فيلد خارجي

en: Form Container
fa_IR: کانتینر فرم

en: Response Message
fa_IR: پیام پاسخ

en: Success
fa_IR: موفقیت

en: Validation/Error
fa_IR: خطای اعتبار سنجی

en: Text Color/Field Border
fa_IR: رنگ متن / حاشیه فیلد

en: Extra Option
fa_IR: گزینه اضافی

en: Maximum Width
fa_IR: حداکثر عرض

en: Please select a Everest Forms From Setting!
fa_IR: لطفاً یک فرم از تنظیم را انتخاب کنید!

en: Select API
fa_IR: انتخاب API

en: Global
fa_IR: عمومی

en: Page ID
fa_IR: شناسه صفحه

en: A Facebook page ID is a unique identifier assigned to each Facebook page. It can be used to access information about the page, such as its name, profile picture, and cover photo, as well as to interact with the page's content and followers.
fa_IR: شناسه صفحه فیس بوک یک شناسه منحصر به فرد است که به هر صفحه فیس بوک اختصاص داده می شود. می توان از آن برای دسترسی به اطلاعات مربوط به صفحه مانند نام، عکس نمایه و عکس روی جلد و همچنین برای تعامل با محتوا و دنبال کنندگان صفحه استفاده کرد.

en: A Facebook page access token is a string of characters that is generated by Facebook and is used to grant an app or server access to a specific Facebook page.
fa_IR: نشانه دسترسی به صفحه فیس بوک رشته ای از کاراکترها است که توسط فیس بوک تولید می شود و برای دسترسی یک برنامه یا سرور به یک صفحه خاص فیس بوک استفاده می شود.

en: Cache Feeds
fa_IR: فیدهای کش

en: Note:- Please use this cache option to reduce your request of API Calls.
fa_IR: توجه: - لطفاً از این گزینه کش برای کاهش درخواست خود برای تماس های API استفاده کنید.

en: 7 Days
fa_IR: ۷ روز

en: 15 Days
fa_IR: 15 روز

en: 30 Days
fa_IR: 30 روز

en: Show Description
fa_IR: نمایش توضیحات

en: Description Word Count
fa_IR: تعداد کلمات توضیحات

en: Show Image Album
fa_IR: نمایش آلبوم تصویر

en: Show Feature Image
fa_IR: نمایش تصویر شاخص

en: Show Author Image
fa_IR: نمایش تصویر نویسنده

en: Show Like
fa_IR: نمایش لایک

en: Show Comments
fa_IR: نمایش دیدگاه ها

en: Show Share
fa_IR: نمایش اشتراک گذاری

en: Link Target
fa_IR: لینک هدف

en: Open in same window
fa_IR: در همان پنجره باز شود

en: Open in new window
fa_IR: باز کردن در پنجره جدید

en: Post Limit
fa_IR: محدویت نوشته ها

en: N A M E
fa_IR: نام

en: I M A G E
fa_IR: تصویر

en: Feature Image
fa_IR: تصویر شاخص

en: Like/Comments
fa_IR: لایک/دیدگاه

en: Like
fa_IR: لایک

en: Share
fa_IR: اشتراک گذاری

en: Dropdown
fa_IR: لیست کرکره‌ای

en: TITLE
fa_IR: عنوان

en: L I S T
fa_IR: لیست

en: Text Hover Color
fa_IR: رنگ هاور متن

en: share on
fa_IR: اشتراک گذاری در

en: Twitter
fa_IR: توییتر

en: Pinterest
fa_IR: پینترست

en: Ops! I think you forget to set API key, please set your API key.
fa_IR: فکر می کنیم فراموش کرده اید کلید API را تنظیم کنید، لطفاً کلید API خود را تنظیم کنید.

en: Your API credentials are not correct.
fa_IR: اعتبار API شما صحیح نیست.

en: Text Word Count
fa_IR: شمارشگر تعداد کلمات

en: Click edit button to change this text. If you are going to use you need to be sure there text.
fa_IR: برای تغییر این متن روی دکمه ویرایش کلیک کنید. اگر می خواهید استفاده کنید ، باید متن آن را حتما وارد کنید.

en: Icon Alignment
fa_IR: ترازبندی آیکون

en: Fancy Icon Position
fa_IR: موقعیت آیکون فانتزی

en: Select Style
fa_IR: انتخاب سبک

en: Icon Vertical Offset
fa_IR: افست عمودی آیکون

en: Icon Horizontal Offset
fa_IR: افست افقی آیکون

en: Read More Button
fa_IR: دکمه ‪“‬ادامه مطلب‪”‬

en: Show Data Label
fa_IR: نمایش برچسب داده

en: Primary Background
fa_IR: پس زمینه اصلی

en: Toggle Color
fa_IR: رنگ تاگل

en: Inner Item
fa_IR: مورد داخلی

en: Social Type
fa_IR: نوع اجتماعی

en: Social Items
fa_IR: آیتم ها شبکه اجتماعی

en: Linkedin
fa_IR: لینکدین

en: Background Type
fa_IR: نوع پس زمینه

en: Background Image
fa_IR: تصویر پس زمینه

en: Background Attachment
fa_IR: پیوست پس زمینه

en: Hover Rotate
fa_IR: چرخش هاور

en: List Item
fa_IR: لیست آیتم

en: Subtitle Goes Here
fa_IR: زیرعنوان در اینجا قرار می گیرد

en: Slide Title Here
fa_IR: عنوان اسلایدر در اینجا قرار می گیرد

en: Lorem ipsum dolor sit amet consectetur, adipisicing elit. Recusandae voluptate repellendus magni illo ea animi?
fa_IR: لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم با استفاده از طراحان گرافیک است؟

en: Fancy Slider Item One
fa_IR: آیتم 1 اسلایدر فانتزی

en: Fancy Slider Item Two
fa_IR: آیتم 2 اسلایدر فانتزی

en: Fancy Slider Item Three
fa_IR: آیتم 3 اسلایدر فانتزی

en: Show Slide Iamge
fa_IR: نمایش تصویر اسلایدر

en: Slider Settings
fa_IR: تنظیمات اسلایدر

en: Animation Speed (ms)
fa_IR: سرعت حرکت  (ms)

en: Slider Item
fa_IR: آیتم اسلایدر

en: Fancy Tabs Items
fa_IR: آیتم های تب های فانتزی

en: Fancy Tabs Item One
fa_IR: آیتم 1 تب های فانتزی

en: Lorem ipsum dolor sit amet consectetur, adipisicing elit. Recusandae voluptate repellendus magni illo ea animi.
fa_IR: لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم با استفاده از طراحان گرافیک است.

en: Fancy Tabs Item Two
fa_IR: آیتم 2 تب های فانتزی

en: Fancy Tabs Item Three
fa_IR: آیتم 3 تب های فانتزی

en: Fancy Tabs Item Four
fa_IR: آیتم 4 تب های فانتزی

en: Icon Area Width(%)
fa_IR: عرض ناحیه آیکون (٪)

en: Icon Columns
fa_IR: ستون های آیکون

en: Icon Column Gap
fa_IR: فاصله ستون

en: Select Tabs Position
fa_IR: انتخاب محل قرارگیری تب ها

en: Content Fixed Height
fa_IR: ارتفاع ثابت محتوا

en: hover
fa_IR: هاور

en: Multi Columns
fa_IR: چند ستونه

en: Item Spacing
fa_IR: فاصله آیتم ها

en: Collapsible All Item
fa_IR: قابلیت تاشو همه آیتم ها

en: Multiple Open
fa_IR: باز کردن چندگانه

en: Show Icon
fa_IR: نمایش آیکون

en: Schema Active
fa_IR: اسکیمای فعال

en: Warning: If you have multiple FAQ widgets on the same page so don't activate schema for both FAQ widgets so you will get errors on the google index. Activate the only one which you want to show on google search.
fa_IR: هشدار: اگر چندین المان سوالات متداول در یک صفحه دارید ، بنابراین برای هر دو المان سوالات متداول اسکیما را فعال نکنید تا در فهرست گوگل خطایی رخ ندهد. تنها موردی را که می خواهید در جستجوی گوگل نشان داده شود فعال کنید.

en: Taxonomies
fa_IR: طبقه بندی

en: Split
fa_IR: تکه ای

en: Featured Box Title
fa_IR: عنوان جعبه ویژه

en: Content Reverse ( Mobile Device )
fa_IR: محتوا معکوس (موبایل)

en: Content Style
fa_IR: استایل محتوا

en: Front
fa_IR: جلو

en: Choose Image
fa_IR: انتخاب تصویر

en: Stacked
fa_IR: انباشته

en: Framed
fa_IR: دارای فریم

en: This is the heading
fa_IR: این سربرگ است

en: Your Title
fa_IR: عنوان شما

en: Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
fa_IR: دکمه ویرایش را برای تغییر این متن بفشارید.لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است

en: Your Description
fa_IR: توضیحات شما

en: Input image text here
fa_IR: متن تصویر را در اینجا وارد کنید

en: Back
fa_IR: بازگشت

en: http://your-link.com
fa_IR: https://zhaket.com

en: Apply Link On
fa_IR: اعمال بر روی لینک

en: Whole Box
fa_IR: کل جعبه

en: Button Only
fa_IR: فقط دکمه

en: Flip Effect
fa_IR: افکت

en: Zoom In
fa_IR: بزرگنمایی

en: Zoom Out
fa_IR: کوچک نمایی

en: Slide Overflow
fa_IR: سرریز اسلاید

en: Flip Direction
fa_IR: جهت افکت

en: 3D Depth
fa_IR: عمق دهی سه بعدی

en: Easing type
fa_IR: نوع Easing

en: Trigger Type
fa_IR: نوع تریگر

en: Secondary Color
fa_IR: رنگ ثانویه

en: Icon Padding
fa_IR: پدینگ آیکون

en: Icon Rotate
fa_IR: چرخاندن آیکون

en: Size (%)
fa_IR: اندازه (%)

en: From
fa_IR: از

en: To
fa_IR: به

en: Rotate Infinite
fa_IR: چرخش بینهایت

en: Scale X
fa_IR: مقیاس X

en: Scale Y
fa_IR: مقیاس Y

en: Skew
fa_IR: کجی

en: Skew X
fa_IR: مورب X

en: Skew Y
fa_IR: مورب Y

en: Start and End
fa_IR: شروع و پایان

en: Helper Text
fa_IR: متن راهنما

en: Have any queries?
fa_IR: سوالی دارید؟

en: Check Help Center
fa_IR: مرکز راهنمایی را بررسی کنید

en: Still no luck? We can help!
fa_IR: هنوز شانسی ندارید؟ ما می توانیم کمک کنیم!

en: Support Link
fa_IR: لینک پشتیبانی

en: Sorry, we don't have any results. Updates are being added all the time.
fa_IR: با عرض پوزش، ما هیچ نتیجه ای نداریم. به روز رسانی ها همیشه اضافه می شوند.

en: Trigger Button Icon
fa_IR: آیکون دکمه تریگر

en: Knowledgebase
fa_IR: پایگاه دانش

en: Search our knowledgebase or browse articles
fa_IR: پایگاه دانش ما را جستجو کنید یا مقالات را مرور کنید

en: Trigger Button
fa_IR: دکمه تریگر

en: Items Wrapper
fa_IR: اقلام بسته بندی

en: Search Icon Color
fa_IR: رنگ آیکون جستجو

en: Search Icon Size
fa_IR: سایز آیکون جستجو

en: Search Close Icon Color
fa_IR: رنگ آیکون بستن جستجو

en: Search Close Icon Size
fa_IR: اندازه آیکون بستن جستجو

en: Inner Title
fa_IR: عنوان داخلی

en: External Link
fa_IR: لینک خارجی

en: Resizer Icon
fa_IR: نماد تغییر اندازه

en: Floating Knowledgebase Widget Placed Here (Only Visible for Editor).
fa_IR: ویجت پایگاه دانش شناور در اینجا قرار داده شده است (فقط برای ویرایشگر قابل مشاهده است).

en: Input & Textarea
fa_IR: ورودی و ناحیه متنی

en: Text Indent
fa_IR: تو رفتگی متن

en: Input Width
fa_IR: عرض ورودی

en: Textarea Width
fa_IR: عرض فیلد متن

en: Radio & Checkbox
fa_IR: دکمه رادیو و چک باکس

en: Custom Styles
fa_IR: سبک های سفارشی

en: Checkbox
fa_IR: چک باکس

en: Radio Buttons
fa_IR: دکمه رادیویی

en: Section Break Style
fa_IR: استایل شکست بخش

en: Address Line Style
fa_IR: استایل خط آدرس

en: Margin Top
fa_IR: حاشیه بالا

en: Progressbar
fa_IR: نوار پیشرفت

en: Show Progressbar
fa_IR: نمایش نوار پیشرفت

en: Filled
fa_IR: پر شده

en: Error Messages
fa_IR: پیغام خطا

en: Please select a Fluent Forms From Setting!
fa_IR: لطفاً یک فرم از تنظیم را انتخاب کنید!

en: Field Description
fa_IR: فیلد توضیحات

en: Confirmation Message
fa_IR: پیام تاییدیه

en: Please select a Formidable Forms From Setting!
fa_IR: لطفاً یک فرم Formidable از تنظیمات انتخاب کنید!

en: Hide Label
fa_IR: پنهان کردن برچسب

en: Errors
fa_IR: خطا ها

en: Please select a Forminator Forms From Setting!
fa_IR: لطفاً یک فرم Forminator از تنظیمات انتخاب کنید!

en: Donation History
fa_IR: تاریخچه کمک های مالی

en: Donor
fa_IR: حمایت کننده

en: Payment Method
fa_IR: روش پرداخت

en: Please select a Give Forms From Setting!
fa_IR: لطفاً یک فرم از تنظیمات انتخاب کنید!

en: Donor Wall
fa_IR: دیوار حمایت کنندگان

en: Show Donation Amount
fa_IR: نمایش مبلغ کمک مالی

en: Show Anonymous Donations
fa_IR: نمایش حمایت کنندگان ناشناس

en: Only Comments Donors
fa_IR: فقط دیدگاه حمایت کنندگان

en: Choose whether to display all donors or just donors who left comments.
fa_IR: انتخاب کنید آیا همه حمایت کنندگان یا فقط حمیات کنندگانی که نظر داده اند نمایش داده شوند.

en: Comment Length
fa_IR: طول دیدگاه

en: Donors per Page
fa_IR: تعداد حمایت کنندگان در هر صفحه

en: Show All Donors?
fa_IR: نمایش همه حمایت کنندگان؟

en: Donation Date
fa_IR: تاریخ کمک مالی

en: Donation Amount
fa_IR: مقدار کمک مالی

en: Load More
fa_IR: بارگذاری بیشتر

en: Avatar Color
fa_IR: رنگ آواتار

en: Comment Color
fa_IR: رنگ دیدگاه

en: Date Color
fa_IR: رنگ تاریخ

en: Load More Button
fa_IR: دکمه بارگذاری بیشتر

en: Form Grid
fa_IR: فرم شبکه

en: Show Goal
fa_IR: نمایش هدف

en: Show Featured Image
fa_IR: نمایش تصویر شاخص

en: Show Pagination
fa_IR: نمایش صفحه بندی

en: Forms Per Page
fa_IR: فرم در هر صفحه

en: Date Created
fa_IR: تاریخ ایجاد

en: Form Title
fa_IR: عنوان فرم

en: Amount Donated
fa_IR: میزان کمک های مالی

en: Number of Donations
fa_IR: تعداد کمک های مالی

en: Closest to Goal
fa_IR: نزدیکترین هدف

en: Income Amount
fa_IR: میزان درآمد

en: Form Type
fa_IR: نوع فرم

en: Full Form
fa_IR: فرم کامل

en: Donate Button
fa_IR: دکمه کمک مالی

en: Continue to Donate
fa_IR: ادامه برای کمک مالی

en: Note: This is Iframe based Form So do not possible to custom style. We are sorry for that because it is a third party plugin
fa_IR: توجه: این فرم مبتنی بر Iframe است بنابراین تنظیم سبک دلخواه امکان پذیر نیست. از این بابت متاسفیم زیرا این افزونه توسط سازنده دیگری توسعه داده شده است

en: Show Progress Bar
fa_IR: نمایش نوار پیشرفت

en: Reset Password
fa_IR: بازیابی رمز عبور

en: Main Title
fa_IR: عنوان اصلی

en: Reset Password Notice
fa_IR: اعلان بازیابی رمز عبور

en: Donation Receipt
fa_IR: رسید کمک مالی

en: You are missing the donation id to view this donation receipt.
fa_IR: برای مشاهده رسید کمک مالی ، شناسه کمک مالی را از دست داده اید.

en: Thank you for your donation.
fa_IR: از حمایت شما سپاسگزاریم.

en: Donation Total
fa_IR: مجموع کمک مالی

en: Payment ID
fa_IR: شناسه پرداخت

en: Company Name
fa_IR: نام شرکت

en: Payment Status Notice
fa_IR: اطلاعیه وضعیت پرداخت

en: You are missing the donation ID to view this donation receipt.
fa_IR: برای مشاهده رسید کمک مالی ، شناسه کمک مالی را از دست داده اید.

en: Test Donor
fa_IR: تست اهدا کننده

en: Total Donation
fa_IR: مجموع کمک مالی

en: Donation
fa_IR: کمک مالی

en: First Form
fa_IR: فرم اول

en: Donation Status
fa_IR: وضعیت کمک مالی

en: Complete
fa_IR: تکمیل شده

en: Donation ID
fa_IR: شناسه کمک مالی

en: Test Donation
fa_IR: تست کمک مالی

en: Receipt
fa_IR: رسید

en: Download Receipt
fa_IR: دریافت رسید

en: Subscription Details
fa_IR: جزئیات اشتراک

en: Subscription:
fa_IR: اشتراک:

en: Monthly
fa_IR: ماهانه

en: Renewal Date:
fa_IR: تاریخ تمدید:

en: June 4, 2020
fa_IR: 4 ژوئن 2020

en: Progress:
fa_IR: پیشرفت:

en: Ongoing
fa_IR: در دست اقدام

en: Manage Subscriptions
fa_IR: مدیریت اشتراک ها

en: Message:
fa_IR: پیام:

en: Hey! We've raised {total} of the {total_goal} we are trying to raise for this campaign!
fa_IR: سلام ما {total} از {total_goal} را تامین کرده ایم و در تلاشیم برای رسیدن به هدف کمپین هستیم!

en: Donate Now
fa_IR: حمایت مالی

en: Show Progress
fa_IR: نمایش پیشرفت

en: Raised Title
fa_IR: عنوان کمک مالی

en: Place ID
fa_IR: شناسه مکان

en: Google Place ID
fa_IR: شناسه مکان گوگل

en: Click %1s HERE %2s to find place ID. It will show only recent 5 reviews.
fa_IR: %1s اینجا %2s را کلیک کنید تا شناسه مکان را بیابید. فقط 5 بررسی اخیر را نشان خواهد داد.

en: Max Reviews
fa_IR: حداکثر نقدها

en: Show ID and Excluded Reviews
fa_IR: نمایش شناسه و بررسی های حذف شده

en: Excluded Reviews
fa_IR: محروم سازی بررسی ها

en: Comma separated review IDs
fa_IR: شناسه‌های مرور جدا شده با کاما

en: Now copy the reviewer ID and paste here to exclude. If multiple then use comma(,)
fa_IR: اکنون شناسه بازبینی کننده را کپی کرده و در اینجا قرار دهید تا حذف شود. اگر چندتایی است از کاما(،) استفاده کنید

en: Cache Reviews
fa_IR: کش بررسی ها

en: Reload Reviews after a
fa_IR: بارگذاری مجدد نقد و بررسی پس از

en: Hour
fa_IR: ساعت

en: Day
fa_IR: روز

en: Week
fa_IR: هفته

en: Month
fa_IR: ماه

en: Year
fa_IR: سال

en: Note: You can show only 5 most popular review right now.
fa_IR: توجه: هم اکنون می توانید فقط 5 بررسی محبوب را نشان دهید.

en: Show Thumb
fa_IR: نمایش بندانگشتی

en: Show Time
fa_IR: نمایش زمان

en: Show Google Icon
fa_IR: نمایش آیکون گوگل

en: Excerpt Limit
fa_IR: خلاصه توضیحات

en: Filter Reviews language
fa_IR: فیلتر زبان بررسی ها

en: Your Language
fa_IR: زبان شما

en: Please write your Language code here. It supports only language code. For the language code,  please look <a href="%s" target="_blank">here</a>
    					 Please delete your transient if not works. You can simply delete transient from Layout ( Cache Reviews ) by on/off.
fa_IR: لطفا کد زبان خود را اینجا بنویسید. این مورد فقط از کد زبان پشتیبانی می کند. برای یافتن کد زبان ، لطفاً به <a href="%s" target="_blank">اینجا</a> نگاه کنید 
    					  لطفاً اگر دچار مشکل شدید ترنزیشن را حذف کنید. می توانید به راحتی و با روشن یا خاموش کردن ترنزیشن، آن را از طرح بندی  حذف کنید.

en: Show Place Info
fa_IR: نمایش اطلاعات مکان

en: Place Info Position
fa_IR: موقعیت اطلاعات مکان

en: Place Info Align
fa_IR: تراز اطلاعات مکان

en: stretch
fa_IR: کشیده

en: Reviewer Position
fa_IR: موقعیت پیشنمایش

en: Self Align
fa_IR: خود تراز

en: Space Around
fa_IR: فاصله اطراف

en: Space Evenly
fa_IR: فضا یکنواخت

en: Content Width
fa_IR: عرض محتوا

en: Thumb/info Width
fa_IR: عرض اطلاعات/بندانگشتی

en: Arrows and Dots Position
fa_IR: موقعیت فلش و نقطه

en: Arrows Position
fa_IR: موقعیت نشانگر

en: Dots Position
fa_IR: موقعیت نقطه ها

en: Hide Arrows and Dots on Mobile
fa_IR: فلش ها و نقطه ها را در موبایل مخفی کنید

en: Google Icon
fa_IR: آیکون گوگل

en: left
fa_IR: راست

en: Place Info
fa_IR: اطلاعات مکان

en: Rating Number
fa_IR: شماره رتبه بندی

en: Arrows Offset
fa_IR: افست های فلش

en: Dots Offset
fa_IR: افست نقطه ها

en: Please type google place id from Setting!
fa_IR: لطفا شناسه محل گوگل را در تنظیمات تایپ کنید!

en: Sub label
fa_IR: زیر برچسب

en: Use Ajax
fa_IR: استفاده از Ajax

en: Use ajax to submit the form
fa_IR: با استفاده از Ajax فرم را ارسال کنید

en: Section Field
fa_IR: بخش زمینه

en: Border Height
fa_IR: ارتفاع حاشیه

en: Price Label Color
fa_IR: رنگ برچسب قیمت

en: Validation Errors
fa_IR: خطاهای اعتبارسنجی

en: Error Description Color
fa_IR: رنگ توضیحات خطا

en: Error Border Color
fa_IR: خطای رنگ مرزی

en: Error Field Background Color
fa_IR: خطای رنگ پس زمینه ورودی فیلد

en: Error Field Label Color
fa_IR: خطای رنگ برچسب ورودی فیلد

en: Error Field Input Border Color
fa_IR: خطای رنگ حاشیه ورودی فیلد

en: Error Field Input Border Width
fa_IR: خطای عرض حاشیه ورودی فیلد

en: Grid Line?
fa_IR: خط شبکه؟

en: Column Color
fa_IR: رنگ ستون

en: Outline
fa_IR: بیرون خط

en: Line Width
fa_IR: عرض خط

en: Line Direction (deg)
fa_IR: جهت خط (درجه)

en: Hash Link?
fa_IR: لینک هش؟

en: Note: This feature will not work on Editor Mode. Please check on the Preview Page.
fa_IR: توجه: این ویژگی در حالت ویرایشگر کار نخواهد کرد. لطفاً صفحه پیش نمایش را بررسی کنید.

en: Container Class
fa_IR: کلاس کانتینر

en: Selector
fa_IR: انتخاب‌گر

en: Color Hover
fa_IR: رنگ هاور

en: Icon Space
fa_IR: فاصله آیکون

en: Messenger
fa_IR: پیام رسان

en: Skype
fa_IR: اسکایپ

en: Viber
fa_IR: وایبر

en: WhatsApp
fa_IR: واتس اپ

en: Telegram
fa_IR: تلگرام

en: Link/ID
fa_IR: لینک/شناسه

en: alias
fa_IR: نام مستعار

en: User ID
fa_IR: شناسه کاربر

en: Email Address
fa_IR: آدرس ایمیل

en: Support related issue
fa_IR: پشتیبانی

en: Hello, I am contact with you because
fa_IR: سلام، چه کمکی از من ساخته است

en: Title as Tooltip
fa_IR: عنوان به عنوان راهنمای ابزار

en: Placement
fa_IR: تعیین سطح

en: Distance
fa_IR: فاصله

en: Main Icons
fa_IR: آیکون‌های اصلی

en: Icons Style
fa_IR: استایل آیکون

en: Tooltip Size
fa_IR: اندازه راهنما

en: small
fa_IR: کوچک

en: Large Radius
fa_IR: شعاع بزرگ

en: Zigzag
fa_IR: زیگزاگ

en: Item Invisible
fa_IR: مورد نامرئی است

en: Content Color
fa_IR: رنگ محتوا

en: @1 Click edit button to change this text. Lorem agaca ipsum.
fa_IR: @ 1 برای تغییر این متن ، روی دکمه ویرایش کلیک کنید.

en: @2 Click edit button to change this text. Lorem agaca ipsum.
fa_IR: @ 2 برای تغییر این متن روی دکمه ویرایش کلیک کنید.

en: @3 Click edit button to change this text. Lorem agaca ipsum.
fa_IR: @ 3 برای تغییر این متن روی دکمه ویرایش کلیک کنید.

en: Title Tag
fa_IR: برچسب عنوان

en: Select ID
fa_IR: شناسه را انتخاب کنید

en: select section id
fa_IR: شناسه بخش را انتخاب کنید

en: Just write that's section or Container ID here such 'my-section'. N.B: No need to add '#'.
fa_IR: فقط شناسه بخش یا شناسه کانتینر را در اینجا بنویسید، مانند «my-section». نکته: نیازی به اضافه کردن «#» نیست.

en: Item 1
fa_IR: آیتم 1

en: Section Lists
fa_IR: لیست های بخش

en: Auto Fill
fa_IR: پر کردن خودکار

en: Label Only Active
fa_IR: برچسب فقط فعال

en: Hover Box Items
fa_IR: آیتم های باکس هاور

en: Optional
fa_IR: اختیاری

en: Box Content
fa_IR: محتوای جعبه

en: Note: This option will work if the background image is empty.
fa_IR: توجه: اگر تصویر پس زمینه خالی باشد این گزینه کار می کند.

en: This is label
fa_IR: این یک برچسب است

en: Hover Box One
fa_IR: باکس هاور اول

en: Lorem ipsum dolor sit amet consect voluptate repell endus kilo gram magni illo ea animi.
fa_IR: لورم ایپسوم متن ساختگی ...

en: Hover Box Two
fa_IR: باکس هاور دوم

en: Hover Box Three
fa_IR: باکس هاور سوم

en: Hover Box Four
fa_IR: باکس هاور چهارم

en: Hover Box Five
fa_IR: باکس هاور پنجم

en: Hover Box Six
fa_IR: باکس هاور ششم

en: Content Position
fa_IR: موقعیت محتوا

en: Content Gap
fa_IR: فاصله محتوا

en: Set default item by inserting the item's numeric position (i.e. 1 or 2 or 3 or ...) The numeric position reads from the top-left corner as 1st and continues to the right side.
fa_IR: تعیین آیتم پیش فرض با درج موقعیت عددی مورد (به عنوان مثال 1 یا 2 یا 3 یا ...) موقعیت عددی از گوشه بالا سمت چپ به عنوان 1 می خواند و به سمت راست ادامه می یابد.

en: Text Hide On
fa_IR: پنهان کردن متن در

en: Image Effect?
fa_IR: افکت تصویر؟

en: Show Navigation Arrows
fa_IR: نمایش فلش های ناوبری

en: Divider Size
fa_IR: اندازه جداکننده

note: translators: %1$s is example value, %2$s is link
en: For example: <b>%1$s</b> or Go <a href="%2$s" target="_blank">this link</a> and copy and paste the radius value.
fa_IR: به عنوان مثال: <b>%1s</b> یا برو به <a href="%2s" target="_blank">این لینک</a> و مقدار شعاع را کپی و جای گذاری کنید.

en: Navigation Arrows
fa_IR: پیکان های پیمایش

en: Vertical
fa_IR: عمودی

en: Thickness
fa_IR: ضخامت

en: Video Type
fa_IR: نوع ویدیو

en: Remote Video
fa_IR: کنترل ویدیو

en: Local Video
fa_IR: ویدیوی محلی

en: Select Video
fa_IR: ویدیو را انتخاب کنید

en: Select Poster
fa_IR: پوستر را انتخاب کنید

en: Hover Video 01
fa_IR: هاور ویدیو 01

en: Hover Video 02
fa_IR: هاور ویدیو 02

en: Video Height
fa_IR: ارتفاع ویدئو

en: Aspect Ratio
fa_IR: نسبت ابعاد

en: Select Aspect Ratio
fa_IR: نسبت ابعاد را انتخاب کنید

en: Note: We recommend you choose only one from "Video Height" or "Aspect Ratio". Please don't use both.
fa_IR: توجه: ما توصیه می کنیم از میان "ارتفاع ویدیو" و "نسبت ابعاد" فقط یکی را انتخاب کنید. لطفا از هر دو استفاده نکنید.

en: Video Preload
fa_IR: پیش بارگذاری ویدیو

en: Video Replay
fa_IR: پخش مجدد ویدیو

en: Note: If you will activate this option, the video will play from the beginning.
fa_IR: توجه: اگر این گزینه را فعال کنید ، ویدیو از ابتدا پخش می شود.

en: Show Poster Again
fa_IR: نمایش مجدد پوستر

en: Note: If you will activate this option, the video will play from the beginning and also visible your poster again.
fa_IR: توجه: اگر این گزینه را فعال کنید، ویدیو از ابتدا پخش می شود و همچنین پوستر شما دوباره قابل مشاهده است.

en: Progress On Button
fa_IR: پیشرفت روی دکمه

en: Hover Item
fa_IR: هاور آیتم

en: Vertical Alignment
fa_IR: تراز عمودی

en: Menu Style
fa_IR: سبک منو

en: Circle with Tooltip
fa_IR: دایره همراه با راهنما

en: Menu Text
fa_IR: متن منو

en: Add your section id WITH the # key. e.g: #my-id also you can add internal/external URL
fa_IR: شناسه بخش خود را با کلید # اضافه کنید. به عنوان مثال: #my-id همچنین می توانید URL داخلی/خارجی را اضافه کنید

en: Account
fa_IR: حساب کاربری

[ctx: Border Control]
en: Border Type
fa_IR: نوع حاشیه

en: Menu Icon
fa_IR: آیکون منو

en: Iconnav
fa_IR: ناوبری آیکونی

en: Iconnav Items
fa_IR: آیتم های ناوبری

en: Homepage
fa_IR: صفحه اصلی

en: Product
fa_IR: محصول

en: Support
fa_IR: پشتیبانی

en: Blog
fa_IR: بلاگ

en: About Us
fa_IR: درباره ما

en: Offcanvas Menu
fa_IR: منو Offcanvas

en: Child menu not visible in off-canvas for some design issue.
fa_IR: منو چایلد بدلیل برخی مسائل مربوط به طراحی در off-canvas نمایش داده نمی شود.

en: Max Menu Level
fa_IR: حداکثر سطح منو

en: You can set max 3 level menu because of design issue.
fa_IR: شما می توانید منوی حداکثر 3 سطح را به دلیل مسئله طراحی تنظیم کنید.

en: Level 1
fa_IR: سطح یک

en: Level 2
fa_IR: سطح دو

en: Level 3
fa_IR: سطح سه

en: Branding
fa_IR: برندینگ سایت

en: Show Branding
fa_IR: نمایش برند

en: Choose Branding Image
fa_IR: انتخاب تصویر

en: Show as Tooltip
fa_IR: نمایش  Tooltip

en: Show Under Icon
fa_IR: نمایش زیر آیکون

en: Iconnav Width
fa_IR: عرض ناوبری آیکونی

en: Iconnav Position
fa_IR: موقعیت ناوبری آیکونی

en: Top Offset
fa_IR: افست بالا

en: Icon Gap
fa_IR: فاصله آیکون

en: Tooltip Spacing
fa_IR: فاصله راهنما

en: Tooltip Animation
fa_IR: انیمیشن راهنما

en: Link Active Color
fa_IR: رنگ لینک فعال

en: Content Source
fa_IR: منبع محتوا

en: You can put here any website url, youtube, vimeo, document or image embed url.( But please make sure about your link. If your website have SSL Certificate, please use SSL Certified Link here. Otherwise, Iframe will not work. )
fa_IR: شما می توانید آدرس اینترنتی ، یوتیوب ، vimeo ، سند یا تصویر موجود در URL را در اینجا قرار دهید. (اما لطفاً از لینک خود اطمینان حاصل کنید. اگر وب سایت شما دارای گواهی SSL است ، لطفا از لینک معتبر SSL در اینجا استفاده کنید. در غیر این صورت ، Iframe کار نخواهد کرد.)

en: Auto Height
fa_IR: ارتفاع خودکار

en: Auto height only works when cross domain with "allow origin all in header".
fa_IR: ارتفاع خودکار فقط در دامنه متقاطع کار می کند یا اجازه می دهد همه در هدر قرار گیرند.

en: Iframe Height
fa_IR: ارتفاع Iframe

en: Iframe Container Width
fa_IR: عرض کانتینر Iframe

en: Responsive Ratio
fa_IR: حداکثر نسبت واکنشگرا

en: Iframe ratio to width and height, such as 600/1280
fa_IR: نسبت فریم به عرض و ارتفاع، مانند 600/1280

en: Lazyload Settings
fa_IR: تنظیمات بارگذاری تنبل

en: Lazyload
fa_IR: بارگذاری تنبل

en: Throttle
fa_IR: گلوگاه

en: millisecond interval at which to process events
fa_IR: فاصله زمانی میلی ثانیه که در آن رویدادها را پردازش می کند

en: Threshold
fa_IR: آستانه

en: scroll distance from element before its loaded
fa_IR: قبل از لود شدن، فاصله را از عنصر پیمایش کنید

en: Live
fa_IR: زنده

en: auto bind lazy loading to ajax loaded elements
fa_IR: اتصال خودکار بارگذاری تنبل به آیتم هایی که بصورت ایجکس لود می شوند

en: Allow Fullscreen
fa_IR: اجازه به حالت تمام صفحه

en: Maybe you need this when you use youtube or video embed link.
fa_IR: شاید زمانی که از لینک یوتیوب یا ویدیو استفاده می کنید، به این نیاز دارید.

en: Show Scroll Bar
fa_IR: نمایش نوار اسکرول

en: Specifies whether or not to display scrollbars
fa_IR: مشخص می کند که آیا نوارهای پیمایش نمایش داده شود یا خیر

en: Enables an extra set of restrictions for the content
fa_IR: یک مجموعه اضافی از محدودیت برای محتوای را فعال می کند

en: Sandbox Allowed Attributes
fa_IR: ویژگی های مجاز Sandbox

en: Modals
fa_IR: مودال‌ها

en: Orientation Lock
fa_IR: قفل جهت

en: Pointer Lock
fa_IR: قفل های اشاره گر

en: Popups
fa_IR: پاپ آپ

en: Popups to Escape Sandbox
fa_IR: پاپ آپ‌ها برای فرار از سندباکس

en: Presentation
fa_IR: نمایش

en: Same Origin
fa_IR: همان منبع

en: Scripts
fa_IR: اسکریپت ها

en: Top Navigation
fa_IR: ناوبری بالا

en: Top Navigation by User
fa_IR: ناوبری بالا براساس کاربر

en: Custom Attributes
fa_IR: ویژگی های سفارشی

en: key|value
fa_IR: کلید|مقدر

note: translators: %s is the pipe character "|" wrapped in <code> tags to show the delimiter visually.
en: Set custom attributes for the iframe tag. Each attribute in a separate line. Separate attribute key from the value using %s character.
fa_IR: ویژگی های دلخواه را برای برچسب iframe تنظیم کنید. هر صفت در یک خط جداگانه. با استفاده از نویسه %s ، کلید ویژگی را از مقدار جدا کنید.

en: Iframe Device
fa_IR: دستگاه Iframe

en: Show Iframe Device
fa_IR: نمایش دستگاه Iframe

en: BUTTONS
fa_IR: دکمه‌ها

en: NOTCH
fa_IR: ناچ

en: LENS
fa_IR: لنز

en: BAZEL
fa_IR: بازل

en: Sliding Box
fa_IR: باکس اسلاید

en: This is a label
fa_IR: این یک برچسب است

en: Image Accordion One
fa_IR: تصویر آکاردئون یک

en: Image Accordion Two
fa_IR: تصویر آکاردئون دوم

en: Image Accordion Three
fa_IR: تصویر آکاردئون سوم

en: Image Accordion Four
fa_IR: تصویر آکاردئون چهار

en: Touch Screen Swiping
fa_IR: کشیدن صفحه لمسی

en: Item Number
fa_IR: تعداد آیتم

en: Type your item number
fa_IR: تعداد آیتم وارد کنید

en: Active Item Column Expand
fa_IR: ستون مورد فعال باز شود

en: In-active Item Overlay
fa_IR: پوشش غیرفعال

en: Title Hide on Mobile
fa_IR: مخفی کردن عنوان روی موبایل

en: Sub Title Hide on Mobile
fa_IR: مخفی کردن زیر عنوان روی موبایل

en: Text Hide on Mobile
fa_IR: مخفی کردن متن روی موبایل

en: Button Hide on Mobile
fa_IR: مخفی کردن دکمه روی موبایل

en: Active Item Overlay Color
fa_IR: رنگ پوشش فعال

en: In-active Item Overlay Color
fa_IR: رنگ پوشش غیرفعال

en: Enable Item Style
fa_IR: سبک مورد را فعال کنید

en: Before Image
fa_IR: تصویر قبل

en: Use same size image for before and after for better preview.
fa_IR: همان اندازه تصویر برای قبل و بعد از استفاده برای پیش نمایش بهتر توصیه می شود.

en: After Image
fa_IR: تصویر بعد

en: Before Image Visiblity
fa_IR: نمایانی تصویر قبل

en: Do not show the overlay with before and after.
fa_IR: قبل و بعد از پوشش را نشان ندهید.

en: On Hover?
fa_IR: در حالت هاور؟

en: Slide on Hover
fa_IR: اسلاید در حالت هاور

en: Move slider on mouse hover?
fa_IR: حرکت اسلایدر با هاور موس؟

en: Add Circle In Bar?
fa_IR: حلقه در نوار اضافه کنید؟

en: add Circle Blur?
fa_IR: افزودن شفافیت دایره؟

en: Circle Shadow?
fa_IR: سایه دایره؟

en: Smoothing?
fa_IR: هموارسازی؟

en: Smoothing Amount
fa_IR: میزان هموارسازی

en: Bar
fa_IR: بار

en: Image Expand Item One
fa_IR: باز کردن تصویر مورد اول

en: Lorem ipsum dolor sit amet consect voluptate repell endus kilo gram magni.
fa_IR: لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

en: Image Expand Item Two
fa_IR: باز کردن تصویر مورد دوم

en: Image Expand Item Three
fa_IR: باز کردن تصویر مورد سوم

en: Image Expand Item Four
fa_IR: باز کردن تصویر مورد چهار

en: A n i m a t i o n
fa_IR: انیمیشن

en: Basic Animation
fa_IR: انیمشین پایه

en: Advanced Animation
fa_IR: انیمیشن پیشرفته

en: Animation Of
fa_IR: انیمیشن

en: Image Expand Item
fa_IR: باز کردن مورد تصویر

en: Hover Effects?
fa_IR: افکت هاور؟

en: Choose Effect
fa_IR: افکت را انتخاب کنید

en: Effects Color
fa_IR: رنگ افکت ها

en: Effects Width
fa_IR: عرض افکت ها

en: Effects Duration(ms)
fa_IR: مدت زمان افکت ها (میلی‌ثانیه)

en: Thumb Image
fa_IR: تصویر بندانگشتی

en: If you want to load magnifying image as large so open right tab
fa_IR: اگر می‌خواهید بزرگنمایی تصویر را بارگذاری کنید تب سمت راست را باز کنید

en: Magnify Image
fa_IR: بزرگنمایی تصویر

en: Inner
fa_IR: داخلی

en: Standard
fa_IR: استاندارد

en: Follow
fa_IR: دنبال کردن

en: Smooth Move
fa_IR: حرکت صاف

en: Preload
fa_IR: پیش بارگذاری

en: Zoom Ratio
fa_IR: نسبت زوم

en: Masking Shape
fa_IR: شکل ماسک

en: Default Shapes
fa_IR: شکل های پیش فرض

en: Custom Shape
fa_IR: شکل سفارشی

[ctx: Mask Image]
en: Default
fa_IR: پیشفرض

[ctx: Mask Image]
en: Custom Shape
fa_IR: شکل های سفارشی

[ctx: Mask Image]
en: Custom Size
fa_IR: اندازه سفارشی

en: Repeat
fa_IR: تکرار

en: Repeat-x
fa_IR: تکرار در محور X

en: Repeat-y
fa_IR: تکرار در محور Y

en: Round
fa_IR: گرد

en: No-repeat
fa_IR: بدون تکرار

en: Repeat Space
fa_IR: فضا را تکرار کنید

en: Round Space
fa_IR: فضای گرد

en: No-repeat Round
fa_IR: بدون تکرار

en: Flower
fa_IR: گل

en: Sketch
fa_IR: اسکچ

en: Image Parallax
fa_IR: پارالاکس تصویر

en: Parallax 1
fa_IR: پارالاکس 1

en: Image X Position
fa_IR: موقعیت افقی تصویر

en: Image Y Position
fa_IR: موقعیت عمودی تصویر

en: Parallax Items
fa_IR: آیتم های پارالاکس

en: Parallax Mode
fa_IR: نوع پارالاکس

en: Relative
fa_IR: مرتبط

en: Clip
fa_IR: کلیپ

en: Media Type
fa_IR: نوع رسانه

en: Item Size
fa_IR: اندازه آیتم

en: Stack Spacing
fa_IR: فاصله پشته

en: Stack Animations
fa_IR: انیمیشن پشته

en: Duration (ms)
fa_IR: مدت زمان (ms)

en: Delay (ms)
fa_IR: تاخیر (ms)

note: translators: %1s and %2s are the opening and closing anchor tags linking to https://cubic-bezier.com/
en: If you want use Cubic Bezier easing, Go %1s HERE %2s
fa_IR: اگر می خواهید از Cubic Bezier استفاده کنید، به %1s این قسمت %2s بروید

en: Stack Hover
fa_IR: هاور پشته

en: Image Gap
fa_IR: فاصله تصویر

en: Header Color
fa_IR: رنگ سربرگ

en: Button Color
fa_IR: رنگ دکمه

en: Button Text Color
fa_IR: رنگ متن دکمه

en: Follow Color
fa_IR: رنگ ما را دنبال کنید

en: Follow Text Color
fa_IR: رنگ متن ما را دنبال کنید

en: Instagram Token (Optional)
fa_IR: توکن اینستاگرام (اختیاری)

en: Enter instagram User Token if you want to show separated user's photos
fa_IR: توکن اینستاگرام را اگر می‌خواهید عکس‌های کاربران را نمایش دهید وارد کنید

en: Image Height
fa_IR: ارتفاع تصویر

en: Item Limit
fa_IR: تعداد آیتم

en: Follow Me
fa_IR: من را دنبال کنید

en: follow me @
fa_IR: مرا دنبال کنید

en: Link Image to Post
fa_IR: پیوند تصویر به پست

en: Show Overlay
fa_IR: نمایش پوشش

en: Link Icon
fa_IR: آیکون لینک

en: Cache the Gallery
fa_IR: کش کردن گالری

en: Image/Video
fa_IR: تصویر/ویدیو

en: Overlay Gap
fa_IR: فاصله پوشش

en: Overlay Icon Size
fa_IR: اندازه آیکون پوشش

en: Image by:
fa_IR: تصویر توسط:

en: Interactive Card Title
fa_IR: عنوان کارت تعاملی

en: Show Wavify Effect
fa_IR: نمایش افکت Wavify

en: Card Wrapper
fa_IR: بسته بندی کارت

en: Image Hover Effect
fa_IR: افکت هاور تصویر

en: Padding Right
fa_IR: پدینگ چپ

en: Tabs Item
fa_IR: آیتم تب ها

en: This is a subtitle
fa_IR: این زیرعنوان است

en: Interactive title one
fa_IR: عنوان تعاملی 01

en: Interactive title two
fa_IR: عنوان تعاملی 02

en: Interactive title three
fa_IR: عنوان تعاملی 03

en: Interactive title four
fa_IR: عنوان تعاملی 04

en: Icon Position Top
fa_IR: موقعیت آیکون بالا

en: Single Column
fa_IR: تک ستونه

en: Column Reverse on Desktop
fa_IR: ستون معکوس روی دسکتاپ

en: Column Reverse on Mobile
fa_IR: ستون معکوس در تلفن همراه

en: Row Reverse
fa_IR: ستون معکوس

en: TABS ITEM
fa_IR: آیتم تب ها

en: Width(%)
fa_IR: عرض (%)

en: Cube
fa_IR: مکعبی

en: Tabs Content
fa_IR: محتوای تب ها

en: First Slide
fa_IR: اسلاید اول

en: Which slide you want to show first?
fa_IR: می خواهید کدام اسلاید اول نمایش داده شود؟

en: Instructor
fa_IR: مدرس

en: Level
fa_IR: سطح

en: Lessons
fa_IR: درس

en: Quizzes
fa_IR: آزمون

en: Student
fa_IR: دانشجو

en: Column Spacing
fa_IR: فاصله ستون

en: &nbsp;lessions
fa_IR: &nbsp;درس ها

en: &nbsp;quizzes
fa_IR: &nbsp;آزمون ها

en: &nbsp;students
fa_IR: &nbsp;دانشجوها

en: Lifetime access
fa_IR: دسترسی دائمی

en: LearnPres Grid
fa_IR: شبکه LearnPress

en: Grid
fa_IR: شبکه

en: All Courses
fa_IR: همه دوره ها

en: Toggler
fa_IR: ‫Toggler

en: Select Lightbox Toggler
fa_IR: انتخاب لایت باکس Toggler

en: Poster Image
fa_IR: عکس پوستر

en: Poster Height
fa_IR: ارتفاع پوستر

en: Enter your Text
fa_IR: متن خود را وارد کنید

en: Lightbox Content
fa_IR: محتوای لایت باکس

en: Select Lightbox Content
fa_IR: انتخاب محتوا لایت باکس

en: Image Source
fa_IR: آدرس تصویر

en: ICON TEXT
fa_IR: متن آیکون

en: Show Fancy Animation
fa_IR: نمایش انیمیشن فانتزی

en: Fancy Animation
fa_IR: انیمیشن فانتزی

en: Animated Border Color
fa_IR: انیمیشن رنگ حاشیه

en: Animated Shadow Color
fa_IR: انیمیشن رنگ سایه

en: Video Autoplay
fa_IR: پخش‌ خودکار ویدئو

en: Logo Carousel Item
fa_IR: آیتم اسلایدر لوگو

en: Logo Image
fa_IR: تصویر لوگو

en: Brand Short Description Type Here.
fa_IR: توضیحات کوتاه برند را در اینجا تایپ کنید.

en: Center Slide
fa_IR: اسلاید وسط

en: Hide Arrow on Mobile
fa_IR: پیکان را در تلفن همراه مخفی کنید

en: Arrows Size
fa_IR: اندازه نشانگر

en: Border Hover Color
fa_IR: رنگ هاور کادر

en: Active Dots Color
fa_IR: رنگ نقطه های فعال

en: Logo Grid Items
fa_IR: آیتم شبکه لوگو

en: Grid Layout
fa_IR: طرح شبکه

en: Grid Gap
fa_IR: فاصله شبکه بندی

en: Enable Logo Size Cover
fa_IR: پوشش اندازه لوگو را فعال کنید

en: Select JSON Source
fa_IR: منبع JSON را انتخاب کنید

en: Load From URL
fa_IR: بارگیری از URL

en: Self Hosted
fa_IR: از هاست ( خودتان آپلود می کنید )

en: Custom JSON Code
fa_IR: کد JSON سفارشی

en: Lottie JSON URL
fa_IR: آدرس اینترنتی Lottie Json

note: translators: %1$s and %2$s are HTML tags for a link
en: Enter your lottie josn file, if you don't understand lottie json file so please %1$s look here %2$s
fa_IR: فایل json تصویر متحرک خود را وارد کنید، اگر با این فایل آشنایی ندارید %1s به این قسمت %2s نگاهی بیندازید

en: Enter your json URL
fa_IR: آدرس json خود را وارد کنید

en: Select JSON File
fa_IR: پرونده JSON را انتخاب کنید

en: Paste JSON Code
fa_IR: کد JSON را جای گذاری کنید

note: translators: %1$s and %2$s are HTML tags for a link
en: Enter your lottie josn text, if you don't understand lottie json file so please %1$s look here %2$s
fa_IR: فایل json تصویر متحرک خود را وارد کنید، اگر با این فایل آشنایی ندارید %1s به این قسمت %2s نگاهی بیندازید

en: Enter your json TEXT
fa_IR: متن Json خود را وارد کنید

en: Play Action
fa_IR: اقدام پخش

en: Play on Click
fa_IR: پخش در زمان کلیک

en: Play on Hover
fa_IR: پخش در زمان هاور

en: Play on Hover Section
fa_IR: پخش در قسمت  هاور

en: Start When
fa_IR: شروع

en: Page Loaded
fa_IR: وقتی صفحه بارگذاری شد

en: When Scroll
fa_IR: هنگام اسکرول

en: Times
fa_IR: زمان ها

en: Play Speed
fa_IR: سرعت پخش

en: Start Point
fa_IR: نقطه شروع

en: End Point
fa_IR: نقطه پایان

en: Renderer
fa_IR: ارائه دهنده

en: Canvas
fa_IR: کانواس

en: Lottie Icon
fa_IR: آیکون Lottie

en: Icon Fill Color
fa_IR: رنگ کامل آیکون

en: Icon Stroke Color
fa_IR: رنگ استروک آیکون

en: Enter your lottie josn file, if you don't understand lottie json file so please %1s look here %2s
fa_IR: فایل json تصویر متحرک خود را وارد کنید، اگر با این فایل آشنایی ندارید %1s به این قسمت %2s نگاهی بیندازید

en: Enter your lottie josn text, if you don't understand lottie json file so please %1s look here %2s
fa_IR: فایل json تصویر متحرک خود را وارد کنید، اگر با این فایل آشنایی ندارید %1s به این قسمت %2s نگاهی بیندازید

en: Enter your image caption
fa_IR: کپشن تصویر را وارد کنید

en: Play on Hover Column
fa_IR: پخش ر ستون هاور

en: Mailchimp for WP
fa_IR: میل چیپ برای وردپرس

en: Type Mailchimp ID
fa_IR: شناسه لیست MailChimp

en: For show ID <a href="admin.php?page=mailchimp-for-wp-forms" target="_blank"> Click here </a>
fa_IR: برای نشان دادن شناسه <a href="admin.php?page=mailchimp-for-wp-forms" target="_blank"> کلیک کنید </a>

en: Label Position Top
fa_IR: موقعیت برچسب بالا

[ctx: Mailchimp String]
en: Your request could not be processed
fa_IR: درخواست شما پردازش نشد

[ctx: Mailchimp String]
en: Error: You did not set the API keys or List ID in admin settings!
fa_IR: خطا: کلید API یا لیست شناسه را در قسمت مدیریت تنظیم نکرده اید!

[ctx: Mailchimp String]
en: Thank you, You have subscribed successfully
fa_IR: با تشکر از شما، شما با موفقیت مشترک شده اید

[ctx: Mailchimp String]
en: An unexpected internal error has occurred. Please contact Support for more information.
fa_IR: یک خطای داخلی رخ داده است، لطفا دوباره امتحان کنید یا با پشتیبانی تماس بگیرید.

en: Show Before Icon
fa_IR: نمایش قبل از آیکون

en: Inline Before Icon
fa_IR: آیکون قبلی درون خطی

en: Name Field Placeholder
fa_IR: نگهدارنده فیلد نام

en: Name
fa_IR: نام

en: Email *
fa_IR: ایمیل*

en: Fullwidth Fields
fa_IR: فیلدهای تمام عرض

en: Fields Direction
fa_IR: جهت فیلدها

en: Row
fa_IR: سطر

en: Button Alignment
fa_IR: چینش دکمه

en: Custom Gap
fa_IR: فاصله سفارشی

en: Signup Button
fa_IR: دکمه ثبت نام

en: SIGNUP
fa_IR: ثبت نام

en: Before Icon
fa_IR: قبل از آیکون

en: Field
fa_IR: فیلد

en: Sign Up Button
fa_IR: دکمه عضویت

en: Signup Button Icon
fa_IR: آیکون دکمه ثبت‌نام

en: Subscribe
fa_IR: اشتراک

en: Enter your caption about the image
fa_IR: کپشن تصویر را وارد کنید

en: Input image caption here
fa_IR: متن تصویر را در اینجا وارد کنید

en: Markers
fa_IR: نشان ها

en: X Postion
fa_IR: موقعیت X

en: Y Postion
fa_IR: موقعیت Y

en: Advanced Settings
fa_IR: تنظیمات پیشرفته

en: CSS ID
fa_IR: شناسه CSS

en: Add your custom id. { e.g: bdt-custom-id }
fa_IR: افزودن شناسه دلخواه شما. { مثال: bdt-custom-id }

en: CSS Classes
fa_IR: کلاس های CSS

en: Add your custom class without the dot. { e.g: bdt-custom-class }
fa_IR: کلاس CSS خود را بدون نقطه وارد کنید. مثال : { مثال: bdt-custom-class }

en: Marker Style
fa_IR: استایل نشانگر

en: Tooltip Text Here
fa_IR: متن راهنمای ابزار

en: Marker Items
fa_IR: آیتم های نشان

en: Marker #1
fa_IR: نشان 1

en: Marker #2
fa_IR: نشان 2

en: Marker #3
fa_IR: نشان 3

en: Pulse Animation
fa_IR: انیمیشن پالس

en: Pulse Animated Color
fa_IR: رنگ انیمیشن پالس

en: Marquee Options
fa_IR: گزینه های مارکیو

en: Draggable
fa_IR: قابل جابجایی

en: Clickable
fa_IR: قابل کلیک

en: Offset left
fa_IR: افست چپ

en: Offset Right
fa_IR: افست راست

en: Please switch to "Preview Mode" to fully experience the Marquee Widget's functionality and make any needed adjustments.
fa_IR: لطفاً به "حالت پیش‌نمایش" بروید تا به طور کامل عملکرد ابزارک مارکیو را تجربه کنید و تنظیمات لازم را انجام دهید.

en: Marquee Type
fa_IR: نوع مارکیو

en: BackgroundColor
fa_IR: رنگ پس زمینه

en: Maruqee Items
fa_IR: آیتم های مارکیو

en: Prime Slider
fa_IR: اسلایدر پرایم

en: Marquee Images
fa_IR: تصاویر مارکیو

en: Set image size in pixel. Default is 250px
fa_IR: اندازه تصویر را بر حسب پیکسل تنظیم کنید. پیش فرض 250 پیکسل است

en: Menu Directioin
fa_IR: جهت منو

en: Display Menu as a Toggle
fa_IR: نمایش منو به صورت تاگل

en: Show Bar Icon
fa_IR: نمایش آیکون نوار

en: Browse Categories
fa_IR: دسته بندی ها

en: Show Arrows
fa_IR: نمایش پیکان ها

en: Animation Type
fa_IR: نوع انیمیشن

en: Delay Hide
fa_IR: پنهان کردن تاخیر

en: Hamburger Menu
fa_IR: منو همبرگری

en: Breakpoint
fa_IR: نقطه شکست (Breakpoint)

en: Mobile (> 767px)
fa_IR: موبایل (767px >)

en: Tablet (> 1024px)
fa_IR: تبلت (> 1024px)

en: Dropdown Settings
fa_IR: تنظیمات منو کشویی

en: Trigger Type (Desktop)
fa_IR: نوع تریگر (دسکتاپ)

en: Paddiing
fa_IR: پدینگ

en: Bar Size
fa_IR: اندازه نوار

en: Arrow Spacing
fa_IR: فاصله پیکان

en: Hide Dropdown Arrows
fa_IR: پنهان کردن فلش های منو کشویی

en: Hover/Active
fa_IR: هاور/ فعال

en: Item background
fa_IR: پس زمینه آیتم

en: Full Width Offset (px)
fa_IR: افست عرض کامل (px)

en: Classic Submenu
fa_IR: زیر منوی کلاسیک

en: Toggle Icon Size
fa_IR: اندازه آیکون جعبه بازشو

en: Offset (X)
fa_IR: آفست X

en: Offset (Y)
fa_IR: آفست Y

en: Please select a Menu from layout setting!
fa_IR: لطفاً یک منو از تنظیمات طرح بندی انتخاب کنید!

en: Toggle Menu
fa_IR: منو بازشو

en: Please Enable Mega Menu Modules from Element Pack pro > other setting > Mega Menu
fa_IR: لطفاً ماژول‌های مگامنو را از منو المنت پک پرو > تنظیمات دیگر > مگامنو فعال کنید

en: Choose Photo
fa_IR: تصویر را انتخاب کنید

en: Alternative Photo
fa_IR: عکس جایگزین

en: John Doe
fa_IR: جان دوو

en: Managing Director
fa_IR: مدیر عامل

en: Type here some info about this team member, the man very important person of our company.
fa_IR: اطلاعاتی درباره این عضو تیم وارد کنید.

en: Social Icon
fa_IR: آیکون شبکه های اجتماعی

en: Flip Style
fa_IR: استایل فیلیپ

en: Back Background Color
fa_IR: رنگ پشت پس زمینه

en: Photo
fa_IR: تصویر

en: Icons Background
fa_IR: پس زمینه آیکون ها

en: Icons Padding
fa_IR: پدینگ آیکون ها

en: Top Border Color
fa_IR: رنگ حاشیه بالا

en: Icon Background Size
fa_IR: سایز پس‌زمینه آیکون

en: Icon Space Between
fa_IR: فاصله بینابینی آیکون

en: Vertical Spacing
fa_IR: فاصله‌گذاری عمودی

en: Splash Screen
fa_IR: اسکرین اسپلش

en: Exit Popup
fa_IR: خروج پاپ آپ

en: On Scroll
fa_IR: در زمان اسکرول

en: Set your modal selector here. For example: <b>.custom-selector</b> or <b>#custom-selector</b>. Set this selector where you want to link this modal. It's must be ID or Class.
fa_IR: انتخابگر حالت خود را در اینجا تنظیم کنید. برای مثال: <b>.custom-selector</b> یا <b>#custom-selector</b>. این انتخابگر را در جایی که می خواهید این مدال را پیوند دهید، تنظیم کنید. باید ID یا کلاس باشد.

en: Splash After (sec)
fa_IR: اسپلش پس از

en: Display Times
fa_IR: تعداد نمایش

en: Select number that times want to show popup
fa_IR: تعداد زمان هایی که می خواهید پنجره نمایش داده شود

en: Display Times Expiry (Hour)
fa_IR: نمایش زمان انقضا (ساعت)

en: Default Cache 12 hours.
fa_IR: کش پیش فرض 12 ساعت.

en: Works on Login Mode
fa_IR: در حالت ورود کار می کند

en: The Display time & Times Expiry will works with Login mode. Otherwise your modal will show infinite time on Login Mode.
fa_IR: نمایش زمان و زمان انقضا با حالت ورود کار می کند. در غیر این صورت مدال شما زمان بی نهایت را در حالت ورود نشان می دهد.

en: Scroll Direction
fa_IR: جهت حرکت

en: UP
fa_IR: بالا

en: Offset (%)
fa_IR: آفست(%)

en: Type a selector name ex: #my-class, .my-class
fa_IR: یک نام انتخاب کننده تایپ کنید: #my-class، .my-class

en: After Inactivity
fa_IR: پس از عدم فعالیت

en: Turn on to show modal within second.
fa_IR: برای نمایش حالت در یک ثانیه روشن کنید.

en: Within (sec)
fa_IR: در عرض (ثانیه)

en: Open Modal
fa_IR: دکمه مودال

en: Overflow Scroll
fa_IR: اسکرول سرریز

en: Show scroll bar when you add huge content in modal.
fa_IR: نمایش اسکرول بار در صورتی که محتوای عظیمی در مودال باشد.

en: Full screen
fa_IR: تمام صفحه

en: Exit Popup will only work on preview mode. So please don't worry about Editor mode.
fa_IR: خروج از پاپ آپ تنها بر روی حالت پیش نمایش کار می کنند. پس لطفا در مورد حالت ویرایشگر نگران نباشید.

en: Menu Height
fa_IR: ارتفاع منو

en: Parent Indicator
fa_IR: شاخص والد

en: Auto Hiding Menu
fa_IR: پنهان سازی خودکار منو

en: Dropdown Alignment
fa_IR: ترازبندی منو کشویی

en: Item Alignment
fa_IR: چینش آیتم

en: Dropdown Padding
fa_IR: پدینگ منو کشویی

en: Delay Show
fa_IR: نمایش تاخیر

en: Dropdown Duration
fa_IR: مدت زمان کشویی

en: Dropdown Offset
fa_IR: آفست منو کشویی

en: Navbar Style
fa_IR: سبک نوار ناوبری

en: Parent Indicator Color
fa_IR: رنگ شاخص والد

en: Auto Hiding Menu Shadow
fa_IR: پنهان کردن خودکار سایه منو

en: Individual Menu Style
fa_IR: استایل منو معمولی

en: Individual Menu Item
fa_IR: آیتم منو معمولی

en: Selective Menu
fa_IR: منو انتخابی

en: Menu Number
fa_IR: شماره منو

en: Dropdown Background
fa_IR: پس زمینه منوی کشویی

en: Please select a Menu From Setting!
fa_IR: لطفاً یک منو از تنظیمات انتخاب کنید!

en: LATEST NEWS
fa_IR: جدیدترین اخبار

en: News Content
fa_IR: محتوای اخبار

en: Date Reverse
fa_IR: تاریخ معکوس

en: Navigation Size
fa_IR: اندازه ناوبری

en: Navigation Background
fa_IR: پس زمینه ناوبری

en: Navigation Color
fa_IR: رنگ ناوبری

en: Published on:
fa_IR: تاریخ انتشار:

en: Please select a Ninja Forms From Setting!
fa_IR: یک فرم نینجا از تنظیمات انتخاب نمایید!

en: Notation Effects
fa_IR: جلوه های علامت گذاری

en: Element Type
fa_IR: نوع المان

en: Widget
fa_IR: ابزارک

en: Widget > Custom Selector
fa_IR: ابزارک ها > انتخابگر سفارشی

en: Please use ID or Class to select your element/elements. ( Example - #select-id, .select-class)
fa_IR: لطفاً از ID یا Class برای انتخاب عنصر/عناصر خود استفاده کنید. ( مثال - #select-id، .select-class)

en: Highlight
fa_IR: برجسته

en: Strike-through
fa_IR: متن خط خورده

en: Crossed-off
fa_IR: متقاطع شده

en: Bracket
fa_IR: براکت

en: Bracket On
fa_IR: براکت دو

en: Value could be a string. Each string being one of these values: left, right, top, bottom. When drawing a bracket, this configures which side(s) of the element to bracket. Default value is left,right
fa_IR: مقدار می تواند یک رشته باشد. هر رشته یکی از این مقادیر است: چپ، راست، بالا، پایین. هنگام ترسیم یک براکت، این تنظیم می کند که کدام طرف عنصر براکت شود. مقدار پیش فرض چپ، راست است

en: Waypoint Offset
fa_IR: آفست نقطه راه

en: Example: bottom-in-view, 90%
fa_IR: مثال: نمای پایین، 90%

en: Notation Items
fa_IR: موارد علامت گذاری

en: If you will change the Source Type then sometimes it will not work properly in editor. But if it emergency on editor then you can reload your page to work it perfectly.
fa_IR: اگر نوع منبع را تغییر دهید، گاهی اوقات در ویرایشگر به درستی کار نمی کند. اما اگر در این مورد اضطراری است، می توانید صفحه خود را مجدداً بارگیری کنید تا به خوبی کار کند.

en: Popup
fa_IR: پاپ آپ

en: Event
fa_IR: رویداد

en: Page Onload
fa_IR: در بارگذاری صفحه

en: OnHover
fa_IR: هنگام هاور

en: In time delay
fa_IR: با تاخیر زمانی

en: Selector write here
fa_IR: انتخابگر را در اینجا بنویسید

en: In time delay (ms)
fa_IR: در تأخیر زمانی (میلی ثانیه)

en: Timeout (ms)
fa_IR: پایان زمان (MS)

en: Notification message here
fa_IR: پیام اعلان

en: Replace Curly by Params
fa_IR: جایگزین انحنا براساس پارامتر

en: This feature will help you to show values from your URL. In this case please use get params. Example - 50% Discount coupon for you { {coupon} }. And the URL would be www.yoursite.com/yourpage?coupon=EPPRO50
fa_IR: این ویژگی به شما کمک خواهد کرد که مقادیر را از URL خود نشان دهید. در این صورت لطفا از دریافت پارامتر استفاده کنید. مثال - کوپن تخفیف 50 درصدی برای شما { {coupon} }. و آدرس اینترنتی بصورت www.yoursite.com/yourpage?coupon=EPPRO50

en: If you want to visible the notification for custom times, it's possible by this feature. Please set the display time value as per your need.
fa_IR: اگر می خواهید اعلان را برای زمان های سفارشی مشاهده کنید، با این ویژگی امکان پذیر است. لطفاً مقدار زمان نمایش را بر اساس نیاز خود تنظیم کنید.

en: Default 12 hours.
fa_IR: 12 ساعت پیش فرض.

en: It's great, that you set the display times. This feature will help you to set an expiry time for the Notification. Example- If you set to display time 3 and expiry time 1 hour, that means a user will see the notification maximum 3 times in this 1 hour.
fa_IR: این عالی است که زمان نمایش را تنظیم می کنید. این ویژگی به شما کمک می کند تا زمان انقضا را برای اعلان تعیین کنید. مثال- اگر زمان 3 و زمان انقضا 1 ساعت نمایش داده شود، به این معنی است که کاربر حداکثر 3 بار در این 1 ساعت اعلان را می بیند.

en: Link With Confetti
fa_IR: لینک با کانفتی

en: If you will enable this feature, then it will connect with Confetti Effects of Element Pack. And you must select the Ajax Success feature on Confetti Effects.
fa_IR: اگر شما این ویژگی را فعال کنید, سپس با افکت کانفتی از ویژگی های المنت پک متصل می شود و شما باید ویژگی ایجکس را در افکت کانفتی فعال کنید.

en: Referring URL
fa_IR: آدرس ارجاع

en: Same Website
fa_IR: همان آدرس وب سایت

en: If you will enable this feature, then your own host will behave like Referring URL.
fa_IR: اگر این ویژگی را فعال کنید، هاست خودتان مانند URL خارجی رفتار خواهد کرد.

en: External Website
fa_IR: وب سایت خارجی

en: primary
fa_IR: اصلی

en: success
fa_IR: موفقیت

en: warning
fa_IR: هشدار

en: danger
fa_IR: اخطار

en: Sorry! Notification message empty.
fa_IR: متاسفیم! پیام اطلاع رسانی خالی است.

en: Set your offcanvas selector here. For example: <b>.custom-link</b> or <b>#customLink</b>. Set this selector where you want to link this offcanvas.
fa_IR: انتخابگر آف کانواس خود را در اینجا تنظیم کنید. به عنوان مثال: <b>.custom-link</b> یا <b>#customLink</b> . این انتخابگر را در جایی که می‌خواهید این آف کانواس را پیوند دهید، تنظیم کنید.

en: Sidebar
fa_IR: سایدبار

en: Choose Sidebar
fa_IR: انتخاب سایدبار

en: Close Button Text
fa_IR: متن دکمه بستن

en: Close Button Align
fa_IR: تراز دکمه بستن

en: This height option only needs for rare designs. When you will not get the proper height of Offcanvas, you may use this option in that situation.
fa_IR: این گزینه ارتفاع فقط برای طرح های کمیاب نیاز است. هنگامی که ارتفاع مناسب Offcanvas را دریافت نمی کنید، می توانید از این گزینه در آن موقعیت استفاده کنید.

en: Button Animation
fa_IR: انیمیشن دکمه

en: Ops you don't select or enter any content! Add your offcanvas content from editor.
fa_IR: شما هیچ محتوایی را انتخاب یا وارد نکرده اید! محتوای خود را از ویرایشگر وارد کنید.

en:  Open Street Map
fa_IR:  نقشه خیابان باز

en: Zoom
fa_IR: بزرگ نمایی

en: Use 25x41 px size png icon for exact point.
fa_IR: برای نقطه دقیق از آیکون png اندازه 25x41 استفاده کنید.

en: Close Button Hover Color
fa_IR: رنگ هاور دکمه بستن

en: Bar Width
fa_IR: عرض نوار

en: Use same size ratio image
fa_IR: با استفاده از اندازه نسبت یکسان

en: Slide #1
fa_IR: اسلاید 1

en: Slide #2
fa_IR: اسلاید 2

en: Slide #3
fa_IR: اسلاید 3

en: Slide #4
fa_IR: اسلاید 4

en: On Active
fa_IR: در زمان فعال بودن

en: Always Visible
fa_IR: همیشه قابل مشاهده است

en: Slider Height
fa_IR: ارتفاع اسلایدر

en: Align Content
fa_IR: تراز محتوا

en: Slide Skew
fa_IR: انحراف اسلاید

en: Item Mouse Interaction
fa_IR: تعامل ماوس

en: Item Wrapper Link
fa_IR: لینک بسته بندی آیتم

en: Be aware! When Item Wrapper Link activated then read more link will not work
fa_IR: آگاه باشید هنگامی که لینک کانتینر مورد فعال شد ، لینک عنوان و بیشتر بخوانید کار نمی کند

en: Active Overlay Color
fa_IR: رنگ پوشش فعال

en: Overlay Hover Color
fa_IR: رنگ هاور پوشش

en: Parallax Effects
fa_IR: افکت‌های پارالاکس

en: Horizontal Parallax(X)
fa_IR: پارالاکس افقی (X)

en: Define multiple stops for a property by using a comma separated list of values.
fa_IR: با استفاده از لیست مقادیر جدا شده با کاما، چندین توقف برای یک ویژگی تعریف کنید.

en: Vertical Parallax(Y)
fa_IR: پارالاکس منظر عمودی (Y)

en: Hidden to Visible
fa_IR: پنهان به آشکار

en: Visible to Hidden
fa_IR: آشکار به پنهان

en: Transition For
fa_IR: نوع حرکت

en: Animation Viewport
fa_IR: قابلیت نمایش انیمیشن

en: Start offset. The value can be in vh, % and px. It supports basic mathematics operands + and -.
fa_IR: شروع افست. مقدار می تواند بر حسب vh، % و px باشد. این عملوندهای پایه ریاضی + و - را پشتیبانی می کند.

en: End offset. The value can be in vh, % and px. It supports basic mathematics operands + and -.
fa_IR: پایان افست. مقدار می تواند بر حسب vh، % و px باشد. این عملوندهای پایه ریاضی + و - را پشتیبانی می کند.

en: Parallax Start From
fa_IR: شروع پارالاکس از

en: All Device
fa_IR: همه دستگاه

en: Retina to Larger
fa_IR: ریتنا و بزرگتر

en: Desktop to Larger
fa_IR: دسکتاپ و بزرگتر

en: Tablet to Larger
fa_IR: تبلت و بزرگتر

en: Mobile to Larger
fa_IR: موبایل و بزرگتر

en: Self
fa_IR: داخلی

en: Section
fa_IR: بخش

en: Particles
fa_IR: ذرات

en: Background Particles Effects
fa_IR: افکت ذرات پس زمینه

en: Particles Effects
fa_IR: افکت ذرات پس زمینه

en: If you need mouse activity, you can fix z-index.
fa_IR: اگر به فعالیت ماوس نیاز دارید ، می توانید z-index را ثابت کنید.

en: Show Category
fa_IR: نمایش دسته بندی

en: Show Link
fa_IR: نمایش لینک

en: Details Link
fa_IR: لینک جزئیات

en: Lightbox Link
fa_IR: لینک لایت باکس

en: Show in new Tab (Details Link/Title)
fa_IR: نمایش در تب  جدید (لینک جزئیات / عنوان)

en: VIEW
fa_IR: مشاهده

en: Primary Color
fa_IR: رنگ اصلی

en: Content Width(%)
fa_IR: عرض محتوا(%)

en: Category Color
fa_IR: رنگ دسته بندی

en: Masonry will not work if you not set filter.
fa_IR: اگر فیلتر را تنظیم نکنید حالت ماسونری عمل نخواهد کرد.

en: Filter Item Count
fa_IR: فیلتر تعداد آیتم

en: Zoom on Hover
fa_IR: بزرگنمایی در هنگام هاور

en: Position (X axis)
fa_IR: موقعیت (محور X)

en: Position (Y axis)
fa_IR: موقعیت (محور Y)

en: Time Short Format
fa_IR: قالب کوتاه زمان

en: Left Part
fa_IR: قسمت چپ

en: Right Part
fa_IR: قسمت راست

en: Left Part Padding
fa_IR: پدینگ قسمت راست

en: Right Part Wrap Padding
fa_IR: قسمت راست پدینگ بسته بندی

en: Right Part Padding
fa_IR: پدینگ قسمت چپ

en: Featured Item
fa_IR: آیتم وِیژه

en: One
fa_IR: یک

en: Featured Item Height
fa_IR: ارتفاع مورد برجسته

en: List Layout
fa_IR: طرح بندی لیست

en: Featured Image Style
fa_IR: استایل تصویر شاخص

en: Featured Layout Style
fa_IR: سبک طرح بندی ویژه

en: List Layout Style
fa_IR: سبک طرح بندی لیست

en: Tags
fa_IR: برچسب ها

en: Description Padding
fa_IR: پدینگ توضیحات

en: Item Background
fa_IR: پس زمینه آیتم

en: Highlighted Border Color
fa_IR: رنگ حاشیه برجسته شده

en: Highlighted Border Width
fa_IR: پهنای حاشیه برجسته شده

en: Comment List
fa_IR: لیست نظرات

en: Wrapper Padding
fa_IR: پدینگ ظرف

en: Meta Color
fa_IR: رنگ متا

en: Reply Color
fa_IR: رنگ پاسخ

en: Reply Hover Color
fa_IR: رنگ هاور پاسخ

en: Comment Box
fa_IR: باکس دیدگاه ها

en: Comments are closed.
fa_IR: دیدگاه ها بسته است .

en: Switch on comments from either the discussion box on the WordPress post edit screen or from the WordPress discussion settings.
fa_IR: نظرات را از طریق کادر بحث در صفحه ویرایش نوشته یا از تنظیمات > گفتگو ها روشن کنید.

en: Full Content
fa_IR: محتوای کامل

en: Links Color
fa_IR: رنگ لینک ها

en: This is a dummy text to demonstration purpose. It will be replaced with the post content or excerpt.
fa_IR: این یک متن ساختگی به هدف نمایش است. با محتوای پست یا گزیده جایگزین می شود.

en: Object Fit
fa_IR: متناسب با آبجکت

en: Fill
fa_IR: پر

en: If you active this option. You can change (All, Filter) text without translator plugin. If you wish you can use translator plugin also.
fa_IR: اگر این گزینه را فعال کنید می توانید متن (همه، فیلتر) را بدون افزونه مترجم تغییر دهید. در صورت تمایل می توانید از افزونه مترجم نیز استفاده کنید.

en: Overlay Content Alignment
fa_IR: تراز محتوا پوشش

en: Overlay Content Vertical Position
fa_IR: وضعیت عمودی محتوا پوشش

en: Note:- The changes will reflect on Preview Page.
fa_IR: توجه: - تغییرات در صفحه پیش نمایش منعکس خواهد شد.

en: Grid Tab Item
fa_IR: آیتم های تب شبکه ای

en: Content Reverse
fa_IR: محتوا معکوس

en: Post Image
fa_IR: تصویر نوشته

en: Item Text Align
fa_IR: ترازبندی متن آیتم

en: Item Border Width
fa_IR: عرض حاشیه آیتم

en: Active Tab Number
fa_IR: شماره تب فعال

en: Active Item Background
fa_IR: پس زمینه آیتم فعال

en: Active Item Text Color
fa_IR: رنگ متن آیتم فعال

en: Content Background Color
fa_IR: رنگ پس زمینه محتوا

en: Excerpt Color
fa_IR: رنگ خلاصه

en: Reverse
fa_IR: معکوس

en: Odd Columns
fa_IR: ستون های فرد

en: Even Columns
fa_IR: ستون های زوج

en: Primary Item Hide
fa_IR: پنهان سازی آیتم اصلی

en: Primary Item Height
fa_IR: ارتفاع مورد اولیه

en: Odd Item Height
fa_IR: ارتفاع آیتم های فرد

en: Thumbnail Width
fa_IR: عرض بندانگشتی

en: Thumbnail width only works in desktop and tablet mode
fa_IR: عرض تصویر بند انگشتی فقط در حالت دسکتاپ و تبلت کار می کند

en: Secondary Columns
fa_IR: ستون های ثانویه

en: Secondary Item Height
fa_IR: ارتفاع مورد ثانویه

en: Even Item Height
fa_IR: ارتفاع آیتم های زوج

en: Secondary Grid Height
fa_IR: ارتفاع شبکه ثانویه

en: Secondary Alignment
fa_IR: تراز ثانویه

en: Ajax Load More
fa_IR: باگذاری بیشتر ایجکس

en: Load More Items
fa_IR: بارگذاری موارد بیشتر

en: Infinite Scroll
fa_IR: اسکرول بی نهایت

en: Tags:
fa_IR: برچسب ها:

en: Just leave blank if you hide this string.
fa_IR: اگر این رشته را پنهان کردید، فقط خالی بگذارید.

en: Primary Text Limit
fa_IR: محدودیت متن اصلی

en: Secondary Text Limit
fa_IR: محدودیت متن ثانویه

en: Remove the shortcodes from the post description text and vice versa.
fa_IR: کدهای کوتاه را از متن توضیحات پست حذف کنید و بالعکس.

en: Be aware! When Item Wrapper Link activated then title link and read more link will not work
fa_IR: آگاه باشید هنگامی که لینک عمومی فعال می شود، لینک عنوان  و لینک ادامه مطلب غیرفعال می شود

en: Content Margin
fa_IR: فاصله خارجی محتوا

en: Overlay Opacity
fa_IR: شفافیت روکش

en: Primary Spacing
fa_IR: فاصله اولیه

en: Primary Typography
fa_IR: تایپوگرافی اولیه

en: Secondary Typography
fa_IR: تایپوگرافی ثانویه

en: Date Format
fa_IR: فرمت تاریخ

[ctx: Date Format]
en: March 6, 2018 (F j, Y)
fa_IR: مارس 6 , 2018 (F j, Y)

en: Custom Date Format
fa_IR: فرمت تاریخ دلخواه

note: translators: %s: Allowed data letters (see: http://php.net/manual/en/function.date.php). translators: %s: Allowed time letters (see: http://php.net/manual/en/function.time.php).
en: Use the letters: %s
fa_IR: استفاده از این حروف : %s

en: Custom Time Format
fa_IR: فرمت زمان سفارشی

en: One Comment
fa_IR: یک دیدگاه

en: %s Comments
fa_IR: %s دیدگاه

en: Indent
fa_IR: عقب نشینی

en: Multiple Columns
fa_IR: ستون های متعدد

en: For good looking set it 1 for default skin and 2 for another skin
fa_IR: برای ظاهر زیبا، آن را 1 برای پوسته پیش فرض و 2 برای پوسته دیگر تنظیم کنید

en: Trending Articles
fa_IR: مقالات پرطرفدار

en: Follow Descendants
fa_IR: دنبال کردن

en: When enabled, this option ensures that selected parent categories automatically include or exclude all their child and grandchild categories
fa_IR: وقتی فعال باشد، این گزینه تضمین می‌کند که دسته‌های والدین انتخاب‌شده به‌طور خودکار همه دسته‌های فرزند و نوه‌شان را شامل یا حذف می‌کنند

en: Content Vertical Align
fa_IR: تراز عمودی محتوا

en: Title Spacing
fa_IR: فاصله عنوان

en: Filter Category
fa_IR: دسته بندی فیلتر

[ctx: Frontend]
en: On
fa_IR: فعال

en: Show Tag
fa_IR: نمایش برچسب

en: Thumb Title HTML Tag
fa_IR: عنوان برچسب HTML بندانگشتی

en: Text Hide On Tablet
fa_IR: مخفی سازی متن در تبلت

en: Text Hide On Mobile
fa_IR: مخفی سازی متن در موبایل

en: Pagination Thumb
fa_IR: بندانگشتی صفحه بندی

en: Slider Minimum Height
fa_IR: حداقل ارتفاع اسلایدر

en: Slider Max Height
fa_IR: حداکثر ارتفاع اسلایدر

en: Prev Text
fa_IR: متن قبلی

en: PREV
fa_IR: قبلی

en: NEXT
fa_IR: بعدی

en: Bottom Part
fa_IR: بخش پایین

en: Description Background
fa_IR: پس زمینه توضیحات

en: Navigation Hover Color
fa_IR: رنگ هاور ناوبری

en: Navigation Hover Background
fa_IR: پس زمینه هاور ناوبری

en: Pagination Text Color
fa_IR: رنگ متن صفحه بندی

en: Thumb Background Color
fa_IR: رنگ پس زمینه انگشتی

en: Thumb Opacity
fa_IR: شفافیت انگشتی

en: Thumb Border Radius
fa_IR: شعاع مرز انگشتی

en: Thumb Size
fa_IR: اندازه بندانگشتی

en: Upper Border Color
fa_IR: رنگ حاشیه بالا

en: Active Border Color
fa_IR: رنگ حاشیه فعال

en: Date Typography
fa_IR: تایپوگرافی تاریخ

en: Marign
fa_IR: مارجین

en: Post Link
fa_IR: لینک نوشته

en: Old Price
fa_IR: قیمت قبلی

en: First item on the list
fa_IR: مورد اول در لیست

en: List Items
fa_IR: لیست آیتم ها

en: Second item on the list
fa_IR: مورد دوم در لیست

en: Third item on the list
fa_IR: مورد سوم در لیست

en: Image Hide On
fa_IR: پنهان کردن تصویر

en: Vertical Align
fa_IR: هماهنگی عمودی

en: Item Counter
fa_IR: شمارنده آیتم

en: Add to Cart
fa_IR: افزودن به سبد خرید

en: Cart Space
fa_IR: فضای سبد خرید

en: Old Price Space
fa_IR: فضای قدیمی قیمت

en: Badge Offset
fa_IR: نشان افست

en: Counter
fa_IR: شمارنده

en: Two (Features and Price interchange)
fa_IR: دو (ویژگی ها و تبادل قیمت)

en: Three (Features in at Last)
fa_IR: سه (امکانات در آخر)

en: Four (Header in at Middle)
fa_IR: چهار (سربرگ در میانه)

en: Five (No Features List)
fa_IR: پنج (بدون لیست امکانات)

en: Six (Image Under Header)
fa_IR: شش (تصویر زیر سربرگ)

en: Seven (Image Under Features)
fa_IR: هفت (تصویر زیر ویژگی ها)

en: Eight (Header Under Pricing)
fa_IR: هشت (هدر زیر قیمت)

en: Nine (Header & Pricing Inline)
fa_IR: نه (سربرگ و قیمت درون خطی)

en: Overflow Hidden
fa_IR: پنهان کردن سرریز

en: Service Name
fa_IR: نام سرویس

en: Service sub title
fa_IR: زیرعنوان سرویس

en: Sticky Heading
fa_IR: عنوان چسبان

en: Pricing
fa_IR: قیمت گذاری

en: Currency Symbol
fa_IR: نماد ارز

[ctx: Currency Symbol]
en: Dollar
fa_IR: دلار

[ctx: Currency Symbol]
en: Euro
fa_IR: یورو

[ctx: Currency Symbol]
en: Baht
fa_IR: بات

[ctx: Currency Symbol]
en: Franc
fa_IR: فرانک

[ctx: Currency Symbol]
en: Guilder
fa_IR: گیلدر

[ctx: Currency Symbol]
en: Krona
fa_IR: کرون

[ctx: Currency Symbol]
en: Lira
fa_IR: لیر

[ctx: Currency Symbol]
en: Peseta
fa_IR: پزه‌تا

[ctx: Currency Symbol]
en: Peso
fa_IR: پزو

[ctx: Currency Symbol]
en: Pound Sterling
fa_IR: پوند استرلینگ

[ctx: Currency Symbol]
en: Real
fa_IR: رئال

[ctx: Currency Symbol]
en: Ruble
fa_IR: روبل

[ctx: Currency Symbol]
en: Rupee
fa_IR: روپيه

[ctx: Currency Symbol]
en: Rupee (Indian)
fa_IR: روپیه (هند)

[ctx: Currency Symbol]
en: Shekel
fa_IR: شکل

[ctx: Currency Symbol]
en: Yen/Yuan
fa_IR: ین / یوان

[ctx: Currency Symbol]
en: Taka
fa_IR: تاکا

[ctx: Currency Symbol]
en: Won
fa_IR: وون

en: Currency Format
fa_IR: فرمت واحد پول

en: Add Custom Attributes
fa_IR: افزودن ویژگی های سفارشی

en: Set custom attributes for the price table button tag. Each attribute in a separate line. Separate attribute key from the value using %s character.
fa_IR: ویژگی های سفارشی را برای برچسب دکمه جدول قیمت تنظیم کنید. هر ویژگی در یک خط جداگانه. با استفاده از کاراکتر %s ، کلید ویژگی را از مقدار جدا کنید.

en: Sale
fa_IR: فروش

en: Original Price
fa_IR: قیمت اصلی

en: Sticky Pricing
fa_IR: قیمت گذاری چسبان

en: Features
fa_IR: ویژگی ها

en: Normal Text
fa_IR: نوشته معمولی

en: Features Hide On
fa_IR: ویژگی های پنهان

en: Active Features Item
fa_IR: آيتم شاخص فعال

en: Show All Features
fa_IR: نمایش تمام ویژگی ها

en: - Show all features
fa_IR: - مشاهده تمام ویژگی ها

en: Less Features
fa_IR: تنظیمات کمتر

en: - Less features
fa_IR: - تنظیمات کمتر

en: Select Plan
fa_IR: انتخاب طرح

en: Select EDD
fa_IR: انتخاب EDD

en: Not found
fa_IR: یافت نشد

en: Easy Digital Download Integration
fa_IR: ادغام ایزی دیجیتال دانلود

en: Easy Digital Download Item
fa_IR: آیتم ایزی دیجیتال دانلود

en: Add Custom Attributes (Deprecated)
fa_IR: افزودن ویژگی های سفارشی

en: This option will be deprecated in the future. Please use the link field above to add custom attributes.
fa_IR: این گزینه در آینده حذف خواهد شد. لطفا ازفیلد لینک بالا استفاده کنید.

en: This is footer text
fa_IR: این متن پاورقی است

en: Ribbon
fa_IR: روبان

en: Align
fa_IR: تراز

en: Sub Title Color
fa_IR: رنگ زیرعنوان

en: Fractional Part
fa_IR: قسمت جزئی

en: Period Color
fa_IR: رنگ دوره

en: List Padding
fa_IR: فاصله داخلی لیست

en: List Margin
fa_IR: فاصله خارجی لیست

en: Features Icon
fa_IR: آیکون ویژگی ها

en: Vertical offset
fa_IR: افست عمودی

en: Header & Pricing Wrap
fa_IR: بسته بندی سربرگ و قیمت

en: Product Items
fa_IR: آیتم های محصول

en: product title here
fa_IR: عنوان محصول

en: Enter your text
fa_IR: متن خود را وارد کنید

en: 1 hour 10 mins
fa_IR: 1 ساعت 10 دقیقه

en: Pizza
fa_IR: پیتزا

en: Burger
fa_IR: برگر

en: Chicken
fa_IR: مرغ

en: Milkshake
fa_IR: میلک شیک

en: Ice Tea
fa_IR: چای سرد

en: Pasta
fa_IR: پاستا

en: Show Price
fa_IR: نمایش قیمت

en: Item Wrapper
fa_IR: دربرگیرنده آیتم

en: Star
fa_IR: ستاره

en: Show Iamge
fa_IR: نمایش تصویر

en: Count Text Color
fa_IR: رنگ متن شمارش

en: Count Text Typography
fa_IR: تایپوگرافی شمارشگر متن

en: Type Badge text
fa_IR: نوع متن نشان

en: Read More Color
fa_IR: رنگ ادامه مطلب

en: Read More Background Color
fa_IR: رنگ پس زمینه ادامه مطلب

en: Rating Color
fa_IR: رنگ امتیاز

en: Rating Text Color
fa_IR: رنگ متن رتبه بندی

en: Badge Color
fa_IR: رنگ نشان

en: Badge Background Color
fa_IR: رنگ پس زمینه نشان

en: Select Profile
fa_IR: انتخاب پروفایل

en: My Blog
fa_IR: وبلاگ من

en: Show User Menu
fa_IR: نمایش منوی کاربر

en: Show Username
fa_IR: نمایش نام کاربری

en: Show Status
fa_IR: نمایش وضعیت

en: Show Follow Button
fa_IR: نمایش دکمه دنبال کردن

en: Show Social Icon
fa_IR: نمایش آیکون اجتماعی

en: Custom Profile
fa_IR: پروفایل سفارشی

en: Adam Smith
fa_IR: علی رضایی

en: Hello, My name is Adam Smith ! I am Web Developer at BDThemes LTD.
fa_IR: سلام، نام من علی رضایی است! من یک توسعه دهنده هستم.

en: Followers
fa_IR: فالورها

en: Following
fa_IR: فالوینگ ها

en: Blog Profile
fa_IR: پروفایل وبلاگ

en: User Menu
fa_IR: منو کاربر

en: Menus
fa_IR: منوها

en: Billing
fa_IR: صورت حساب

en: Dropdown Position
fa_IR: موقعیت کشویی

en: Dropdown Mode
fa_IR: حالت کشویی

en: Clicked
fa_IR: کلیک شده

en: Header Area
fa_IR: ناحیه سربرگ

en: Inner Style
fa_IR: استایل داخلی

en: Dot Size
fa_IR: اندازه نقطه

en: Dropdown Menu
fa_IR: منو کشویی

en: Left Spacing
fa_IR: فاصله چپ

en: Content Area
fa_IR: ناحیه محتوا

en: Match Spacing
fa_IR: فاصله گذاری یکسان

en: Full Name
fa_IR: نام و نام خانوادگی

en: Number Color
fa_IR: رنگ شماره

en: Follow Button
fa_IR: دکمه فالو

en: Progress Value
fa_IR: مقدار پیشرفت

en: Duration(s)
fa_IR: مدت زمان (ثانیه)

en: Your title text here
fa_IR: عنوان در اینجا وارد کنید

en: Hide Title Divider
fa_IR: مخفی کردن جدا کننده عنوان

en: Your before text here
fa_IR: متن قبل را اینجا وارد کنید

en: Your middle text here
fa_IR: متن میانه را اینجا وارد کنید

en: Your after text here
fa_IR: متن بعد را اینجا وارد کنید

en: Pie Fill Color
fa_IR: انتخاب رنگ نمودار دایره ای

en: Pie Bar Color
fa_IR: رنگ نمودار دایره ای

en: Before Text Color
fa_IR: رنگ متن قبل

en: Before Text Typography
fa_IR: تایپوگرافی متن قبل

en: Middle Text Color
fa_IR: رنگ متن میانه

en: Middle Text Typography
fa_IR: تایپوگرافی متن میانه

en: Percentage Color
fa_IR: رنگ درصد

en: Percentage Typography
fa_IR: تایپوگرافی درصد

en: After Text Color
fa_IR: رنگ متن بعد

en: After Text Typography
fa_IR: تایپوگرافی متن بعد

en: Protection Type
fa_IR: نوع حفاظت

en: User Based
fa_IR: کاربر محور

en: Password Based
fa_IR: رمز محور

en: Select User Type
fa_IR: انتخاب نوع کاربر

en: This is your content that you want to be protected by either user role or password.
fa_IR: این محتوایی است که می خواهید توسط نقش کاربری و یا رمز عبور محافظت شود.

en: Show Forcefully for Edit
fa_IR: نمایش اجباری برای ویرایش

en: You can show your protected content in editor for design it.
fa_IR: شما می توانید محتوای محافظت شده خود را در ویرایشگر برای طراحی آن نشان دهید.

en: Warning Message
fa_IR: پیام هشدار

en: Message Type
fa_IR: نوع پیام

en: Go to your template > Edit template > look at here: http://prntscr.com/md5qvr for template ID.
fa_IR: برای شناسه الگو به بخش قالب ها > ویرایش قالب بروید : http://prntscr.com/md5qvr

en: You don't have permission to see this content.
fa_IR: شما مجوز لازم برای دیدن این مطلب را ندارید.

en: Password Input
fa_IR: ورودی رمز عبور

en: Oops, you entered the wrong password!
fa_IR: رمز عبور را اشتباه وارد کرده اید!

en: Enter Password
fa_IR: رمز عبور را وارد کنید

en: Ops, You Forget to set password!
fa_IR: شما فراموش کردید رمز عبور قرار دهید!

en: Qrcode
fa_IR: بارکد QR

en: This Page Link
fa_IR: لینک این صفحه

en: Label Type
fa_IR: نوع برچسب

en: Label Size
fa_IR: سایز برچسب

en: Label POS X:
fa_IR: موقعیت افقی برچسب:

en: Label POS Y:
fa_IR: موقعیت عمودی برچسب:

en: Min Version
fa_IR: نسخه حداقل

en: Error Correction Level
fa_IR: خطای اصلاح سطح

en: Low (7%)
fa_IR: کم (7٪)

en: Medium (15%)
fa_IR: متوسط ​​(15٪)

en: Quartile (25%)
fa_IR: کوارتل (25٪)

en: High (30%)
fa_IR: بالا (30٪)

en: Code Color
fa_IR: رنگ کد

en: Code Radius
fa_IR: حاشیه کد

en: Sub Label
fa_IR: زیربرچسب

en: description
fa_IR: توضیحات

en: Back To Top With Progress
fa_IR: بازگشت به بالا با پیشرفت

en: Horizontal Progress
fa_IR: پیشرفت افقی

en: Progress With Cursor
fa_IR: پیشرفت با مکان نما

en: Primary Circle Size
fa_IR: اندازه دایره اولیه

en: Secondary Circle Size
fa_IR: اندازه دایره ثانویه

en: Top
fa_IR: بالا

en: Secondary Background
fa_IR: پس زمینه ثانویه

en: Active Background
fa_IR: پس زمینه فعال

en: Note: This widget's functionality may not be available in editor mode (dummy text, 2 min read), but rest assured, it works seamlessly when you switch to the perview mode/frontend perspective.
fa_IR: توجه: عملکرد این ویجت ممکن است در حالت ویرایشگر (متن ساختگی، 2 دقیقه خواندن) در دسترس نباشد، اما مطمئن باشید، هنگامی که به حالت نمایش می روید، یکپارچه کار می کند.

en: Selector ID
fa_IR: شناسه انتخابگر

en: Just write the content selector ID here such 'my-id'. N.B: No need to add '#'.
fa_IR: فقط شناسه انتخابگر محتوا را در اینجا بنویسید، مانند my-id. نکته: نیازی به اضافه کردن «#» نیست.

en: Average Words Per Minute
fa_IR: میانگین کلمات در دقیقه

en: min read
fa_IR: دقیقه زمان برای مطالعه

en: sec read
fa_IR: ثانیه خواندن

en: Reading Time
fa_IR: زمان خواندن

en: Realistic image shadow
fa_IR: سایه تصویر واقعی

en: Use Realistic Shadow?
fa_IR: از سایه واقعی استفاده کنید؟

en: Shadow On Hover
fa_IR: سایه روی هاور

en: Enter your class or id selector of your img parent tag. e.g: .my-class, #my-id
fa_IR: انتخابگر کلاس یا شناسه تگ والد img خود را وارد کنید. به عنوان مثال: .my-class، #my-id

en: Position X
fa_IR: موقعیت X

en: Position Y
fa_IR: موقعیت Y

en: Remote Carousel ID
fa_IR: شناسه گردونه از راه دور

en: Unique ID of Carousel / Slider. The Elements must be developed with Swiper. No need to add a hash(#) before ID. Note: If you will insert both Elements in the same section, then at first system will try to detect the Element Automatically.
fa_IR: شناسه منحصر به فرد گردونه / اسلایدر. عناصر باید با Swiper توسعه داده شوند. نیازی به اضافه کردن هش (#) قبل از ID نیست. توجه: اگر هر دو عنصر را در یک بخش قرار دهید، در ابتدا سیستم سعی می کند عنصر را به صورت خودکار شناسایی کند.

en: Next
fa_IR: بعدی

en: Previous
fa_IR: قبلی

en: Arrows Space Between
fa_IR: فلش ها فضای بین

en: Icon/Text Space Between
fa_IR: نماد/فضای متن بین

en: Sorry, your ID is maybe not correct (If you did not place any ID that means auto-detect does not work.). And please make sure that your selected element is developed with Swiper.
fa_IR: با عرض پوزش، ممکن است شناسه شما صحیح نباشد (اگر هیچ شناسه ای قرار نداده اید، به این معنی است که تشخیص خودکار کار نمی کند.). و لطفاً مطمئن شوید که عنصر انتخابی شما با Swiper توسعه داده شده است.

en: Unique ID of Carousel. Not need to add #
fa_IR: شناسه منحصر به فرد گردونه. نیازی به اضافه کردن # نیست

en: Digit Pad
fa_IR: پد رقمی

en: Current
fa_IR: فعلی

en: Sorry, your ID is maybe not correct. And please make sure that your selected element is developed with Swiper.
fa_IR: با عرض پوزش، شاید شناسه شما درست نباشد. و لطفاً مطمئن شوید که عنصر انتخابی شما با Swiper توسعه داده شده است.

en: Slider / Carousel Loop Status
fa_IR: وضعیت حلقه گردونه / اسلایدر

en: If the connected Carousel/Slider Loop feature is off then please deactivate this option.
fa_IR: اگر ویژگی حلقه گردونه/اسلایدر متصل خاموش است، لطفاً این گزینه را غیرفعال کنید.

en: Bullet Number
fa_IR: شماره بولت

en: Enter reviewer name
fa_IR: نام بررسی کننده را وارد کنید

en: Use Reveal Effects?
fa_IR: از جلوه های آشکار استفاده کنید؟

en: Left to Right
fa_IR: چپ به راست

en: Right to Left
fa_IR: راست به چپ

en: Top to Bottom
fa_IR: بالا به پایین

en: Bottom to top
fa_IR: پایین به بالا

en: Review Card Items
fa_IR: بررسی اقلام کارت

en: SEO Expert
fa_IR: کارشناس سئو

en: Enter reviewer job title
fa_IR: عنوان شغل بررسی کننده را وارد کنید

en: Enter review text
fa_IR: متن بررسی را وارد کنید

en: Jhon Deo
fa_IR: رامین جوادی

en: Web Desiger
fa_IR: طراحی وب

en: Maria Mak
fa_IR: سارا رضایی

en: Web Expert
fa_IR: کارشناس وب

en: Jackma Kalin
fa_IR: مینا رحیمی

en: Elementor Expert
fa_IR: کارشناس سئو

en: Amily Moalin
fa_IR: رضا امینی

en: WP Officer
fa_IR: افسر پلیس

en: Enagol Ame
fa_IR: علی احمدی

en: WP Developer
fa_IR: توسعه دهنده

en: Leave blank to show full text.
fa_IR: برای نمایش متن کامل خالی بگذارید.

en: Show Job Title
fa_IR: نمایش عنوان شغلی

en: Rating Position
fa_IR: محل قرارگیری امتیاز

en: Before Review Text
fa_IR: قبل از متن بررسی

en: After Review Text
fa_IR: بعد از متن بررسی

en: Show Review Text
fa_IR: نمایش متن بررسی

en: Image Inline
fa_IR: تصویر درون خطی

en: This option only works for left and right image position and it's not working on responsive mode.
fa_IR: این گزینه فقط برای موقعیت تصویر چپ و راست کار می کند و در حالت ریسپانسیو کار نمی کند.

en: Image Alignment
fa_IR: ترازبندی تصویر

en: Advanced Size
fa_IR: اندازه پیشرفته

en: Slider not found! Please select correct slider from option.
fa_IR: اسلایدر پیدا نشد! لطفاً اسلایدر از تنظیمات انتخاب کنید.

en: Enable Ripple Effects
fa_IR: افکت های ریپل را فعال کنید

en: Ripple Effects For
fa_IR: جلوه های ریپل برای

en: Mouse Enter
fa_IR: ورود موس

en: Mouse Leave
fa_IR: ترک موس

en: Max Height
fa_IR: حداکثر ارتفاع

en: Thumb
fa_IR: رنگ پس زمینه انگشتی

en: Track
fa_IR: مسیر

en: Scroll Up
fa_IR: پیمایش به بالا

en: By clicking this scroll button, to which section in your page you want to go? Just write that's section ID here such 'my-header'. N.B: No need to add '#'.
fa_IR: با کلیک برروی این دکمه مشخص می کنید که اسکرول به کدام قسمت برگه پیمایش کند.تنها کافیست شناسه بخش را وارد کنید.

en: Scroll Button Position
fa_IR: موقعیت دکمه اسکرول

en: Button Offset
fa_IR: افست دکمه

en: Hide On Before Scrolling
fa_IR: قبل از پیمایش پنهان شود

en: Use Scroll Fill Effect?
fa_IR: استفاده از افکت اسکرول؟

en: Set the base color for the text. Must Select Transparent Color.
fa_IR: رنگ پایه را برای متن تنظیم کنید. باید رنگ شفاف را انتخاب کنید.

en: Image Framing
fa_IR: قاب‌بندی تصویر

en: Select Frame
fa_IR: انتخاب فریم

en: Min Height
fa_IR: حداقل ارتفاع

en: Link To
fa_IR: پیوند به

en: Choose Link Icon
fa_IR: انتخاب آیکون

en: Link Icon Position
fa_IR: موقیعت لینک آیکون

en: Select Image Scroll
fa_IR: پیمایش تصویر را انتخاب کنید

en: Bottom Top
fa_IR: پایین به بالا

en: Left right
fa_IR: چپ به راست

en: Right Left
fa_IR: راست به چپ

en: Link Icon On Hover
fa_IR: آیکون در حالت شناور

en: Scroll Navigation
fa_IR: ناوبری اسکرول

en: Nav Items
fa_IR: آیتم های ناوبری

en: Nav #1
fa_IR: ناوبری 1

en: Nav #2
fa_IR: ناوبری 2

en: Nav #3
fa_IR: ناوبری 3

en: Nav #4
fa_IR: ناوبری 4

en: Nav #5
fa_IR: ناوبری 5

en: Nav View
fa_IR: نمایش ناوبری

en: Vertical Nav
fa_IR: ناوبری عمودی

en: Fixed Nav
fa_IR: ناوبری ثابت

en: Nav Position
fa_IR: موقعیت ناوبری

en: Nav Offset
fa_IR: آفست ناوبری

en: Target Offset
fa_IR: افست هدف

en: This offset work when you click and go to targeted location
fa_IR: این افست زمانی عمل می کند که کلیک کنید و به موقعیت مورد نظر بروید

en: Default Nav
fa_IR: ناوبری پیشفرض

en: Dot Nav
fa_IR: نقطه ناوبری

en: Search Layout
fa_IR: طرح بندی جستجو

en: Specific Post Type
fa_IR: نوع پست خاص

en: Select post type if you need to search only this post type content.
fa_IR: اگر فقط قصد دارید این نوع از محتوا پست را جستجو کنید، نوع پست را انتخاب کنید.

en: Search Icon
fa_IR: آیکون جستجو

en: Icon Flip
fa_IR: حرکت آیکون

en: Dropbar Position
fa_IR: موقعیت دراپ بار

en: Search Width
fa_IR: عرض جستجو

en: Ajax Search
fa_IR: جستجو ایجکس

en: Connect Section / Widget
fa_IR: اتصال بخش / ابزارک

en: Turn on to show specified section (by ID/Class) when no search result found. Specify the section which will be display when search result not found
fa_IR: برای نمایش بخش مشخص شده (بر اساس شناسه/کلاس) زمانی که نتیجه جستجو پیدا نشد، روشن کنید. بخشی را مشخص کنید که در صورت یافت نشدن نتیجه جستجو نمایش داده شود

en: Section / Widget Selector
fa_IR: بخش / انتخابگر ویجت

en: Example - .selector / #selector
fa_IR: مثال - .selector / #selector

en: Link open in new window
fa_IR: لینک - در پنجره جدید باز کنید

en: Search Button
fa_IR: دکمه جستجو

en: Button Position
fa_IR: موقعیت دکمه

en: Ajax Query
fa_IR: کوئری آژاکس

en: Search Container
fa_IR: کانتینر جستجو

en: Icon Width
fa_IR: عرض آیکون

en: Ajax Dropdown
fa_IR: منو کشویی جستجو ایجکس

en: Loading Spacing
fa_IR: فاصله بارگذاری

en: CLOSE BUTTON
fa_IR: دکمه بستن

en: DIVIDER
fa_IR: جداکننده

en: NO POST
fa_IR: بدون نوشته

en: Sticky Section
fa_IR: بخش چسبنده

en: Enable Sticky
fa_IR: فعالسازی چسبان

en: Set sticky options by enable this option. Note: If you use this sticky, please avoid the Elementor Pro sticky feature. So as not to conflict.
fa_IR: با فعال کردن این گزینه گزینه های چسبنده را تنظیم کنید. توجه: اگر از این مورد استفاده می کنید، لطفاً از ویژگی چسبان المنتور پرو اجتناب کنید. تا تداخل نداشته باشیم.

en: Active Background Color
fa_IR: رنگ پس زمینه فعال

en: Active Padding
fa_IR: پدینگ فعال

en: Active Box Shadow
fa_IR: سایه فعال جعبه

en: If you don't want to scroll after specific section so set that section ID/CLASS here. for example: #section1 or .section1 it's support ID/CLASS
fa_IR: اگر نمیخواهید بعد از بخش خاصی حرکت کنید، قسمت شناسه / CLASS را در اینجا تنظیم کنید. برای مثال: # section1 یا .section1 از ID / CLASS پشتیبانی می کند

en: By default, the element sticks to the top of the viewport. You can set the position option to use a different position.
fa_IR: به طور پیش فرض، عنصر به بالای ویوپورت می چسبد. شما می توانید گزینه موقعیت را برای استفاده از یک موقعیت متفاوت تنظیم کنید.

en: Turn Off
fa_IR: خاموش کردن

en: Enter Post ID
fa_IR: شناسه پست را وارد کنید

en: Link Title
fa_IR: عنوان لینک

en: Meta Separator Color
fa_IR: رنگ جداکننده متا

en: Sapce
fa_IR: فاصله

[ctx: Frontend]
en: Oops! You did not select any post from settings.
fa_IR: اوه! شما هیچ پستی را از تنظیمات انتخاب نکردید.

en: Slide Pre Title
fa_IR: پیش عنوان اسلاید

en: I am slideshow description text, you can edit this text from slider items of slideshow content.
fa_IR: من متن اسلایدشو هستم.شما می توانید متن را از آیتم اسلاید ها ادیت کنید.

en: Slider ratio to width and height, such as 16:9
fa_IR: نسبت فریم به عرض و ارتفاع اسلایدر، مانند 16:9

en: Minimum Height
fa_IR: حداقل ارتفاع

en: Enable Responsive Height
fa_IR: ارتفاع برابر را فعال کنید

en: Slideshow Fullscreen
fa_IR: نمایش اسلاید تمام صفحه

en: Show Pre Title
fa_IR: نمایش پیش عنوان

en: Show Post Title
fa_IR: نمایش عنوان پست

en: Scroll to Section
fa_IR: اسکرول به بخش

en: Scroll to Section Icon
fa_IR: آیکون اسکرول به بخش

en: Arrows and Thumbnavs
fa_IR: نشانگر ها و تامبنو

en: Thumbnavs
fa_IR: تامبنو

en: Thumbnavs Position
fa_IR: موقعیت تامبنو

en: Thumbnavs Outside
fa_IR: خارج تامبنو

en: Thumbnav Max Width
fa_IR: حداکثر عرض تامبنو

en: Thumbnav Max Height
fa_IR: حداکثر ارتفاع تامبنو

en: Thumbnavs Image Width
fa_IR: عرض تصویر تامبنو

en: Thumbnavs Image Height
fa_IR: ارتفاع تصویر تامبنو

en: Hide Arrow on Mobile ?
fa_IR: مخفی کردن پیکان بر روی موبایل؟

en: Parallax Pre Title
fa_IR: پارالاکس پیش عنوان

en: X Start Value
fa_IR: مقدار آغاز X

en: X End Value
fa_IR: مقدار پایان X

en: Y Start Value
fa_IR: مقدار آغاز Y

en: Y End Value
fa_IR: مقدار پایان Y

en: Parallax Title
fa_IR: عنوان پارالاکس

en: Parallax Post Title
fa_IR: عنوان پست پارالاکس

en: Parallax Text
fa_IR: متن پارالاکس

en: Parallax Button
fa_IR: دکمه پارالاکس

en: Text Stroke Width
fa_IR: عرض حاشیه متن

en: Top Space
fa_IR: فضای بالا

en: Text Width
fa_IR: پهنای متن

en: Arrows Horizontal Offset
fa_IR: افست افقی فلش ها

en: Arrows Vertical Offset
fa_IR: افست عمودی فلش ها

en: Thumbnavs Horizontal Offset
fa_IR: افست افقی ناوبری انگشتی

en: Thumbnavs Vertical Offset
fa_IR: افست عمودی ناوبری انگشتی

en: Scroll to Top
fa_IR: رفتن به بالا

en: Bottom Space
fa_IR: فاصله مابین

en: Slinky vertical menu
fa_IR: منوی عمودی باریک

en: Dynamic Menu
fa_IR: منو پویا

en: Sub Gallery 01
fa_IR: زیر گالری 01

en: Sub Gallery 02
fa_IR: زیر گالری 02

en: Sub Gallery 03
fa_IR: زیر گالری 03

en: Menu Max Width
fa_IR: حداکثر عرض منو

en: Text Alignemnt
fa_IR: تراز متن

en: Show Sticky
fa_IR: نمایش چسبان

en: Sticky Offset
fa_IR: افست چسبنده

en: Scrolling Area
fa_IR: منطقه پیمایش

en: Set the css class/ID scrolling area section parent tag class/ID
fa_IR: کلاس css/ID بخش پیمایش تگ والد کلاس/ID را تنظیم کنید

en: Show Google Review
fa_IR: نمایش نقد و بررسی گوگل

en: Show Facebook Review
fa_IR: نمایش نقد و بررسی فیسبوک

en: Show Yelp Review
fa_IR: نمایش نقد و بررسی Yelp

en: Show G2 Review
fa_IR: نمایش نقد و بررسی G2

en: Reload Reviews After
fa_IR: بارگذاری مجدد نقد و بررسی‌ها پس از

en: Show Social Name
fa_IR: نمایش نام اجتماعی

en: Show Total Rating
fa_IR: نمایش مجموع کل امتیازدهی

en: Show Reviews
fa_IR: نمایش نقد و بررسی ها

en: To display Google place reviews, please configure Google Map API key.
fa_IR: برای نمایش نظرات مکان گوگل، لطفاً کلید Google Map API key را پیکربندی کنید.

en: Click %1s HERE %2s to find place ID
fa_IR: برای یافتن شناسه مکان روی %1s اینجا %2s کلیک کنید

en: Avg. Rating (Static)
fa_IR: میانگین امتیازدهی (استاتیک)

en: Total Rating (Static)
fa_IR: مجموع کل امتیازدهی (استاتیک)

en: Google Map URL
fa_IR: آدرس نقشه گوگل

en: Facebook Reviews
fa_IR: نقد و بررسی فیسبوک

en: To display Facebook reviews, please configure Facebook APP ID.
fa_IR: برای نمایش نظرات فیسبوک، لطفاً  APP ID را پیکربندی کنید.

en: For example: your page link is https://facebook.com/bdthemes so your page ID is: bdthemes
fa_IR: برای نمونه: لینک صفحه شما https://facebook.com/bdthemes است بنابراین شناسه صفحه شما عبارت است از: bdthemes

en: Page Access Token
fa_IR: توکن دسترسی به صفحه

en: Go to %1s this link %2s and copy and paste your page access token from there.
fa_IR: به %1s این پیوند %2s بروید و شناسه دسترسی صفحه خود را از آنجا کپی و جایگذاری کنید.

en: Facebook Page URL
fa_IR: آدرس صفحه فیسبوک

en: Yelp Reviews
fa_IR: نقد و بررسی Yelp

en: To display Yelp reviews, please configure Yelp API key.
fa_IR: برای نمایش نظرات Yelp، لطفاً کلید Yelp API را پیکربندی کنید.

en: Yelp Business ID
fa_IR: شناسه تجاری Yelp

en: For example: your page link is https://www.yelp.com/biz/apple-store-new-york so your business ID is: apple-store-new-york
fa_IR: برای مثال: لینک صفحه شما https://www.yelp.com/biz/apple-store-new-york بنابراین شناسه تجاری شما این است: apple-store-new-york

en: Yelp Page URL
fa_IR: آدرس URL صفحه Yelp

en: G2 Reviews
fa_IR: نقد و بررسی G2

en: G2 will show statically right now but we are working for dynamic part.
fa_IR: G2 در حال حاضر به صورت ایستا نشان داده می‌شود اما ما در حال کار برای قسمت داینامیک هستیم.

en: G2 Avg. Rating
fa_IR: میانگین امتیازدهی G2

en: G2 Total Rating
fa_IR: امتیازدهی کل G2

en: G2 Page URL
fa_IR: آدرس URL صفحه G2

en: Total Rating
fa_IR: رتبه کل

en: Reviews
fa_IR: نقد و بررسی

en: Based on
fa_IR: بر اساس

en: reviews
fa_IR: نقد و بررسی

en: Share Buttons
fa_IR: دکمه های اشتراک گذاری

en: Social Media
fa_IR: رسانه های اجتماعی

en: Copied Text
fa_IR: متن کپی شده

en: Note: Social share count only works with those platform: vkontakte, facebook, odnoklassniki, moimir, linkedin, tumblr, pinterest, buffer.
fa_IR: توجه: تعداد اشتراک‌های اجتماعی فقط پلتفرم های زیر کار می‌کند: vkontakte, facebook, odnoklassniki, moimir, linkedin, tumblr, pinterest, buffer.

en: Target URL
fa_IR: آدرس لینک

en: Current Page
fa_IR: صفحه جاری

en: URL
fa_IR: آدرس

en: Flat
fa_IR: تخت

en: Gradient
fa_IR: گرادیانت

en: Minimal
fa_IR: مینیمال

en: Boxed Icon
fa_IR: آیکون جعبه ای

en: Button Height
fa_IR: ارتفاع دکمه

en: Widget > Inner Anchor Tags
fa_IR: ابزارک > تگ های داخلی انکر

en: Element Selector
fa_IR: انتخاب گر المان

en: By clicking this scroll button, to which section in your page you want to go? Just write that's section ID here such 'my-header'.
fa_IR: با کلیک برروی این دکمه مشخص می کنید که اسکرول به کدام قسمت برگه پیمایش کند.تنها کافیست شناسه بخش را وارد کنید.

en: Button Click
fa_IR: کلیک دکمه

en: Mouse Click
fa_IR: کلیک موس

en: Bell Ring
fa_IR: صدای زنگ

en: Local Audio (.ogg only)
fa_IR: صدای محلی (فقط ogg.)

en: Local Audio MP3 (Fallback)
fa_IR: MP3 صوتی محلی

en: Source Code Content
fa_IR: منبع کد

en: Copy Button
fa_IR: دکمه کپی

en: Select Language
fa_IR: زبان را انتخاب کنید

en: Type your code here
fa_IR: کد خود را اینجا تایپ کنید

en: Line Highlight
fa_IR: خط برجسته

en: Line Numbers
fa_IR: شماره خط

en: Copy
fa_IR: کپی

en: Section or Container IDs
fa_IR: شناسه های بخش یا کانتینر

en: Scroller Start
fa_IR: شروع پیمایش

en: Staking Space
fa_IR: فضای پشته

en: Bottom Spacing
fa_IR: فاصله پایین

en: Transparent on Scroll
fa_IR: شفاف در اسکرول

en: 3D Stacking Effect
fa_IR: افکت سه بعدی

en: Scale Ratio
fa_IR: تغییر اندازه

en: Note: This widget won't function at the editor mode at all. It will work just fine on frontend perspective.
fa_IR: توجه: این ویجت به هیچ وجه در حالت ویرایشگر کار نمی کند. در چشم انداز frontend به خوبی کار خواهد کرد.

en: This is a title
fa_IR: این یک عنوان است

en: Active Tab Index
fa_IR: فعالسازی ایندکس تب

en: Scroll To Tab
fa_IR: پیمایش به تب

en: Grid Tab Type
fa_IR: نوع تب شبکه ای

en: Step Flow Heading
fa_IR: عنوان جریان مراحل

en: Badge (Step)
fa_IR: نشان (مرحله)

en: Show Direction
fa_IR: نمایش جهت

en: Direction Hide On
fa_IR: جهت پنهان کردن روشن

en: Infinite Animation
fa_IR: انیمیشن بینهایت

en: Rows Gap
fa_IR: فاصله بین سطر ها

en: Show Heading
fa_IR: نمایش عنوان

en: Heading Text
fa_IR: متن عنوان

en: Advanced Sub Menu
fa_IR: زیر منو پیشرفته

en: Type your sub menu heading title here
fa_IR: عنوان زیر منو خود را در اینجا تایپ کنید

en: Show Sub title
fa_IR: نمایش زیر عنوان

en: Static Menus
fa_IR: منوهای ثابت

en: Menu Sub Title
fa_IR: عنوان زیر منو

en: Menu Badge
fa_IR: نشان منو

en: Badge Background
fa_IR: پس‌زمینه نشان

en: Trending Design inspire to you
fa_IR: طراحی پرطرفدار الهام بخش شماست

en: Icons Hide on
fa_IR: نمادها پنهان شوند

en: Sub Title Hide on
fa_IR: عنوان زیر منو پنهان شوند

en: Blob Content
fa_IR: محتوای حباب

en: Gradient Color
fa_IR: رنگ گرادیانت

en: Show Stroke
fa_IR: نمایش حاشیه دار

en: Select Shape Style
fa_IR: استایل شکل را انتخاب کنید

en: Shape 01
fa_IR: شکل 01

en: Shape 02
fa_IR: شکل 02

en: Shape 03
fa_IR: شکل 03

en: Shape 04
fa_IR: شکل 04

en: Shape 05
fa_IR: شکل 05

en: Shape 06
fa_IR: شکل 06

en: Shape 07
fa_IR: شکل 07

en: Shape 08
fa_IR: شکل 08

en: Shape 09
fa_IR: شکل 09

en: Shape-10
fa_IR: شکل 10

en: Set the duration of the animation in millisecond.
fa_IR: مدت زمان انیمیشن را بر حسب میلی ثانیه تنظیم کنید.

en: End Delay
fa_IR: تاخیر پایان

en: Set the end delay of the animation in millisecond.
fa_IR: تأخیر پایان انیمیشن را بر حسب میلی ثانیه تنظیم کنید.

en: Blob Style
fa_IR: استایل حباب

en: SVG Color
fa_IR: رنگ SVG

en: Stroke Weight
fa_IR: وزن استروک

en: Color Primary
fa_IR: رنگ اصلی

en: Color Secondary
fa_IR: رنگ ثانویه

en: Advanced Blob Style
fa_IR: سبک حباب پیشرفته

en: Primary Color Offset (%)
fa_IR: آفست رنگ اصلی (%)

en: Secondary Color Offset (%)
fa_IR: آفست رنگ ثانویه (%)

en: Position X1
fa_IR: موقعیت X1

en: Position X2
fa_IR: موقعیت X2

en: Position Y1
fa_IR: موقعیت Y1

en: Position Y2
fa_IR: موقعیت Y2

en: Choose SVG
fa_IR: انتخاب SVG

en: Attachment Caption
fa_IR: عنوان ضمیمه

en: SVG Animation
fa_IR: انیمیشن SVG

en: Draw SVG
fa_IR: SVG ترسیم کنید

en: Drawer Type
fa_IR: نوع کشو

en:  On Hover
fa_IR:  در هاور

en: Automatic
fa_IR: خودکار

en: When the draw should start?
fa_IR: چه زمانی نقش باید شروع شود؟

en: Top of Viewport Hits The Widget
fa_IR: بالای ویوپورت بازدید ویجت

en: Center of Viewport Hits The Widget
fa_IR: مرکز ویوپورت بازدید ویجت

en: Custom Offset
fa_IR: افست سفارشی

en: Reset Animation on Scroll Up
fa_IR: تنظیم مجدد انیمیشن در حرکت به بالا

en: Yoyo Effect
fa_IR: افکت یویو

en: Larger value means longer drawing duration.
fa_IR: مقدار بزرگتر به معنای مدت زمان رسم طولانی تر است.

en: Start Point (%)
fa_IR: نقطه شروع (%)

en: Set the point that the SVG should start from.
fa_IR: نقطه ای را تنظیم کنید که SVG باید از آن شروع کند.

en: End Point (%)
fa_IR: نقطه پایان (%)

en: Set the point that the SVG should end at.
fa_IR: نقطه ای را تنظیم کنید که SVG باید به آن ختم شود.

en: On Hover Animation
fa_IR: در انیمیشن هاور

en: Make sure you select a stroke based svg image, otherwise hover animation will not work.
fa_IR: مطمئن شوید عرض خط را برمبنای تصویر svg انتخاب کرده اید در غیر اینصورت انیمیشن عمل نخواهد کرد.

en: Reverse Animation
fa_IR: انیمیشن معکوس

en: Stroke Parallax Animation
fa_IR: انیمیشن پارالاکس

en: Make sure you select a stroke based svg image, otherwise parallax stroke animation will not work.
fa_IR: مطمئن شوید عرض خط را برمبنای تصویر svg انتخاب کرده اید در غیر اینصورت پارالاکس عمل نخواهد کرد.

en: Stroke Start Point
fa_IR: نقطه شروع stroke

en: Set your stroke start value where from you start the stroke parallax.
fa_IR: مقدار شروع stroke خود را از جایی تنظیم کنید که پارالاکس stroke را شروع کند.

en: Viewport
fa_IR: ویوپورت

en: Preserved Original Color
fa_IR: رنگ اصلی حفظ شده

en: Map settings
fa_IR: تنظیمات نقشه

en: Region Type
fa_IR: نوع منطقه

en: World (Default)
fa_IR: جهان (پیش فرض)

en: Continent
fa_IR: قاره

en: Sub Continent
fa_IR: زیر قاره

en: Countries
fa_IR: کشورها

en: Select Continent
fa_IR: قاره را انتخاب کنید

en: Africa
fa_IR: افریقا

en: Europe
fa_IR: اروپا

en: Americas
fa_IR: آمریکا

en: Asia
fa_IR: آسیا

en: Oceania
fa_IR: اقیانوسیه

en: Select Sub Continent
fa_IR: زیرقاره را انتخاب کنید

en: Northern Africa
fa_IR: آفریقای شمالی

en: Western Africa
fa_IR: غرب آفریقا

en: Middle Africa
fa_IR: آفریقای میانه

en: Eastern Africa
fa_IR: شرق آفریقا

en: Southern Africa
fa_IR: آفریقای جنوبی

en: Northern Europe
fa_IR: اروپای شمالی

en: Western Europe
fa_IR: اروپای غربی

en: Eastern Europe
fa_IR: اروپای شرقی

en: Southern Europe
fa_IR: اروپای جنوبی

en: Northern America
fa_IR: آمریکای شمالی

en: Caribbean
fa_IR: کارائیب

en: Central America
fa_IR: آمریکای مرکزی

en: South America
fa_IR: آمریکای جنوبی

en: Central Asia
fa_IR: آسیای مرکزی

en: Eastern Asia
fa_IR: آسیای شرقی

en: Southern Asia
fa_IR: جنوب آسیا

en: South-Eastern Asia
fa_IR: آسیای جنوب شرقی

en: Western Asia
fa_IR: غرب آسیا

en: Australia and New Zealand
fa_IR: استرالیا و نیوزلند

en: Melanesia
fa_IR: ملانزی

en: Micronesia
fa_IR: میکرونزی

en: Polynesia
fa_IR: پلی‌نزی

en: Select Country
fa_IR: انتخاب یک کشور / منطقه

en: Algeria (Northern Africa)
fa_IR: الجزایر (شمال آفریقا)

en: Egypt (Northern Africa)
fa_IR: مصر (شمال آفریقا)

en: Western Sahara (Northern Africa)
fa_IR: صحرای غربی (شمال آفریقا)

en: Libya (Northern Africa)
fa_IR: لیبی (شمال آفریقا)

en: Morocco (Northern Africa)
fa_IR: الجزایر (شمال آفریقا)

en: Sudan (Northern Africa)
fa_IR: سودان (شمال آفریقا)

en: South Sudan (Northern Africa)
fa_IR: سودان جنوبی (شمال آفریقا)

en: Saint Helena (Northern Africa)
fa_IR: سنت هلنا (شمال آفریقا)

en: Chad (Northern Africa)
fa_IR: چاد (شمال آفریقا)

en: Tunisia (Northern Africa)
fa_IR: تونس (شمال آفریقا)

en: Burkina Faso (Western Africa)
fa_IR: بورکینافاسو (غرب آفریقا)

en: Benin (Western Africa)
fa_IR: بنین (غرب آفریقا)

en: Ivory Coast (Western Africa)
fa_IR: ساحل عاج (غرب آفریقا)

en: Cape Verde (Western Africa)
fa_IR: کیپ ورد (غرب آفریقا)

en: Ghana (Western Africa)
fa_IR: غنا (غرب آفریقا)

en: Gambia (Western Africa)
fa_IR: گامبیا (غرب آفریقا)

en: Guinea (Western Africa)
fa_IR: گینه (غرب آفریقا)

en: Guinea-Bissau (Western Africa)
fa_IR: گینه بیسائو (غرب آفریقا)

en: Liberia (Western Africa)
fa_IR: لیبریا (غرب آفریقا)

en: Mali (Western Africa)
fa_IR: مالی (غرب آفریقا)

en: Mauritania (Western Africa)
fa_IR: موریتانی (غرب آفریقا)

en: Niger (Western Africa)
fa_IR: نیجر (غرب آفریقا)

en: Nigeria (Western Africa)
fa_IR: نیجریه (غرب آفریقا)

en: Sierra Leone (Western Africa)
fa_IR: سیرالئون (غرب آفریقا)

en: Senegal (Western Africa)
fa_IR: سنگال (غرب آفریقا)

en: Togo (Western Africa)
fa_IR: توگو (غرب آفریقا)

en: Angola (Middle Africa)
fa_IR: آنگولا (آفریقای میانه)

en: Democratic Republic of the Congo (Middle Africa)
fa_IR: جمهوری دموکراتیک کنگو (آفریقای میانه)

en: Central African Republic (Middle Africa)
fa_IR: جمهوری آفریقای مرکزی (آفریقای میانه)

en: Congo (Brazzaville) (Middle Africa)
fa_IR: کنگو (برازاویل) (آفریقای میانه)

en: Cameroon (Middle Africa)
fa_IR: کامرون (آفریقای میانه)

en: Gabon (Middle Africa)
fa_IR: گابن (آفریقای میانه)

en: Equatorial Guinea (Middle Africa)
fa_IR: گینه استوایی (آفریقای میانه)

en: Sao Tome and Principe (Middle Africa)
fa_IR: سائوتومه و پرنسیپ (آفریقای میانه)

en: Chad (Middle Africa)
fa_IR: چاد (آفریقای میانه)

en: Burundi (Eastern Africa)
fa_IR: بوروندی (شرق آفریقا)

en: Djibouti (Eastern Africa)
fa_IR: جیبوتی (شرق آفریقا)

en: Eritrea (Eastern Africa)
fa_IR: اریتره (شرق آفریقا)

en: Ethiopia (Eastern Africa)
fa_IR: اتیوپی (شرق آفریقا)

en: Kenya (Eastern Africa)
fa_IR: کنیا (شرق آفریقا)

en: Comoros (Eastern Africa)
fa_IR: کومور (شرق آفریقا)

en: Madagascar (Eastern Africa)
fa_IR: ماداگاسکار (شرق آفریقا)

en: Malawi (Eastern Africa)
fa_IR: مالاوی (شرق آفریقا)

en: Mauritius (Eastern Africa)
fa_IR: موریس (شرق آفریقا)

en: Mozambique (Eastern Africa)
fa_IR: موزامبیک (شرق آفریقا)

en: Reunion (Eastern Africa)
fa_IR: یونیون (شرق آفریقا)

en: Rwanda (Eastern Africa)
fa_IR: رواندا (شرق آفریقا)

en: Seychelles (Eastern Africa)
fa_IR: سیشل (شرق آفریقا)

en: Somalia (Eastern Africa)
fa_IR: سومالی (شرق آفریقا)

en: Tanzania (Eastern Africa)
fa_IR: تانزانیا (شرق آفریقا)

en: Uganda (Eastern Africa)
fa_IR: اوگاندا (شرق آفریقا)

en: Mayotte (Eastern Africa)
fa_IR: مایوت (شرق آفریقا)

en: Zambia (Eastern Africa)
fa_IR: زامبیا (شرق آفریقا)

en: Zimbabwe (Eastern Africa)
fa_IR: زیمباوه (شرق آفریقا)

en: Botswana (Southern Africa)
fa_IR: بوتسوانا (آفریقای جنوبی)

en: Lesotho (Southern Africa)
fa_IR: لسوتو (آفریقای جنوبی)

en: Namibia (Southern Africa)
fa_IR: نامیبیا (آفریقای جنوبی)

en: Swaziland (Southern Africa)
fa_IR: سوازیلند (آفریقای جنوبی)

en: South Africa (Southern Africa)
fa_IR: آفریقای جنوبی (آفریقای جنوبی)

en: Kazakhstan (Central Asia)
fa_IR: قزاقستان (آسیای مرکزی)

en: Kyrgyzstan (Central Asia)
fa_IR: قرقیزستان (آسیای مرکزی)

en: Tajikistan (Central Asia)
fa_IR: تاجیکستان (آسیای مرکزی)

en: Turkmenistan (Central Asia)
fa_IR: ترکمنستان (آسیای مرکزی)

en: Uzbekistan (Central Asia)
fa_IR: ازبکستان (آسیای مرکزی)

en: United Arab Emirates (Western Asia)
fa_IR: امارات متحده عربی (آسیای غربی)

en: Armenia (Western Asia)
fa_IR: ارمنستان (آسیای غربی)

en: Azerbaijan (Western Asia)
fa_IR: آذربایجان (غرب آسیا)

en: Bahrain (Western Asia)
fa_IR: بحرین (غرب آسیا)

en: Cyprus (Western Asia)
fa_IR: قبرس (آسیای غربی)

en: Georgia (Western Asia)
fa_IR: گرجستان (آسیای غربی)

en: Iraq (Western Asia)
fa_IR: عراق (غرب آسیا)

en: Albania (Southern Europe)
fa_IR: آلبانی (جنوب اروپا)

en: Andorra (Southern Europe)
fa_IR: آندورا (جنوب اروپا)

en: Bosnia and Herzegovina (Southern Europe)
fa_IR: بوسنی و هرزگوین (جنوب اروپا)

en: Croatia (Southern Europe)
fa_IR: کرواسی (جنوب اروپا)

en: Gibraltar (Southern Europe)
fa_IR: جبل الطارق (جنوب اروپا)

en: Greece (Southern Europe)
fa_IR: یونان (جنوب اروپا)

en: Vatican City (Southern Europe)
fa_IR: شهر واتیکان (جنوب اروپا)

en: Italy (Southern Europe)
fa_IR: ایتالیا (جنوب اروپا)

en: Macedonia (Southern Europe)
fa_IR: مقدونیه (جنوب اروپا)

en: Malta (Southern Europe)
fa_IR: مالت (جنوب اروپا)

en: Austria (Western Europe)
fa_IR: اتریش (اروپا غربی)

en: Belgium (Western Europe)
fa_IR: بلژیک (اروپا غربی)

en: France (Western Europe)
fa_IR: فرانسه (اروپا غربی)

en: Germany (Western Europe)
fa_IR: آلمان (اروپا غربی)

en: Liechtenstein (Western Europe)
fa_IR: لیختن اشتاین (اروپا غربی)

en: Luxembourg (Western Europe)
fa_IR: لوکزامبورگ (اروپا غربی)

en: Monaco (Western Europe)
fa_IR: موناکو (اروپا غربی)

en: Netherlands (Western Europe)
fa_IR: هلند (اروپا غربی)

en: Switzerland (Western Europe)
fa_IR: سوئیس (اروپا غربی)

en: Portugal (Western Europe)
fa_IR: پرتغال (اروپا غربی)

en: Belarus (Eastern Europe)
fa_IR: بلاروس (اروپا شرقی)

en: Bulgaria (Eastern Europe)
fa_IR: بلغارستان (اروپا شرقی)

en: Czech Republic (Eastern Europe)
fa_IR: جمهوری چک (اروپا شرقی)

en: Hungary (Eastern Europe)
fa_IR: مجارستان (اروپا شرقی)

en: Moldova (Eastern Europe)
fa_IR: مولداوی (اروپا شرقی)

en: Poland (Eastern Europe)
fa_IR: لهستان (اروپا شرقی)

en: Romania (Eastern Europe)
fa_IR: رومانی (اروپا شرقی)

en: Russia (Eastern Europe)
fa_IR: روسیه (اروپا شرقی)

en: Slovakia (Eastern Europe)
fa_IR: اسلواکی (اروپا شرقی)

en: Ukraine (Eastern Europe)
fa_IR: اوکراین (اروپا شرقی)

en: Denmark (Northern Europe)
fa_IR: دانمارک (شمال اروپا)

en: Estonia (Northern Europe)
fa_IR: استونی (شمال اروپا)

en: Faroe Islands (Northern Europe)
fa_IR: جزایر فارو (شمال اروپا)

en: Finland (Northern Europe)
fa_IR: فنلاند (شمال اروپا)

en: Guernsey (Northern Europe)
fa_IR: گرنزی (شمال اروپا)

en: Iceland (Northern Europe)
fa_IR: ایسلند (شمال اروپا)

en: Ireland (Northern Europe)
fa_IR: ایرلند (شمال اروپا)

en: United Kingdom (Northern Europe)
fa_IR: بریتانیا (شمال اروپا)

en: England (Northern Europe)
fa_IR: بریتانیا (شمال اروپا)

en: Scotland (Northern Europe)
fa_IR: اسکاتلند (شمال اروپا)

en: Wales (Northern Europe)
fa_IR: ولز (شمال اروپا)

en: Northern Ireland (Northern Europe)
fa_IR: ایرلند (شمال اروپا)

en: Argentina (Southern America)
fa_IR: آرژانتین (آمریکای جنوبی)

en: Bolivia (Southern America)
fa_IR: بولیوی (آمریکای جنوبی)

en: Brazil (Southern America)
fa_IR: برزیل (آمریکای جنوبی)

en: Chile (Southern America)
fa_IR: شیلی (آمریکای جنوبی)

en: Colombia (Southern America)
fa_IR: کلمبیا (آمریکای جنوبی)

en: Ecuador (Southern America)
fa_IR: اکوادور (آمریکای جنوبی)

en: Falkland Islands (Southern America)
fa_IR: جزایر فالکلند (آمریکای جنوبی)

en: French Guiana (Southern America)
fa_IR: گویان فرانسه (آمریکای جنوبی)

en: Guyana (Southern America)
fa_IR: گویان (آمریکای جنوبی)

en: Paraguay (Southern America)
fa_IR: پاراگوئه (آمریکای جنوبی)

en: Peru (Southern America)
fa_IR: پرو (آمریکای جنوبی)

en: Suriname (Southern America)
fa_IR: سورینام (آمریکای جنوبی)

en: Uruguay (Southern America)
fa_IR: اروگوئه (آمریکای جنوبی)

en: Venezuela (Southern America)
fa_IR: ونزوئلا (آمریکای جنوبی)

en: Bermuda (Northern America)
fa_IR: برمودا (آمریکای شمالی)

en: Canada (Northern America)
fa_IR: کانادا (آمریکای شمالی)

en: Greenland (Northern America)
fa_IR: گرینلند (آمریکای شمالی)

en: Saint Pierre and Miquelon (Northern America)
fa_IR: سنت پیر و میکلون (آمریکای شمالی)

en: United States (Northern America)
fa_IR: ایالات متحده آمریکا (آمریکای شمالی)

en: Anguilla (Caribbean)
fa_IR: آنگویلا (کارائیب)

en: Antigua and Barbuda (Caribbean)
fa_IR: آنتیگوا و باربودا (کارائیب)

en: Aruba (Caribbean)
fa_IR: آروبا (کارائیب)

en: Bahamas (Caribbean)
fa_IR: باهاما (کارائیب)

en: Barbados (Caribbean)
fa_IR: باربادوس (کارائیب)

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba (Caribbean)
fa_IR: بونیر، سینت اوستاتیوس و سابا (کارائیب)

en: Cayman Islands (Caribbean)
fa_IR: جزایر کیمن (کارائیب)

en: Cuba (Caribbean)
fa_IR: کوبا (کارائیب)

en: Curaçao (Caribbean)
fa_IR: کوراسائو (کارائیب)

en: Dominica (Caribbean)
fa_IR: دومینیکا (کارائیب)

en: Dominican Republic (Caribbean)
fa_IR: جمهوری دومینیکن (کارائیب)

en: Grenada (Caribbean)
fa_IR: گرانادا (کارائیب)

en: Guadeloupe (Caribbean)
fa_IR: گوادلوپ (کارائیب)

en: Haiti (Caribbean)
fa_IR: هائیتی (کارائیب)

en: Jamaica (Caribbean)
fa_IR: جامائیکا (کارائیب)

en: Martinique (Caribbean)
fa_IR: مارتینیک (کارائیب)

en: Montserrat (Caribbean)
fa_IR: مونتسرات (کارائیب)

en: Puerto Rico (Caribbean)
fa_IR: پورتوریکو (کارائیب)

en: Saint Barthélemy (Caribbean)
fa_IR: سنت بارتلمی (کارائیب)

en: Saint Kitts and Nevis (Caribbean)
fa_IR: سنت کیتس و نویس (کارائیب)

en: Saint Lucia (Caribbean)
fa_IR: سنت لوسیا (کارائیب)

en: Saint Martin (French part) (Caribbean)
fa_IR: سنت مارتین (بخش فرانسوی)

en: Saint Vincent and the Grenadines (Caribbean)
fa_IR: سنت وینسنت و گرنادین (کارائیب)

en: Sint Maarten (Dutch part) (Caribbean)
fa_IR: سنت مارتن (بخش هلندی)

en: Trinidad and Tobago (Caribbean)
fa_IR: ترینیداد و توباگو (کارائیب)

en: Turks and Caicos Islands (Caribbean)
fa_IR: جزایر تورکس و کایکوس (کارائیب)

en: Virgin Islands (British) (Caribbean)
fa_IR: جزایر ویرجین (بریتانیا)

en: Virgin Islands (U.S.) (Caribbean)
fa_IR: جزایر ویرجین (ایالات متحده)

en: Belize (Central America)
fa_IR: بلیز (آمریکای مرکزی)

en: Costa Rica (Central America)
fa_IR: کاستاریکا (آمریکای مرکزی)

en: El Salvador (Central America)
fa_IR: السالوادور (آمریکای مرکزی)

en: Guatemala (Central America)
fa_IR: گواتمالا (آمریکای مرکزی)

en: Honduras (Central America)
fa_IR: هندوراس (آمریکای مرکزی)

en: Mexico (Central America)
fa_IR: مکزیک (آمریکای مرکزی)

en: Nicaragua (Central America)
fa_IR: نیکاراگوئه (آمریکای مرکزی)

en: Panama (Central America)
fa_IR: پاناما (آمریکای مرکزی)

en: China (Eastern Asia)
fa_IR: چین (آسیای شرقی)

en: Hong Kong (Eastern Asia)
fa_IR: هنگ کنگ (آسیای شرقی)

en: Japan (Eastern Asia)
fa_IR: ژاپن (آسیای شرقی)

en: North Korea (Eastern Asia)
fa_IR: کره شمالی (آسیای شرقی)

en: South Korea (Eastern Asia)
fa_IR: کره جنوبی (آسیای شرقی)

en: Macau (Eastern Asia)
fa_IR: ماکائو (آسیای شرقی)

en: Mongolia (Eastern Asia)
fa_IR: مغولستان (آسیای شرقی)

en: Taiwan (Eastern Asia)
fa_IR: تایوان (آسیای شرقی)

en: Afghanistan (Southern Asia)
fa_IR: افغانستان (آسیای جنوبی)

en: Bangladesh (Southern Asia)
fa_IR: بنگلادش (آسیای جنوبی)

en: Bhutan (Southern Asia)
fa_IR: بوتان (آسیای جنوبی)

en: India (Southern Asia)
fa_IR: هند (آسیای جنوبی)

en: Iran (Southern Asia)
fa_IR: ایران (آسیای جنوبی)

en: Maldives (Southern Asia)
fa_IR: مالدیو (آسیای جنوبی)

en: Nepal (Southern Asia)
fa_IR: نپال (آسیای جنوبی)

en: Pakistan (Southern Asia)
fa_IR: پاکستان (آسیای جنوبی)

en: Sri Lanka (Southern Asia)
fa_IR: سریلانکا (آسیای جنوبی)

en: Brunei (Southeastern Asia)
fa_IR: برونئی (آسیای جنوب شرقی)

en: Cambodia (Southeastern Asia)
fa_IR: کامبوج (آسیای جنوب شرقی)

en: Indonesia (Southeastern Asia)
fa_IR: اندونزی (آسیای جنوب شرقی)

en: Laos (Southeastern Asia)
fa_IR: لائوس (آسیای جنوب شرقی)

en: Malaysia (Southeastern Asia)
fa_IR: مالزی (آسیای جنوب شرقی)

en: Myanmar (Southeastern Asia)
fa_IR: میانمار (آسیای جنوب شرقی)

en: Philippines (Southeastern Asia)
fa_IR: فیلیپین (آسیای جنوب شرقی)

en: Singapore (Southeastern Asia)
fa_IR: سنگاپور (آسیای جنوب شرقی)

en: Thailand (Southeastern Asia)
fa_IR: تایلند (آسیای جنوب شرقی)

en: Timor-Leste (Southeastern Asia)
fa_IR: تیمور شرقی (آسیای جنوب شرقی)

en: Vietnam (Southeastern Asia)
fa_IR: ویتنام (آسیای جنوب شرقی)

en: Israel (Western Asia)
fa_IR: اسرائیل (غرب آسیا)

en: Jordan (Western Asia)
fa_IR: اردن (غرب آسیا)

en: Kuwait (Western Asia)
fa_IR: کویت (غرب آسیا)

en: Lebanon (Western Asia)
fa_IR: لبنان (آسیای غربی)

en: Oman (Western Asia)
fa_IR: عمان (غرب آسیا)

en: Palestine (Western Asia)
fa_IR: فلسطین (آسیای غربی)

en: Qatar (Western Asia)
fa_IR: قطر (غرب آسیا)

en: Saudi Arabia (Western Asia)
fa_IR: عربستان سعودی (غرب آسیا)

en: Syria (Western Asia)
fa_IR: سوریه (غرب آسیا)

en: Turkey (Western Asia)
fa_IR: ترکیه (آسیای غربی)

en: Yemen (Western Asia)
fa_IR: یمن (غرب آسیا)

en: American Samoa (Oceania)
fa_IR: ساموآی آمریکایی (اقیانوسیه)

en: Australia (Oceania)
fa_IR: استرالیا (اقیانوسیه)

en: Cook Islands (Oceania)
fa_IR: جزایر کوک (اقیانوسیه)

en: Fiji (Oceania)
fa_IR: فیجی (اقیانوسیه)

en: French Polynesia (Oceania)
fa_IR: پلی‌نزی فرانسه (اقیانوسیه)

en: Guam (Oceania)
fa_IR: گوام (اقیانوسیه)

en: Kiribati (Oceania)
fa_IR: کیریباتی (اقیانوسیه)

en: Marshall Islands (Oceania)
fa_IR: جزایر مارشال (اقیانوسیه)

en: Micronesia (Oceania)
fa_IR: میکرونزی (اقیانوسیه)

en: Nauru (Oceania)
fa_IR: نائورو (اقیانوسیه)

en: New Caledonia (Oceania)
fa_IR: کالدونیای جدید (اقیانوسیه)

en: New Zealand (Oceania)
fa_IR: نیوزلند (اقیانوسیه)

en: Niue (Oceania)
fa_IR: نیوئه (اقیانوسیه)

en: Northern Mariana Islands (Oceania)
fa_IR: جزایر ماریانای شمالی (اقیانوسیه)

en: Palau (Oceania)
fa_IR: پالائو (اقیانوسیه)

en: Papua New Guinea (Oceania)
fa_IR: پاپوآ گینه نو (اقیانوسیه)

en: Pitcairn Islands (Oceania)
fa_IR: جزایر پیتکرن (اقیانوسیه)

en: Samoa (Oceania)
fa_IR: ساموآ (اقیانوسیه)

en: Solomon Islands (Oceania)
fa_IR: جزایر سلیمان (اقیانوسیه)

en: Tokelau (Oceania)
fa_IR: توکلائو (اقیانوسیه)

en: Tonga (Oceania)
fa_IR: تونگا (اقیانوسیه)

en: Tuvalu (Oceania)
fa_IR: تووالو (اقیانوسیه)

en: United States Minor Outlying Islands (Oceania)
fa_IR: جزایر کوچک دورافتاده ایالات متحده (اقیانوسیه)

en: Vanuatu (Oceania)
fa_IR: وانواتو (اقیانوسیه)

en: Wallis and Futuna (Oceania)
fa_IR: والیس و فوتونا (اقیانوسیه)

en: Spain
fa_IR: اسپانيا

en: Continent (EX)
fa_IR: قاره (EX)

en: Display mode
fa_IR: حالت نمایش

en: Regions
fa_IR: مناطق

en: Display type
fa_IR: نوع نمایش

en: Visualization
fa_IR: بصری

en: Choose visualization or custom data to display. If you choose visualization that means change colors depending on values
fa_IR: تجسم یا داده های سفارشی را برای نمایش انتخاب کنید. اگر تجسم را انتخاب کنید به این معنی است که رنگ ها را بسته به مقادیر تغییر دهید

en: Show Legend
fa_IR: نمایش افسانه ای

en: Font size
fa_IR: اندازه فونت

en: Tooltip trigger
fa_IR: محرک تولتیپ

en: Map Style
fa_IR: سبک نقشه

en: Inactive Region Color
fa_IR: رنگ منطقه غیرفعال

en: Borders color
fa_IR: رنگ مرزها

en: Value title
fa_IR: مقدار عنوان

en: population
fa_IR: جمعیت

en: Population
fa_IR: جمعیت

en: Color axis
fa_IR: محور رنگ

en: Regions axis color
fa_IR: رنگ محور مناطق

en: is linkable?
fa_IR: قابل پیوند است؟

en: Regions values
fa_IR: مقادير منطقه

en: Australia
fa_IR: استرالیا

en: Country name (optional)
fa_IR: نام کشور (اختیاری)

en: the default value is top-level domain name of the country
fa_IR: مقدار پیش فرض نام دامنه سطح بالای کشور است

en: Active region color
fa_IR: رنگ منطقه فعال

en: Tooltip Content
fa_IR: محتوا  پیام راهنما

en: Type your Description here
fa_IR: توضیحات خود را اینجا تایپ کنید

en: Switch A
fa_IR: سوئیچ A

en: Note: Please insert two widgets on the same section then place your widgets ID here. Don't need to add # before ID. You must use Link widget option on both switcher. This result will visible on the Frontend.
fa_IR: توجه: لطفاً دو ویجت را در یک قسمت وارد کنید و سپس شناسه ویجت خود را در اینجا قرار دهید. نیازی به اضافه کردن # قبل از شناسه ندارید. باید از گزینه ویجت پیوند در هر دو سوئیچر استفاده کنید. این نتیجه در سمت کاربر قابل مشاهده است.

en: Switch Content A
fa_IR: محتوا سوییچ A

en: Hot
fa_IR: داغ

en: Trigger Dynamically
fa_IR: ماشه به صورت پویا

en: If you want to Trigger this switch Dynamically from anywhere else, please enter the id or class of the target element . Example. #btn-1, .btn-1
fa_IR: اگر می خواهید این سوئیچ را از هر جای دیگر به صورت پویا راه اندازی کنید ، لطفا شناسه یا کلاس عنصر مورد نظر را وارد کنید. مثال. #btn-1, .btn-1

en: Switch B
fa_IR: سوئیچ B

en: Switch Content B
fa_IR: محتوا سوییچ B

en: Update
fa_IR: بروز‌رسانی

en: If you want to Trigger this switch Dynamically from anywhere else, please enter the id or class of the target element . Example. #btn-2, .btn-2
fa_IR: اگر می خواهید این سوئیچ را از هر جای دیگر به صورت پویا راه اندازی کنید ، لطفا شناسه یا کلاس عنصر مورد نظر را وارد کنید. مثال.#btn-1, .btn-1

en: Switch Settings
fa_IR: تنظیمات سوییچ

en: It means that when switch to the horizontal tabs mode from vertical mode
fa_IR: به معنی تغییر حالت افقی از حالت عمودی

en: Default Active
fa_IR: فعال پیشفرض

en: Switcher Wrapper
fa_IR: بسته بندی سوئیچر

en: Table of Content
fa_IR: فهرست

en: Regular
fa_IR: عادی

en: Offcanvas Position
fa_IR: موقعیت آف کانواس

en: Index Tags
fa_IR: برچسب‌های ایندکس

en: Want to ignore any specific heading? Go to that heading advanced tab and enter <b>ignore-this-tag</b> class in <a href="http://prntscr.com/lvw4iy" target="_blank">CSS Classes</a> input field.
fa_IR: آیا می‌خواهید عنوان خاص را نادیده بگیرید؟ به تب عنوان پیشرفته بروید و کلاس <b>ignore-this-tag</b> در زمینه ورودی <a href="http://prntscr.com/lvw4iy" target="_blank">CSS Classes</a> وارد کنید.

en: Scroll to Indexed Top Offset
fa_IR: اسکرول به آفست بالا

en: Scroll will stop after this offset from top
fa_IR: اسکرول پس از این افست از بالا متوقف خواهد شد

en: Dropdown Options
fa_IR: گزینه‌های کشویی

en: Any class or ID selector accept here for your table of content.
fa_IR: هر کلاس یا شناسه برای فهرست در این قسمت پذیرفته می شود.

en: Auto Collapse Sub Index
fa_IR: ایندکس خودکار زیر فهرست

en: Click History
fa_IR: تاریخچه کلیک

en: Click History is the list of web pages a user has visited recently of Table Of Content. This feature also responsible for Hash Generator.
fa_IR: تاریخچه کلیک لیستی از صفحات وب است که کاربر اخیراً از جدول محتوا بازدید کرده است. این ویژگی همچنین مسئول Hash Generator است.

en: Enable navigation to sections when visiting URLs with hash fragments (e.g., #section-name).
fa_IR: هنگام بازدید از URLهایی که دارای قطعات هش هستند (مثلاً #section-name)، پیمایش به بخش‌ها را فعال کنید.

en: Extend Page
fa_IR: گسترش صفحه

en: If a user scrolls to the bottom of the page and the page is not tall enough to scroll to the last table of contents item, then the page height is increased
fa_IR: اگر کاربر به پایین صفحه پیمایش کند و صفحه آنقدر بلند نباشد که بتواند به آخرین مورد فهرست مطالب پیمایش کند، ارتفاع صفحه افزایش می‌یابد

en: Index Sticky
fa_IR: ایندکس چسبان

en: Custom HTML Table
fa_IR: جدول HTML سفارشی

en: Static Data
fa_IR: داده های استاتیک

en: CSV File
fa_IR: فایل CSV

en: Google Sheet
fa_IR: گوگل شیت

en: Table HTML
fa_IR: جدول Html

en: Table Data
fa_IR: داده های جدول

en: Enter a CSV File URL
fa_IR: نشانی اینترنتی فایل CSV را وارد کنید

en: Delimiter
fa_IR: جداکننده

en: You can set your appropreate delimiter as you need. for example: Semicolon (;) Comma (,) etc.
fa_IR: شما می توانید جدا کننده دقیق خود را در صورت نیاز تنظیم کنید. به عنوان مثال: نقطه ویرگول (؛) ویرگول (،) و غیره.

en: Datatable
fa_IR: جدول داده

en: Hide Header
fa_IR: مخفی کردن سربرگ

en: Hide Entries On Mobile
fa_IR: مخفی کردن ورودی ها در موبایل

en: Horizontal Scroll
fa_IR: اسکرول افقی

en: Google Sheet Settings
fa_IR: تنظیمات Google Sheet

en: Sheet Range
fa_IR: محدوده شیت

en: Example - A1:D7
fa_IR: مثال - A1:D7

en: Sheet ID
fa_IR: شناسه شیت

en: The spreadsheet ID serves as a unique identifier for a Google Sheet. The ID is the value between '/d/' and '/edit' in the URL of the Google Sheet.
fa_IR: شناسه صفحه‌گسترده به‌عنوان یک شناسه منحصربه‌فرد برای Google Sheet عمل می‌کند. شناسه مقدار بین «/d/» و «/edit» در لینک Google Sheet است.

en: Cache Google Sheet
fa_IR: کش Google Sheet

en: Table Head
fa_IR: سرصفحه جدول

en: Column Name
fa_IR: نام ستون

en: Column One
fa_IR: ستون یکم

en: Col Span
fa_IR: طول ستون

en: Media
fa_IR: رسانه

en: Age
fa_IR: سن

en: Row/Column
fa_IR: سطر/ ستون

en: Cell Name
fa_IR: نام سلول

en: Row Span
fa_IR: طول ردیف

en: Icon/Image Size
fa_IR: اندازه تصویر/آیکون

en: Row Starts
fa_IR: ردیف شروع می شود

en: Tom
fa_IR: علی

en: Jerry
fa_IR: نیما

en: Halum
fa_IR: مریم

en: Stripe Style
fa_IR: استایل خط خطی

en: Remove Vertical Border
fa_IR: حذف حاشیه عمودی

en: Leading Column Style
fa_IR: سبک ستون پیشرو

en: Radius option will not work Border, it just work inner. If you set background color you can see change raidus.
fa_IR: گزینه انحنا کادر با کادر کار نمی کند، فقط در حالت داخلی کار می کند. اگر رنگ پس‌زمینه را تنظیم کنید، می‌توانید تغییر انحنا را ببینید.

en: Icon/Image Spacing
fa_IR: فاصله آیکون / تصویر

en: Leading Column
fa_IR: ستون پیشرو

en: Input Background
fa_IR: رنگ پس زمینه ورودی

en: Input Padding
fa_IR: پدینگ ورودی

en: Input Border
fa_IR: حاشیه ورودی

en: Input Radius
fa_IR: شعاع ورودی

en: Pagination Color
fa_IR: رنگ صفحه بندی

en: Pagination Active Color
fa_IR: رنگ صفحه بندی فعال

en: invalid URL
fa_IR: آدرس معتبر نیست

en: Requested entity was not found or empty.
fa_IR: موجودیت درخواستی یافت نشد یا خالی بود.

en: Opps!! You didn't enter any table data!
fa_IR: شما هیچ داده برای جدول یا فایل CSV را وارد نکردید!

en: Opps!! You didn't add any CSV file
fa_IR: شما هیچ پرونده CSV اضافه نکردید

en: API Key is Empty.
fa_IR: کلید API خالی است.

en: Google Sheet ID is Empty.
fa_IR: شناسه Google Sheet خالی است.

en: Google Sheet Range is Empty.
fa_IR: محدوده Google Sheet خالی است.

en: Table Press
fa_IR: جدول مطبوعات

en: Select Table
fa_IR: انتخاب جدول

en: Navigation Hide
fa_IR: پنهان کردن ناوبری

en: Search Hide
fa_IR: پنهان کردن جستجو

en: Footer Info Hide
fa_IR: پنهان کردن اطلاعات فوتر

en: Pagination Hide
fa_IR: مخفی کردن صفحه بندی

en: Global Color
fa_IR: رنگ کلی

en: Pagination/Search Gap
fa_IR: فاصله جستجو / صفحه بندی

en: Footer Text/Navigation Gap
fa_IR: فاصله متن فوتر/ناوبری

en: Hover/Active Background
fa_IR: هاور / فعال پس زمینه

en: Navigation/Search
fa_IR: ناوبری / جستجو

en: Please select a table from setting!
fa_IR: لطفا یک جدول از تنظیمات انتخاب کنید!

en: Note: Please insert multiple widgets on the same section then place your widgets id here. You must use Link widget on every Items. Results will visible on the front page.
fa_IR: توجه: لطفاً چند المان را در یک قسمت وارد کنید ، سپس شناسه المان خود را در اینجا قرار دهید. باید در هر مورد از المان ها از پیوند استفاده کنید. نتایج در صفحه اول قابل مشاهده است.

en: Link Section ID
fa_IR: شناسه بخش پیوند

en: Note: You must use Link Section on every Items. Results will visible on the front page.
fa_IR: توجه: در هر آیتم باید از بخش پیوند استفاده کنید. نتایج در صفحه اول قابل مشاهده خواهد بود.

en: Tab Items
fa_IR: آیتم های تب

en: Tab #1
fa_IR: تب 1

en: I am tab #1 content. Click edit button to change this text. One morning, when Gregor Samsa woke from troubled dreams, he found himself transformed in his bed into a horrible vermin.
fa_IR: من تب شماره 1 هستم.برای تغییر من برروی دکمه کلیک کنید.

en: Tab #2
fa_IR: تب 2

en: I am tab #2 content. Click edit button to change this text. A collection of textile samples lay spread out on the table - Samsa was a travelling salesman.
fa_IR: من تب شماره 2 هستم.برای تغییر من برروی دکمه کلیک کنید.

en: Tab #3
fa_IR: تب 3

en: I am tab #3 content. Click edit button to change this text. Drops of rain could be heard hitting the pane, which made him feel quite sad. How about if I sleep a little bit longer and forget all this nonsense.
fa_IR: من تب شماره 3 هستم.برای تغییر من برروی دکمه کلیک کنید.

en: Custom Post Type
fa_IR: پست تایپ سفارشی

en: Open In a New Window
fa_IR: در یک پنجره جدید باز کنید

en: Cloud Style
fa_IR: سبک ابری

en: Active Cursor
fa_IR: مکان نما فعال

en: Pointer
fa_IR: اشاره گر

en: Crosshair
fa_IR: متقاطع

en: Cursor
fa_IR: مکان نما

en: Wait
fa_IR: صبر کنید

en: Help
fa_IR: راهنما

en: Drag Control
fa_IR: کنترل کشیدن

en: Method
fa_IR: روش

en: Classic
fa_IR: کلاسیک

en: Colour
fa_IR: رنگ

en: Freeze Active
fa_IR: فریز فعال

en: Wheel Zoom
fa_IR: بزرگنمایی چرخ اسکرول

en: Visible Time
fa_IR: زمان قابل مشاهده

en: Basic Tags
fa_IR: برچسب های اساسی

en: Background Solid
fa_IR: پس زمینه یکپارچه

en: Hover Effect
fa_IR: افکت حالت هاور

en: Rotate
fa_IR: چرخش

en: Rotate 1x
fa_IR: چرخش 1 برابر

en: Rotate 2x
fa_IR: چرخش 2 برابر

en: Rotate 360
fa_IR: چرخش 360

en: Animated Tags
fa_IR: برچسب های متحرک

en: Text Shadow Color
fa_IR: رنگ سایه متن

en: Shadow Blur
fa_IR: تاری سایه

en: Background Radius
fa_IR: شعاع پس زمینه

en: Background Thickness
fa_IR: ضخامت زمینه

en: Dash
fa_IR: خط تیره

en: Dash Space
fa_IR: فاصله خط تیره

en: Dash Speed
fa_IR: سرعت تند

en: Increase
fa_IR: افزایش

en: Cloud Tags
fa_IR: برچسب های ابر

en: Random Dark
fa_IR: رنگ تیره تصادفی

en: Random Light
fa_IR: رنگ روشن تصادفی

en: Custom Color
fa_IR: رنگ سفارشی

en: Sorry, your entered tag is not valid!
fa_IR: متأسفیم ، برچسب وارد شده شما معتبر نیست!

note: translators: %s: Number of items (tags).
en: %s item | %s items
fa_IR[0]: %s آیتم
fa_IR[1]: %s آیتم

en: Testimonial Image
fa_IR: تصویر نظرات مشتریان

en: Meta Multiline
fa_IR: متای چند خطی

en: Show Comma After Title
fa_IR: نمایش کاما پس از عنوان

en: Text Read More Toggle
fa_IR: متن تاگل ادامه مطلب

en: Rating Bullet
fa_IR: بولت امتیاز

en: Review Platform
fa_IR: پلتفرم بررسی

en: Company Name/Address Color
fa_IR: رنگ نام شرکت / آدرس

en: Company Name/Address Active Color
fa_IR: رنگ نام شرکت / آدرس

en: Top Border Active Color
fa_IR: رنگ حاشیه بالا فعال

en: Enable Original Color
fa_IR: رنگ اصلی را فعال کنید

en: Quatation
fa_IR: نقل قول

[ctx: Frontend]
en: Oppps!! There is no post, please select actual post or categories.
fa_IR: اوپپس!! هیچ پستی وجود ندارد، لطفاً پست یا دسته بندی واقعی را انتخاب کنید.

en: Top Avatar
fa_IR: آواتار برتر

en: Bottom Avatar
fa_IR: آواتار پایین

en: Company Name/Address
fa_IR: نام شرکت / آدرس

en: Meta Position
fa_IR: مکان متا

en: Quotation
fa_IR: کوتیشن

en: Meta Space
fa_IR: فضای متا

en: Thumbs
fa_IR: بندانگشتی

en: Hide Arrow Style
fa_IR: مخفی کردن استایل فلش

en: Horizontal Space
fa_IR: فاصله‌ی افقی

en: Vertical Space
fa_IR: فاصله‌ی عمودی

en: Show Firstname
fa_IR: نمایش نام

en: Please active/deactivate this filed from your Newsletter Dashboard > List Building > Subscription Form Fields, Buttons, Labels. Otherwise this field will not visible.
fa_IR: لطفاً این پرونده را از پیشخوان > خبرنامه >ساخت لیست > فرم اشتراک ، دکمه ها ، برچسب ها فعال یا غیرفعال کنید. در غیر این صورت این قسمت قابل مشاهده نخواهد بود.

en: Show Lastname
fa_IR: نمایش نام خانوادگی

en: Label Spacing
fa_IR: فاصله برچسب

en: Input Field Spacing
fa_IR: فاصله فیلد ورودی

en: Input Labels
fa_IR: برچسب های ورودی

en: Placeholder
fa_IR: نگهدارنده متن

en: Active / Focus
fa_IR: فعال / تمرکز

en: First name or full name
fa_IR: نام کوچک یا نام کامل

en: Last name
fa_IR: نام خانوادگی

en: Layers
fa_IR: لایه ها

en: Depth Color
fa_IR: عمق رنگ

en: ScrollY
fa_IR: اسکرولY

en: Event Rotation
fa_IR: چرخش رویداد

en: Event Direction
fa_IR: جهت رویداد

en: 360&#176; Product Viewer
fa_IR: نمایش 360 درجه محصول

en: Local Images
fa_IR: تصاویر محلی

en: Remote Images
fa_IR: تصاویر از راه دور

en: Images Source
fa_IR: منبع تصویر

en: You should named all files with same digit serial numeric number, e.g: image-01.jpg, image-35.jpg
fa_IR: شما باید تمام فایل‌ها را با شماره عددی سریال همان عدد نامگذاری کنید, به عنوان مثال: image-01.jpg, image-35.jpg

en: File Name Digit Number
fa_IR: شماره دیجیتالی نام فایل

en: Please select digit number of your file name. Such as if 001.jpg then you have to select 3
fa_IR: لطفاً شماره رقمی نام فایل خود را انتخاب کنید. مانند اگر 001.jpg است شما باید 3 را انتخاب کنید

en: Start Frame
fa_IR: فریم شروع

en: End Frame
fa_IR: فریم پایان

en: Fullscreen Button
fa_IR: دکمه تمام صفحه

en: Expand
fa_IR: گسترش

en: Icon On Hover
fa_IR: آیکن در حالت هاور

en: Animate
fa_IR: متحرک سازی

en: Starts the animation automatically on load
fa_IR: انیمیشن به طور خودکار در زمان بارگذاری شروع می شود

en: Frame Time
fa_IR: زمان فریم

en: Time in ms between updates. e.g. 40 is exactly 25 FPS
fa_IR: زمان برحسب میلی ثانیه برای آپدیت ها به طور مثال عدد 40 دقیقا 25 فریم بر ثانیه است

en: Stop Frame
fa_IR: فریم توقف

en: Stops the animation on that frame if `loop` is false
fa_IR: متوقف کردن انیمیشن در آی‌فریم اگر حلقه نادرست باشد

en: Animation playback is reversed
fa_IR: پلی بک انیمیشن به عقب برگردانده شده است

en: Retain Animate
fa_IR: حفظ انیمیشن

en: Retains the animation after user iser interaction
fa_IR: حفظ انیمیشن پس از تعامل کاربر

en: Mouse Option
fa_IR: تنظیمات موس

en: Drag
fa_IR: کشیدن

en: Move
fa_IR: حرکت

en: Wheel
fa_IR: چرخش

en: Sensitivity factor for user interaction
fa_IR: عامل فاکتور برای تعامل کاربر

en: Please choose a set of images or set url.
fa_IR: لطفاً یک تصویر تنظیم کنید یا آدرس url تنظیم کنید.

en: Fullscreen
fa_IR: تمام صفحه

en: Title Link Option?
fa_IR: عنوان گزینه لینک؟

en: Thumbnavs Width
fa_IR: عرض ناوبری انگشتی

en: Thumbnavs Height
fa_IR: ارتفاع ناوبری انگشتی

en: Content Transition
fa_IR: انتقال محتوا

en: Use Tile Scroll?
fa_IR: از Tile Scroll استفاده کنید؟

en: Item #1
fa_IR: آیتم 1

en: Images
fa_IR: تصاویر

en: Tile Scroll Items
fa_IR: موارد اسکرول

en: Scroll Style
fa_IR: سبک اسکرول

en: Width Adjustment
fa_IR: تنظیم عرض

en: Height Adjustment
fa_IR: تنظیم ارتفاع

en: Please use proper size (for example: 640px X 560px) and optimize image for this gallery because tile gallery will show full size image so if you use large image that can slow down your scroll animation and page loading time
fa_IR: لطفاً از اندازه مناسب استفاده کنید (به عنوان مثال: 640 پیکسل در 560 پیکسل) و تصویر را برای این گالری بهینه کنید زیرا گالری کاشی تصویر را در اندازه کامل نشان می دهد بنابراین اگر از تصویر بزرگ استفاده می کنید می تواند انیمیشن اسکرول و زمان بارگذاری صفحه شما را کاهش دهد

en: Digital
fa_IR: دیجیتال

en: Analog
fa_IR: آنالوگ

en: Select GMT
fa_IR: انتخاب GMT

en: Custom GMT
fa_IR: GMT دلخواه

en: Daylight Saving Time
fa_IR: زمان روشنایی روز

en: When enabled, the clock will automatically adjust for daylight saving time in supported regions.
fa_IR: وقتی فعال باشد، ساعت بصورت خودکار زمان روشنایی روز را در منطقه ها تحت پوشش تنظیم می کند.

en: 12 Hours
fa_IR: 12 ساعته

en: 24 Hours
fa_IR: 24 ساعته

en: Show Second Hand
fa_IR: نمایش دست دوم

en: Country name will not work dynamically on Local GMT. So in this case, you may deactivate Show Country Option.
fa_IR: نام کشور در محدوده زمانی GMT به صورت پویا کار نخواهد کرد. بنابراین در این حالت ، شما می توانید نمایش تنظیمات کشور را غیرفعال کنید.

en: Type date format here
fa_IR: نوع فرمت تاریخ را وارد کنید

en: Show Country
fa_IR: نمایش کشور

en: Type Country name
fa_IR: نام کشور را وارد کنید

en: example: Bangladesh
fa_IR: مثال : بنگلادش

en: Country
fa_IR: کشور

en: Second Color
fa_IR: رنگ دوم

en: Dial
fa_IR: شماره گیری کنید

en: Minute
fa_IR: دقیقه

en: Second
fa_IR: ثانیه

en: Point
fa_IR: نقطه

en: AM/PM Color
fa_IR: رنگ AM/PM

en: DST Indicator
fa_IR: شاخص DST

en: Graduations
fa_IR: فارغ التحصیلی

en: Visible Items
fa_IR: آیتم های قابل مشاهده

en: This is Timeline Item 1 Title
fa_IR: این عنوان آیتم 1 تایم لاین است

en: I am timeline item content. Click edit button to change this text. A wonderful serenity has taken possession of my entire soul, like these sweet mornings of spring which I enjoy with my whole heart. I am alone, and feel the charm of existence in this spot, which was created for the bliss of souls like mine.
fa_IR: من محتوای آیتم تایم لاین هستم.برای تغییر متن برروی دکمه کلیک کنید.

en: Timeline Items
fa_IR: آیتم های تایم لاین

en: This is Timeline Item 2 Title
fa_IR: این عنوان آیتم 2 تایم لاین است

en: This is Timeline Item 3 Title
fa_IR: این عنوان آیتم 3 تایم لاین است

en: This is Timeline Item 4 Title
fa_IR: این عنوان آیتم 4 تایم لاین است

en: Readmore Button
fa_IR: دکمه ادامه مطلب

en: Scroll Animation
fa_IR: انیمیشن اسکرول

en: Navigation Button
fa_IR: دکمه ناوبری

en: Toggle
fa_IR: جعبه بازشو

en: Widget Selector
fa_IR: انتخابگر ابزارک

en: Toggle Content
fa_IR: محتوا جعبه بازشو

en: Enter your widget ID or class (for example: #my-gallery) which widget you want to attached the toogle.
fa_IR: شناسه ویجت یا کلاس خود را وارد کنید (برای مثال: #my-gallery) که ویجت را می خواهید به Google وصل کنید.

en: Widget Visibility
fa_IR: نمایانی ابزارک

en: Normal Icon
fa_IR: آیکون ساده

en: Initially Opened
fa_IR: در ابتدا باز باشد

en: Active Scrollspy
fa_IR: Scrollspy فعال

en: Shadow Height
fa_IR: ارتفاع سایه

en: Use Tooltip?
fa_IR: استفاده از راهنما؟

en: Top Start
fa_IR: بالا ابتدا

en: Top End
fa_IR: بالا انتها

en: Right Start
fa_IR: راست ابتدا

en: Right End
fa_IR: راست انتها

en: Bottom Start
fa_IR: پایین ابتدا

en: Bottom End
fa_IR: پایین انتها

en: Left Start
fa_IR: چپ بتدا

en: Left End
fa_IR: چپ انتها

en: Auto Start
fa_IR: شروع خودکار

en: Auto End
fa_IR: پایان خودکار

en: Follow Cursor
fa_IR: مکان‌نما

en: Fill Effect
fa_IR: افکت

en: Custom Trigger
fa_IR: تریگر سفارشی

en: Total Count For
fa_IR: شمارشگر مجموع برای

en: Comment Count Type
fa_IR: نوع شمارش دیدگاه

en: Total Comment
fa_IR: مجموع دیدگاه

en: Total Moderated
fa_IR: مجموع دیدگاه مدیریت شده

en: Total Approved
fa_IR: مجموع دیدگاه تایید شده

en: Total Spam
fa_IR: مجموع دیدگاه اسپم

en: Total trashed
fa_IR: مجموع دیدگاه سطل زباله

en: What type user count you want to show there.
fa_IR: می خواهید چه نوع کاربر را در آنجا نشان دهید.

en: Count Start Number
fa_IR: عدد شروع

en: Enter your count number
fa_IR: شماره خود را وارد کنید

en: Fake Addition
fa_IR: افزودنی جعلی

en: If you want to impress user by some fake data so you can set it here.
fa_IR: اگر می خواهید با برخی از اطلاعات جعلی کاربر را تحت تأثیر قرار دهید ، بنابراین می توانید آن را در اینجا تنظیم کنید.

en: Enter fake amount
fa_IR: مقدار جعلی را وارد کنید

en: Count Number
fa_IR: عدد شمارش

en: Trailer box pre title
fa_IR: عنوان جعبه تریلر

en: Trailer box title
fa_IR: عنوان جعبه تریلر

en: Trailer Box Title
fa_IR: عنوان جعبه تریلر

en: Trailer box text
fa_IR: متن جعبه تریلر

en: I am Trailer Box Description Text. You can change me anytime from settings.
fa_IR: من یک متن تریلر باکس هستم.شما می توانید من را تغییر دهید.

en: link
fa_IR: لینک

en: Image Scale Up
fa_IR: Scale Up

en: Image Scale Down
fa_IR: Scale Down

en: Pre Tilte
fa_IR: پیش عنوان

en: Transition Delay
fa_IR: تاخیر انتقال

en: Tilte
fa_IR: عنوان

en: Don't use with others addon effect so it will work abnormal.
fa_IR: از افکت های افزودنی های دیگر استفاده نکنید، زیرا باعث کارکرد نادرست می شود.

en: If you want to hover your transform effect hover by column/section, so you need to go column/section > Motion Effect > Hover Transform and set the option YES.
fa_IR: اگر می خواهید هاور تبدیل خود را بر اساس ستون / بخش قرار دهید ، بنابراین باید به ستون / بخش > موشن افکت بروید و گزینه YES را تنظیم کنید.

en: Hover Transform
fa_IR: جابه‌جایی هاور

en: This feature works with our Transform Effect which you enabled from widget.
fa_IR: این ویژگی باافکت جابحایی که از المان فعال کرده اید کار می کند.

en: Content Overflow
fa_IR: سرریزی محتوا

en: Visible
fa_IR: نمایان

en: Tutor LMS Course Carousel
fa_IR: اسلایدر دوره های آموزشی

en: Show Meta Label
fa_IR: نمایش برچسب متا

en: Show Wishlist Meta
fa_IR: نمایش متا لیست علاقه مندی

en: Show User Meta
fa_IR: نمایش متا کاربر

en: Show Price/Cart Button
fa_IR: نمایش دکمه قیمت / سبد خرید

en: Meta Label
fa_IR: برچسب متا

en: Wishlist Meta
fa_IR: متا لیست علاقه مندی ها

en: Author Name / Category
fa_IR: نام نویسنده / دسته

en: Sub Text Color
fa_IR: رنگ زیرعنوان

en: Cart Button
fa_IR: دکمه سبد خرید

en: by
fa_IR: توسط

en: In
fa_IR: در

en: Get Enrolled
fa_IR: ثبت نام کنید

en: Tutor LMS Course Grid
fa_IR: شبکه دوره های آموزشی

en: Cache Time(m)
fa_IR: زمان کش

en: Enable Twitter Auth2 API
fa_IR: فعال کردن توییتر Auth2 API

en: Avatar Link
fa_IR: لینک آواتار

en: Long Time Format
fa_IR: فرمت بلند مدت

en: Execute Buttons
fa_IR: دکمه های اجرایی

en: Exclude Replies
fa_IR: محروم سازی پاسخ ها

en: Strip Emoji
fa_IR: شکلک 👻

en: Reply
fa_IR: پاسخ

en: Retweet
fa_IR: توئیت مجدد

en: Favourite
fa_IR: مورد علاقه

note: translators: %1s and %2s are opening and closing anchor tags linking to the Element Pack settings page.
en: Please add your twitter API key in Element Pack settings. %1$sClick here%2$s to add your twitter API key.
fa_IR: لطفاً کلید twitter API خود را در تنظیمات المنت پک اضافه کنید. %1$sاینجا را کلیک کنید%2$s تا کلید API توییتر خود را اضافه کنید.

en: Login successful, Redirecting...
fa_IR: ورود با موفقیت انجام شد، در حال هدایت شدن ...

en: Oops! Wrong username or password!
fa_IR: نام کاربری یا رمز عبور اشتباه است!

[ctx: User Login and Register]
en: Unauthorized access
fa_IR: دسترسی غیر مجاز

[ctx: User Login and Register]
en: Invalid Authorized Information
fa_IR: اطلاعات همگام سازی شده نامعتبر است

[ctx: User Login and Register]
en: Invalid Authorization
fa_IR: همگام‌سازی نامعتبر است

en: Dropdown Button
fa_IR: دکمه کشویی

en: Show Icon Only on Mobile
fa_IR: نمایش آیکون فقط در موبایل

en: Hi
fa_IR: سلام

en: Modal Button
fa_IR: دکمه مودال

en: Modal Style
fa_IR: استایل جعبه مودال

en: Container
fa_IR: کانتینر

en: Custom Width(px)
fa_IR: عرض سفارشی (px)

en: User Login!
fa_IR: ورود کاربر!

en: Dropdown Content
fa_IR: محتوای کشویی

en: Logged In
fa_IR: وارد شده با نام کاربری

en: Show Domain Link
fa_IR: نمایش لینک دامنه

en: Dropdown Menus
fa_IR: منو کشویی

en: Edit Profile
fa_IR: ویرایش پروفایل

en: Logged Out
fa_IR: خارج شد

en: Redirect After Log Out
fa_IR: تغییر مسیر بعد از خروج

en: Lost Password link
fa_IR: لینک فراموشی رمز عبور

en: Register Link
fa_IR: لینک ثبت نام

en: Remember Me Checkbox
fa_IR: چک باکس «مرا به خاطر بسپار»

en: Logout Text
fa_IR: متن خروج

en: Toggle Password
fa_IR: تاگل رمز عبور

en: Redirect After Login
fa_IR: انتقال(ریدایرکت) پس از ورود

en: Logged in Content
fa_IR: محتوا وارده شده

en: Welcome Message
fa_IR: پیام خوش آمد

en: Show User Name
fa_IR: نمایش نام کاربر

en: Avatar in Button
fa_IR: آواتار در دکمه

en: When user logged in this avatar shown in dropdown/modal button.
fa_IR: زمانی که کاربر وارد سیستم شد این آواتار در دکمه مدال/کشویی نمایش داده شود.

en: Avatar Icon in Button
fa_IR: آواتار در دکمه

en: When user logged in this icon shown in dropdown/modal button.
fa_IR: هنگامی که کاربر وارد میشود این آواتار در دکمه کشویی/مودال نشان داده شده است.

en: Choose Avatar Icon
fa_IR: انتخاب آیکون آواتار

en: Show Facebook Login
fa_IR: نمایش ورود با فیسبوک

en: Show Google Login
fa_IR: نمایش ورود با گوگل

en: Lost Password Text
fa_IR: متن فراموشی رمز عبور

en: Register Text
fa_IR: متن ثبت نام

en: Remember Text
fa_IR: متن به خاطر سپاری

en: Hey,
fa_IR: سلام،

en: Checkbox Color
fa_IR: رنگ چک باکس

en: Checkbox Active Color
fa_IR: رنگ چک باکس فعال

en: L I N K S
fa_IR: پیوندها

en: Icon Typography
fa_IR: تایپوگرافی آیکون

en: Logged In Style
fa_IR: استایل وارد شده

en: Logout Button
fa_IR: دکمه خروج

en: Description:
fa_IR: توضیحات:

note: translators: %1$s is the missing API setting name
en: Ops! %1$s Missing. Please add them from: Element Pack Settings > API Settings > Social Login Access.
fa_IR: عملیات! %1$s ناموجود. لطفاً آنها را از طریق این مسیر اضافه کنید: تنظیمات بسته عناصر > تنظیمات API > دسترسی ورود با شبکه‌های اجتماعی.

en: Lost password?
fa_IR: رمزعبور را فراموش کرده اید؟

en: The email address you entered is not valid.
fa_IR: آدرس ایمیل وارد شده معتبر نیست.

en: An account exists with this email address.
fa_IR: یک حساب کاربری با این آدرس ایمیل وجود دارد.

en: Please enter password.
fa_IR: لطفا رمز عبور را وارد کنید.

en: reCAPTCHA is invalid!.
fa_IR: reCAPTCHA نامعتبر است!.

en: Registering new users is currently not allowed.
fa_IR: ثبت نام کاربران جدید در حال حاضر مجاز نیست.

en: You have successfully registered to <strong>%s</strong>.
fa_IR: شما با موفقیت در <strong>%s</strong> ثبت نام کرده اید.

en: Dropdown Style
fa_IR: استایل منوی بازشونده

en: User Registration
fa_IR: ثبت نام

en: Terms Field
fa_IR: فیلد شرایط

en: Redirect After Register
fa_IR: تغییر مسیر پس از ثبت نام

en: Auto Login After Register
fa_IR: ورود خودکار پس از ثبت نام

en: Lost your password?
fa_IR: رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

en: Logged in Message
fa_IR: پیام وارد شده(Logged )

en: Add password field
fa_IR: افزودن فیلد رمزعبور

en: Confirm password field
fa_IR: فیلد تایید رمز عبور

en: Show Password Strength
fa_IR: نمایش قدرت رمز عبور

en: Must Strong Password
fa_IR: رمزعبور قوی

en: Remove First Name
fa_IR: حذف نام

en: Remove Last Name
fa_IR: حذف نام خانوادگی

en: John
fa_IR: علیرضا

en: Doe
fa_IR: محمدی

en: Enter password
fa_IR: رمز عبور را وارد کنید

en: Confirm Password Label
fa_IR: برچسب تایید رمز عبور

en: Confirm Password Message
fa_IR: پیام تایید رمز عبور

en: Passwords must be same
fa_IR: پسوردها باید یکسان باشند

en: Confirm Password Placeholder
fa_IR: نگه دارنده مکان تکرار رمز عبور

en: Confirm your password
fa_IR: تایید رمز عبور

en: Terms Label
fa_IR: برچسب شرایط

en: I agree to the
fa_IR: من موافقم با

en: Terms Link Text
fa_IR: متن لینک شرایط

en: Terms and Conditions
fa_IR: شرایط و ضوابط

en: Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.
fa_IR: توجه: رمز عبور شما به صورت خودکار تولید و به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

en: Show reCAPTCHA Checker
fa_IR: نمایش چک کننده reCAPTCHA

en: Close Button Style
fa_IR: استایل دکمه بستن

en: Modal Header Style
fa_IR: استایل سربرگ مودال

en: Recaptcha Text
fa_IR: متن ریکپچا

en: Checkbox Checked Color
fa_IR: رنگ چک باکس تیک خوره

en: Additional Message Typography
fa_IR: تایپوگرافی پیام اضافی

en: Password Progress Bar
fa_IR: نوار پیشرفت رمز عبور

en: Progress Background
fa_IR: پس زمینه نوار پیشرفت

en: Jhon
fa_IR: علی

en: You are Logged in as
fa_IR: شما وارد شدید با عنوان

en: Registration option not enabled in your general settings.
fa_IR: گزینه ثبت نام در تنظیمات عمومی شما فعال نیست.

en: I agree to the
fa_IR: من موافقم با

en: We are registering you, please wait...
fa_IR: در حال عضویت، لطفا صبر کنید...

en: Submenu Type
fa_IR: نوع زیر منو

en: Outer
fa_IR: بیرونی

en: Sub Menu Columns
fa_IR: ستون های زیر منو

en: It's just work for Desktop Device.
fa_IR: این گزینه برای دستگاه دسکتاپ کار می کند.

en: Menu Width
fa_IR: عرض منو

en: Sub Menu Width
fa_IR: عرض زیر منو

en: Menu Alignment
fa_IR: تراز منو

en: Remove Parent Link
fa_IR: پیوند والدین را حذف کنید

en: Main Menu
fa_IR: منو اصلی

en: Thumb Layout
fa_IR: طرح بندانگشتی

en: Title and Description
fa_IR: عنوان و توضیحات

en: Video Title
fa_IR: عنوان ویدیو

en: Youtube Video
fa_IR: ویدیو یوتیوب

en: Vimeo Video
fa_IR: ویدیو Vimeo

en: Dailymotion Video
fa_IR: ویدیو Dailymotion

en: MP4 Format Video
fa_IR: ویدیو با فرمت MP4

en: WEBM Format Video
fa_IR: ویدیو با فرمت WEBM

en: OGV Format Video
fa_IR: ویدیو با فرمت OGV

en: Playlist
fa_IR: لیست پخش

en: Play Button on Hover
fa_IR: دکمه پخش در حالت هاور

en: Play when Navigate
fa_IR: پخش در زمان پیمایش

en: Show Arrows Always?
fa_IR: همیشه پیکان ها نشان داده شوند؟

en: Hide Close Button
fa_IR: مخفی سازی دکمۀ بستن

en: Video Description
fa_IR: توضیحات ویدیو

en: Thumbnail Title
fa_IR: عنوان بندانگشتی

en: Thumbnail Description
fa_IR: توضیحات بندانگشتی

en: Size (px)
fa_IR: اندازه (px)

en: Title (Tooltip Text)
fa_IR: عنوان (متن راهنمای ابزار)

en: Big Buck Bunny
fa_IR: بیگ باک بانی

en: Title Hide
fa_IR: عدم نمایش عنوان

en: Fullscreen Control
fa_IR: کنترل تمام صفحه

en: Hide Play/Pause Button
fa_IR: پنهان کردن دکمه پخش/مکث

en: Sticky Mode
fa_IR: حالت چسبنده

en: When you activate is you video will sticky at playing time.
fa_IR: هنگامی که شما فعال می کنید، ویدئو در زمان پخش چسبیده است.

en: Video Play Button
fa_IR: دکمه پخش ویدئو

en: Pulse Color
fa_IR: رنگ پالس

en: Control Area
fa_IR: محیط کنترل

en: Button Size (Deprecated)
fa_IR: اندازه دكمه

en: ACF Boolean
fa_IR: ACF بولین

en: True
fa_IR: درست

en: False
fa_IR: غلط

en: Choose Key
fa_IR: کلید را انتخاب کنید

en: ACF Choice
fa_IR: انتخاب ACF

en: Enter accepted choice as like as ACF choice field. Ex- red : Red
fa_IR: انتخاب پذیرفته شده را مانند فیلد انتخاب ACF وارد کنید. Ex- red : Red

en: ACF Text
fa_IR: متن ACF

en: ACF Textual ( text, textarea, wysiwyg, number, range, email, url and password )
fa_IR: زمینه های متنی (متن ، متن ، شماره ، دامنه ، ایمیل ، آدرس اینترنتی و رمز عبور) را با برچسب جستجو کنید.

en: Login Status
fa_IR: وضعیت ورود

en: Logged in
fa_IR: وارد شده

en: Browser
fa_IR: مرورگر

en: Cart: Items Number
fa_IR: سبد خرید: شماره اقلام

en: Equal or Heigher Than
fa_IR: مساوی یا بیشتر از

en: Set zero(0) to check empty order.
fa_IR: صفر(0) را برای بررسی سفارش خالی تنظیم کنید.

en: Cart: Subtotal Price
fa_IR: سبد خرید: جمع سبد

en: Set zero(0) to check empty price.
fa_IR: صفر (0) را برای بررسی قیمت خالی تنظیم کنید.

en: Cart: Categories
fa_IR: سبد خرید: دسته بندی ها

en: This feature will not work on local server. Please use a live server to detect the country.
fa_IR: توجه: این ویژگی در حالت لوکال کار نخواهد کرد. لطفاً صفحه پیش نمایش را بررسی کنید.

en: Current Category Page
fa_IR: صفحه دسته فعلی

en: Till Date (Server Time)
fa_IR: تا تاریخ (زمان سرور)

en: Date Range
fa_IR: بازه زمانی

en: In interval
fa_IR: در فاصله

en: Day of Week
fa_IR: روز های هفته

en: Day(s)
fa_IR: روز(ها)

en: From External URL
fa_IR: لینک خارجی

en: Leave blank for any external link
fa_IR: برای هر پیوند خارجی خالی بگذارید

en: First Purchased Date
fa_IR: تاریخ اولین خرید

en: On or After
fa_IR: بعد

en: Site Language
fa_IR: زبان سایت

en: Last Purchased Date
fa_IR: تاریخ آخرین خرید

en: On or Before
fa_IR: در یا قبل از

en: Order(s) Placed
fa_IR: سفارش(های) ثبت شده

en: Enter the number of orders placed by the user.
fa_IR: تعداد سفارش های ثبت شده توسط کاربر را وارد کنید.

en: Operating System
fa_IR: سیستم عامل

en: Any
fa_IR: هر

en: Leave blank or select all for any post type.
fa_IR: خالی بگذارید یا هر نوع پست را انتخاب کنید.

en: Cart: Products
fa_IR: سبد خرید: محصولات

en: Purchased Date
fa_IR: تاریخ خرید

en: Purchased Items Number
fa_IR: شماره اقلام خریداری شده

en: Set zero(0) to check empty purchased.
fa_IR: صفر (0) را برای بررسی سفارش خالی تنظیم کنید.

en: User Role
fa_IR: نقش کاربر

en: Warning: This condition applies only to logged in visitors.
fa_IR: هشدار: این شرط فقط برای بازدید کنندگان وارد شده اعمال می شود.

en: From Search Engine URL
fa_IR: از آدرس موتور جستجو

en: Choose from dropdown
fa_IR: از منوی کشویی را انتخاب کنید

en: Don't leave it blank
fa_IR: آن را خالی نگذارید

en: Google
fa_IR: گوگل

en: Yahoo
fa_IR: یاهو

en: Bing
fa_IR: بینگ

en: Yandex
fa_IR: یاندکس

en: Baidu
fa_IR: بایدو

en: Session Count
fa_IR: تعداد نشست ها

en: Up to times
fa_IR: تا تعداد

en: Your shortcode return value. Example my_shortcode return value is: hello
fa_IR: مقدار کد کوتاه شما را برمی گرداند. به عنوان مثال مقدار بازگشت my_shortcode این است: hello

en: Type Your Shortcode Here
fa_IR: کد کوتاه خود را در اینجا تایپ کنید

en: Single Product Backorder
fa_IR: سفارش مجدد محصول واحد

en: Single Product Category
fa_IR: دسته بندی محصول تک

en: Single Product Downloadable
fa_IR: تک محصول قابل دانلود

en: Single Product Featured
fa_IR: تک محصول ویژه

en: Single Product Onsale
fa_IR: فروش تک محصولی

en: Single Product Price
fa_IR: قیمت محصول تک

en: Single Product Sold individually
fa_IR: تک محصول به صورت تکی فروخته می شود

en: Single Product Stock
fa_IR: موجودی محصول تک

en: Set zero(0) to check empty stock.
fa_IR: صفر (0) را برای بررسی انبار خالی تنظیم کنید.

en: Single Product Type
fa_IR: نوع صفحه محصول

en: External/Affiliate
fa_IR: وابسته / خارجی

en: Single Product Virtual
fa_IR: تک محصول مجازی

en: Cart: Tags
fa_IR: سبد خرید: برچسب

en: Time Range
fa_IR: محدوده زمانی

en: Till Time of Day (Server Time)
fa_IR: تا زمان روز (زمان سرور)

en: URL Parameters
fa_IR: پارامترهای URL

en: Enter each parameter of URL on a new line as pairs of param=value
fa_IR: هر پارامتر URL را در یک خط جدید به عنوان جفت param=value وارد کنید

en: URL String
fa_IR: رشته URL

en: Enter the string you want to check if exists in the page URL.
fa_IR: رشته ای را که می خواهید بررسی کنید در URL صفحه وجود دارد را وارد کنید.

en: Works only when visitor is a logged in user. Leave blank for all users.
fa_IR: فقط زمانی کار می کند که بازدید کننده وارد سیستم شود. برای همه کاربران خالی بگذارید.

en: Visit Count
fa_IR: تعداد بازدید

en: Up to time(s)
fa_IR: تا تعداد

en: System
fa_IR: سیستم

en: Date & Time
fa_IR: تاریخ و زمان

en: WooCommerce
fa_IR: ووکامرس

en: Advanced Custom Fields
fa_IR: فیلد های سفارشی پیشرفته

en: Misc
fa_IR: متفرقه

en: Display Conditions
fa_IR: شرایط نمایش

en: When
fa_IR: زمانیکه

en: All conditions met
fa_IR: همه شرایط برآورده شد

en: Any condition met
fa_IR: هر شرایطی برآورده شد

en: Select a condition
fa_IR: یک شرط را انتخاب کنید

en: Is
fa_IR: هست

en: Is not
fa_IR: نیست

en: Equal to
fa_IR: مساوی با

en: Greater than or Equal to
fa_IR: بزرگتر یا مساوی با

en: Custom Page ID
fa_IR: شناسه صفحه سفارشی

en: Conditions
fa_IR: شرایط

en: Wc Add To Cart
fa_IR: ووکامرس - افزودن به سبد خرید

en: WC - Add To Cart
fa_IR: افزودن به سبد خرید

en: Show Quantity
fa_IR: نمایش تعداد

en: Warning
fa_IR: هشدار

en: Danger
fa_IR: اخطار

en: Quantity Field
fa_IR: فیلد مقدار

en: Right Spacing
fa_IR: فاصله راست

en: Label Typography
fa_IR: تایپوگرافی برچسب

en: Reset Text Color
fa_IR: رنگ متن تنظیم مجدد

en: Reset Typography
fa_IR: تنظیم مجدد تایپوگرافی

en: Quantity Plus Minus
fa_IR: مقدار به علاوه منهای

en: Variation Price
fa_IR: قیمت متغیر

en: Sale price
fa_IR: قیمت فروش ویژه

en: Please set a valid product
fa_IR: لطفا یک محصول معتبر را تنظیم کنید

en: Wc Carousel
fa_IR: ووکامرس - گردونه

en: WC - Carousel
fa_IR: گردونه

en: Show Cart always
fa_IR: همیشه سبد خرید را نشان دهید

en: Quick View
fa_IR: مشاهده سریع

en: Choose Position
fa_IR: موقعیت را انتخاب کنید

en: Add to Cart Button
fa_IR: دکمه افزودن به سبدخرید

en: Please wait...
fa_IR: لطفا صبر کنید ...

en: Out of Stock!
fa_IR: ناموجود!

[ctx: Frontend]
en: Ops! There is no product
fa_IR: هیچ محصول وجود ندارد

en: Wc Categories
fa_IR: ووکامرس - دسته بندی ها

en: WC - Categories
fa_IR: دسته بندی های ووکامرس

en: Count Hide
fa_IR: شمارش پنهان

en: By Parent
fa_IR: توسط والد

en: Only Top Level
fa_IR: فقط سطح بالا

en: Parent
fa_IR: مادر

en: Hide Empty
fa_IR: پنهان کردن موارد خالی

en: Item Border
fa_IR: مرز آیتم

en: Wc Elements
fa_IR: ووکامرس - المان ها

en: WC - Elements
fa_IR: المان های ووکامرس

en: Element
fa_IR: المان

en: Cart Page
fa_IR: برگه سبد خرید

en: Single Product Page
fa_IR: صفحه داخلی محصول

en: Checkout Page
fa_IR: صفحه پرداخت

en: Order Tracking Form
fa_IR: فرم پیگیری سفارش

en: My Account
fa_IR: حساب کاربری من

en: Required Color
fa_IR: رنگ مورد نیاز

en: Order Table
fa_IR: جدول سفارش

en: Payment
fa_IR: پرداخت

en: Table Heading
fa_IR: تیتر جدول

en: Table Content
fa_IR: محتویات جدول

en: Coupon/Update Button
fa_IR: دکمه به روز کردن

en: My Account Style
fa_IR: سبک حساب من

en: Regular Color
fa_IR: رنگ معمولی

en: Sale Color
fa_IR: رنگ حراج

en: Add To Cart
fa_IR: افزودن به سبد خرید

en: Related Product
fa_IR: محصولات مرتبط

en: Sale Badge
fa_IR: نشان حراج

en: Your cart is currently empty.
fa_IR: سبد خرید شما خالی است.

en: Wc Mini Cart
fa_IR: ووکامرس - سبد خرید کوچک

[ctx: Frontend]
en: No products in the cart.
fa_IR: سبد خرید خالی است.

[ctx: Frontend]
en: Return To Shop
fa_IR: بازگشت به فروشگاه

en: View cart
fa_IR: نمایش سبد خرید

en: WC - Mini Cart
fa_IR: سبد خرید کوچک - ووکامرس

en: Show Price Amount
fa_IR: نمایش قیمت

en: Show Cart Icon
fa_IR: نمایش آیکون سبد خرید

en: Trigger on Cart Update
fa_IR: تریگر در بروز رسانی سبد خرید

en: Quantity Color
fa_IR: رنگ تعداد

en: Image Border Radius
fa_IR: گردی کادر تصویر

en: Subtotal Color
fa_IR: رنگ مجموع

en: Tax Color
fa_IR: رنگ مالیات

en: View Cart Button
fa_IR: دکمه سبد خرید

en: Empty Product Notice
fa_IR: اعلامیه عدم وجود محصول

en: Button Background Color
fa_IR: رنگ پس زمینه دکمه

en: Wc Products
fa_IR: ووکامرس - محصولات

en: Ops! There is no product
fa_IR: هیچ محصول وجود ندارد

en: WC - Products
fa_IR: محصولات ووکامرس

en: Data Alignment
fa_IR: تراز بندی داده

en: Footer Info
fa_IR: اطلاعات فوتر

en: Show Change Length
fa_IR: نمایش طول تغییر

en: Show Thumbnail
fa_IR: نمایش بندانگشتی

en: Open Thumb in Lightbox
fa_IR: بازکردن بندانگشتی در لایت باکس

en: Cart Hide On Mobile ?
fa_IR: مخفی کردن سبد خرید بر روی موبایل؟

en: Quick View Hide On Mobile ?
fa_IR: مخفی کردن مشاهده سریع روی موبایل؟

en: Thumb Hide on mobile ?
fa_IR: پنهان کردن بندانگشتی در موبایل؟

en: Title Hide on mobile ?
fa_IR: پنهان کردن عنوان در موبایل؟

en: Description Hide on mobile ?
fa_IR: پنهان کردن توضیحات در موبایل؟

en: Price Hide on mobile ?
fa_IR: پنهان کردن قیمت در موبایل؟

en: Categories Hide on mobile ?
fa_IR: پنهان کردن دسته ها در موبایل؟

en: Tags Hide on mobile ?
fa_IR: پنهان کردن برچسب ها در موبایل؟

en: Rating Hide on mobile ?
fa_IR: پنهان کردن امتیازها در موبایل؟

en: Cart Hide on mobile ?
fa_IR: پنهان کردن سبدخرید در موبایل؟

en: Header Typography
fa_IR: تایپوگرافی سربرگ

en: Heading Background
fa_IR: پس زمینه عنوان

en: Heading Color
fa_IR: رنگ عنوان

en: Odd Row Background
fa_IR: پس زمینه سطر فرد

en: Even Row Background
fa_IR: پس زمینه سطر زوج

en: Cell Border
fa_IR: کادر سلول

en: stripe
fa_IR: خط راه راه

en: Sorting Style
fa_IR: استایل مرتب سازی

en: Search Field
fa_IR: فیلد جستجو

en: Select Field
fa_IR: فیلد انتخاب

en: Quick View Button
fa_IR: دکمه مشاهده سریع

en: Quick View Modal
fa_IR: مودال نمایش سریع

en: Type Color
fa_IR: رنگ نوع

en: Type Typography
fa_IR: تایپوگرافی نوع

en: Category/Tags Color
fa_IR: رنگ دسته بندی / برچسب ها

en: Category/Tags Typography
fa_IR: تایپوگرافی دسته بندی / برچسب ها

en: Page Info
fa_IR: اطلاعات صفحه

en: Ops! There no product to display.
fa_IR: محصولی برای نمایش وجود ندارد.

en: Wc Slider
fa_IR: ووکامرس - اسلایدر

en: WC - Slider
fa_IR: ووکامرس - اسلایدر

en: Autoplay Interval(ms)
fa_IR: فاصله ایست خودکار

en: Space Between Arrows
fa_IR: فاصله بین فلش ها

en: Active Size
fa_IR: اندازه فعال

en: Set custom attributes for the weForm. Each attribute in a separate line. Separate attribute key from the value using %s character. for example: field_values|param_name1=value1
fa_IR: ویژگی های سفارشی را برای فرم weform تنظیم کنید. هر صفت در یک خط جداگانه. کلید ویژگی را از مقدار استفاده شده  با کاراکتر %s جدا کنید.برای مثال: field_values|param_name1=value1

en: Large Field Width
fa_IR: فیلد عریض

en: Field Spacing
fa_IR: فضای فیلد

en: Field Text Color
fa_IR: رنگ متن فیلد

en: Field Placeholder Color
fa_IR: رنگ نگهدارنده فیلد

en: Form Fields Label
fa_IR: برچسب فیلدها

en: Help Text Typography
fa_IR: تایپوگرافی متن راهنما

en: Label Text Color
fa_IR: رنگ متن برچسب

en: Required Label Color
fa_IR: رنگ برچسب الزامی

en: Help Text Color
fa_IR: رنگ متن راهنما

en: Button Full Width
fa_IR: دکمه عریض

en: Section Break
fa_IR: فاصله بخش

en: Please select a we Forms From Setting!
fa_IR: لطفاً یک فرم we Forms را انتخاب کنید!

en: Open Weather Map
fa_IR: باز کردن نقشه آب و هوا

en: Tiny
fa_IR: کوچک

en: Note:- If are you using Free Plan of Weather Stack, please use this cache option to reduce your request of API Calls.
fa_IR: توجه: - اگر از نسخه رایگان Weather Stack استفاده می کنید ، لطفاً از گزینه کش برای کاهش درخواست های API استفاده کنید.

en: City and Region required, for example: Boston, MA
fa_IR: شهر و منطقه مورد نیاز است، به عنوان مثال: بوستون، MA

en: If you want to override country name, for example: USA
fa_IR: اگر میخواهید نام کشور را لغو کنید، به عنوان مثال: ایالات متحده آمریکا

en: Units
fa_IR: واحدها

en: Metric
fa_IR: متریک

en: Imperial
fa_IR: امپریال

en: Show City Name
fa_IR: نمایش نام شهر

en: Show Country Name
fa_IR: نمایش نام کشور

en: Show Temperature
fa_IR: نمایش دما

en: Show Weather Condition Name
fa_IR: نمایش نام شرایط آب و هوا

en: Show Today Name
fa_IR: نمایش نام امروز

en: Weather Details
fa_IR: جزئیات آب و هوا

en: Round Number
fa_IR: شماره رند

en: Dynamic Background
fa_IR: پس زمینه پویا

en: Dynamic Backgrounds
fa_IR: پس زمینه های پویا

en: Sunny
fa_IR: آفتابی

en: Cloudy
fa_IR: ابری

en: Rain
fa_IR: بارانی

en: Mist
fa_IR: غبار

en: Fog
fa_IR: مه

en: City Name
fa_IR: نام شهر

en: Temperature
fa_IR: دما

en: Today Name
fa_IR: نام امروز

en: Weather Icon / Condition Name
fa_IR: نماد آب و هوا / نام شرایط

en: Weather Icon
fa_IR: آیکون آب و هوا

en: Weather Condition Name
fa_IR: نام شرایط آب و هوایی

en: Ops! I think you forget to set API key in Element Pack API settings.
fa_IR: من فکر می کنم فراموش کردید که کلید API را در تنظیمات API Element Pack تنظیم کنید.

[ctx: Weather String]
en: km/h
fa_IR: کیلومتر بر ساعت

[ctx: Weather String]
en: m/h
fa_IR: متر بر ساعت

en: Nonce verification failed
fa_IR: تأیید Nonce انجام نشد

en: Your data has been sent successfully.
fa_IR: اطلاعات شما با موفقیت ارسال شد.

en: Webhook URL empty.
fa_IR: نشانی وب هوک خالی است.

en: Error in the reCaptcha.
fa_IR: خطا در reCaptcha.

en: Error in the response body.
fa_IR: خطا در بدنه پاسخ.

en: Webhook URL
fa_IR: آدرس وب هوک

en: Security Fields
fa_IR: زمینه های امنیتی

en: Field Name
fa_IR: نام فیلد

en: Data Position
fa_IR: موقعیت داده ها

en: Textarea
fa_IR: فیلد چندخطی

en: Enter the field name. It must be unique and only use lowercase letters, numbers and underscores (Same as Params).
fa_IR: نام فیلد را وارد کنید. باید منحصر به فرد باشد و فقط از حروف کوچک، اعداد و خط زیر (همان Params) استفاده کند.

en: Rows
fa_IR: ردیف ها

en: Required
fa_IR: الزامی

en: Enter your name
fa_IR: نام خود را وارد کنید

en: Your Email
fa_IR: ایمیل شما

en: Enter your email address
fa_IR: آدرس ایمیل خود را وارد کنید

en: WP Forms
fa_IR: فرم WP

en: Others Text Color
fa_IR: رنگ متن دیگر

en: WP Data Table
fa_IR: جدول داده WP

en: wpDataTable
fa_IR: جداول

en: Choose a table
fa_IR: یک جدول را انتخاب کنید

en: wpDataTable with provided ID not found!
fa_IR: جدول  با ID ارائه شده یافت نشد!

en: Arrows and Fraction
fa_IR: نشانگر و کسر

en: Dynamic Bullets?
fa_IR: بولت دینامیک؟

en: Show Scrollbar?
fa_IR: نمایش اسکرول بار؟

en: Arrows and Fraction Position
fa_IR: موقعیت نشانگر و کسر

en: Progress Position
fa_IR: موقعیت نوار پیشرفت

en: Use even items from Layout > Columns settings for better preview.
fa_IR: برای نمایش بهتر از آیتم های زوج قسمت Layout>Columns استفاده کنید.

en: Show Hidden Item
fa_IR: نمایش آیتم پنهان

en: Hidden Item Opacity
fa_IR: شفافیت مورد پنهان

en: ARROWS
fa_IR: نشانگرها

en: DOTS
fa_IR: نقطه‌ها

en: Width(px)
fa_IR: عرض (px)

en: FRACTION
fa_IR: شکستگی

en: PROGRESBAR
fa_IR: نوار پیشرفت

en: Progress Color
fa_IR: رنگ نوار پیشرفت

en: SCROLLBAR
fa_IR: اسکرول بار

en: Drag Color
fa_IR: رنگ کشیدن

en: OFFSET
fa_IR: آفست

en: Dots Horizontal Offset
fa_IR: افست افقی نقطه ها

en: Dots Vertical Offset
fa_IR: افست عمودی نقطه ها

en: Arrows & Dots Horizontal Offset
fa_IR: افست افقی فلش ها و نقطه ها

en: Arrows & Dots Vertical Offset
fa_IR: افست عمودی فلش ها و نقطه ها

en: Arrows & Fraction Horizontal Offset
fa_IR: افست افقی فلش ها و فرکشن

en: Arrows & Fraction Vertical Offset
fa_IR: افست عمودی فلش ها و فرکشن

en: Fraction Offset
fa_IR: افست کسر

en: Progress Offset
fa_IR: افست نوار پیشرفت

en: Scrollbar Offset
fa_IR: افست اسکرول بار

en: Only Parents
fa_IR: فقط والد

en: Only Child
fa_IR: فقط فرزند

en: WARNING!, Must Select Parent Category from Child Categories of.
fa_IR: هشدار! باید رده پدر و مادر از دسته بندی کودک را انتخاب کنید.

en: Child Categories of
fa_IR: دسته های فرزند  از

en: Link Open in a New Tab
fa_IR: پیوند در یک برگه جدید باز می شود

en: Button Width(%)
fa_IR: عرض دکمه (%)

en: Button Background
fa_IR: پس زمینه دکمه

en: Close All Items on Mobile
fa_IR: همه موارد را در موبایل ببندید

en: All items will be closed on mobile devices when the page is loaded.
fa_IR: همه موارد در دستگاه های تلفن همراه با بارگیری صفحه بسته می شوند.

en: Scrollspy
fa_IR: اسکرول اسپای

en: Warning: If you have multiple Accordion widgets on the same page so don't activate schema for both Accordion widgets so you will get errors on the google index. Activate the only one which you want to show on google search.
fa_IR: هشدار: اگر چندین ویجت آکاردئونی در یک صفحه دارید، پس طرحواره را برای هر دو ویجت آکاردئون فعال نکنید تا در فهرست گوگل با خطا مواجه شوید. تنها موردی را که می خواهید در جستجوی گوگل نشان داده شود، فعال کنید.

en: Open & Close Icon
fa_IR: آیکون باز کردن و بستن

en: Gallery Layout
fa_IR: طرح بندی گالری

en: Gallery Mode
fa_IR: حالت گالری

en: Some times image height not exactly same because of auto row adjustment.
fa_IR: برخی اوقات بدلیل پیکربندی خودکار ردیف ها ارتفاع تصاویر یکسان نمی شود.

en: Make sure you set the caption in gallery images when you insert.
fa_IR: از قراردادن کپشن در هنگام افزودن تصویر اطمینان حاصل کنید.

en: Caption all Time
fa_IR: عنوان همه زمان ها

en: Caption Position
fa_IR: موقعیت کپشن

en: Spotlite Mode
fa_IR: حالت Spotlite

en: Lightbox Link Type
fa_IR: نوع لینک لایت باکس

en: Link Image
fa_IR: پیوند تصویر

en: Open Gallery
fa_IR: بازکردن گالری

en: Slide Sets
fa_IR: مجموعه های اسلاید

en: Spotlite Mood
fa_IR: حالت Spotlite

en: Outer Color
fa_IR: رنگ بیرونی

en: Show Number Count
fa_IR: نمایش شماره تعداد

en: Number Count
fa_IR: شمارش تعداد

en: Title / Subtitle
fa_IR: عنوان / زیرعنوان

en: Text Effect
fa_IR: افکت متن

en: Slide Right to Left
fa_IR: اسلایدر راست به چپ

en: Slider Bottom to Top
fa_IR: اسلایدر پایین به بالا

en: Keyboard
fa_IR: صفحه کلید

en: Text Space
fa_IR: فضای متن

en: Connect Section Background
fa_IR: اتصال پس زمینه بخش

en: You will able to set Section Background as per Tab Items.
fa_IR: می‌توانید پس‌زمینه بخش را بر اساس موارد برگه تنظیم کنید.

en: Section Background
fa_IR: پس زمینه بخش

en: Section ID / Class
fa_IR: شناسه بخش / کلاس

en: Enter your Section ID/Class. Example #sec-1, .sec-1
fa_IR: شناسه/کلاس بخش خود را وارد کنید. مثال #sec-1، .sec-1

en: Select Background
fa_IR: انتخاب پس زمینه

en: Background List
fa_IR: لیست پس زمینه

en: Select Animation
fa_IR: انتخاب انیمیشن

en: Tab Wrapper
fa_IR: ظرف تب

note: Description of the plugin/theme
en: The all-new <a href="https://elementpack.pro/">Element Pack Pro</a> brings incredibly advanced, and super-flexible widgets, and A to Z essential addons to the Elementor page builder for WordPress. Explore expertly-coded widgets with first-class support by experts.
fa_IR: <a href="https://elementpack.pro/">المنت پک پرو</a> مجموعه ای از بهترین المان های المنتور برای ساخت یک سایت با کیفیت وردپرسی می باشد.تعداد بالای المان های این مجموعه شما را از سایر افزونه ها بی نیاز می کند.

note: Author URI of the plugin/theme
en: https://bdthemes.com/
fa_IR: https://zhaket.com
